Track and Field

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
612
μιας και ειμαστε σε περιοδο ολυμπιακων αγωνων ας ανοιξω αυτο το θεμα για ενα παιχνιδι που επαιζα πολυ καποτε ειχε κυκλοφορισει για nes αλλα το θυμαμαι και στις αντιγραφες τυπου polystation πολυ ειχε σαν θεμα τα ολυμπιακα αγωνισματα ηταν αρκετα διασκεδαστικο και ειχε και καποιες ακυρες στιγμες π.χ. θυμαμαι οταν εριχνες το ακοντιο πολυ ψηλα κατεβαινε ενα διαστημοπλοιο και εβγαινε ενας εξωγηινος επισης οταν επαιζες διπλο ηταν ενας ασπρος και ενας μαυρος αθλητης επισης οταν εχανες ο αθλητης εκλαιγε γενικα το καταφερνα αν και κολλαγα στην τοξοβολια το θυμαται καποιος?? [video=youtube;W6d-tB5dXC8]

 
Πρεπει να κατεβηκε καποιος απο αλλον πλανητη για να μην ξερει το Track and field.Το ειχα και γω στο NES αλλα εκει που πραγματικα το εχω λιωσει ειναι στα Arcades και το παιζω φανατικα ακομα και σημερα.Εχω μελανιασει τα δαχτυλα μου στα ηλεκτρονικα απο το να παταω και με τα δυο χερια τα κουμπια και καποιος κολητος να κραταει τον μοχλο η εχω διαλυσει και γω δεν ξερω ποσα κουμπια απο το να τα παταω με κερμα.Φοβερο παιχνιδακι για τρελα στοιχηματα.Εχω πιεει αμετρητες κερδισμενες μπυρες και ξυδια με το track and field.Eυτυχως που εχουμε τα arcade joy και της καμπινες και το απολαμβανουμε ακομα και σημερα με την ιδια τρελα οπως τοτε.
 
Εικοσάρικα με τις ντάνες έχω φάει σε αυτό το παιχνίδι. Εξακολουθώ να το παίζω και σήμερα αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία :(

Θυμάμαι πάντως στα arcade μια πατέντα που έκαναν κάποιοι. Έβαζαν ένα εικοσάρικο πάνω στο κουμπί της καμπίνας και το πηγαιναν πέρα δώθε αντί να το πατούν με το δάχτυλο. Είχε καλά αποτελέσματα μπορώ να πω :)
 
Eγω παλι χρησιμοποιουσα αναπτηρα(αντι για εικοσαρικο ) .

(και οχι δεν καπνιζα ασφαλως ,αυτο εγινε μια 5ετια μετα ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά εξαιρετικό παιχνίδι που άφησε εποχή στα arcades. Απίστευτο button bashing στην προσπάθεια για καλύτερες επιδόσεις. Και βέβαια τα αναπόφευκτα "αναβολικά" που χρησιμοποιούσαν πολλοί (αναπτήρες, κέρματα κλπ όπως πολύ σωστά είπατε)

Φαντάζομαι ότι δεν το ξέρετε οι περισσότεροι αλλά το 2004 κάποιος που ξέρω καλά :p έκανε ένα μικρό "επετειακό" hack στο παιχνίδι που είχε παιχτεί αρκετά στην κοινότητα του emulation κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. :)

trackfld.png


http://www.gameland.gr/old_gameland/greekmame.htm
 
Ντρέπομαι που το λέω, αλλά ως πιτσιρικάς ζήτημα είναι αν το είχα πετύχει 1-2 φορές στα arcades, οπότε τα περισσότερα κέρματα που έχω φάει στο εν λόγω παιχνίδι ήταν στο ΜΑΜΕ και στο NES (και μάλιστα στο NES κυρίως στο πολύ διαφορετικό Track & Field II).

Πώς; Δεν χρειάζονται κέρματα για να ξεκινήσει το παιχνίδι στο ΜΑΜΕ και το NES; Μα δεν τα χρησιμοποιούσα για να ξεκινήσω το παιχνίδι, αλλά για να το... τελειώσω!!! :cool: #) ;)

Το ότι ο ιδρώτας που έτρεχε ποτάμι ήταν περισσότερος κι από αυτόν που θα έριχαν για να κάνω αυτές τις επιδόσεις στην πραγματικότητα είναι νομίζω περιττό να το αναφέρω...:sweat:

Maddog είπε:
Φαντάζομαι ότι δεν το ξέρετε οι περισσότεροι αλλά το 2004 κάποιος που ξέρω καλά :p έκανε ένα μικρό "επετειακό" hack στο παιχνίδι που είχε παιχτεί αρκετά στην κοινότητα του emulation κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. :)
trackfld.png


http://www.gameland.gr/old_gameland/greekmame.htm
Με πρόλαβες, αλλά σε συγχωρώ γιατί "τον ξέρεις καλά" αυτόν που έφτιαξε το επετειακό hack... :p

//Να πω κι εγώ ότι "κάποιος που ξέρω εγώ καλά" είχε κάνει τότε αναφορά στο εν λόγω hack στη retro-στήλη του PC master να πατσίσουμε;;; :p ;) :cool:
 
@Maddog: Το ονοματάκι σου βλέπω να φιγουράρει, γιατρέ! ;)

Θα βάλω την Kambia να το βρει, για να το παίξουμε! :D
 
Το εχω παιξει αρξετα κατα καιρους το παιχνιδι αλλα κυριως στο nes εμεις το καναμε με μπαταρια ΑΑ :p για καλυτερες επιδοσεις.. πολυ ωραιο παιχνιδι.

@maddog ωραιο το mod αν και δεν το ειχα δει ποτε... (ποτε δεν ειναι αργα) μπραβο! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ρε Doc με τα ωραια σου καπου το ειχε παρει το ματι μου αυτο το Mod καποια στιγμη αλλα φυσικα τοτε δεν ειχα ιδεα ποιος το εφτιαξε.Πολυ ωραιο παντως μπραβο :thumbup: Ευτυχως που δεν εβαλες και κανενα sega απο κατω :diablotin:

Ωσο για το Track and field να δωσω μια μικρη βοηθεια σε οποιον το παιζει ακομα.Ενταξει με το τρεξιμο ολο και καποια ακρη θα βρισκει ο καθενας αλλα στον αλμα εις μηκος και στο ακοντιο με μπληρη ταχυτητα,τελειο πατημα και με 44 η 45 μοιρες ειναι δεδομενο οτι το παγκοσμιο ρεκορ σπαει κατα πολυ.Με οχι τελειο πατημα αλλα καλο ομως σε γενικες γραμμες τοτε ημαστε πολυ κοντα στο παγκοσμιο η το σπαμε για πολυ λιγο.Και φυσικα στο ακοντιο μετα της δυο πρωτες προσπαθειες που κανουμε παγκοσμιο ρεκορ στην τριτη πεταμε το ακοντιο στον ουρανο να βγει απο την οθονη να χτυπησει τον εξωγηινο ωστε να κερδισουμε 1000 ποντους.
 
Πίσω
Μπλουζα