To Laptop κολλάει - τι άλλο να κάνω;

**** offtopic ****

metalcandyman είπε:
Τι μαθενουμε πρωι πρωι και μεις η ψιλοασχετοι.Thanks για την πληροφορια φιλε Angel_grig.Aν ειναι τωρα που ψηνω κατι παντεσπανια μολις τελειωσω να βαλω να ψησω καμια μητρικη :D

Μια Asus στον κύριο :D
 
Γρήγορη ερώτηση: Μπορεί το ψήσιμο να γίνει στο φούρνο μικροκυμάτων; :)
 
nkarytia είπε:
Γρήγορη ερώτηση: Μπορεί το ψήσιμο να γίνει στο φούρνο μικροκυμάτων; :)
Μα και βεβαια, αρκει να μην βαλεις πολυ αλατι......

:D

(Πλακα κανω)

Αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις πως μπορει να το παρει κανεις......

ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, ρε κάποιον θα κάψετε ζωντανό με αυτά που λέτε εδώ μέσα! :D
 
OK είναι φανερό πλέον ότι το laptop είναι μια χαρά, επομένως ήρθε η ώρα να σας αποκαλύψω τι έκανα. Βασικά ήταν κάτι πάρα πολύ απλό, τόσο που είχα δεδομένο ότι δεν θα πιάσει. Στην κυριολεξία την τελευταία στιγμή πριν το format (είχα ήδη βάλει το DVD των Windows στο drive), μου ήρθε η έμπνευση να επαναφέρω τους drivers μου συνολικά μήπως και γίνει κάτι. Συγκεκριμένα τους είχα αποθηκεύσει όλους με το DriverMax αμέσως μετά την πρώτη φορά που εγκατέστησα τα Win7. Τους επανέφερα λοιπόν και ως διά μαγείας... τα προβλήματα έπαψαν να υφίστανται. Δεν ξέρω τι είχε πάει στραβά με τους drivers που είχα τη δεδομένη στιγμή, πάντως τώρα ο υπολογιστής λειτουργεί μια χαρά. Προφανώς θα είχε λυθεί λοιπόν και με το format αλλά μου δίνει μια μικρή ικανοποίηση το γεγονός ότι το απέφυγα.

Sorry αν περιμένατε καμιά φοβερή και τρομερή πατέντα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, μπορεί να μου φανούν χρήσιμες στο μέλλον (δεν το εύχομαι).

Υ. Γ. Μαριάννα δεν πήρα χαμπάρι πόσο καιρό πριν άλλαξες avatar, εκπληκτικό πάντως.
 
Μπράβο βρε Άλκη! :)

Καταρχάς, όταν αποφεύγεται ένα format, είναι πάντα καλά νέα!

Κατά δεύτερον, μπορούμε όλοι να φάμε τα πτυχία μας - μια επανεγκατάσταση των drivers κανείς μας δε σε πρότεινε να κάνεις! (φαντάζομαι ότι όλοι το θεωρήσαμε δεδομένο!... )

Κατά τρίτον, γενικά οι drivers πού και πού σκάνε και είναι κάτι που όλοι μας το ξέρουμε!

Ευχαριστώ για το διαολάκι μου! :) To έχω λατρέψει και πλέον το "φοράω" παντού!

P.S. Σε παρακαλώ μην βάλεις καμιά μητρική στο φούρνο μικροκυμάτων με αλάτι, ναι?! :biglaugh:
 
Gyubrush είπε:
Aπιστευτο..
Σ ευχαριστω για την απαντηση.Φανταζομαι οτι αυτο μπορει να γινει στα περισσοτερα ηλεκτρονικα κυκλωματα?
Σε βασικες γραμμες..ναι..αρκει να το αντεχουν τα υπολοιπα μερη πχ πλαστικα εξαρτηματα..γενικα το προβλημα υπαρχει σε συγχρονες κυριως motherboards γιατι εκει :

α)υπαρχουν BGA chips (ball grid array) επιφανειακης στηριξης (SMD)

β)επειδη μας εχει φαει η...οικολογια χρησιμοποιειται lead free solder το οποιο θελει υψηλες θερμοκρασιες για να λιωσει και (κατα την ταπεινη μου αποψη) δεν εχει την "ελαστικοτητα" του μιγματος με μολυβδο...

Γενικα το "ψησιμο" ειναι η λυση αναγκης για καποιον που δεν εχει αλλη λυση,με διαφορετικα ποσοστα επιτυχιας και πρεπει παντα αυτος που κανει να ειναι πολυ προσεκτικος για μην παθει και καμμια ζημια...

D@redevil είπε:
Ε, ρε κάποιον θα κάψετε ζωντανό με αυτά που λέτε εδώ μέσα! :D
:shtup:

Μπραβο και απο εμενα αφου τα καταφερες χωρις να χρειαστει φορματ, και κυριως χωρις να χρειαστει να καταφυγεις στο $ervice...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο ρε Άλκη! Σιδερένιο το μηχανάκι σου. Θύμισέ μου ρε συ το όνομά του, το είχες αναφέρει κάποτε!
 
Τζέλλα!
blush.gif
Έχει ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για μένα γιατί ήταν το computer που είχα πάρει με το ΑΦΜ της Atropos Studios.
 
Other Reality sorry για την καθυστερημενη απαντηση με Heatgun εγινε η δουλεια αλλα ακομα κανω το σταυρο μου οταν βλεπω τη gpu και ανεβαινει πανω απο 55 βαθμους :p Μπραβο Αλκη ευχαριστα νεα!!
 
Μια ερωτηση ακομα επειδη ολο και ασχολουμαι και πειραματιζομαι στις επιδιορθωσεις pc/laptop:στους ποσους βαθμους βαζουμε την motherboard στο φουρνο?Kαι για ποσα λεπτα?Επισης,κανουμε προθερμανση στο φουρνο?Ακου τι ρωταω! :D
 
Θερμοπίστολο παίδες...Και εστιάζουμε εκεί που υπάρχει το πρόβλημα αφού ζεστάνουμε ομοιόμορφα την μητρική.
 
Πίσω
Μπλουζα