Toy Story 2: Buzz Lightyear to the rescue ( Review )

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Toy Story 2: Buzz Lightyear to the rescue

 


Προβολή συνημμένου 77828

Το Toy story 2 ειναι ενα παιχνιδι που κυκλοφορησε απο την Activision σε n64,psx,Dreamcast ωσον αφορα τη οικειακες κονσολες και σε γενικες γραμμες ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι αλλα εχει κατι το ανεξηγητο.Επειδη ειχα την τυχη να το παιξω και στης 3 εκδοσεις αυτο που εχω να πω ειναι οτι λες και το εκαναν το παιχνιδι ιδιο σε ολες της εκδοσεις για να μην γιννει ρεζιλι το psx.Δεν γεινεται στο ανωτερο N64 και στο πολυ ανωτερο Dreamcast τα γραφικα να ειναι επιπεδου psx.Kαι στην Dreamcast εκδοση εχει και καποια προβληματακια με το gamepad και τον χειρισμο.Περα απο αυτα ομως ειναι ενα πολυ διασκεδαστικο platform που θα καλυψει ολους τους gamers που θα ασχοληθουν μαζι του οποια εκδοση και αν προτιμησουν.

Στο toy story 2 περνουμε τον ρολο του Buzz Lightyear και εχουμε την δυσκολη αποστολη να σωσουμε τον κλεμμενο toy-φιλο μας τον Woody απο εναν σατανικο συλεκτη παιχνιδιων.Η περιπετεια του Buzz λαμβανει χωρα σε 15 μεγαλες πιστες που εχουν επισης μεγαλη ποικηλια και θα βρεθουμε στο σπιτι του Andy στην γειτονια του Andy σε διαδρομο αεροδρομιου και σε ενα σωρο αλλες τοποθεσιες.Καθε πιστα ειναι γεματοι απο εχθρους που πρεπει να καθερισουμε γιατι το μονο πραγμα που εχουν στο μυαλο τους ειναι να μας σταματησουν.Επισης υπαρχουν και διαφοροι γριφοι νηπιακου επιπεδου οπως και θα συναντησουμε πολλους απο τους χαρακτηρες του Toy Story οπως τον Rex τον δεινοσαυρο αλλα και τον Mr Potatohead ο οποιος μας δινει στοιχεια και κατευθηνσεις που θα μας βοηθησουν στην πορεια.

Προβολή συνημμένου 77829

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι αρκετα καλα και δημιουργουν εναν ομορφο τρισδιαστατο κοσμο που θα επρεπε οπως ειπα παραπανω να μην ειναι ιδιος σε ολες της εκδοσεις αλλα επρεπε να ειναι πολυ καλητερος σε N64 και Dreamcast.Aυτο που χρειαζεται λιγη εξασκηση παραπανω ειναι το καπως περιπλοκο Camera Mode για να καταφερουμε να το χρησιμοποιησουμε στην εντελεια.Ο χειρισμος του παιχνιδι αν και λιγο ασταθης σε αρκετα σημεια δεν θα μας δημιουργησει ιδιαιτερο προβλημα στης διαφορες κινησεις του Buzz αλλα και στο οπλοστασιο του οπως το λειζερ και των κινησεων του hook.Τα αυθεντικα ηχητικα εφε,η μουσικη και οι φωνες των χαρακτηρων απο την ταινια ολοκληρωνουν την κινηματογραφικη εμπειρια του παιχνιδιου.Αν και το toy story 2 δεν ειναι κανενας τιτλος με πολυ βαθος το πολυ καλο gameplay του θα καταφερει να διασκεδασει ωσους το παιξουν και μπορει να φαινεται παιχνδι για μικροτερους παικτες λογο του υφους του αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι ειναι παιχνιδι για ολους.

Το Toy story 2 ειναι ενα πολυ καλο platform που θα ικανοποιηση ολους ωσους το παιξουν οποια εκδοση και να προτιμησουν.Ομορφα γραφικα,πολυ καλο gameplay,πολυ χρωμα και εξαιρετικες πιστες φτιαχνουν ενα πολυ καλο συνολο.Προσωπικα μπορει να το επαιξα σε ολες της εκδοσεις αλλα το τερματισα στο N64 γιατι με βολεψε παρα πολυ ο χειρισμος με το gamepad του N64.Ασχολειθητε μαζι του και δεν θα χασετε.

http://www.youtube.com/watch?v=KtsGUYTZ5ps


 
Είμαι φαν των ταινιών Toy Story και μπορώ να πω ότι πέρασε ευχάριστα η ώρα μου μαζί του, όταν το νοίκιασα στο N64. Καλούτσικο platform με αρκετά καλό level design και περιβάλλοντα πολύ κοντά σε αυτό που είδαμε στην ταινία, για μένα το σημαντικότερο στοιχείο του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Μου άρεσε ιδιαίτερα η πρώτη πίστα που έβλεπες όλο το σπίτι και τα δωμάτιά του, χωρίς ομίχλες κλπ και με αρκετά καθαρά γραφικά και λεπτομέρειες. Δεν το έχω δει ποτέ στο PS1 αλλά τα γραφικά μου άρεσαν πολύ στο N64. Το μόνο που με ενόχλησε ήταν το frame rate. Δεν έπεφτε ποτέ αλλά το default ήταν αργό, πολύ κάτω από τα 30fps. Εχω την εντύπωση ότι η US έκδοση έχει σημαντική διαφορά στο frame rate, τουλάχιστον στον emulator που το έπαιξα είδα ότι είναι πιο ομαλό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε για το review metalcandyman! Το έχω παίξει (τότε) μόνο στο Dreamcast, αλλά αφού αναφέρεις ότι είναι το ίδιο σε όλες τις εκδόσεις, μπορώ να πω ότι είναι ένα πολύ συμπαθητικό παιχνίδι και παρόλα τα προβληματάκια του είναι ευχάριστο και σε βάζει στο πνεύμα της ταινίας με τα καλοσχεδιασμένα περιβάλλοντα και τα ζωηρά χρώματα του.
 
Αν και δεν είμαι fan των platform, το συγκεκριμένο σκέφτομαι να το αγοράσω κάποια στιγμή..

Ξεφεύγει κάπως από τα cute platform games και έχει και ωραία περιβάλλοντα..

Βέβαια τρώει θάψιμο επειδή είναι ουσιαστικά μια χειρότερη μεταφορά της έκδοσης για psx με αρκετά προβλήματα.. παρόλα αυτά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον..

Το κακό είναι πως κοστίζει λίγο ακριβά καθώς πρέπει να βρεθεί η UK version για να έχει Αγγλικά.. καθώς στις άλλες χώρες κυκλοφορούσε στις αντίστοιχες γλώσσες.. NOE, FRA κτλ..
 
Οπως εγραψα και στο review το παιχνιδι θα επρεπε να ειναι πολυ καλητερο στο N64 και παρα πολυ καλητερο στο Dreamcast.Δεν γινετε να μην μπορει να ειναι καλητερο σε κονσολες που ειδαμε Zelda ocarina of time και majora's mask,Turok,Perfect dark,Banjo kazooie,shenmue,crazy taxi,phantasy star και δεκαδες αλλα παιχνιδια και να ειναι σχεδον το ιδιο ακριβως πραγμα και μαλιστα με καποια αλλα προβληματακια μονο και μονο για να μην φανει η ανωτεροτητα αυτων των κονσολων εναντι στο psx.Που να προκοψουν οι κονσολες μετα αφου απο τοτε γινοταν τετοιου ειδους λαμογιες που της βλεπουμε ακομα και σημερα με το Wii U και τα αθλια Ports απο τα ps3,xbox 360 που δημιουργησαν λανθασμενες εντυπωσεις για της δυνατοιτητες της κονσολας σε ενα σωρο κοσμο που δεν ηταν και πολυ ψαγμενος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκεινη την εποχη Βασιλη τα ports δινανε και παιρνανε.. Ητανε οντως κριμα να βλεπεις πολλα παιχνιδια του PS1 να τα βγαζουν σε Ν64 και DC με την διαφορα στο DC να τα κανουνε 60 καρε για τα ματια του κοσμου,ενω εβλεπες τα πολυγωνα να τρεμοπαιζουν λες και γινοτανε σεισμος. "Ευτυχως" υπηρχανε και οι αντιγραφες και βλεπαμε τι περναμε. Θυμαμαι την περιπτωση που ειχα παρει το ΜΚ4 για την εκδοση του Ν64, ιδια και απαραλλαχτη με του PS1 και ειχα σπαστει πολυ ασχημα που μετα το πουλησα σε εναν φιλο μου.
 
Ναι έχεις δίκιο στο review..πολύ σωστές οι απόψεις σου..

Είναι σαν να είπαν να φτιάξουν το παιχνίδι όσο καλύτερο γίνεται στο psx και μετά κάνουν και καμιά πρόχειρη γρήγορη μεταφορά στις άλλες κονσόλες και όλα κομπλέ..
 
Το έχω 4-5 φορές για Dreamcast (το μικρόβιο του συλλέκτη, πάρε Γερμανική, Γαλλική έκδοση να βρίσκονται...) αλλά δεν το συμπαθώ. Κυρίως για τα προβλήματα χειρισμού, ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι κάνω αυτό ακριβώς που θέλω...
 
τι να πω γι αυτο το παιχνιδι! απο τα λιγα παιχνιδια που το βλεπα σε previews ελληνικων περιοδικων και περιμενα πως και πως να βγει ...και τελικα οταν βγηκε αποδειχτηκε καλυτερο απ οτι εδειχνε στις φωτογραφιες! πραγμα σπανιο για παιχνιδια που ειναι μεταφορες απο ταινιες. Τα toy story games παντα εκαναν την διαφορά. και το 1 στο snes αλλα και το 3 στο pc (οπου μπορουσες να παιξεις 2πλο με καποιο controller mod απ οτι θυμαμαι) ηταν υπεροχα! πολλα μπραβο που το θυμιθηκες.

οσο για τις δυνατοτητες των κονσολων... παρόλο που παντα η καρδια μου ηταν δωσμενη στην ninty, παρολο που δεν ξερω πολλα απο τεχνικες γνωσεις για κονσολες, ψαχνοντας πληροφοριες για τα ports του mk trilogy ειχα διαβασει πως η εκδοση του Ν64 ηταν αρκετα πετσοκομμενη λογο του περιορισμενου χόρου που προσέφερε το cartridge σε αντιθεση με το cd του psx & saturn.

αυτο φαινεται κι ολας στα tiles της καθε πιστας οπου ενω στις εκδοσεις psx & saturn ειναι φυσιολογικα, στην Ν64 ειναι mirrored ωστε να πιανουν τον μισο χόρο (πχ τα κεριά της πιστας Balcony).

ουτε το ΜΚ4 ειναι 100% ιδιο στο Ν64 με το PSX. σε μερικα fatalities θυμαμαι πως φαινεται η διαφορά.

ολα αυτα βεβαια εχουν να κανουν με τον διαθέσιμο χόρο της καθε κονσόλας και όχι με την ποιοτητα των γραφικων. οπότε θα συμφωνίσω πως θα μπορούσε αν οχι η Ν64 έκδοση του παιχνιδιου, έστω η dreamcast έκδοση του να ηταν αρκετα πιο καλη οπως εγινε με το starwars jedi power battles, το mortal kombat gold οπου ηταν upgraded version του ΜΚ4, το tony hawk's 2 και αρκετά άλλα ports.
 
Πίσω
Μπλουζα