Total Excess & Shanghai II [Ελληνικα Public Domain Amiga Games]

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
 

 

 


Προβολή συνημμένου 47108



To Shanghai Clone :



Shanghai II





 


Προβολή συνημμένου 47109Προβολή συνημμένου 47110


 

 

 

 


και το Shoot'em up Total Excess του Nick the Greek



Download link

 


(Btw και ο Nick laskaridis Του Sea Warrior II-EΠTA-Amstrad χρησιμοποιουσε το ιδιο παρατσουκλι αλλα ειναι τοσο κοινο που ...)

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τα δύο είχαν την τιμητική τους στην 500άρα μου τότε. Ψάχνω για όσα τυχόν μου έχουν ξεφύγει, πολλά απο αυτά είναι σε δισκέττες του Pixel και του User οι οποίες έχουν χαλάσει οι περισσότερες, δυστυχώς. Τον μεγαλύτερο καημό τον έχω με το πρόγραμμα ΕΥΦΥΙΑ που το έχω σε 3 δισκέττες και καμμία δέν λειτουργεί, δοκίμασα να τις κάνω και adf αλλα μάταια. Χρειάζεται να οργανωθούμε λίγο και να βρούμε όλα τα Ελληνικά προγράμματα για Amiga, υπήρχαν αρκετά (παιχνίδια, κειμενογράφοι, διάφορες επίσημες και ανεπίσημες εκδόσεις του Workbench κλπ)
 
Τα παιδια στο Amigahellas κατι εχουν κανει με το Ευφυια...

Για τα 16bit δεν εχω κατι αλλα μολις βρω κασετοφωνο θα ανεβασω 2-3 ακομα Ελληνικα 8bit παιχνιδια
 
@ other_reality : μεσα στα εκατομυρια πραγματα που πρεπει να θυμιθουμε να κανουμε,

προσθεσε ενα ακομα, να σου φερω την δισκετα με την "ευφυια".

Το total excess μου το ειχε δωσει ο ιδιος ο προγραμματιστης, ο Νικος. Ξερω που μενει, ισως να τον επισκευτουμε καμια μερα!

Θυμαμαι και την Α4000 που ειχε, οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει, ειχαν παθει ολοι πλακα τοτε.
 
Σωστόοοοος ! Θα βάλουμε την ΕΥΦΥΙΑ να μας πεί το μέλλον ! Φοβερό πρόγραμμα για την εποχή του πάντως. Και είχε και speech engine, με τα γνωστά φάουλ στην προφορά βέβαια (πολύ γέλιο).
 
Wally είπε:
Τα παιδια στο Amigahellas κατι εχουν κανει με το Ευφυια...
http://www.amigahellas.gr/showthread.php?5946-ελληνικοί-τίτλοι-σε-adf

Wally είπε:
Για τα 16bit δεν εχω κατι αλλα μολις βρω κασετοφωνο θα ανεβασω 2-3 ακομα Ελληνικα 8bit παιχνιδια

http://www.amigahellas.gr/showthread.php?3454-Ελληνικά-προγράμματα-και-παιχνίδια-για-Amiga
 
Απλως να συμπληρωσω οτι ο Αλέξης Κατσαδοράκης, εκτος απο συνδημιουργος του Shanghai II ηταν και (συν?)δημιουργος του

TARTA (Spin Software/ Compupress)

Eπισης ο δημιουργος του Τotal Excess ηταν ο Νιck(the Greek) Ελευθεριανος

mike είπε:
Το total excess μου το ειχε δωσει ο ιδιος ο προγραμματιστης, ο Νικος. Ξερω που μενει, ισως να τον επισκευτουμε καμια μερα!

Θυμαμαι και την Α4000 που ειχε, οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει, ειχαν παθει ολοι πλακα τοτε.
Βtw (Νικος Ελευθεριανος δεν ειναι κι ο γνωστος συντακτης/δημοσιογραφος του Pixel/Amiga Computing/GamePro/Ram etc )?????

Y.Γ. εδω μπορειτα να δειτε την παρουσιαση του Shanghai στη στηλη Public Domains στο Pixel 86 σελιδα 92

shangai.jpg

Υ.Γ 2 ??? Λογικα θα υπηρξαν Ι και ΙΙ (το II ηταν φτιαγμενο σε C συμφωνα με το readme, ενω αυτο στο pixel mini review σε Amos basic ) ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγω τον Νικο τον γνωριζα προσωπικα (ως "Νικο" :) ) και δεν ξερω εαν ειχε καποια σχεση με περιοδικα.

Δεν ξερω καν εαν λεγεται Ελευθεριανος στο επιθετο. Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο ατομο.
 
Το Shangai II υπάρχει στο Aminet και μπορεί όποιος θέλει να το κατεβάσει από εδώ. Πολύ γέλιο η ατάκα στο Game Over!

Το αγαπημένο μου Ελληνικό Amiga game ήταν το Gnosis, παιχνίδι trivia που είχε ακόμα και editor! Θέλει λίγη δουλειά το να το φτιάξεις σε ADF (δεν τρέχει από σκληρό), αλλά αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να το κάνω γι' αυτόν.
 
Nemo είπε:
(το II ηταν φτιαγμενο σε C συμφωνα με το readme, ενω αυτο στο pixel mini review σε Amos basic ) ????

alkis21 είπε:
Το Shangai II υπάρχει στο Aminet και μπορεί όποιος θέλει να το κατεβάσει από εδώ.
Το σχολιο μου

The program was written in Amiga C
εναι απο εκει απο το animet

http://aminet.net/package/game/board/ShanghaiII

alkis21 είπε:
Το αγαπημένο μου Ελληνικό Amiga game ήταν το Gnosis, παιχνίδι trivia που είχε ακόμα και editor! Θέλει λίγη δουλειά το να το φτιάξεις σε ADF (δεν τρέχει από σκληρό), αλλά αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να το κάνω γι' αυτόν.
εδω μπορειτα να δειτε την παρουσιαση του στη στηλη Public Domains στο Pixel 106 σελιδα 52

gnwsh.jpg


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 




mike είπε:
Eγω τον Νικο τον γνωριζα προσωπικα (ως "Νικο" :) ) και δεν ξερω εαν ειχε καποια σχεση με περιοδικα.
mike είπε:
Δεν ξερω καν εαν λεγεται Ελευθεριανος στο επιθετο. Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο ατομο.
 


Mike ακριβως επειδη εχω δει το σχολιο σου στο amigahellas γι αυτο δεν ειπα ,οτι προκειται για το ιδιο προσωπο ,αλλα σχολιασα την συμπτωση /συν ονoματο-επωνυμια ( π.χ. θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι και συγγενικα προσωπα οπως πρωτα ξαδελφια) .


 

 


Αλλα ....


 


Απο τα credits
total excess.jpg

 

 

 


αναμεσα στ αλλα ευχαριστει προσωπικα Κακαλετρη και U.Grelloni και το Pixel .


 

 

 


( ψαχνοντας το λιγο παραπανω)



Υ.ΓΤην στηλη για Προγραμματισμο σε Amos Basic την ειχε ο Ν.Ελευθεριανος και ντεμπουταρησε το τευχος 118 Φεβ95 (σελ 72-73)


 


στο αμεσως επομενο Piχel 119 στην σελιδα 75 γινεται παρουσιαση του Τotal Excess στη στηλη Public Domains (κι εκει δεν δεν γινεται καμια αλλη αναφορα ,αν κι αναφερεται το ονομα του δημιουργου )



total excesspdsel75pix119.jpg

 

 


,παρολο που 5 σελιδες ποιο πριν ειναι η στηλη



Προγραμματισμου σε Amos Basic του Ν.Ελευθεριανου.


 


Ενω στο επομενο Pixel 120 σελ στην στηλη Προγραμματισμου σε Amos Basic χρησιμοποιει εικονες απο το Total Excess



ενω εξηγει τεχνικες αναλογες με αυτες που χρησιμοποιηθηκαν στο παιχνιδι ...


 


total excesspdsel77pix120.jpg

 


Επομενως ... :eek::animeek:
:shake:

 

 

 

 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπομενως ειναι ο ιδιος αλλα δεν το γραφει?

Περιεργο γιατι εγω τον "Νικο" τον γνωρισα αρχικα σαν πειρατη και στην συνεχεια σαν κορυφαιο γνωστη σε αμιγκα.

Λες να μην ηθελε να αποκαλυφθουν πολλα ;) ?
 
mike είπε:
Eπομενως ειναι ο ιδιος αλλα δεν το γραφει?Περιεργο γιατι εγω τον "Νικο" τον γνωρισα αρχικα σαν πειρατη και στην συνεχεια σαν κορυφαιο γνωστη σε αμιγκα.

Λες να μην ηθελε να αποκαλυφθουν πολλα ;) ?

Ρε συ mike οπως βλεπεις, αν και γνωριζω απο τα λεγομενα σου στα Amigoforum ,ειμαι διακριτικοςς ,μια και εργαζεται -νομιζω- ακομη ως δημοσιογραφος .

Αν ηταν το ιδιο ατομο ,κανοντας μια υποθεση εργασιας ,μαλλον υπηρχε επαγγελματικο ασυμβιβαστο της μιας ιδοτητας με την αλλη ,κι ισως και γιαυτο νομιζω δεν αναφερεται ως συντακτης/ δουλευε ως εξωτερικος συνεργατης στο Pixel ....

Υ.Γ. μια σκεψη απλως , μηπως να εκανες edit στο reply σου ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα το οτι αναφερεται το ονομα στο περιοδικο και στο παιχνιδι, δεν αποδεικνυει οτι ειναι το ιδιο ατομο.

Επισης θυμαμαι τον συντακτη να εχει φωτογραφιες του στο πιξελ και δεν εμοιαζε και τοσο με αυτον που εγω γνωριζα. Μπορει να μην θυμαμαι καλα το προσωπο του. Το σπιτι του ομως το θυμαμαι σιγουρα.

Τελος οι δισκετες που μας εδινε, ειχαν μια μπουτ εικονα που ειχε φτιαξει ο ιδιος και εγραφε και το τηλεφωνο του. Εχω αρκετες ακομα.

Σε καθε περιπτωση ολα αυτα εχουν ξεχασει/παραγραφει δεν κατηγορουμε κανενα. Ακομα και εσυ να βγεις και να πεις "αντεγραφα δισκετες" δεν θα γινει τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Καλα το οτι αναφερεται το ονομα στο περιοδικο και στο παιχνιδι, δεν αποδεικνυει οτι ειναι το ιδιο ατομο...........................

Τελος οι δισκετες που μας εδινε, ειχαν μια μπουτ εικονα που ειχε φτιαξει ο ιδιος ......




pixdisk.jpg
 
Καλα μετα απο τοσα χρονια σιγα μην βγαλουμε ακρη. Εγω το μονο που ξερω σιγουρα ειναι το ονομα του, το σπιτι του, τις αμιγκες του και τις δισκετες που μας εδινε, με το cracktro που εγραφε το "nick the greek". Στο Ν.Ηρακλειο εμενε, ας ρωτησουμε τον Ελευθεριανο εαν εμενε ποτε στο Ν. Ηρακλειο :D
 
Έχω και εγώ κάμποσες cracked by nick the greek (με το κλασικό blittero-animation) ! Όλοι οσοι μέναμε Αθήνα λίγο πολύ θα είχε πέσει στο χέρι μας κάποια απο το swapping.

Πλάκα πλάκα, νομίζω είχε κάνει και ένα custom workbench(με διάφορα ωραία tools μέσα, και ελληνικά) το οποίο όταν φόρτωνε είχε speech ηχογραφημένο "welcome to amiga operating system, program is loading, please wait" ! Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το είχε φτιάξει αυτός, αλλα πρέπει να βρώ τη δισκέτα
 
Εγω ειχα cracktro με εναν στρατιωτη να αναβει ενα τσιγαρο, και κλασικα μετα το λογοτυπο 'nick the greek".

Επισης θυμαμαι και το ελληνικο WB για Α500 που αναφερεις.
 
Aν πρόκειται για την κλασσική εικόνα του Super Joe ("δανεισμένη" απο το Commando), -νομίζω- ότι και εμένα πρέπει να την είχε πάρει το μάτι μου σε cracktro...(?) :)
 
Οχι δεν πρεπει να ειναι αυτο.

Καποια στιγμη θα την βρω την δισκετα. Το θεμα ειναι οτι δεν θυμαμαι πια σε ποιο παιχνιδι ηταν.
 
Το Shangai II υπάρχει στο Aminet και μπορεί όποιος θέλει να το κατεβάσει από εδώ. Πολύ γέλιο η ατάκα στο Game Over!
Καλώς με...
Προγραμματιστής του Shanghai II και του ΤΑΡΤΑ, που κυκλοφόρησε επίσημα το 1991 από τη Spin Software (Pixel).
Είχα γράψει και άλλα προγράμματα, όπως την ΑΓΩΝΙΑ (Uno) σε Amiga, σε multiplayer (3 παίκτες + 1 η amiga - η οποία έκανε και μπλόφες).
Δυστυχώς η Spin Software κράτησε πολύ λίγο, προσπαθούσαν να πάρουν τα παιχνίδια μας σε εξευτελιστικές τιμές. Έτσι προτίμησα να τα βγάλω public domain. Προτίμησα να βγουν στον κόσμο δωρεάν, παρά να βγάλει η εταιρία χρήμα στην πλάτη μου.

Και όχι, το Shangai δεν ήταν σε C, το έλεγε καθαρά, AMOS. Αυτό το πρόσθεσε αυτός που το ανέβασε στο Aminet τότε. Σκεφτείτε ότι με τις τότε ταχύτητες (και χρεώσεις αν δεν ζούσες Αθήνα), αναγκάστηκα να ταχυδρομήσω τη δισκέτα Αμερική (!!!!) ώστε να την ανεβάσουν από εκεί!
Τι εποχές έχουμε ζήσει!

last but not least: Πριν μερικά χρόνια, έπεσε στα χέρια μου μια δισκέτα με την PC έκδοση του TARTA (για εμένα ήταν Η Τάρτα). Μαντέψτε, δεν κατάφερα να την τρέξω σε κανένα PC setup. Ότι και αν προσπάθησα. Από την άλλη, η αυθεντική TARTA παίζει μέχρι σήμερα, σε οτιδήποτε έχω δοκιμάσει, Windows, Linux, κινητά, μέχρι και σε Nintendo WII.

(πόσο "φτηνή" η παραγωγή της δισκέτας από τη Spin Software).
 

Συνημμένα

  • tartaPC-disk.jpeg
    tartaPC-disk.jpeg
    195,3 KB · Προβολές: 6
  • tartaAmiga.jpeg
    tartaAmiga.jpeg
    133,5 KB · Προβολές: 7
  • tartaPC.jpeg
    tartaPC.jpeg
    90,4 KB · Προβολές: 7
Πίσω
Μπλουζα