Tiny Toon Adventures Montana's Movie Madness review

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.970
Τα Tiny Toons ήταν από τα αγαπημένα μου παιδικά την χρυσή εποχή της πρωινής παιδικής ζώνης τότε που ξυπνούσαμε από τις 7 για να μην χάσουμε ούτε παιδικό. Ουσιαστικά ήταν οι απόγονοι των Looney Toons οι οποίοι σπουδάζουν στο Acme Loonieversity όπως βλέπουμε και στους τίτλους αρχής της σειράς. Εκείνη την εποχή μόλις είχα πάρει κι εγώ το ολοκαίνουριο Game Boy μου και έμπαινα στο μαγικό κόσμο της Nintendo. Μετά τα βασικά, Tetris, Super Mario Land 1,2 έπεσε στα χέρια μου και ο εν λόγω τίτλος Tiny Toon Adventures Montana's Movie Madness. Η χαρά μου και η αγωνία μου να βάλω το κασετάκι στην κονσόλα και να την ανάψω δεν περιγραφόταν. Έτσι έπειτα από τα γνωστά κείμενα εισαγωγής και το σήμα κατατεθέν της KONAMI στην οθόνη εμφανίζεται ο τίτλος του παιχνιδιού συνοδεία του υπέροχου μουσικού θέματος από την παιδική σειρά. Η ιστορία έχει ως εξής. Στο Acme άνοιξε ένας νέος κινηματογράφος. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ανήκει στον εκατομμυριούχο Montana Max και σε όλες τις ταινίες ο ίδιος είναι πρωταγωνιστής. Για να μην καταστραφούν οι ταινίες ο Buster αναλαμβάνει δράση. Έτσι κυριολεκτικά πηδάει μέσα σε κάθε ταινία για να εμποδίσει τον Montana.

Η πρώτη ταινία είναι ταινία γουέστερν. Ο Buster βρίσκεται στην άγρια δύση και πρέπει να αντιμετωπίσει τους αντιπάλους-καουμπόυς που είτε περιφέρονται είτε ενίοτε πετάνε και κιβώτια ώστε να κτυπήσουν τον ήρωα σας. Κάθε πίστα-ταινία αποτελείται από διάφορα μέρη που καθώς προχωράτε αλλάζουν. Κάθε φορά που εξοντώνετε έναν αντίπαλο αυτός αφήνει ένα καρότο. Μαζεύοντας πολλά καρότα είτε κερδίζετε πόντους είτε άλλα μπόνους. Ένα μπόνους που δεν πρέπει αφήσετε είναι η φιγούρα του Gogo Dodo ο οποίος σας δίνει την ευκαιρία μέσω ενός τύπου ρουλέτας να κερδίσετε από, την ενέργεια σας πίσω μέχρι και έξτρα ζωή. Προσοχή όμως μην πέσετε στον Dizzy Devil γιατί θα σας φάει τα καρότα. Στο τέλος της πίστας έρχεστε αντιμέτωποι με τον Montana ο οποίος σαν άλλος κάουμπου επάνω σε ένα άλογο, πετάει το καπέλο του με στόχο τον Buster.

Μετά την αποτυχία του Montana (και κάθε αποτυχία) της πρώτης ταινίας έχουμε μπόνους πίστα που μας δίνει ο Bookworm. Με αντίπαλο τον Plucky πρέπει να βάλουμε με επιτυχία 3 καλάθια.Η επιτυχία σημαίνει αυτόματα ένα επιπλέον continue. Έπειτα βλέπουμε τον Montana να αλλάζει μπομπίνα στην μηχανή προβολής και να "φορτώνει" τη νέα ταινία που είναι ταινία με θέμα Samurai. Το σκηνικό αλλάζει και μας μεταφέρει με τους ήχους του στην Άπω Ανατολή κατά κάποιο τρόπο. Παγόδες, κινέζικες λάμπες, βεντάλιες κ.α. συνθέτουν το σκηνικό της 2ης πίστας. Ο Montana αυτή τη φορά έχει καβαλήσει ένα πελώριο βάτραχο ο οποίος δεν το έχει σε τίποτα να πετάξει την τεράστια γλώσσα του και να σας επιφέρει ένα κτύπημα. Μόλις νικήσετε ξανά τον αιώνιο εχθρό σας ο σκώληκας σας βάζει να αναμετρηθείτε με τον Arnold στη διελκυστίνδα. Όποιος χάσει, τον περιμένουν πεινασμένοι καρχαρίες.

Η τρίτη ταινία είναι επιστημονικής φαντασίας. Οι αντίπαλοι εδώ είναι ρομπότ αλλά και η πρόκληση των πλατφόρμων που κινούνται ανάμεσα σε ηλεκτροφόρα δάπεδα και ταβάνια. Στη συγκεκριμένη πίστα θα χρειαστεί να οδηγήσετε μέχρι και πύραυλο και να περάσετε μέσα από στενά και άλλα εμπόδια. Cyber Max είναι η ονομασία και μεταμόρφωση του Montana Max ο οποίος κυριολεκτικά συναρμολογείται αλλά και χωρίζεται στη μέση ώστε να επιτεθεί στο χαρακτήρα σας. Η μπόνους πίστα σας βάζει μπροστά σε ένα τέρμα με τον Furrball να σας πετάει μπάλες ώστε να βάλετε τουλάχιστο 15 τέρματα. 20 χρόνια παίζω το παιχνίδι δεν έχω καταφέρει τόσα τέρματα.

Όταν ξεμπερδέψετε και με αυτόν φτάνετε στην τέταρτη ταινία που είναι ταινία τρόμου. Η πίστα ξεκινάει με βράδυ στο background, νυκτερίδες και φαντάσματα αλλά και μούμιες να προσπαθούν να σας πιουν το αίμα. Η μουσική επιβλητική ώστε να ταιριάξει στο κλίμα. Στο διάβα σας επίσης θα συναντήσετε αναμμένα κεριά που σας κυνηγούν και θα πρέπει να ανέβετε γρήγορα πλατφόρμες πριν σας προλάβει η πλημμύρα και σας στείλει για βρούβες. Ως τελικό αντίπαλο δε θα έπρεπε να περιμέναμε άλλο από τον Montana ως Franken Max.

Κάπου εδώ ο Montana τα παίρνει κρανίο και πάει να φτιάξει την ύστατη ταινία όπου είναι το μείγμα όλων των προηγούμενων. Έτσι ουσιαστικά περνάμε από όλα τα επίπεδα από μια φορά ώσπου στο τέλος ο Montana ανεβαίνει στην κινηματογραφική μηχανή και αρχίζει να μας πετάει μπομπίνες, κλακέτες ακόμη και τεράστιες μπουνιές. Με συντονισμένες κινήσεις ο Montana είναι παρελθόν ο οποίος τελικά καταλήγει να κλαίει απαρηγόρητος καθώς απέτυχε το επιχείρημα του.

Το παιχνίδι εκτός του ότι έχει καταπληκτικά sprites έχει και μερικά αστεία στιγμιότυπα όπως όταν ο Buster βρίσκεται στη άκρη ενός γκρεμού και προσπαθεί να κρατήσει ισορροπία ή όταν πέσει με φόρα σε ένα τοίχο πέφτει κάτω, κρεμάει τη γλώσσα γραβάτα και βλέπει αστεράκια. Λέγοντας για τρέξιμο πρέπει να πω ότι καθώς ο χαρακτήρας τρέχει μπορεί και να φρενάρει σηκώνοντας κυριολεκτικά σκόνη. Τέλος, στην κεντρική οθόνη κρατώντας πατημένο το Α και πατώντας το start το παιχνίδι πηγαίνει στο hard mode με μία καρδιά ενέργειας λιγότερη. Στην ίδια οθόνη πατώντας το Β και το start μπορείτε να παίξετε τα μπόνους παιχνίδια.

Ένα όμορφο παιχνιδάκι και από τα αγαπημένα της κονσόλας με την υπογραφή της υπέρτατης KONAMI που παίζεται άνετα και τώρα. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από το 1ο της σειράς.

Προβολή συνημμένου 105718

Προβολή συνημμένου 105719
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:eek: Μπραβο johnny συγχαρητηρια για το πρωτο σου Review!!

Το 2 δεν το εχω παιξει, μονο το 1ο ειχα παιξει πριν πολλα πολλα χρονια το οποιο ηταν και αρκετα καλο(Tiny Toon Adventures: Babs' Big Break).
 
Ajax87 είπε:
:eek: Μπραβο johnny συγχαρητηρια για το πρωτο σου Review!!Το 2 δεν το εχω παιξει, μονο το 1ο ειχα παιξει πριν πολλα πολλα χρονια το οποιο ηταν και αρκετα καλο(Tiny Toon Adventures: Babs' Big Break).

Ευχαριστώ Ajax :[. Είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια της κονσόλας. Παίξε και το 2ο μέρος και θα με θυμηθείς.

Υ.Γ. Δεν είναι το πρώτο μου review αλλά το δεύτερο :) .
 
johnny19818 είπε:
Ευχαριστώ Ajax :[. Είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια της κονσόλας. Παίξε και το 2ο μέρος και θα με θυμηθείς.
Υ.Γ. Δεν είναι το πρώτο μου review αλλά το δεύτερο :) .
:D α σημερινο και αυτο δεν το ειδα δει!! Αντε καλη αρχη βλεπω να πεφτουν πολλα Gb reviews :p
 
Ajax87 είπε:
:D α σημερινο και αυτο δεν το ειδα δει!! Αντε καλη αρχη βλεπω να πεφτουν πολλα Gb reviews :p
Ευχαριστώ πολύ! Εμ ήταν η πρώτη αγάπη βλέπεις :flower: .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λες τώρα, εξαιρετικό παιχνίδι διάλεξες για review. Εγώ τα έχω παίξει και τα 2 και συμφωνώ ότι το 2 ήταν καλύτερο. Ηταν και αρκετά πιο δύσκολο επίσης. Η αγαπημένη μου πίστα ήταν η ταινία επιστημονικής φαντασίας. Ακόμα μου έχει μείνει η μουσική της στο μυαλό :p

Αν και το είχα αγοράσει τότε, δυστυχώς σήμερα δεν το έχω. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια Game Boy πoυ είχα (κουτάτα παρακαλώ) τα είχα "σκοτώσει" λίγο καιρό πριν πάρω N64, για να μαζέψω λεφτά (μόνο το Metroid και το Donkey Kong Land κράτησα). Μέσα σε αυτά που έδωσα ήταν και το Tiny Toons 2. Το πρώτο δεν το είχα αλλά μια μέρα (πιο πρόσφατα) που περπατούσα στον δρόμο το βρήκα κάτω, χωρίς το πλαστικό κουτάκι, στην μέση της ασφάλτου! Και μάλιστα το παιχνίδι το δοκίμασα και δούλευε. Ακόμα δουλεύει βασικά...
 
Επιτέλους βρήκα και έναν άνθρωπο που συμφωνεί ότι το 2ο της σειράς ήταν καλύτερο από το 1ο. Στο 1ο παιχνίδι στους τίτλους δεν υπάρχει το μουσικό θέμα από την παιδική σειρά!

Όντως η μουσική στην 3η "ταινία" αξέχαστη.

 
Πίσω
Μπλουζα