To lifting μιας Κυριας

portarinos78

RetroActive
Joined
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
490
Αντιδράσεις
21
http://www.a1200.sksoftware.co.uk/

Μια σελιδα στην οποια ο τυπος δινει λεπτομερη βηματα ανακαινισης μιας 1200. Μπορει στους εμπειρους να φανουν δεδομενα αλλα ολους τους υπολοιπους θα τους βοηθησει στα σιγουρα. Καλο θα ηταν να δημιουργουσαμε κι εμεις εδω μεσα ενα step to step οδηγο ανακαινισης που κανουμε κατα καιρους με review και φωτο.
 
Πολύ καλό βοήθημα για όσους δεν γνωρίζουν όντως. Ευχαριστούμε portarine!
 
Άψογος! Thanks!!!!

Μία απορία μόνο! Δεν κατάλαβα Τι Spray είναι αυτά που χρησιμοποίησε!! :confused:
 
Οντως είναι πολύ καλή η δουλειά του τύπου. Να σημειώσω 1) ότι σε κάποιο σημείο γράφει "ΕΑΝ έχετε μεγάλο πλυντήριο πιάτων...." που δεν έχουν όλοι, άρα το τί κάνεις σε αυτήν την περίπτωση, δεν το ξέρουμε και 2) μην περιμένετε το ίδιο από μια Α500, καθώς η Α500 ΔΕΝ ηταν ασπρη αλλά είχε ενα ανοιχτό μπεζ χρώμα.

Το θέμα "Πλήκτρα στο πλυντήριο πιάτων" απορώ πώς δεν το έχω σκεφτεί μέχρι τωρα. Εχω μια κατακίτρινη Α500 και θα δοκιμάσω να δω τί θα γίνει με τα κιτρινιασμένα πλήκτρα. Θα δοκιμάσω κατευθείαν στους 70 βαθμούς να δώ τί θα γίνει. Το θέμα είναι πού μπορώ να τα βάλω ώστε μέσα στο πλυντήριο να μην τινάζονται αριστερά δεξιά. Θέλει κάτι που να κλείνει αλλά να έχει και τρύπες για να μπαινοβγαίνει το νερό.

Αει στο καλό!!! Πάλι με πήραν τηλεφωνο από το εργοστάσιο και ξαναβρυκολάκιασα!!! :mad: :mad: :mad:
 
Κανόνισε να βγούν χωρίς γράμματα επάνω τα πλήκτρα...
 
Βασικά..τα πλαστικά τα έτριβε με τι?Έτσι την ασπρίζω και εγώ..
 
Για τα πλήκτρα δεν πιστεύω να ασπρίσουν αν τα βάλεις μέσα στο πλυντήριο πιάτων. Βασικά δεν νομίζω να ασπρίσουν με τίποτα. Παλιά είχαμε ξανασυζητήσει σε κάποιο thread πως το πλαστικό ποτίζει με την κιτρινίλα και δεν είναι απλά στην επιφάνεια για να βγει με τρίψιμο ή σκληρό καθάρισμα. Μόνο το βάψιμο κάνει δουλειά. Συμφωνώ με τον gtsamour πάντως, βλέπω να βγαίνουν τα γράμματα μετά το πλύσιμο στη χειρότερη περίπτωση.
 
Τελικά για πλαστικά μέρη που δεν έχουν επάνω γράμματα κλπ, έχει δοκιμάσει κανείς να το αφήσει μέσα σε χλωρίνη?

Εγώ το είχα κάνει με την πρόσοψη ενός εξωτερικού drive amiga και έχω την εντύπωση ότι κάτι έγινε. Ίσως αν το άφηνα καμια μέρα ακόμα να άσπριζε περισσότερο.

Μεταλλικά μέρη όπως πχ βαμμένο μεταλλικό περίβλημα εξωτερικού drive ΠΟΤΕ σε χλωρίνη, σκουριάζει αμέσως.
 
o typos kanei ena akyro sthn olh diadikasia... "denei" ton disko me lastixo... xaxaxa akyron!

xathike na balei 2 dematika......
 
Καλά τί έκανε ο τύπος... έβαψε με μπογιά τα πλαστικά? :animeek::eek::animeek::eek:

MAJOR NO NO...
 
Ρε παιδιά το σπρέι ήταν λευκό σμάλτο για πλυντήρια ,ψυγεία και μάρμαρα; :eek:
 
τα έβαψε? χαχαχαχαχ άκυρον!
 
Αν είναι να ασπρίσει με μπογιά....

την περνάγαμε ένα χέρι ασβέστη που είναι και πιο οικολογικό.
 
keropi είπε:
o typos kanei ena akyro sthn olh diadikasia... "denei" ton disko me lastixo... xaxaxa akyron!xathike na balei 2 dematika......
XAXAXA! Αν έβαζε δεματικά, θα ήταν Ελληνας ο τύπος !!! :D :D:D
 
Παιδιά για τις κιτρινίλες υπάρχει μια δοκιμασμένη παλιά συνταγή.

Σε ένα πανί βάζετε παχύρευστη χλωρίνη και τρίβετε τα πλαστικά.

Μην τυχόν την αραιώσετε , δεν θα δουλέψει.
 
Εχω σκεφτεί να καθαρίσω έτσι ένα κιτρινιάρικο πλήκτρο, με πινελάκι ομως.

Φαντάζομαι αφου γίνει αυτό, δεν την αφήνεις να στεγνώσει επάνω στην επιφάνεια, αλλά την σκουπίζεις αμέσως.
 
Πίσω
Μπλουζα