Timex/Sinclair 1000

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Ενα μηχανημα, μια ιστορια. Απο την συνεργασια Timex/Sinclair βγηκε αυτο το "παιδι του λαου". Computing for the masses! Με τα μαυροκοκκινα χρωματα που το γνωρισαμε στην ευρωπη, και με την πιο σοβαροφανη εμφανιση του με γαλαζια/ασημενια ταμπελακια οι αρχες του 80 ειδαν τον ηλιο που οραματιστηκε ο Clive Sinclair και που το υλοποιησε η Timex με τον καλυτερο τροπο. Τωρα αν προκειται για ηλιο η για απλο Big Bang, αυτο ειναι στην κριση του καθενος! Maximum Respectus στο μηχανημα που εβαλε για τα καλα το computing στα σαλονια μας (καθως εκει ηταν η μια και μοναδικη τηλεοραση τοτε)! Προσωπικα η δικια μου computeroαρχη εγινε με τον +2, και ειχα παντα την περιεργεια για το πρωτο μηχανημα που δεν ειχα δει ποτε απο κοντα. Πλεον αλλο ενα barrier καταριφθηκε και μαλιστα πληρες! :)

Timex/Sinclair 1000 - Sinclair ZX 81 κυριοι..

picture.php


The king! Το κουτι εχει δει και καλυτερες μερες αλλα τουλαχιστον υπαρχει και ειναι καλοδεχουμενο. Συμπληρωμα ειναι και το βιβλιο Mastering Your Timex 1000 Personal Computer που εχει ενα σωρο τεχνικες και παραδειγματα που κανει κυριολεκτικα θαυματα στην Basic του 1000/ZX81.

picture.php


Η πισω οψη του κουτιου. The Power Is Within Your Reach!

picture.php


Καθοτι Αμερικανικο marketing σημαινει "Δωστα ολα", ετσι εχουμε και πληρη περιγραφη του τι περιεχει μεσα το κουτι, καθως και τον τροπο συνδεσης σε κασσετοφωνο και τηλεοραση. Λιγο πιο απλο και θα ειχαμε ολο το manual γραμμενο στο κουτι!

picture.php


To εσωτερικο περιβλυμα ειναι αισιως εντυπωσιακο. Ειναι το μοναδικο styrofoam κουτι που εχω δει με αναγλυφη την ονομασια της εταιριας και του υπολογιστη. Ποιοτητα Timex κυριοι..

picture.php


Και στα ενδοτερα ο 1000αρης με ολη του την προικα!

picture.php


Το εργοστασιακο manual ειναι εκει οπως επισης και καλωδια κασσετοφωνου, RF, και τροφοδοτικο 9v. A, ξεχασα και τον 1000αρη! Τοσο μικρος που ειναι, λογικο ειναι να ξεφευγει απο το ματι!

picture.php


Απλουστατο κατω μερος, με τον απαραιτητο διακοπτη για το καναλι 2-3 (κληρονομια απο το 2600).

picture.php


Απο αεροδυναμικη, περνουσε και περναει ακομα τις προδιαγραφες Nascar και Formula 1!

picture.php


Οι θυρες του 1000 στην αριστερη πλευρα. RF, Ear, Mic και τροφοδοσιας.

picture.php


Και πισω ολομοναχη η θυρα γενικης επεκτασης.

picture.php


Την μεμβρανη/καλυμα του 1000 μπορω να την παρομοιασω μονο με αυτη του Odyssey 2. Σκληροτερη μεν αλλα οχι σε σημειο να δημιουργει προβλημα (δεν ξερω βεβαια με πληκτρολογηση listing μερικων σελιδων τι παιζεται!)

picture.php


Mε αυτα τα μηχανηματα πρεπει πλεον να μασαω τα λογια μου οταν τους δινω παρατσουκλια! Πριν λιγο καιρο ονομασα τον 1500αρη "φλουδα". Τωρα τι πρεπει να πω για τον 1000?!?! Δεν βαζω τον Dragon διπλα γιατι θα παρει δρομο και θα τρεχει!

picture.php


Αναρωτιεμαι τι μικροτερο θα συνδεθει ακομα σε αυτη την τηλεοραση! Τι τα θες χρωματα και ηχο? Αρκει να γινεται η δουλεια σου. Its amazing how simple life can be.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνώμη, ο Timex που είναι; Μονο κάτι βιβλία βλέπω... :D

Αυτός είναι δικός σου ή του Γουάλεως(κάτι πήρε τ'αυτί μου); Πόσο πήγε το μαλλλί;
 
Μεχρι και εγω τον εχασα απο το μεγεθος του! Λιγο ακομα και θα ειχε παρει την θεση του ipod στην τσεπη μου!

Tου Wally ειναι καθ οδον. Θα το εχω συντομα και θα φωτογραφηθει πριν του φορεσω το jetpack του Rocketeer και το αμολυσω με ανατολικη κατευθυνση με καυσιμα ισα ισα μεχρι το Athens! :)

Απο τιμη, προερχονται απο φιλαρακια οποτε παιζουν ανταλαξιμα ειδη μεταξυ μας. Οπως ξερεις Ebay και phil_vr ειναι πολυ αντιθετες εννοιες! :) Αλλα και σε κανονικη λογικη τιμη βρισκονται ευκολα.
 
Έγραψε και πάλι ο ανταποκριτής μας από την Αμερική!!! :thanx2:

Ώρες ώρες μου θυμίζει η κατάσταση το ¨"Εδώ Λονδίνο"!!!!

Πλάκα πλάκα η TV σου τα αναγνωρίζει όλα ε; :xm:
 
Ολα σε ενα,νοικοκυρεμενα!Ετσι πρεπει!

Γεια σου ρε Phil με τα oddities σου!
 
Εκατσα και το υπολόγισα και το Timex είναι κάτιτις μεγαλύτερο από το Krokodile.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!
 
Υπάρχουν ακόμα κουτιά με ασυναρμολόγητα ΖΧ81 (ναι έπρεπε να κολλήσεις εσύ τα εξαρτήματα στην πλακέτα) η τιμή των οποίων είναι περίπου 200 λίρες Αγγλίας.
 
Καλα κανω και τους βριζω τους Αγγλους τελικα! Τα συστηματα που αναφερει ο gtsamour υπαρχουν και εδω στην ΝΥ και τα εχουν για 200$. Η πλακα ειναι οτι καναμε και δουλεια για τα γραφεια τους στην Zebra και ειχα την χαρα να δω τα παιδια και τα μηχανηματα απο κοντα!

Αυτη η "ισοτιμια" δολαριου και αγγλικης λιρας σκοτωνει παντως ετσι? :)
 
Nαι ναι, μόνο το είδος του νομίσματος αλλάζει, το νούμερο μένει ίδιο. Πχ 200$ θα κάνει στην Αμερική, 200 λίρες Αγγλία και 200Ε στην ευρώπη.... Παράλογο αλλά αληθινό.

Στο τσάκ ήμουν να παραγγείλω ένα κουτί ΖΧ81 ασυναρμολόγητο από Αμερική αλλά πρώτον ο τύπος δεν δεχόταν να γράψει gift επάνω και δεύτερον με χάλαγε το τροφοδοτικό 110V.

Phil ΠΡΟΣΟΧΗ όταν βάζεις το βισμά "καρφί" της τροφοδοσίας... έτσι και καταλάθος το βάλεις στο EAR το έκαψες το μηχάνημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πλακα ειναι οτι καναμε και δουλεια για τα γραφεια τους στην Zebra και ειχα την χαρα να δω τα παιδια και τα μηχανηματα απο κοντα!
Τα διατηρουν ακομα?Πιστευα οτι θα εχει ξεχαστει το project...Ωραιοι τυποι! :)
 
gtsamour είπε:
Phil ΠΡΟΣΟΧΗ όταν βάζεις το βισμά "καρφί" της τροφοδοσίας... έτσι και καταλάθος το βάλεις στο EAR το έκαψες το μηχάνημα.
Τhanks for the tip gts! Αν και η αληθεια ειναι οτι εκανα ενα χαζο test drive αντοχης του 1500 οταν την πρωτη φορα που τον συνδεσα εβαλα το τροφοδοτικο στο βυσμα του RF! Παρ ολα αυτα δουλευει μια χαρα και δεν εβγαλε τιποτα! Και το τροφοδοτικο του 1000 ειναι ΘΕΟΒΑΡΟ! Ετσι το λειτουργω με ενα απο 2600 που εχω περισσιο εδω..

Wally είπε:
Τα διατηρουν ακομα?Πιστευα οτι θα εχει ξεχαστει το project...Ωραιοι τυποι! :)
Η εταιρεια τους ασχολειται πλεον με web design και διαφορες internet παροχες, απλα το στοκ υπαρχει ακομα και τα εχουν στοιβαγμενα μεχρι εξαντλησεως. Οταν πηγα εκει περιπου 1,5 χρονο πριν πρεπει να ειχαν καμια 150αρια κουτια σε ενα αχρηστευμενο conference room!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally, μαζεψε το ερπετο με αλυσιδες και συναφη, πατησε eject στο HALO 3, κλεισε το 360 η ακομα καλυτερα παραμερισε το, βαλε και στην παντα λοιπους sinclairοκληρονομους, για να κανεις χωρο μιας και ο "παππους" δεν τα κακαρωσε ακομα και θελει ακομα την απλα του (εστω και σε 10 εκατοστα πλατος)!!!

picture.php


Σε λιγες μερες παιρνει ελληνικη υπηκοοτητα και νονος ειναι ο wally!
 
Thanx Phil! Κανονι!!!

Εχει να γινει του...

:D

Σου πακεταρω και εγω εναν γομολαστιχα ως "Englishman in NY" :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό το 3d maze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ακομα ενας πακετατος Timi περασε το κατωφλι του σπιτιου μου.. Διαφορετικο πακετο με συρταρωτο εσωτερικο (λειπουν τα πλαινα "αυτια" που συνηθως εχουν τα κουτια των Timex 1000, αλλα μεσα ειναι ολα οπως τα ξερουμε. Ισως βεβαια να ειναι ιδιαζουσας περιπτωσης το κουτι του, καθως το μοντελο που περιλαμβανει μεσα του εχει ενα πολυ μικρο σειριακο αριθμο και μια λεπτομερεια που δεν εχω δει σε κανενα αλλο Timex 1000.. ειναι made in United Kingdom, οπως και το πακετακι Ram που ηρθε μαζι του! Ολα τα υπολοιπα μοντελα που εχω δει μεχρι τωρα ειναι ολα made in Portugal, ενω μονο ενα εχω δει φιλου που ειναι made in U.S.A. Πολυ πιθανο να προκειται απο τα πρωτα Timex 1000 που κυκλοφορησαν για αυτο και εχουν διαφορετικο κουτι (εβαλε και εκει το χερι του ο θειος και γλυτωσε λεφτα απο την μη υπαρξη "αυτιων" στα κουτια!? - Απο αυτον ολα να τα περιμενεις!!)

Μαζι του ηρθε και ενα printer interface με το καλωδιο του, και ειναι στυλ Interface-through, για να μπορει να μπει μνημη στο πισω μερος του. Κριμα που δεν συμβαινει αυτο και με τις καθεαυτου μνημες, καθως θα ειχα την δυνατοτητα να εχω εναν Timex 1000 με επεκταση 96kb Ram!!!

picture.php


Το μονο που λειπει ειναι το πακετο του printer interface..

picture.php


Ολη η οικογενεια απλωμενη..

picture.php


Τα made in U.K. κομματια, και το μικροτερο vin που εχω δει σε Timex μεχρι στιγμης..

picture.php


Ολο το σοϊ.. τυφλα να εχει η οικογενεια χωραφα!
 
WOW! Μεγειά τα Timexια Phil, είναι πανέμορφα.

Αν η θεωρία σου περί Αγγλίας και παλιώτερων μοντέλων Timex είναι σωστή, ίσως να έχεις τη γνωστή σκοτεινή οθόνη...
 
Αυτο σκεπτομουν και εγω gts.. αλλα και τα τρια εχουν λευκες οθονες, με το κλασσικο cursor των sinclair. Απλα ετυχε η μαυρη οθονη σε εκεινο το μοντελο. Ανεβασε καμια φωτο απο τον μεταλαγμενο PAL Timex 1000 σε δραση, με πρωτη ευκαιρια!!
 
Κοιταω τα κουτατα απο πανω και τωρα εκτιμαω την αξια τους,επρεπε να μπω ebay τον τελευταιο χρονο να καταλαβω,ως τοτε νταξει παλιο ωραιο κομματι με το παλιο κουτι του.
 
Πίσω
Μπλουζα