Top 5 basketball games

kouikaras

Retro Member
Joined
31 Αύγ 2010
Μηνύματα
158
Αντιδράσεις
13
Προς μπασκετόφιλους και μή (κοινώς όλους αυτούς που όταν είχαν κάποιο αγώνα μπάσκετ στη γειτονιά, αντί να κάνουν ζέσταμα και κάνα λέι-απ πλακώναν το Lakers vs Celtics)

Ας κάνω την αρχή:

1) Lakers vs Celtics

2) TV Sports Basketball

3) Fernando Martin's Basket Master

4) Two on Two

5) Street Sports Basketball
 
Top 5 για Home Computers 8/16bit μεχρ το 1992

Lakers Vs Celtics (EA)

Tv Sports Basketball (Cinemaware)

Two on Two -GBA Championship Basketball (Activision/Gamestar)

Fast Break (Accolade)

Οne on One II (για το διαγωνισμο τριποντων καρφωματων μονο (EA)

Ευφημο μνεια στα Dream Team Challenge 3 on 3 ,Omni-Play Basketball

Το Street Sports Basketball δεν το συμπεριλαμβανω καθολου καθολου , αν και λατρης του αθληματος

γιατι αργουσε βασανιστικα να φορτωσει(οπως και αλλα multiload της Epyx της ιδιας χρονικης περιοδου) ,δηλαδη το εβαζες να φορτωσει -μετα τις επιλογες τους παιχτες της ομαδας σου- ,και πεταγοσουν εντωμεταξυ στη αλανα ,επαιζες ενα μονο(μπασκετακι) στα 21 , γυρναγες ,επινες νερο - αλλαζες τα ιδρωμενα με την ανεση σου και καπου εκει ειχε φορτωσει και μπορουσες να παιξεις street Basketball ......και στο C64
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NBA Jam. To μονο παιχνίδι μπασκετ που μου αρέσει. Ισως και το Kobe Bryant's NBA Courtside.
 
One on One: Dr. J vs. Larry Bird

Aν και γενικα το αθλημα δεν με ενδιαφερει αυτο το παιχνιδακι το ειχα ξεσκισει (στην εκδοση για PC)! Δυστυχως δεν μπορω να το κανω να τρεξει με τιποτα σε συγχρονο υπολογιστη. :banghead:
 
NBA Showdown 1994, EA SPORTS. Όλα τα λεφτά! Πάρε τον Price, και θα με θυμηθείς!
 
Aαααχ !! Θυμήθηκα τώρα και ένα αφιέρωμα στα μπασκετοπαίχνιδα που είχε γίνει στο Pixel...

Αν και σε γενικές γραμμές αποφεύγω τα περισσότερα sports games όπως ο διάβολος το λιβάνι (ειδικά τα μισητά ποδοσφαιράκια), το basketball μου είναι κάπως πιό συμπαθές...

Moυ αρέσει το top-5 του Κουϊκάρα, αλλά και το One on One που ανέφερε ο freaktmp είναι all-time classic. (παρεπιπτόντως: Εφ'όσον υπάρχουν φωτογραφίες εδώ, σίγουρα παίζει σε σύγχρονο pc - τουλάχιστον μέσω εξομοίωσης)

Nemo είπε:
Το Street Sports Basketball δεν το βαζω καθολου γιατι αν και λατρης του αθληματος

γιατι αργουσε βασανιστικα να φορτωσει ,δηλαδη το εβαζες να φορτωσει μετα τις επιλογες μελων της ομαδας ,πηγαινες στη αλανα επαιζες ενα μονο στα 21 , γυρναγες ,επινες νερο - αλλαζες τα ιδρωμενα με την ανεση σου και καπου εκει ειχε φορτωσει και μπορουσες να παιξεις ......
Μουαχαχά !! :D Τόσο χάλια ήταν το φόρτωμα;

Τελικά ορισμένα αμερικάνικα παιχνίδια, δεν ήταν με τίποτα για να παίζουν απο κασσέτα !!

Σπέσιαλ ρετρο-ανάμνηση:

Το παιχνίδι αυτό το έπαιζε ένας φίλος μου σε pc (ΧΤ με CGA), και μάλιστα το είχε χακέψει και αντί των αυθεντικών ονομάτων των παιδιών, είχε βάλει κάτι "BIRD", "MAGIC", "PIPPEN", "JABBAR" και δεν συμμαζεύεται !! :D Νομίζω μέχρι και στα κορίτσια είχε δώσει τέτοια ονόματα. :p
 
Έλα ρε συγκάτοικε!

Δεν εχω παιξει και πολλα , και ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου τα "μπασκετάκια", αλλα - και με λίγο ζόρι, καθώς περνάνε τα χρόνια - θα θυμηθώ τα εξής :

1. NBA Live '98 (Δεν είμαι σίγουρος για τη χρονολογια αλλά με τον kouikara-συγκάτοικο είχαμε δώσει ομηρικες μεταμεσονύκτιες μάχες)

2. Two on Two (Για συναισθηματικους λογους , του είχα αφιερώσει άπειρες ώρες στην τρυφερή ηλικία των γυμνασιακών χρόνων, πρέπει να ήταν το πρώτο παιχνίδι στη ζωή μου που με εκνεύριζε ΤΟΣΟ πολύ όταν έχανα επειδή έχανα το τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο...)

3. Lakers vs. Celtics

4. ΝΒΑ Jam

5. Jordan vs. Bird (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο, με διαγωνισμό τριπόντων και καρφωμάτων)

ΥΓ Ατάκα kouikara, όσο έπαιζα NBA Jam και ο συμπαίκτης μου στην ομάδα ήταν ένας ζουμπάς 1,50 , ΕΜΦΑΝΩΣ πιο μικρος σωματικά από τους άλλους 3 παίκτες στο παρκέ -- εν ώρα αιφνιδιασμού -- : "ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΚΑΡΦΩΣΕΙ!"
 
billy είπε:
Moυ αρέσει το top-5 του Κουϊκάρα, αλλά και το One on One που ανέφερε ο freaktmp είναι all-time classic. (παρεπιπτόντως: Εφ'όσον υπάρχουν φωτογραφίες εδώ, σίγουρα παίζει σε σύγχρονο pc - τουλάχιστον μέσω εξομοίωσης)
Κι ομως δεν! Μια εκδοση που κυκλοφορει στα abandowarezαδικα δεν φορτωνει καν (ειναι ενα com αρχειο, ενω το παιχνιδι ειναι autoboot!) και η εκδοση που εχει το tosec ειναι marked bad, φορτωνει, αλλα δεν παιζει σωστα. Εφαγα και 3-4 ωριτσες δοκιμαζοντας ολες τις εναλλακτικες περιπτωσεις!

Για του λογου το αληθες:

"5-12-2007 Julius Erwing and Larry Bird Go One-on-One

Keyboard commands work in the menu but not in game.

Joystick seems to work.

Also the computer play never tries to shoot a ball, computer players just moved around. "

http://vogons.zetafleet.com/viewtopic.php?t=8879

Αν ειναι δυνατο τετοια παιχνιδαρα και να ειναι ουσιαστικα unplayable σημερα! :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Το Street Sports Basketball δεν το συμπεριλαμβανω καθολου καθολου , αν και λατρης του αθληματος

γιατι αργουσε βασανιστικα να φορτωσει(οπως και αλλα multiload της Epyx της ιδιας χρονικης περιοδου) ,δηλαδη το εβαζες να φορτωσει -μετα τις επιλογες τους παιχτες της ομαδας σου- ,και πεταγοσουν εντωμεταξυ στη αλανα ,επαιζες ενα μονο(μπασκετακι) στα 21 , γυρναγες ,επινες νερο - αλλαζες τα ιδρωμενα με την ανεση σου και καπου εκει ειχε φορτωσει και μπορουσες να παιξεις street Basketball ......και στο C64
Μην νομίζεις ότι τα πράγματα ειναι καλύτερα στο 1541 ΙΙ!

Το ίδιο πράγμα είναι απλά επειδή είμαστε γέροι για μπάσκετ πηγαίνεις τουαλέτα με περιοδικό ή εφημερίδα...διαβάζεις 2 άρθρα περίπου και μέχρι να βγεις είναι έτοιμο! :p

Σαν ταινία του αγγελόπουλου είναι το φόρτωμα σε κομοντορ 64...μια αιωνιότητα και μια ημέρα!
 
1)TV Sports Basketball

2)BasketBall 2600

3)Fernando Martin Basket Master

4)Arch Rivals

5)World Series Basketball
 
1. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=aPylbn7BC28]Double Dribble

2. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=5gqyuFBNkWY]Run & Gun

3. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=HB8_-bdiyBo]Atari Basketball

4. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=0nc3GxAAFNg]Fernando Martin Basket Master

5. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=iGcw4ivEKnA]Arch Rivals
 
Η αρχη του κοσμου ειναι το NBA JAM. Αν πεσουμε σε ανθρωπινα επιπεδα,

τοτε για ψιλο-ρετρο το RUN 'N' GUN ειναι απο τα αγαπημενα μου.

Υπαρχει σε SNES με το ονομα GIVE 'N' GO.
 
προτεινω αντι για Top5 γενικα να δωσει ο καθενας...

Top3 8bit computer And consoles ,

Top3 16bit consoles

Top3 arcade (μεχρι το 95)

Top5 16bit home computers (και pc συμπεριλαμβανομενου μεχρι το 95 )

απ οπου θα προκυψει το συνολικο Top5 ή Top10
 
Ως λάτρης του αθλήματος, τα "μπασκετάκια" ήταν απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Θα σας πω τα 5 που ξεχώρισα με την χρονολογική σειρά που τα έπαιξα και όχι σαν προτίμηση, μιας και τα θεωρώ όλα το ίδιο εξαιρετικά:

1) One on One (το πρώτο Dr. J vs Larry Bird σε commodore 64, απίστευτα διπλά με τον ξάδερφό μου, κορυφαία στιγμή όταν σπάει η μπασκέτα από κάρφωμα και μπαίνει ο επιστάτης και καθαρίζει)

[ame=

[MEDIA=youtube]H0ItuXtAeTc[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=H0ItuXtAeTc&feature=related
 
freaktmp είπε:
η εκδοση που εχει το tosec ειναι marked bad, φορτωνει, αλλα δεν παιζει σωστα.
Για του λογου το αληθες:

"5-12-2007 Julius Erwing and Larry Bird Go One-on-One

Keyboard commands work in the menu but not in game.

Joystick seems to work.

Also the computer play never tries to shoot a ball, computer players just moved around. "
Μόλις το δοκίμασα, και όντως ισχύει ακριβώς αυτό με την συγκεκριμένη έκδοση !!

Δεν είναι δηλαδή ότι δεν τρέχει, αλλά ότι δυστυχώς δεν παίζει σωστά !!

Το μόνο πρόβλημα που φαίνεται να έχει με to joystick είναι ότι δεν λειτουργεί το fire, και κατά συνέπεια οι κινήσεις του σούτ και του κλεψίματος δεν δουλεύουν, ακόμα και για τον αντίπαλο που τον ελέγχει ο υπολογιστής (αυτός πρέπει να είναι και ο λόγος που οι παίκτες δεν φαίνεται να μπορούν να σουτάρουν ποτέ...)

Ετσι εξηγούνται και οι εικόνες στο mobygames. Υπάρχει έκδοση που τρέχει κανονικά μεν, αλλά στο gameplay υπάρχει πρόβλημα - δυστυχώς !!

Ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα διορθωθεί το πρόβλημα - αν όντως είναι θέμα "ελλειπούς" εξομοίωσης και όχι προβληματικού dump...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το NBA JAM πρώτα απ'όλα που έχω παίξει τρελές ώρες και ένα από τα NBA Live των πρώτων χρόνων κυκλοφορίας.
 
Για όσους ξεκίνησαν με 1-on-1 και συνέχισαν με NBA Basketball-Tv sports basketball, όταν βγήκε το NBA Live 95 φάνταζε μαγικό.. Δεν είχαμε ξαναδεί τέτοιο basket game. Θυμάμαι το παλεύαμε σε έναν δυνατό μεν, 386 δε (DX/40, 8MB RAM, cdrom - Win95) και δεν πιστεύαμε τι παίζαμε... Ήταν διαστημικό, πολύ μπροστά! Δεν ξέρω πως μπορεί να έμοιαζαν τα προηγούμενα που ανέφερα μόλις κυκλοφόρησαν (αυτά δεν τα πέτυχα στο ξεκίνημά τους), σίγουρα όμως μαζί με το fifa international soccer (1994) η EA είχε μόλις δείξει το μέλλον.
 
Το Lakers vs Celtics είναι άνετα το καλύτερο που έχει βγει. Μετά ίσως το TV Sports.

Σε arcades, αρκετά καλό το Street Hoop.
 
konc είπε:
όταν βγήκε το NBA Live 95 φάνταζε μαγικό...
Θα συμφωνήσω με τον φίλο konc. Πράγματι το Live '95 ήταν εξαιρετικό... Θυμάμαι όταν είχε βγεί σε pc ήμουν στρατό, και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με έναν τότε "προμηθευτή software" (γκούχ-γκούχ), μου είχε πεί: "Στην επόμενη άδεια σου, έλα να δοκιμάσεις το τελειότερο και ρεαλιστικότερο παιχνίδι μπάσκετ που έχει βγεί μέχρι σήμερα" !! :D

Σίγουρα αξίζει η αναφορά του μαζί με κλασσικά ονόματα του είδους, όπως το One on One, το Two on Two & το μεγάλο του ξαδερφάκι TV Sports Basketball, και βέβαια το πασίγνωστο Lakers vs Celtics που δικαίως βρίσκεται στο αρχικό Top 5 του Kouikaras (ήταν μάλιστα τόσο δημοφιλές ανάμεσα στους γνωστούς μου pc users, που όταν μερικά χρόνια αργότερα τους έβαλα στο "τριπάκι" της εξομοίωσης άλλων συστημάτων [όπως το MegaDrive που είχε φοβερά αθλητικά παιχνίδια], απο τα πρώτα που αναζήτησαν για να παίξουν ήταν και τα διάφορα "vs" sequels της ΕΑ - π.χ. Bulls vs Lakers, Bulls vs Blazers... :) )
 
Πίσω
Μπλουζα