Timex 1000 πρόβλημα

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Ο φιλτατος Phil μου εστειλε εναν κουκλιστικο Timex 1000 σε εξαιρετικη εξωτερικη κατσταση.

Τον δοκιμασα στην TV και το μονο που βλεπω ειναι μια λευκη οθονη,χωρις κερσορα.

Πληκτρολογω απλα προγραμματακια για να αποκλεισω το γεγονος οτι δεν ειναι ο κερσορας σε καποιο μη-ορατο (λογω NTSC) σημειο στην οθονη αλλα δεν ειδα καποιο διαφορετικο αποτελεσμα.

Δεν ξερω καθολου αυτα τα μηχανηματα παντως δεν κανει καποιο "βουητο" ωστε να καταλαβαινεις οτι ειναι ανοιχτος (που προφανως ειναι),ουτε καποιο κλικ στα κουμπια (αφου δεν εχει μεγαφωνο και ζουμπας απλα μια μεμβρανη)

Χρησιμοποιω τροφοδοτικο απο Atari2600 (500mΑ ενω για το ZX81 προτεινουν πανω απο 600mA).

Τον ανοιξα και το μονο στραβο που διαπιστωσα ειναι οτι η χαρτοταινια λογω πολυκαιριας ειχε ξεραθει στις ακρες με αποτελεσμα οταν τον ξεβιδωσα να κοπουν στην ακρη (απλα θελει αφαιρεση των υπολειματων μεσα στις 2 υποδοχες,λιγο ισιο κοψιμο και ξαναχωσιμο)

Παραθετω 2 οψεις τις πλακετας μηπως μπορει καποιος να εντοπισει κατι οπτικα (αν δεν ειναι τα mA πιστευω οτι εφαγε κανα κλωτσο στο ταχυδρομειο)
fetch


fetch


fetch


και περιμενω τυχον ιδεες...:nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα wally, ηταν τοσο τελεια διατηρημενο απο μεσα οσο και απο εξω! :)

Φανταζομαι καμια επαφη μεσα στο RF κυκλωμα? Μηπως παιζει τιποτα με την NTSC αναλυση στις PAL τηλεορασεις?(Εννοω να μην εμφανιζει τα μαυρα χρωματα του κερσορα? Αν πληκτρολογηθει καμια γραμμη προγραμματος στα τυφλα που να παραγει ηχο ισως?)

Ο μαστρο-gtsamour να ριξει σημα με πιθανες αιτιες/λυσεις! :)
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει, Phil εσύ το είχες δοκιμάσει στην NTSC tv σου και λειτουργούσε κανονικά?
 
Ναι gts.. με τον κερσορα και ολα εμφανη στην οθονη. Για αυτο δεν ξερω τι παιζεται και αν ειναι θεμα της PAL απεικονησης. Μπορει να βγαλει ηχο απο πληκτρολογηση μιας εντολης στα τυφλα? Αν ναι θα ειναι σιγουρα θεμα display.

Wally, δοκιμασες συνδεση μεσω video να δεις τι βγαζει?
 
O ZX81 και ο Timex1000 δεν έχουν κάν ήχο οπότε δεν τίθεται θέμα ήχου πληκτρολογίου.

Αν δεν έγινε κάποιο λάθος του τύπου να μπεί καταλάθος το βίσμα τροφοδοσίας στο EAR αντί στην υποδοχή του POWER με ποιός ξέρει τι αποτέλεσμα, μάλλον είναι θέμα NTSC-PAL.
 
Μου φαινεται πρεπει να στειλω και καμια NTSC τηλεοραση στον Wally!! :)

Παιζει σε αυτα mod για AV gts?
 
Γιωργο διαβασα το manual και λεει οτι τα mic και ear προστατευονται με ηλεκτρονικες διοδους απο το κατα λαθος "χωσιμο" του 9V σε αυτα.
 
Βρήκα αυτό...

  • this is a PAL-version; the pre-1985 machines were produced for the US-market and therefore NTSC-versions. PAL or NTSC can be selected by soldering a link wire to a specific location (R30?)
Άρα μπορεί να γίνει μετατροπή από NTSC σε PAL.

Κάτι φαίνεται πάνω στην πλακέτα για USA και UK αλλά από τη φωτό δε βγάζω άκρη.itch for its TV-output
 
Οσο για τροφοδοσια, το δοκιμασα και με το δικο του τροφοδοτικο και με Atari 2600 που τα εχω περισια, και εδειχνε το ιδιο χωρις προβλημα στην απεικονηση (αυτο περι των mA που ανεφερε ο wally παραπανω, για να αποκλειουμε περιπτωσεις).
 
Εγώ κάτω από το RF modulator βλέπω περιοχές 1 2 3 με ενδείξεις USA και UK οπότε είναι προφανές τι πρέπει να γίνει.
 
Ισως καποια στιγμη σου τσιμπουρωθω σπιτι...
 
Πώωωωπω μία μητρικούλα! Φωτό του εξωτερικού;;
 
Πςςςς φτού του του μικρούλη, ολοκαίνουργιο μοιάζει! Ελπίζω να δουλέψει...
 
Gryzor είπε:
Πςςςς φτού του του μικρούλη, ολοκαίνουργιο μοιάζει! Ελπίζω να δουλέψει...
Βρε μια χαρα δουλευει! Μου εκανε παρεα εδω μεχρι που μετακομισε στου wally! Απλα μας τα χαλανε οι NTSC-PAL ιδιοτροπιες.. το σταυρωνουμε να πιασουν οι αλχημειες του gts και να βγαλει το PAL το σημα.
 
Ελεγα να αποφυγω τον πληρη κανιβαλισμο του μηχανηματος :D
 
Δεν είναι κανιβαλισμός να βάλεις RF modulator για PAL. Tι να σου πω, άστο έτσι τότε.
 
Ειναι ευκολη η μοντα...θα ειναι σχεδον αορατη

Φρανκενσταϊν-οποιω τα μασινακια μου μονο για composite/svideo hacks
 
Πίσω
Μπλουζα