TORSO (1973)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.880
Προβολή συνημμένου 90364

Μια σειρα απο βιαιες δολοφονιες συγκλονιζουν μαθητες και καθηγητες σε ενα κολεγιο καθως εκτος απο φονους σεξουαλικου περιεχομενου (ματι επερνε το παιδι δεν εκανε τιποτα κακο :p ) ο δολοφονος μετα τον φονο πετσοκοβει τα νεκρα θυματα με ενα χειροπριονο.Αφου λοιπον μια φοιτητρια αναγνωριζει το μπλε με μαυρο κασκολ/φουλαρι που φορουσε ο δολοφονος μαζι με αλλες 3 φιλες της αναζητουν προστασια και αποφασιζουν να πανε σε μια απομονωμενη βιλα χωρις να γνωριζουν ομως οτι ο δολοφονος εχει παρει πρεφα την δουλεια και της εχει ακολουθησει.

H ταινια ειναι κλασικη ιταλικη ταινια τρομου με πολυ γυμνο,πανεμορφες και σεξυ θυληκες παρουσιες στους ρολους των κοριτσιων αλλα και γενικοτερα,σκηνες σεξ αλλα και μασκοφορος δολοφονος με μαυρα γαντια τα σημα κατατεθεν της ιταλικης σχολης.Η ιστορια ειναι συαθερη και αρκετα καλη και δεν μπερδευει τον θεατη με ασκοπους πολλες φορες παραληλους δρομους ποιυ βλεπουμε σε αλλες ταινιες.Μπορει να μην μιλαμε για καμια ακριβη παραγωγη αλλα τα οποια εφε δεν ειναι τραγικα και ειδικα ο φονος της carol στο δασος ειναι αρκετα καλοφτιαγμενος και αν και δεν ειναι πολυ gore η ταινια σιγουρα δεν ειναι και soft.Eπισης αρκετα καλη η μουσικη οπως και η ατμοσφαιρα γενικοτερα αλλα και οι ερμηνειες ειναι αρκετα καλες.Προσωπικα για μενα ειναι μια απο της αγαπημενες μου ιταλικες ταινιες τρομου με τον δολοφονο με την μασκα και το χειροπριονο να ειναι ολα τα λεφτα.Aξιζει σιγουρα να την δει καποιος οπαδος αυτων των ταινιων οπως και σιγουρα το φιναλε της ειναι εξαιρετικο και οπως θα επρεπε να ηταν.

http://www.youtube.com/watch?v=9MJGhH0fb44
 
Πολύ ωραία ταινία. Φόνοι , πολύ γυμνό, μασκοφόρος, χαρακτηριστική μουσική...ε, πιο ιταλική δεν γίνεται.... ;)
 
Από τα καλύτερα giallo και φοβερή μεταφορά σε μπλέ δισκάκι, ένα must για τους οπαδούς του είδους.
 
Το τελευταίο χρονικά και πιο αιματηρό giallo του μάστορα Sergio Martino. Ωραία ταινία που την βοηθάει και το all-star γυναικείο καστ (Suzy Kendall, Tina Aumont, Angela Covello κ.α.)
 
Είναι όντως από τα καλύτερα gialli και επίσης από τα αγαπημένα μου, μαζί με τα gialli του Argento. Δεν θυμάμαι πολύ καλά γιατί έχω καιρό να το δω, αλλά νομίζω ότι βρήκα εκπληκτική μια σκηνή προς το τέλος που μία κοπέλα στη βίλα ζητάει απελπισμένα βοήθεια, αλλά κάποιοι που είναι έξω δεν μπορούν να την ακούσουν, απλά φαίνεται αυτή η υπέροχη εικόνα με τη βίλα ψηλά και την κοπέλα στο παράθυρο.
 
Και αναμφισβήτητα, ένα από τα καλύτερα τρειλερς ταινίας τρόμου, της δεκαετίας του 70'
 
Πίσω
Μπλουζα