Tomi Micrex αυτοκινητόδρομος

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.391
Τέλη δεκαετίας 80. Έρχονται Χριστούγεννα και επειδή ήμουν καλό κοριτσάκι όοοοοοολη τη χρονιά έπρεπε να ζητήσω το δώρο μου από τον Αϊ-Βασίλη.

Και ζήτησα.... έναν αυτοκινητόδρομο! :cool:

fetch


Το παιχνίδι είναι της εταιρίας Τomi Micrex

fetch


fetch


Τα αυτοκινητάκια ήταν 2. Πάντα έπαιρνα το κόκκινο :D το οποίο δεν είχε τον πίσω οδηγό και στις στροφές αν έμπαινες με ταχύτητα πετούσε κ... χμ.... το πίσω μέρος του αυτοκινήτου.

fetch


fetch


Το μέγεθος των αυτοκινήτων μικρό

fetch


Συχνά ήθελα καθάρισμα και αλλαγή των 2 ελασμάτων στο κάτω μέρος τους

fetch


Ατελείωτες ώρες παιχνιδιού.

fetch


fetch


Το σημείο εκκίνησης και τα χειριστήρια

fetch


Πρέπει να αλλάζω τα καλώδια σε χειριστήρια και μετασχηματιστή για να το θέσω πάλι σε λειτουργία και μετά θα κάνω κόντρες :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οντως χριστουγεννα και εγω θυμαμαι αυτοκινητοδρομο με τα αυτοκινητακια ομως να εχουν φωτακια.!!!!ειχα και εναν μεγαλο σιδηροδρομο και καπως μου ειχε κολησει να κανω διαβαση τρενου πανω απο τον αυτοκινητοδρομο.τελικα τα προβληματα ηταν πολλα και ετσι δεν προχωρησε το project..πλεον τωρα σκεφτομαι να παρω εναν απο ebay.de κατα τα χριστουγεννα ..εχω και εγω το κουσουρι του pooky να παιρνω παιχνιδια για μενα στις γιορτες ..αντε και καναν αμστραντ..
 
Μεγαλο σιδηρόδρομο, μπορείς να βρείς και στην Ελλάδα, σε κανονικές τιμές πλέον.
 
Χα χα! Simon έτσι! Μόνο που εγώ έχω κουσούρι να αγοράζω παιχνίδια όλες τις εποχές του χρόνου.

Για φέτος πάντως τα Χριστούγεννα, ζήλεψα. Αύριο που θα πάω Jumbo το πρωί, θα κοιτάξω τους αυτοκινητόδρομους αλλά και τα τρενάκια......
 
Για φέτος πάντως τα Χριστούγεννα, ζήλεψα. Αύριο που θα πάω Jumbo το πρωί, θα κοιτάξω τους αυτοκινητόδρομους αλλά και τα τρενάκια......
Στο Jumbo δεν έχει τραινάκια. Αλλά έχει εδώ:

Train Models
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OMFG Captain!!!!

Thanks a lot!!!!! :thumbup: :thumbup:
 
Και εδώ ανέβασα φωτογραφίες από τα δικά μου τραινάκια. :)
 
Είπα να ξεθάψω αυτό το παλιό post γιατί Χριστούγεννα ήρθαν πάλι και μαζεύτηκαν τα δώρα για τα μικρά μου που αφού έγιναν ένα ωραίο πακέτο,... αλλάχτηκαν με δυο υπέροχους αυτοκινητόδρομους Carrera Go.

Τα κομμάτια βγήκαν από τα κουτιά και συνδυάστηκαν με αποτέλεσμα να φτιαχτεί η ακόλουθη κατασκευή :

Περιττό να πούμε ότι δεν ξεκολλάμε από αυτό το δωμάτιο...έτσι ? ;) :p :D !!!

fetch


fetch


fetch


Οι δυο Ferrari που ήρθαν με τον πρώτο αυτοκινητόδρομο.

fetch


Τα Nissan και Corvette που ήρθαν με τον δεύτερο.

fetch


Κατασκευάστηκε και βενζινάδικο από φωτογραφικό χαρτί και τοποθετήθηκε στη θέση του.

fetch


Ένα κοντινό πλάνο.

fetch


Ακόμα μια "πανοραμική" άποψη !

Περιμένω ακόμα δυο αυτοκίνητα Batman και ένα Subaru Impreza ...μήπως αισθάνομαι ακόμα παιδί ??? #)

http://www.ebay.co.uk/itm/3803989638...84.m1497.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/4002398073...84.m1497.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/4001688989...84.m1497.l2649

;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφα,δεν ηξερα οτι μπορεις να αγοραζεις και ξεχωριστα αυτοκινητακια ,νομιζα μονο οτι εχει το πακετο αν και ακουγεται λογικο,ειχα ενα slot racing μικρος αλλα εναν κυκλο μονο οχι υπερυψωμενα και ιστοριες,lol.
 
Geoanas, είναι πανέμορφα! Έχω να παίξω με τέτοια από παιδί! (τα είχε ο αδερφός μιας φίλης μου & όταν έλειπε, πηγαίναμε κρυφά & κάναμε κόντρες! :D )

Σου είναι κόπος ν' ανεβάσεις και κανένα βιντεάκι?!
 
Χα!Χα! Ευχαριστώ...όταν μου έρθουν και τα extra κομμάτια και φτιάξω το τελικό layout, θα ρίξω και video !
 
geoanas είπε:
Χα!Χα! Ευχαριστώ...όταν μου έρθουν και τα extra κομμάτια και φτιάξω το τελικό layout, θα ρίξω και video !
:bow: Θεός! :)

Ευχαριστώ πολύ-πολύ! :)
 
Ναταλί και Γιώργο πανέμορφοι οι αυτοκινητόδρομοί σας. Δεν έχω λόγια. Εύγε!
 
Τι να πω για τους αυτοκινητόδρομους!!! Απλά υπέροχοι!!! Δεν έχω παίξει ποτέ με τέτοια κατασκευή (έπαιζα απλά με αυτοκινητάκια...)
 
BETTY BOOP είπε:
Δεν έχω παίξει ποτέ με τέτοια κατασκευή (έπαιζα απλά με αυτοκινητάκια...)
Ούτε κι εγώ αν και μου άρεσαν πολύ τα αυτοκινητάκια.
 
Όταν το επισκευάσω θα σας φωνάξω να παίξουμε :)

Και με την ευκαιρία, αυτά τα ελάσματα ξέρει κανείς πως ονομάζονται για να ψάξω να βρω ανταλλακτικά?
 
Μπα.... Ναταλί δε νομίζω να έχουν κάποιο όνομα...Πιστεύω ότι θα μπορέσεις να τα αντικαταστήσεις με κάποια "πατέντα" για τις επαφές τους....

Για τα δικά μου αυτοκινητάκια η ονομασία τους (για ανταλλακτικά) είναι Copper-Braids-Brushes, στα δικά σου τέτοιες επαφές δεν έχω ξαναδεί.....
 
Ευχαριστώ Γίωργο. Θα κάνω ένα ψαξιματάκι με τις ονομασίες που μου έδωσες μήπως σταθώ τυχερή. Πάντως θυμάμαι όσο έπαιζα μικρή άνοιγα λίγο λίγο τις σούστες που έχουν από κάτω για να μπορέσουν τα ελάσματα να κάνουν επαφή. Πλέον δεν έχω άλλο περιθώριο για άνοιγμα. Θα δοκιμάσω με ενα φύλλο χαλκού που έχω μήπως μπορέσω να κάνω κάτι αν και είναι πολύ μαλακό. Αν βάλω άλλο μέταλλο θα έχω πρόβλημα λες? Και τα αυτοκινητάκια με μια γρήγορη ματιά είναι ακριβά για αγορά :(
 
Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα και με άλλο μέταλλο...αγώγιμο να είναι και ότι να 'ναι ;-)

Πρόβλημα θα έχεις με μένα αν δεν ποστάρεις φωτογραφίες και τρόπο πατέντας ;-) LOL !

Καλή Επιτυχία :thumbup:
 
geoanas είπε:
Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα και με άλλο μέταλλο...αγώγιμο να είναι και ότι να 'ναι ;-)Πρόβλημα θα έχεις με μένα αν δεν ποστάρεις φωτογραφίες και τρόπο πατέντας ;-) LOL !

Καλή Επιτυχία :thumbup:
:D :D Πετάγομαι στο πατρικό μου να το πάρω και ξεκινάω εργασίες αποκατάστασης.
 
Πίσω
Μπλουζα