Tombstone (1993)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
To απολυτο "μοντερνο" Γουεστερν,η απολυτη badass "αντρικη" ταινια,ενα επος απο ανεπαναληπτες ατακες,καταπληκτικη δραση και απιστευτες ερμηνειες απο ενα ασυλληπτο καστ ηθοποιων με τον Σκηνοθετη του Ραμπο 2.


Τα λογια ειναι περιττα.





tombstone-fanart.jpg


"You tell him I'm coming! And hell's coming with me!"






Προβολή συνημμένου 82985
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μία απο τις αγαπημένες μου ταινίες όλων των εποχών.Την λατρευω απλά
 
Την συγκεκριμενη πρεπει να την δειχνουν στα σχολεια so the boys can become men και να καταργησουν τον στρατο,το δισκακι πριν το βαλεις στο dvd πρεπει καθε φορα να το φυσας να φυγει η σκονη και το μπαρουτι απο πανω του.
 
Αγνοουσα την υπαρξη της ,πιθανοτατα θα την δω συντομα φαινεται αρκετα καλη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλα μια καλη ταινια και ενας εξαιρετικος Van Kilmer που τον παω με χιλια σε οτι ταινια και αν εχει παιξει.Δεν ειναι και για να την θεοποιησουμε κιολας.
 
Kαι η Τζοκοντα για πολλους ενας απλος πινακας και το Retromaniax ενα απλο φορουμ και ο Wally ενα απλο μελος.


Η ταινια οχι απλως βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα,ειναι πραγματικα γεγονοτα,ολες οι μαχες γινανε ετσι οπως τις βλεπουμε στην ταινια 130 χρονια πριν.



Επος και για καποιους οχι το καλυτερο γουεστερν αλλα απο τις καλυτερες ταινιες ever.
 
Αυτη ειναι απλα η γνωμη σου και η αποψη σου οπως και η δικεια μου ειναι οτι ειναι απλα μια καλη ταινια και τιποτα παραπανω και αν οι μαχες ειναι οπως εγειναν πριν 130 χρονια δεν με νοιαζη ουτε στο ελαχιστο.Τα γουστα ειναι γουστα εξαλου δεν μπορουν να αρεσουν σε ολους τα παντα στον ιδιο βαθμο.
 
For what its worth,

oταν σκεπτομουνα ποιο nickname να επιλεξω ,το Doc Holliday ηταν ενας απο τους βασικους υποψηφιους, εξαιτιας της συγκεκριμμενης ταινιας .
 
Οποια σελιδα στο νετ και να κοιταξεις διθυραμβικα σχολια εχουν και σε κανεναν δεν την κατανομαζουν απλη ταινια,αν ηταν αποψη μου δεν θα την υποστηριζα τοσο.


Τωρα απο εκει και περα γνωμες εχει ο καθενας για το οτιδηποτε οπως λες.



Το 130 χρονια ηταν για οποιο ενδιαφερεται για την αληθοφανεια της ταινιας.



Και η Τζοκοντα οπως ειπα ενας πινακας ειναι,η ταινια μασαει μπαρουτι και φτυνει σφαιρες.



Ενα πραγματικο επος!
 
Πωρωθηκε ο Aardy !

Παντως στην 3αδα των μοντερνων γουστερν τo Tombstone ερχεται σιγουρα 3ο - μετα απο τα Silverado και Unforgiven. Οσο για την παρουσια του Βαν Κιλμερ ειναι απλα καλη στη συγκεκριμενη ταινια, που οι μουστακαληδες Ρασελ και Ελιοτ κλεβουν την παρασταση.
 
To Unforgiven καλο χρυσο,αλλα παραδοσιακο γουεστερν με την εννοια που το ξερουμε δεν το λες,την μιση ταινια ο Κλιντ την περναει τυλιγμενος με μια κουβερτα.


Για το Silverado δεν εχω αποψη και οπως λενε καλυτερα να μασας παρα να μιλας.



Εdit:



Οσο για το Νο3 στα μοντερνα γουεστερν να βαλουμε μεσα και το remake του True Grit και το 3-10 Το Υuma ,με αυτα κλεινει 5αδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπαθητική ταινία με πολύ καλή ατμόσφαιρα και πολύ καλές ερμηνείες. Αυτό μετράει για εμένα. Η ιστορία αυτή έχει εμπνεύσει πλήθος γουέστερν (και ένα Λούκυ Λουκ, για να μην ξεχνιόμαστε :) )
 
I'M YOUR HUCKLEBERRY :headbangdude:

Πολύ καλή ταινία/γουέστερν - και με φοβερό μουσικό θέμα. :thumbup:

Μέχρι το '95, η tv είχε βάλει τουλάχιστον τρείς ταινίες με το γνωστό αυτό θέμα ("Gunfight at the OK Corral", "Hour of the Gun", "Doc"), ενώ είχα δεί στο σινεμά άλλες δύο επιπλέον ("Tombstone", "Wyatt Earp").

Κάποια χρόνια αργότερα φρόντισα να δω και το κλασσικό "My darling Clementine".

Το "Tombstone" είναι σίγουρα μέσα στα αγαπημένα μου γουέστερν με θέμα τους Ερπ & Χόλιντεϋ, την πόλη Τούμστοουν, την μάχη στο Ο-Κέι Κορράλ, κλπ. (έχω ιδιαίτερη αδυναμία και στα "Gunfight at the OK Corral" & "Hour of the Gun"). :)
 
Επανερχομαι εχοντας δει την ταινια πλεον! Μου αρεσε αρκετα αλλα δεν την βαζω και στις Top ταινιες μου! Παντως ο Doc Holliday για μενα ηταν ο καλυτερος χαρακτηρας της ταινιας! :D

υγ. Να πω την αληθεια βλεποντας το τραιλερ και την φωτο που ειχε βαλει ο Aardvark στην αρχη , πιστευα οτι θα ηταν μια ταινια μεσα στην "ποζερια" και στις τραβηγμενες απο τα μαλλια σκηνες (πραγμα που μου αρεσει υπο προυποθεσεις :p ) . Αλλα τελικα ηταν αληθοφανεστατη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτήσω κάτι: Δεν έχω δει ουτε αυτή ούτε το Wyatt Earp με τον Costner.

Ποιά νομίζετε ότι είναι η καλύτερη;
 
Δεν έχω δει την ταινία του Κόστνερ αλλά η Τόμπστοουν γενικά θεωρείται καλύτερη (χωρίς αυτό να σημαίνει αναγκαστικά ότι και εσένα θα σου αρέσει περισσότερο)
 
Για να μην ανοιγω RIPοθεμα, το "παρκαρω" εδω, μιας και επαιζε στην εν λογο ταινια...







Πέθανε ο γνωστός ηθοποιός Powers Boothe ενώ κοιμόταν στο σπίτι του στο Λος Άντζελες των Ηνωμένων Πολιτειών.
Ο 68χρονος Boothe είχε εμφανιστεί σε πλειάδα γνωστών ταινιών, έχοντας ρόλους στους Avengers και τα Sin City και Sin City: A Dame to Kill For

ενώ πρωταγωνίστησε για έντεκα επεισόδια στη τηλεοπτική σειρά Agents of Shield.

Η καριέρα του ξεκίνησε το 1977 ενώ το 1980 έλαβε το πρώτο και μοναδικό του βραβείο Έμμυ για την ερμηνεία του

στο Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones.

Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο του γνωστού ηθοποιού, η κηδεία του θα τελεστεί σε κλειστό κύκλο στη γενέτειρα του, το Τέξας.
Η ειδηση και απο το ew.com...

Απο τις πιο χαρακτηριστικες φατσες "κακων" ο Boothe, απολαυστικος ως Curly Bill στο Tombstone

(την ειδα προσφατα...τραγικη ειρωνεια) ...καλο του ταξιδι.... :(

Curly Bill: "Well... bye" (Tombstone)

[video=youtube;-Qk8ZhkY9_w]

 
Ενδιαφέρουσα ήταν και η ταινία του Το σμαραγδένιο δάσος από την δεκαετία του 1980
 
Θα τον θυμομαστε και απο το Red Dawn ,ηταν ο πιλοτος που κατεπεσε και τον βρηκανε οι πιτσιρικαδες!
 
Από τα καλύτερα γουέστερν της σύγχρονης εποχής. Εξαιρετικές ερμηνείες.
 
Πίσω
Μπλουζα