Transfer Kit. To έχει δοκιμάσει κανείς??

DIMITRIS K.

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2007
Μηνύματα
190
Αντιδράσεις
1
Το βρήκα στο Amigakit και, αν κάνει όσα υπόσχεται, μου λύνει τα χέρια, εφόσον μπορώ να μεταφέρω παιχνίδια σε .adf στην amiga και με το κατάλληλο προγραμματάκι να τα περνάω σε δισκέτα. Αλλά πέρα απο τα παιχνίδια, θα μπορώ να μεταφέρω οτιδήποτε απο το pc στην amiga και το αντίστροφο. Το έχει δοκιμάσει κανείς??

amiga-pcmcia-cf.jpg
 
Easy, quick transfer of files between a PC/Mac and Amiga 1200/A600 ¹

Features

Transfer large amounts data from a PC/laptop/Mac to your Amiga ¹

Backup files on your Amiga hard disk- transfer them to a PC/laptop/Mac and burn to CD ²

CF Digital Camera photos can be accessed with this versatile adapter.

Installation

Simply plugs into the PCMCIA port on the side of your Amiga and permits your Amiga to read and write to Compact Flash cards.

Supplied with Amiga software on floppy disk and instructions. Amiga software includes EasyADF - a quick and easy tool to make or uncompress ADF and ADZ images. Additionally EasyADF can also uncompress LHA archives. EasyADF is ideal for creating ADF images for use with Amiga Forever and WinUAE.

You do not necessarily need a hard disk to use this adapter- the floppy disk supplied is a stand-alone boot disk as well as being a hard disk installation disk.

Package Contents

Amiga PCMCIA CF Adapter

ADAPCMCFL Boot/HD-Install Disk with EasyADF software

Documentation
 
Κάποιοι λένε πώς έχει προβλήματα το συγκεκριμένο. Εγώ αγόρασα το Amiga Explorer, όμως ακόμα δέν έχω καταφέρει να κάνω transfers λόγω τεχνικών προβλημάτων. Η αλήθεια είναι πώς άν αυτό κάνει δουλειά, συμφέρει απο πρακτικής άποψης, αφού δέν χρειάζεσαι PC συνδεδεμένο, απλά γεμίζεις την CF με adf και πιάνεις δουλειά στην Amiga. Eτοιμάζομαι για αγορά A1200, οπότε άν το πραγματάκι κάνει δουλειά, μάλλον θα το τσιμπήσω. Λογικά, άν έχεις και σκληρό δίσκο, το κάνεις install και ηρεμείς, απλά βάζεις σε 1gb όλα τα adf's που θέλεις (νομίζω ότι είναι υπέρ-αρκετά για όλα τα games που θα θέλει κάποιος να μετατρέψει) και μετά , μέρα με την μέρα, κάνεις convert τα παιχνιδάκια που θές, χωρίς καλώδια κλπ. Άν κάποιος το έχει αγοράσει και έχει κάνει μπόλικα converts, ας μοιραστεί εντυπώσεις...
 
Βασικά το Amiga Explorer αποτελεί πολύ σπουδαίο εργαλείο εάν έχεις κάρτα δικτύου, καθώς εκτός από σειριακή πορτα, ανιχνεύει και την ύπαρξη TCPIP stack οπότε και χρησιμοποιεί δίκτυο, αντί του σειριακού καλωδίου. Και φυσικά φτιάχνεις μια δισκέτα On the fly σε 1 λεπτό. Δοκιμασμένα πράγματα.

Και για να είμαι εντός θέματος, οχι δεν έχω δοκιμάσει το EasyADF για να εκφέρω άποψη. Εχω ακούσει όμως από κανά δυο παιδιά στο Amigahellas ότι είχαν προβλήματα με corrupted αρχεία.
 
Ψήνομαι να το αγοράσω, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο καλά δουλεύει...

Αν δουλεύει πάντως, λύνει τα χέρια στους Αμιγκόβιους!! Και είναι και φτηνό!!
 
ego den ksero gia kanena problhma me to kit. einai poly kalo , ALLA merikes CF kartes poly apla den kanoun sthn amiga, kati pou polloi agnooun.

an exeis kalh karta den yparxei prob.

des edo gia kartes: EAB CF card compatibility list
 
Ναι, ίσως να φταίει αυτό που λες. Αλλιώς δε θα το πούλαγαν. Γι'αυτό προτείνω, εάν κάποιος το αγοράσει, να πάρει πακέτο και μια καρτούλα από εκεί, ώστε να ταιριάζει. Ας στείλει μαιλ στο φινάλε να ρωτήσει....
 
keropi είπε:
ego den ksero gia kanena problhma me to kit. einai poly kalo , ALLA merikes CF kartes poly apla den kanoun sthn amiga, kati pou polloi agnooun.an exeis kalh karta den yparxei prob.

des edo gia kartes: EAB CF card compatibility list
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Βασικά άν διαβάσει κανείς όλο το thread θα διαπιστώσει ότι η CF που δίνει πακέτο το Amigakit (άν θές) , δέν κάνουν δουλειά !!! Απίστευτο, μάλλον απο εκεί προκύπτουν και τα προβλήματα. Άρα δέν παίρνεις πακέτο την CF απο Amigakit, και τσιμπάς μια Sandisk 1.0 Gb και θεωρητικά είσαι κομπλέ.
 
mporei na einai kai etsi, den exo asxolithei kai poly, apla to thumithika kai to prosthesa! :D

pantos sto EAB den exo akousei kati gia to kit
 
εγω το ειχα παρει απο amiga kit εδω και κανα 3 μηνο ,ειναι εξαιρετικο και γραφεις δισκετουλα σε 5 λεπτακια...ηρθε με καρτουλα η οποια συνεργαζεται αψογα.το μονο προβλημα που ειχα στην αρχη ηταν οτι για να χειριστεις τα adf επρεπε να φτιαξεις φακελους διαφορετικα κολαγε η αμιγκουλα ....μεχρι στιγμης εχω γραψει περιπου 150 δισκετουλες και ολα βαινουν καλα .εχει δοκιμαστει και στις 2 600αρες που εχω και προτεινω να το αγορασετε μαζι με μια 600 που ειναι φτηνη χωρις να μπλεκεται με καλωδια pc και 10λεπτα γραψιματος με καλωδια κλπ.....!!!!
 
Γιατι μπλεκετε με μηχανηματα ρε σεις!! :)

Αλλη μια λυση χωρις περαιτερω μηχανηματα και αλχημιες. Αρκει να εχει σκληρο η Amiga (αν και το δουλεψα και σε ram disk!) και φορτωμενο το Crossdos.

Απο το pc κανεις zip το adf σε δισκετα που θα στο βγαλει 720kb (φορμαρισμενη κανονικα σε pc) στην πρωτη δισκετα και το υπολοιπο θα το βαλει στην δευτερη δισκετα. Επειτα βαζεις την πρωτη δισκετα στην amiga, ανοιγεις το zip και θα σου ζητησει και την δευτερη για να ενωσει το αρχειο. Μετα το adf ειναι πλεον ετοιμο για τοποθετηση στον δισκο και για adfblitzer σε δισκετα amiga..

Ετσι γεμιζα την 1200 που ειχα πριν χρονια..

Ουτε καν 5 λεπτα! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι μπλεκετε με μηχανηματα ρε σεις!! :)

Αλλη μια λυση χωρις περαιτερω μηχανηματα και αλχημιες. Αρκει να εχει σκληρο η Amiga (αν και το δουλεψα και σε ram disk!) και φορτωμενο το Crossdos.

Απο το pc κανεις zip το adf σε δισκετα που θα στο βγαλει 720kb (φορμαρισμενη κανονικα σε pc) στην πρωτη δισκετα και το υπολοιπο θα το βαλει στην δευτερη δισκετα. Επειτα βαζεις την πρωτη δισκετα στην amiga, ανοιγεις το zip και θα σου ζητησει και την δευτερη για να ενωσει το αρχειο. Μετα το adf ειναι πλεον ετοιμο για τοποθετηση στον δισκο και για adfblitzer σε δισκετα amiga..

Ετσι γεμιζα την 1200 που ειχα πριν χρονια..

Ουτε καν 5 λεπτα! ;)
 
το καλύτερο όμως είναι να έχεις μια Amiga στο δίκτιο του σπιτιου κατευθείαν γίνεται η δουλεία
 
Πίσω
Μπλουζα