To Metro-Cross (μέσω St) έγινε port στην Amiga από την Wanted Team

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411

Για ακομη μια φορα μεσω του "ασπονδου" 16bitου (***) εχουμε το port του Metro-Cross για την Amiga και παλι απο την Wanted Team

more info >>>http://eab.abime.net/amiga-scene/70730-metro-cross-atari-st-port.html

To κατεβαζετε απο εδω >>>> http://wt.exotica.org.uk/test.html

Υ.Γ.Απεταξαμην τον ST :diablotin: μεν , αλλα τα παιχνιδια -διαμεσω του ST- τα θελουμε δε :fafoutis: -(γενικα μιλαω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το συγκεκριμένο το έπαιζα μανιωδώς στον 6128 μου και ζήλευα την έκδοση του st που ήταν πιο κοντά στο arcade...ήθελα να το έχω στην αμίγκα μου έστω και σαν πορτ από τον ακατανόμαστο...να ελπίζω και στο enduro racer στο μέλλον;
 
Το scrolling στον ST (σε σχέση πάντα με αυτό που βλέπω στο βίντεο) είναι καλύτερο. Αναμφισβήτητα πολύ καλή δουλειά πάντως.
 
ναι πράγματι είναι...στο βίντεο κολλάει ενώ στον st που το έχω δει όχι
 
Πέφτουνε τα κάστρα ένα-ένα έχω να πω! :cry:
 
Ωραία πράματα !!

Για το Metro-Cross ως παιχνίδι, ας μην τα ξαναλέω (αναφορά στο "gaming της χθεσινής βραδιάς").

Μου άρεσε ιδιαίτερα η hi-res εισαγωγική οθόνη που προστέθηκε, αλλά (επειδή θέλω να είμαι δίκαιος) όταν το εξομοίωσα φάνηκε να είναι πιό αργό απο την ST έκδοση - όπως παρατήρησε και ο Christos. (δεν ξέρω αν αυτό έγινε λόγω του ότι δεν υπήρξε optimization στην μεταφορά ή αν έγινε επίτηδες για να είναι πιό κοντά στην ταχύτητα του αυθεντικού arcade, καθ' ότι στον ST έτσι που τρέχει δεν το προλαβαίνεις !!).

Σημειωτέον ότι στο βιντεάκι το παιχνίδι είναι ελαφρώς πιό "σπαστό" και αργό απο αυτό που έπαιξα μέσω εξομοίωσης (γνωστό πρόβλημα του youtube), ενώ έχει και κάποια "λάθος" χρώματα !! (αυτό πιθανότατα είναι θέμα εξομοίωσης). Αν βρω λίγο χρόνο, θα το παίξω και στην Α500 μου για ένα τελικό verdict.

DINO είπε:
Πέφτουνε τα κάστρα ένα-ένα έχω να πω! :cry:
Xαχα !!

Dino, μην απελπίζεσαι. Ο ST εξακολουθεί να έχει την μοναδική 16-bit έκδοση του *υπέροχου* Sundog. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dino, μην απελπίζεσαι. Ο ST εξακολουθεί να έχει την μοναδική 16-bit έκδοση του *υπέροχου* Sundog.
Και από ότι διάβασα δεν έχουν και πολύ όρεξη να το portάρουν!!! :(
 
εγώ θα επιμείνω ότι το enduro racer θα έπρεπε να γίνει πρώτο...

Πάντως αν το καλοσκεφτούμε είναι πολλά st exclusive που θα θέλαμε να δούμε και στο καλό μηχάνημα!
 
spyros_s είπε:
Πάντως αν το καλοσκεφτούμε είναι πολλά st exclusive που θα θέλαμε να δούμε και στο καλό μηχάνημα!
Γιατί το λες αυτό; Τρέχουν στον STE!
 
Παντως και η NES εκδοση ηταν πολυ καλη και μην ξεχναμε πως ηταν το πρωτο port του συγκεκριμενου παιχνιδιου απο τα Arcades σε οικιακο συστημα.
 
Captain Kal είπε:
Και από ότι διάβασα δεν έχουν και πολύ όρεξη να το portάρουν!!! :(
Δυστυχώς, έτσι φαίνεται... (πρόκειται για action-game freaks, με ό,τι αυτό συνεπάγεται).
 
Πίσω
Μπλουζα