To θέλεις; Στο χαρίζω...πάρτο!!!! (IBM 486SX-25)

Wow !Τελεια!Και η οθονουλα εγχρωμη!!!Λοιπον για γραψε dir /p και πατα enter..θα δεις τι εχει μεσα στον δισκο.Επισης αν γραψεις win και πατησεις enter λογικα θα μπεις στα windows 3.1 (που σαν ενα 486 που σεβεται τον εαυτο του πιθανοτατα θα εχει!!)
 
Καλά, έχει και σκληρό; Μεγαλεία ! Εγώ είχα ένα PS/2 model 30 (8088, πρόγονος του 8086, πρόγονος του 286, πρόγονος του 386 κλπ.) που θεωρούνταν προσόν ότι είχει δύο...disk drives, κι έτσι έχοντας μονίμως το "λειτουργικό" στο [Α], έκανες...άνετα τη δουλειά σου από το [Β] χωρίς να εναλάσσεις δισκέττες !

Είχε αλλιώτικο on-off, έναν κόκκινο μαχαιρωτό λες και ανεβοκατέβαζες ρελέ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Wow !Τελεια!Και η οθονουλα εγχρωμη!!!Λοιπον για γραψε dir /p και πατα enter..θα δεις τι εχει μεσα στον δισκο.Επισης αν γραψεις win και πατησεις enter λογικα θα μπεις στα windows 3.1 (που σαν ενα 486 που σεβεται τον εαυτο του πιθανοτατα θα εχει!!)
Σε ευχαριστω Γρηγορη! :thanx2:

Το εχω πει και το ξαναλεω...η βοηθεια σου ΠΟΛΥΤΙΜΗ!!!! :bow:

panp είπε:
Καλά, έχει και σκληρό; Μεγαλεία ! Εγώ είχα ένα PS/2 model 30 (8088, πρόγονος του 8086, πρόγονος του 286, πρόγονος του 386 κλπ.) που θεωρούνταν προσόν ότι είχει δύο...disk drives, κι έτσι έχοντας μονίμως το "λειτουργικό" στο [Α], έκανες...άνετα τη δουλειά σου από το [Β] χωρίς να εναλάσσεις δισκέττες !Είχε αλλιώτικο on-off, έναν κόκκινο μαχαιρωτό λες και ανεβοκατέβαζες ρελέ...
Σε ευχαριστω πολυ panp! :)

By the way....Καλοριζικα το 1.000αρικο και η "αναβαθμιση σου"... :thumbup:
 
Το πόσο μου αρέσουν αυτά τα θέματα ...δεν μπορώ να το περιγράψω !

Τα θερμά μου συγχαρητήρια για το καθαριστήριο ! Καλόπαιχτος !
 
geoanas είπε:
Το πόσο μου αρέσουν αυτά τα θέματα ...δεν μπορώ να το περιγράψω !Τα θερμά μου συγχαρητήρια για το καθαριστήριο ! Καλόπαιχτος !
Ευχαριστω πολυ Γιωργο! :thanx2:

Να 'σαι καλα! :)
 
Μπράβο!! Με γεια. Από τα πιο λεπτομερή καθαρίσματα που έχω δει εδώ μέσα. Αν και προσωπικά δεν θα έμπλεκα με το πληκτρολόγιο γιατί δεν είναι ΙΒΜ, είναι ευτελούς αξίας. Όλο το υπολοιπο όμως είναι τέλειο!
 
cauldron είπε:
Μπράβο!! Με γεια. Από τα πιο λεπτομερή καθαρίσματα που έχω δει εδώ μέσα. Αν και προσωπικά δεν θα έμπλεκα με το πληκτρολόγιο γιατί δεν είναι ΙΒΜ, είναι ευτελούς αξίας. Όλο το υπολοιπο όμως είναι τέλειο!
Α μπράβο ! Το πληκτρολόγιο IBM είχε τον "πλαγιαστό" λογότυπο πάνω δεξιά ! Και είχε και έναν ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ ήχο "τσικ-τσικ" όταν πατούσες τα πλήκτρα, πολύ "πρίμο" και διαπεραστικό, σαν ελβετικό ρολόι, σαν μηχανισμός χρηματοκιβωτίου ένα πράγμα... Μάλιστα λεγόταν ότι ενός συγγραφέα είχε διαμαρτυρηθεί η γυναίκα του ότι δεν την αφήνει να κοιμηθεί όταν συγγράφει στον υπολογιστή !

Ευτυχώς έζησα να ακούσω αυτό τον ήχο...

Επίσης το παραπάνω γνήσιο πληκτρολόγιο συνδεόταν με τη μονάδα με χοντρό "σπιράλ" καλώδιο, όχι ευθύγραμμο, για να το μετακινείς και λίγο πιο μακριά. Και δε συζητάμε φυσικά για το βάρος του...Ούτε που κουνιόταν από το γραφείο, όπως κι αν έγραφες ! Σανίδα σκέτη !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cauldron είπε:
Μπράβο!! Με γεια. Από τα πιο λεπτομερή καθαρίσματα που έχω δει εδώ μέσα.
Σε ευχαριστω cauldron! :)

panp είπε:
Α μπράβο ! Το πληκτρολόγιο IBM είχε τον "πλαγιαστό" λογότυπο πάνω δεξιά ! Και είχε και έναν ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ ήχο "τσικ-τσικ" όταν πατούσες τα πλήκτρα, πολύ "πρίμο" και διαπεραστικό, σαν ελβετικό ρολόι, σαν μηχανισμός χρηματοκιβωτίου ένα πράγμα... Μάλιστα λεγόταν ότι ενός συγγραφέα είχε διαμαρτυρηθεί η γυναίκα του ότι δεν την αφήνει να κοιμηθεί όταν συγγράφει στον υπολογιστή !Ευτυχώς έζησα να ακούσω αυτό τον ήχο...

Επίσης το παραπάνω γνήσιο πληκτρολόγιο συνδεόταν με τη μονάδα με χοντρό "σπιράλ" καλώδιο, όχι ευθύγραμμο, για να το μετακινείς και λίγο πιο μακριά. Και δε συζητάμε φυσικά για το βάρος του...Ούτε που κουνιόταν από το γραφείο, όπως κι αν έγραφες ! Σανίδα σκέτη !
Και το συγκεκριμενο μια χαρα με βολεψε σημερα που εκανα πρωτη δοκιμη!

Μπορει να μην ειναι original IBM αλλα την δουλεια του τη κανει και μαλιστα καλα!

Αλλωστε να μην ξεχναμε οτι μου ηρθε ενας υπολογιστης απο το πουθενα χωρις να το περιμενω!

Δεν νομιζω να τυχαινει καθε μερα να χαριζονται υπολογιστες.

Θα ημουν πολυ αχαριστος Η' το λιγοτερο χαζος να μην τον παρω επειδη το πληκτρολογιο δεν ειναι "μαμα"!!!

Δηλαδη ελεος...μην τρελαθουμε κιολας!
 
O φιλος panp αναφερεται φυσικα στο model M πληκτρολογιο της ΙΒΜ που εκανε τον χαρακτηριστικο ηχο και συνοδευοταν απο το σπιραλ καλωδιο το οποιο ηταν αποσπωμενο!(τελεια περιγραφη παντως panp).To μοντελλο του Σταυρου συνοδευοταν απo αυτο εδω:

jun232006-005.jpg

Η ποιοτητα του ηταν καλη δεν συγκρινοταν ομως με αυτη του model M!
 
stayros είπε:
Μπορει να μην ειναι original IBM αλλα την δουλεια του τη κανει και μαλιστα καλα!

Αλλωστε να μην ξεχναμε οτι μου ηρθε ενας υπολογιστης απο το πουθενα χωρις να το περιμενω!

Δεν νομιζω να τυχαινει καθε μερα να χαριζονται υπολογιστες.

Θα ημουν πολυ αχαριστος Η' το λιγοτερο χαζος να μην τον παρω επειδη το πληκτρολογιο δεν ειναι "μαμα"!!!

Δηλαδη ελεος...μην τρελαθουμε κιολας!
Χα χα...Έτσι που το περιγράφεις, κάποιος που δε θα γνώριζε το site θα νόμιζε ότι σου χάρισαν τουλάχιστον Pentium 2 !
 
Πίσω
Μπλουζα