To Google Drive είν' εδώ!

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
16
To πολυαναμενόμενο Google Drive μόλις έφτασε κι εδώ. Μόλις χτες έλαβα στο gmail μου το μήνυμα που μου ανακοίνωσε τη διάθεση του google drive για το λογαριασμό μου:




Ακολουθώντας το σύνδεσμο από το μήνυμα μεταφέρθηκα στο https://drive.google.com όπου ήταν ήδη τα google docs μου.




Όπως βλέπετε είναι μίνιμαλ η εμφάνιση του Google Drive χωρίς τα intrusive στολίδια των άλλων. Προσφέρει 5 GB δωρεάν και αναμένεται ν' αντικαταστήσει το docs με την ενσωμάτωση όλων των λειτουργιών του μέσα σ' αυτό.

Υπάρχει και η σχετική εφαρμογή για Windows/Android/iOS (αναμένεται σύντομα) με την εφαρμογή για Windows να μην "παίζει" πίσω από proxy προς το παρόν.

Σε σχέση με τους ανταγωνστές dropbox και skydrive το μοναδικό του πλεονέκτημα είναι τ' ότι αποτελεί κομάτι του πακέτου της google (gmail, docs, κλπ). Προσωπικά πρωτιμώ το dropbox για το καλαίσθητο και λειτουργικότατο περιβάλον του και το skydrive για τις εφαρμογές που ενσωματώνει και τα 25 GB που μου έδωσε τζάμπα μόλις χθές.

Σίγουρα θ' αλλάξει αρκετά στο άμεσο μέλον. Google είν' αυτή, σίγουρα θα καινοτομίσει κι εδώ.

 
Μπραβο ρε αλανι ncarytia.Αν μπορεις ομως κανε τον κοπο και εξηγησε λιγο τι ειναι αυτο το googledrive να καταλαβουμε και μεις που δεν εχουμε ιδεα :D
 
Το google drive είναι ένα cloud based storage. Είναι ένας αποθηκευτικός χώρος στο "σύνεφο" και είναι άμεσα διαθέσιμος όπου υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του με τη προϋπόθεση ότι όλοι οι υπολογιστές σου έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο και ότι η υπηρεσία είναι εν λειτουργία (τυχαίνουν και αναποδιές, σπάνια αλλά...).

Αντί να κουβαλάς ένα φλασάκι και να μεταφέρεις αρχεία απ' εδώ κι εκεί, τα φορτώνεις εκεί και τα κατεβάζεις μετά σ' όποιον υπολογιστή θες μέσω του browser ή του εργαλείου που δίνει η υπηρεσία για τη πρόσβαση σ' αυτό απευθείας με το file manager του λειτουργικού.

Βέβαια τείθενται μερικοί λογικοί περιορισμοί σε σχέση με το μέγεθος των αρχείων και τη ταχύτητα σύνδεσης αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 
Και βεβαια υπαρχουν και τα εγγενη προβληματα που εχει το λεγομενο συννεφο, οπως οτι η ασφαλεια και η διάθεση των αρχειων μας εξαρταται απο την ασφάλεια των servers της εταιρείας που τα φιλοξενεί. Πχ. οι οροι χρησης του Dropbox ειναι ασαφεις στο αν οι υπαλληλοι της εταιρειας εχουν προσβαση στα αρχεία που ανεβαζουμε.
 
Ακριβώς! Γι' αυτό χρειάζεται και λίγο προσοχή τι ανεβάζουμε εκεί...
 
Nkarytia, you rule! :thumbup:

Ευχαριστώ για το overview - ακόμα δε με ήρθε ειδοποίηση, οπότε δεν έχω άποψη επί του θέματος!

Οι πρώτες εικόνες σου, μου έδωσαν μια ιδέα στο περίπου τι να περιμένω. Στο μεταξύ, να ξέρετε όσοι ακολουθήσετε το link, ότι αν δεν είναι έτοιμος ο λογαριασμός σας, θα δείτε αυτό:

img.jpg

Οπότε, εγώ αναμένω ακόμα! ;)
 
Ωραιος φιλε ευχαριστω για την αναλυση.
 
Μου ρθε και μένα χτες η ειδοποίηση οτι είναι έτοιμο οπότε θα μπω σήμερα να του ρίξω μια ματιά!!

Το κακό ειναι οτι δεν είναι διαθέσιμο ακόμη για linux άντε να δούμε πότε....

στο skydrive δίνει 25 GB??? Ενδιαφέρον!
 
@D@redevil

To email το κράτησα σα συλεκτικό :) Νόμιζα πως όταν το έλαβα θα ήταν το google drive διαθέσιμο στην Ελλάδα αλλά μάλον δεν πάει έτσι.

@metal

Thanks! Δοκίμασε πρίν και το dropbox. Κατ' εμέ βολέυει περισσότερο.

cutlaroc είπε:
Μου ρθε και μένα χτες η ειδοποίηση οτι είναι έτοιμο οπότε θα μπω σήμερα να του ρίξω μια ματιά!!
Το κακό ειναι οτι δεν είναι διαθέσιμο ακόμη για linux άντε να δούμε πότε....

στο skydrive δίνει 25 GB??? Ενδιαφέρον!
Το skydrive σταμάτησε τη προσφορά όσοι προλάβανε. Το Gdrive εξελίζει την υποστήριξή του σχετικά γρήγορα. Αυριο-μεθάυριο θα 'ναι έτοιμο και για linux.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να γίνει ένα θρεντακι με alerts για τέτοιες ευκαιρίες. :)
 
Oh, why not!? :)

Μιας και το πρότεινες, ξεκίνησέ το στο section του Software, να το κάνουμε και υπόμνημα, ώστε να μη "θάβεται"! ;)
 
nkarytia είπε:
Το skydrive σταμάτησε τη προσφορά όσοι προλάβανε. Το Gdrive εξελίζει την υποστήριξή του σχετικά γρήγορα. Αυριο-μεθάυριο θα 'ναι έτοιμο και για linux.
Μπα δε τη σταμάτησε , τα τσίμπησα κι εγώ μόλις τώρα...χιχιιχιχιχι
 
Άρα μάλον τα δίνει σ' αυτούς που χρησιμοποιούν το skydrive κάμποσο.

D@redevil είπε:
Oh, why not!? :)
Μιας και το πρότεινες, ξεκίνησέ το στο section του Software, να το κάνουμε και υπόμνημα, ώστε να μη "θάβεται"! ;)
O.k. Done! Τώρα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι κάτι τέτοιο μου ξεστόμισε.... :)

nkarytia είπε:
Άρα μάλον τα δίνει σ' αυτούς που χρησιμοποιούν το skydrive κάμποσο.


O.k. Done! Τώρα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
 
Και εγω το τσιμπησα μολις. Ελεγε κατι για loyal users...

Με τοσο XBOX που εχω παιξει, οχι 25GB...4TB με οπτικη dedicated θα επρεπε να μου δωσουν. :)
 
Πίσω
Μπλουζα