Top Gaming Moments

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.193
Ποιά ανάμνηση σε κάποιο παιχνίδι που παίξατε, σας έχει μείνει ανεξίτηλη;

Όταν είδατε το πρώτο boss του R-Type; Όταν συναντήσατε το πρώτο ζόμπι στο Resident Evil; Όταν παίζατε Gauntlet, μαζί με άλλους 3 human players;

Ξεκινάω με :

Metal Gear Solid (Playstation)

1_mgs-psycho-mantis.jpg




Τη στιγμή που συναντάς τον Psycho Mantis όπου διαβάζει την κάρτα μνήμης και σου λέει ποιά παιχνίδια σου αρέσουν!!!

Εκπληκτική σύλληψη από τον Hideo Kojima!

metal gear solid snake and meryl meets psycho mantis

http://www.youtube.com/watch?v=xGW0MDVyyXE
 
Here comes another one...

Να οδηγώ στην παραλιακή, στο GTA:Vice City και να απολαμβάνω το ηλιοβασίλεμα, ακούγοντας Foreigner και "I've been waiting for a girl like you''!

1_gta-vice-city-ss.jpg


Vice City OST: Foreigner Waiting For A Girl Like You

[video=youtube;HtU5W8p-UFw]http://www.youtube.com/watch?v=HtU5W8p-UFw

Απίστευτα νοσταλγικό και χαλαρωτικό!
 
One man show, λοιπόν... :D

It's O.K.

Όταν πρωτοέπαιξα το Leirure Suit Larry In The Land Of The Lounge Lizards στον ST μου!

Μάλλον ήταν το πρώτο μου adventure... Ήταν και είναι κάτι μαγικό στα μάτια μου!

Leisure Suit Larry Land of the Lounge Lizards-Trailer (1987)

Al Lowe Rules!!!
 
DINO είπε:
Here comes another one...
Να οδηγώ στην παραλιακή, στο GTA:Vice City και να απολαμβάνω το ηλιοβασίλεμα, ακούγοντας Foreigner και "I've been waiting for a girl like you''!
Εγώ είχα ενθουσιαστεί όταν είχα παίξει το GTA 3 στο PC και οδηγούσα κλεμμένο ταξί ακούγοντας Μάκη Χριστοδουλόπουλο στο mp3 station που υποστήριζε το παιχνίδι, όπως θα έκανε κάθε σωστός ταρίφας. :D

Όσο για το Larry, σε κάποιο από τα πρώτα 3 θυμάμαι ότι αν έκανες σεξ με κάποια πόρνη (?) κόλλαγες AIDS (?) ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων και "ανατιναζόσουν". Συγνώμη για τις πιθανώς χοντρές ανακρίβειες αλλά έχουν περάσει κάπου 20 χρόνια και δεν θυμάμαι καλά τις λεπτομέρειες. Από τα ποιό αστεία game over για εκείνη την εποχή πάντως. :)

Αν κάποιος θυμάται λεπτομέρειες, θα χαρώ να μου φρεσκάρει την μνήμη!
 
Στο πρώτο larry και τουλάχιστο στην έκδοση της amiga. Στο μπαρ στην αρχή αν πήγαινες στον όροφο ήταν μία πόρνη που αν έκανες σεξ μαζί της χωρίς την χρήση προφυλακτικού, μετά από λίγο εμφανιζόταν στο επίμαχο σημείο ένας αστερίσκος που αναβόσβηνε. Σημειώνοντας έτσι πως η γυναίκα δεν ήταν καθόλου υγιής και συνεπώς το τέλος του παιχνιδιού.
 
Κορυφαίο αυτό με το Χριστοδουλόπουλο!!! Τρελλή εμπειρία!!! :D

Στο Larry I, ήταν το σκηνικό που αναφέρεις...

Αν δεν χρησιμοποιούσες προφυλακτικό πριν την πράξη, το παιχνίδι σε ειδοποιούσε με ένα μήνυμα πως κόλλησες AIDS και τελείωνε το παιχνίδι...

EDIT: Με πρόλαβε ο telonio...
 
Χμ το θυμάμαι αρκετά καλά πως γινόταν η σεξουαλική πράξη (δείχνοντας ένα μαύρο πλαίσιο που έγραφε censored και ανεβοκατέβαινε) και βγαίνοντας από το μπαρ άρχιζε ο αστερίσκος. Τόσο λάθος να θυμάμαι; (υπόψην έκδοση amiga)
 
Χαίρομαι που τελικά δεν έχω τόσο βαρύ Alzheimer όσο νόμιζα...ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. :)
 
telonio είπε:
Χμ το θυμάμαι αρκετά καλά πως γινόταν η σεξουαλική πράξη (δείχνοντας ένα μαύρο πλαίσιο που έγραφε censored και ανεβοκατέβαινε) και βγαίνοντας από το μπαρ άρχιζε ο αστερίσκος. Τόσο λάθος να θυμάμαι; (υπόψην έκδοση amiga)
Πολύ καλά θυμάσαι!

Η πράξη γινόταν κανονικά (με λογοκρισία, όπως είπες)...

Μετά ήταν η ώρα του Game Over!

107799847000ub6.png
119352237801xm2.png
 
Ακόμα μια ξεχωριστή στιγμή της θητείας μου στο gaming, ήταν όταν πρωτοέπαιξα το Devil May Cry!

Πολύ πορωτικό παιχνίδι με μουσικές εξάρσεις και μοναδικά εφφέ!!! Gameplay at its best!

Εξαιρετικό!

Devil May Cry 1 trailer

 
Οταν πρωτοπαιξα το resindent evil στο playstation ειχα παθει απιστευτο κολημμα οταν το πρωτοεβαλα επαιζα 6 ωρες συνεχωμενα (9 το βραδυ μεχρι της 2 και κατι ψηλα..) χωρις memory card!! οσο θυμαμαι το σοκ που επαθα στην πρωτη μαχη με τον tyrant που εχασα....χεχεχε σιγουρα απο της ποιο εντονες στιγμες μου...
 
Resident Evil, Οταν προχωρας στον διαδρομο αμεριμνος και σου την πεφτουν τα "γλυκουτσικα" Κανις απο τα παραθυρα. :xm:

Toτε καταλαβα οτι οι αθωες μερες του "rainbow islands" ειχαν περασει ανεπιστρεπτι.

Μουσικη μονο.

Resident Evil Sudden Attack Theme

[video=youtube;qfOa-EEv-8s]http://www.youtube.com/watch?v=qfOa-EEv-8s
 
Και μια και μιλάμε για Resident Evil, στο 2, όταν συνάντησα τον licker.......

Resident Evil 2 Licker

 
Maddog είπε:
Εγώ είχα ενθουσιαστεί όταν είχα παίξει το GTA 3 στο PC και οδηγούσα κλεμμένο ταξί ακούγοντας Μάκη Χριστοδουλόπουλο στο mp3 station που υποστήριζε το παιχνίδι, όπως θα έκανε κάθε σωστός ταρίφας. :D
Τελικά οι gamers έχουμε κοινές...διαστροφές. Εγώ είχα κάνει κάτι αντίστοιχο με το 18 wheels of steel (εξομειωτής ...νταλικέρη) και είχα βάλει στο radio της νταλίκας Καζαντζίδη (ελέω ξενιτιάς στην Αμερική, ο ελληνάρας νταλικέρης, η παίζουμε εξομείωση η δέν παίζουμε....)
 
Ακόμα μια αξιοσημείωτη στιγμή, ήταν για μένα, όταν έβαλα γκολ στο Kick Off 2 από τη μέση του γηπέδου!!!

Επίσης όταν έπαιξα το πρώτο μου 3d animated adventure...

Το King's Quest 3! Από τότε κόλλησα το μικρόβιο των adventures...

King's Quest III: To Heir Is Human playthrough (part 1/5)

http://www.youtube.com/watch?v=07SPxyr4_Uo
 
To Kings Quest 3 το παίζαμε στη Amiga συνετερικά με ένα φίλο και προσπαθούσαμε να βρούμε τη άκρη :D Μάλιστα θυμάμαι οτι του είχαμε βγάλει το παρατσούκλι "Παραδουλεύτρα Quest" λόγω των αγγαριών που σου έβαζε ο κακός μάγος να κάνεις :p

Top gaming εμπειρία τι να ξεχωρίσω... Εγώ είμαι φάν των εξωμειωτών πάρα πολύ, και μου αρέσουν απο διαστημικά shooters μέχρι silent hunter και δεν συμμαζεύεται... Μια Top στιγμή που θυμάμαι, ήταν η προσπάθεια προσγείωσης στο Tiger's claw του χτυπημένου μου μαχητικού μετά απο σπόντα σε αστεροειδή στη Amiga... Επίσης μια άλλη ( αστεία ) στιγμή, ήταν οταν επαίζε ο αδερφός μου κάποιο παιχνίδι της microprose ( το F19 νομίζω ) Τη στιγμή που πήγενε να προσγειωθεί στο αεροπλανοφόρο, του πατάω εγώ ( χε-χε-χε :p ) το πλήκτρο fire και ρίχνει με το πυροβολο μια ριπή στο αεροπλανοφόρο... και το βυθίζει 8) Χάρτινο το αεροπλανοφόρο, πολύ γέλιο :cool:
 
Γεια σας Ρετροπαρεα και Ρετρομανιακοι/κες !

Για μενα μιας και ειμαι φαν των Thundercats (μου αρεσε η μουσικη και το παιχνιδι στο 6128 οταν το ειχα πρωτοπαιξει στι Micropolis shop του Πειραια)

Πωπωωω σαν τωρα να ειναι με ειχε μαγεψει τοσο πολυ που πιστευα οτι ημουν ο Λαινο οταν το επαιζα, τι μυστηριο.... τι μαγεια.... ελεγα απο μεσα μου (πιστευα τοσο πολυ που οταν επαιζα εμπαινα πραγματικα στον φανταστικο κοσμο του παιχνιδιου) ασε που οταν ακουγα τον ηχο στο παιχνιδι απο το ματι του σπαθιου της Thundera νομιζα οτι τωρα θα εμφανιστει ο Μamra :-D !!

Ενα αλλο παιχνιδι ηταν το Moonwalker μου ειχε κανει κλικ που χωρευε το animation του Michael Jackson οπωσ στην πραγματικοτητα και που ειχε την μουσικη του εν ωρα παιχνιδιου.

Amiga Longplay [345] ThunderCats

http://www.youtube.com/watch?v=iH4TPFlMJJw

Moonwalker Arcade - Full Game



Αξεχαστες στιγμες!!!!
 
Η πρώτη φορά που μπήκα στη χαμένη κοιλάδα στο Tomb Raider 1. Όταν εμφανίστηκε ο T-Rex ήταν μία από αυτές τις στιγμές....

Tomb Raider 1 dinowatching

 
Spartan_X είπε:
To Kings Quest 3 το παίζαμε στη Amiga συνετερικά με ένα φίλο και προσπαθούσαμε να βρούμε τη άκρη :D Μάλιστα θυμάμαι οτι του είχαμε βγάλει το παρατσούκλι "Παραδουλεύτρα Quest" λόγω των αγγαριών που σου έβαζε ο κακός μάγος να κάνεις :p
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Κορυφαίο!

Άλλη μια στιγμή που δε θα ξεχάσω είναι στην αρχή του Silent Hill, όπου βρίσκεσαι στο σοκάκι και σκοτεινιάζει, με έναν ήχο απόκοσμο!!!

Silent Hill 1 Cutscenes - 01 - Opening Sequence

http://www.youtube.com/watch?v=QMbNE9Wj6Kw

Σε βάζει για τα καλά στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού!
 
Μιας και θυμήθηκα το Karateka σε άλλο thread, έμεινα άναυδος όταν έκανα λάθος στο τέλος!

Atari game - Karateka - Wrong Final :)

 
Πίσω
Μπλουζα