Tomahawk Joystick on PC?

Nada

RetroN00b
Joined
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
25
Αντιδράσεις
2
Καλησπέρα παιδια. Εχω ενα Tomahawk Joystick (φοβερο δημιουργημα του Ανερουσση) και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει τρόπος να το συνδεσω στο PC μεσω USB (χωρίς ομως να επεμβω στην πλακετα του κλπ). Εννοω, αν υπαρχει καποιος adaptor στο εμποριο ή κατι παρόμοιο.

Πήρα το C64 Forever και λεω να θυμηθώ τα παλια, αλλά με το πληκτρολόγιο δεν γινεται να παιξω σωστα - θελω το Tomahawk μου!

Αν μπορεί να βοηθήσει καποιος, θα το εκτιμούσα παρα πολυ...

Greetings
 
Το Tomahawk έχει έξοδο για gameport PC ή για Amiga/ST;

Στην πρώτη περίπτωση, χρειάζεσαι αυτόν τον μετατροπέα.

Στην δεύτερη περίπτωση, δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο να συνδέσεις Amiga joystick σε USB. Αν το PC σου έχει παράλληλη θύρα, υπάρχει σχετικό adapter (μόνο στο εξωτερικό). Σε διαφορετική περίπτωση, θα πρέπει να βολευτείς με τον μετατροπέα που λέω πιο πάνω σε συνδυασμό με κάποιο CMS joystick.
 
Σε ευχαριστώ πολυ φιλε Αλκη - ειδα και καποιο προηγούμενο ποστ οπου προτεινεις τον σχετικο ανταπτορα (ο οποιος ειναι 15pin αλλα αν θυμαμαι καλα - περασαν χρονια βλεπεις - το tomahawk εχει 9 pins - με επιφυλαξη, θα το τσεκαρω οταν παω σπιτι για σιγουρα)

Παντως σε ευχαριστώ παρα πολυ φιλε μου
 
9 pin ειναι κ εχω παρει απο ''γνωστο'' καταστημα στη Στουρναρη ανταπτορα.

9pin to usb !!!
 
http://www.stelladaptor.com/

Επίσης μπορείς να βρεις schematics για parallel interface το οποίο λογικά θα δουλέψει με usb to parallel adaptor. Για driver μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ppjoy.
 
Πίσω
Μπλουζα