Top 5 αγαπημένων βιβλίων Ελλήνων συγγραφέων

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.160
Αντιδράσεις
15.696
Παιδιά ότι λεέι ο τίτλος! αγαπημένα βιβλία Ελληνων συγγραφέων που σας είναι πολύτιμα, πάντα στα πλαίσια του ρετρό :) από την παιδική, εφηβική αλλά και μετέπειτα ζωή σας ;) Τα πιο αγαπημένα σας που τα έχετε και στην βιβλιοθήκη σας ή υπάρχουν για πάντα στην μνήμη σας.
 
λοιπόν....με τυχαία σειρά:

1. Η φόνισσα του Α. Παπαδιαμάντη. Ένα πολύ καλό βιβλίο για την καταπίεση της γυναίκας στην ελληνική επαρχία του 19ου αιώνα.

2. Η ζωή εν τάφω του Στ. Μυριβήλη. Το τέλος του ηρωικού πολέμου, στα χαρακώματα του Α' Παγκοσμίου Πολέμου. Ίσως το καλύτερο ελληνικό μυθιστόρημα που έχω διαβάσει.

3. Το νούμερο 31328 του Η. Βενέζη. Η Μικρασιατική Καταστροφή από έναν αυτόπτη. Απλά απαραίτητο.

4. Τα διηγήματα του Γ. Βιζυηνού και κυρίως Το μόνον της ζωής του ταξείδιον. Η γλυκόπικρη ζωή της επαρχίας του 19ου αιώνα.

5. Αστροφεγγιά του Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου. Πλούσιοι και φτωχοί στην Αθήνα λίγο πριν και λίγο μετά την μικρασιατική καταστροφή. Πολύ καλό μυθιστόρημα, από έναν συγγραφέα που τον είχα ταράξει στη λογοκλοπή την εποχή που ετοιμαζόμουν για Πανελλήνιες :) (και όλη η γενιά μου άλλωστε)

Στα 5 ένα δώρο: Πατούχας του Ι. Κονδυλάκη. Σίγουρα ο Κονδυλάκης δεν μπορεί καν να συγκριθεί με τους προηγούμενους, για εμένα όμως σαν Κρητικό είναι ενδιαφέρουσα η απεικόνιση μιας ανέμελης και κωμικής ζωής στην Τουρκοκρατούμενη Κρήτη. Νομίζω βέβαια ότι δύσκολα θα συγκινήσει πια ο Κονδυλάκης κάποιον αναγνώστη που δεν είναι και ο ίδιος Κρητικός
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Το μυστικό του Κόκκινου Σπιτιού - Άλκη Γουλιμή (Από τα πρώτα βιβλία που διάβασα και από τις πιό ωραίες αναμνήσεις της παιδικής μου ηλικίας)

2. Ο Κίτρινος Φάκελλος - Μ. Καραγάτσης

3. Η Φόνισσα - Αλ. Παπαδιαμάντης

4. Ο Χριστός ξανασταυρώνεται - Νίκος Καζαντζάκης

5. Ο Ζητιάνος - Ανδρέας Καρκαβίτσας

και bonus track...: "Ένα παιδί μετράει τ' άστρα" - Μενέλαος Λουντέμης (τα λόγια περιττεύουν νομίζω...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά σας έβαλα δύσκολα δεν πειράζει να φτάσουν 7 τα αγαπημένα μας βιβλία :) είναι δύσκολο τα 5 το καταλαβαίνω
 
Αν είναι έτσι να προσθέσω και το πολύ καλό Λάθος του Αντώνη Σαμαράκη
 
Για μένα σίγουρα ''η Παναγιά η γοργόνα'' του Μυριβήλη και'' η μεγάλη χίμαιρα'' του Καραγάτση :) Στα άλλα θα ξαναεπανέρθω.
 
Προσπαθώ από την ώρα που είδα το θέμα να μαζέψω μια πεντάδα!....

Ε, δε μπορώ να πέσω κάτω από 10 με τίποτα! :D :D

Θα το σκεφτώ κι άλλο, να δω τι θα "κόψω"!....
 
D@redevil είπε:
Προσπαθώ από την ώρα που είδα το θέμα να μαζέψω μια πεντάδα!....
Ε, δε μπορώ να πέσω κάτω από 10 με τίποτα! :D :D

Θα το σκεφτώ κι άλλο, να δω τι θα "κόψω"!....
χα, χα :D Πεντε και δυο επιλαχόντα, εύκολα πράγματα :)
 
Μόνο λογοτεχνικά ή και ιστορικά;
 
Ριο λογοτεχνικά περισσότερο που μπορεί να περιγράφουν και ιστορικά γεγονότα, όπως η ζωή εν ταφώ που έβαλε ο Θορ παραπάνω.
 
Η Ζωή εν τάφω -Στ. Μυριβήλη

Το Νούμερο 31328-Η. Βενέζη

Αστραδενή-Ε. Φακίνου

Η Γη του Πόντου-Δ Ψαθά

Ο Χριστός ξανασταυρώνεται-Ν. Καζαντζάκης
 
"Ο Καπετάν Μιχάλης" του Καζαντζάκη


"Ζητείται Ελπίς" του Σαμαράκη



"Το νούμερο 31328" του Βενέζη



"Η Συβαρίτισσα" της Ζωγράφου



"Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου" της Ζέη



"Το ψέμα" της Σαρρή



"Η χίμαιρα" του Καραγάτση


 


και πάμπολλα άλλα που έμειναν απόξω...



Δύσκολη η επιλογή...
:precry:


 
Η Φόνισσα-Α.Παπαδιαμάντης

Τα ρόδινα ακρογιάλια-Α.Παπαδιαμάντης

Λόγια της πλώρης-Α.Καρκαβίτσας

Ο θησαυρός της Βαγίας-Ζ.Σαρρή

Αιολική γη-Η.Βενέζης

Και γενικά μου αρέσουν όλα σχεδόν τα διηγήματα του Παπαδιαμάντη.
 
H μελωδια του θανατου

Ο τεταρτος υποπτος

Αυστηρως προσωπικο

Εγκλημα στο κολωνακι

Υποθεση εκβιασμου
 
Μάγκας - Πηνελόπη Δέλτα

Παραμύθι χωρίς όνομα - Πηνελόπη Δέλτα

Τα μυστικά του βάλτου - Πηνελόπη Δέλτα
 
Πίσω
Μπλουζα