Transformers (2007)

Μεγάλη απογοήτευση η ταινία....

Τα πρώτα 100 λεπτά της ταινίας αναλώνονται σε πράματα που θα μπορούσαν να έχουν παιχτεί σε 30 λεπτά....(Δεν ειναι δυνατόν να υπάρχει μια σκηνή,που ψάχνουν τα γυαλιά στο σπίτι του πιτσιρικά και να προσπαθούν να κρυφτούν τα Autobots με κάτι σαχλαμαρίσιους τρόπους....).Έλεος...

Οσο για το χιούμορ της ταινίας....:nervous: Κανει κρύο εδω μέσα ή εγω κρυώνω.... :diablotin:

Να μην μιλήσω για την βλακεία της όλης ταινίας να αφιερώσει ενα μεγάλο κομμάτι στον <<ερωτα>> του μικρού και της μικρής...

Το μόνο που αξίζει είναι οι σκηνές μάχης που υπάρχουν για πεντε λεπτά στη αρχή, άλλα 10 λεπτά στην μέση και το τελευταίο δεκάλεπτο που γίνεται η καλή μάχη..

Ειναι δυνατόν να κάνουν την εμφάνιση τους οι περισσότεροι Dicepticons (μαζί τους και ο Megatron )στο τελευταίο 20λεπτο.....???)

Κρίμα,περίμενα κατι καλύτερο....

p.s. Άσχετο,αλλά το die hard 4.0 είχε περισσότερη δράση....Μακάρι να ήταν έτσι και αυτή η ταινία...
 
A*P*E :

O μέγας παραγωγός Steven Spielberg όμως, έκοψε όλες τις "σκληρές" σκηνές κι έκανε πιο "παιδική" την ταινία...για να μπορούν να τη δουν όλοι.
Να είναι καλά ο άνθρωπος .
 
Grip διαφωνώ. Είδα την ταινία και ξετρελάθηκα. Ειδικά η σκηνή που αναφέρεις με τα ρομπότ να προσπαθούν να κρυφτούν είχε πολύ πλάκα.

Όσο για τον έρωτα τι σε χάλασε ρε αθεόφοβε; Η κοπέλα ήταν σούπερ, και σε χαλάρωνε. Οι σκηνές δράσης απίστευτες, η αφέλεια των ρομπότ απίστευτη, είχε ένα παιδιάστικο ύφος που μου άρεσε πολύ.

Όσο για το Die Hard 4.0 το μόνο που μου άρεσε ήταν τα setup με τους υπολογιστές. Με τσαντίζουν οι "υπερήρωες" που δεν πεθαίνουν με τίποτε. Σιγά ρε μεγάλε Bruce, θα σκίσεις κανένα καλσόν.
 
Παιδιά, ήταν μια παρα πολύ διασκεδαστική ταινία. Γι'αυτό σε είχε προδιαθέσει το τρέιλερ, για αυτό πήγες. Τίποτε άλλο. Τί περιμένατε δηλαδή, βαθιά φιλοσοφημένους διαλόγους και σκηνές που κάνουν το μυαλουδάκι σου να γυρνά με χιλιάδες στροφές το δευτερόλεπτο; Εάν θελετε κάτι τέτοιο, πηγαινετε να δειτε την πιο πολύπλοκη ταινία της τελευταίας 10ετίας, "Η πηγή της ζωής" ή αλλιώς "The fountain" και άμα βγάλετε ακριβή άκρη, σφυράτε μου κλέφτικα. Δε φτάνει που δε βγάζουμε άκρη γενικώς, πρέπει αυτό να συνεχίζεται και στα σινεμά.
 
Πες τα ρε μεγάλε Rygar νησάφι πιά με τα βαθυστόχαστα - ψεύτικα - πλαστά - ακαταλαβίστικα - καταθλιπτικά νοήματα των μεγατάλαντων - άφραγκων σκηνοθετών.

Άντε να δείτε καμία κωμωδία και αφήστε τα υπόλοιπα στους ψευτοκουλτουριάρηδες που δεν πλένονται για να ξεχωρίζουν από το πλήθος.
 
Παιδιά αν δεν δείτε την ταινία στο σινεμά χάνετε το νόημα της ταινίας.

Πήγα να την δώ στο pc και μου φάνηκε πατάτα, και την άλλη μέρα πήγα με άλλους 4 transformers geeks και μου φάνηκε κλάσεις ανώτερη!
 
theoritikos είπε:
Παιδιά αν δεν δείτε την ταινία στο σινεμά χάνετε το νόημα της ταινίας.Πήγα να την δώ στο pc και μου φάνηκε πατάτα, και την άλλη μέρα πήγα με άλλους 4 transformers geeks και μου φάνηκε κλάσεις ανώτερη!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!! Το ίδιο ισχύει π.χ. και για τους "300". Το ξαναείδα αργότερα στο ντεβεντέ και δεν άξιζε φράγκο.
 
@ pooky

Ισως να περίμενα κάτι που να ταίριαζε περισσότερο στο <<κλίμα>> των cartoon,ξέρεις,με τους κύβους ενέργειας,το κατεστραμμένο τους διαστημόπλοιο κτλ....
 
theoritikos είπε:
Παιδιά αν δεν δείτε την ταινία στο σινεμά χάνετε το νόημα της ταινίας.Πήγα να την δώ στο pc και μου φάνηκε πατάτα, και την άλλη μέρα πήγα με άλλους 4 transformers geeks και μου φάνηκε κλάσεις ανώτερη!
Σινεμά δεν πατάω που να χαλάσει ο κόσμος. Την ταινία την είδα στο PC μου, όπως και όλες τις ταινίες. Δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ ο κινηματογράφος, από χρόνια τώρα έχω κόψει το άθλημα.

Άσε που έχει γίνει και ιδιαίτερα ακριβό. Για μένα προσωπικά δεν αξίζει πιά.
 
pooky είπε:
Σινεμά δεν πατάω που να χαλάσει ο κόσμος. Την ταινία την είδα στο PC μου, όπως και όλες τις ταινίες. Δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ ο κινηματογράφος, από χρόνια τώρα έχω κόψει το άθλημα.
Άσε που έχει γίνει και ιδιαίτερα ακριβό. Για μένα προσωπικά δεν αξίζει πιά.
Η συγκεκριμένη ταινία είναι η μέρα με τη νύχτα στο σινεμά. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Rygar και τον theoritiko. Ευτυχώς που πρόλαβα και την είδα πριν την ξηλώσουν από τις αίθουσες! Πάντως ακόμα και βαρβάτο home cinema να έχεις, η συνολική εμπειρία του κανονικού σινεμά είναι αξεπέραστη!

Transformers, more than meets the eye!!!!!!! Ανατριχίλα!
 
συγνωμη που επαναφερω τοσο παλιο ποστ αλλα αγορασα σε dvd την ταινια τρανσφορμερς και την ειδα σπιτι :bow: :bow: :bow: :bow:

μαζευτηκαμε 7 φιλαρακια σχεδον οι ιδιοι που βλεπαμε και τα τρανσφορμερς πριν βγουμε για μπαλα πιτσιρικαδες...στην εμφανιση του οπτιμους εγινε της ποπης στο σπιτι

"δωσε ρε οπτιμους" και ειδικα το νταμπ απο τον ιδιο ηθοποιο που εκανε και την παιδικη σειρα μπορω να πω οτι εφερε ανατριχιλα και δακρυα χαρας σε ολη την παρεα...φοβερες σκηνες εκει που ο αιρονχαιντ κανει ενα σαλτο στον αερα και περναει πανω απο μια γκομενα που ουρλιαζει με γαλαζιο φορεμα..ειδικα πως χρησιμοποιησε τα οπλα του για να δωσει ωθηση

η μαχη στην εθνικη οδο που ο οπτιμους εν κινηση μεταμορφωνεται σε ρομποτ και μπορω να πω οτι μετεφεραν σχεδον 100 τοις εκατο τα ηχητικα εφε εαν γινονταν αληθεια κατι τετοιο και φυσικα οταν του καρφωσε το σπαθι στο κεφαλι

φοβερη ταινια μπορω να πω με γυρισε πολλα χρονια πισω και μπορω να πω οτι ειναι η ταινια της χρονιας για μενα...μετα στο καπακι ειδαμε και την ταινια τρανσφορμερς του 1986 με ορσον ουελς μεσα κλπ

μερικα αρνητικα¨

1) καταλαβαμε οτι ειναι σπασικλακι ο ηρωας αλλα οχι και τοσο ρε γμτ...ειδικα οταν η γκομενα πηρε τον μπαμπλμπι με το γερανο και καποια στιγμη σταματαει σε ενα στενο και ακουμπαει στο τιμονι ε εκει ειναι το πιο μεγαλο κλισε και μου εσπαγε τα νευρα...κανεις δε γουσταρει να δει διο ........... ολοι θελουν να δουν τρανσφορμερς και τιποτα αλλο

2)το σαουντρακ το ........ τελειως...εκτελεση απο ενα γκρουπακι ΕΜΟ με περισσεια μαγκια και ....... σαν να ακουω φλορινιοτη να τραγουδαει παγανιστικο μπλακ μεταλ αντεργκραουντ απο τη δυτικη σουηδια...ελεος! ενα ηταν το σαουντρακ και θα μεινει για παντα στην καρδια μου η εκτελεση απο LION... οπως και stan bush - you have the touch μιλαμε για 80ς...γιατι ΕΜΟ??ΓΙΑΤΙ?????

3)πολυ λιγη δραση...φοβερα λιγη...συνολο 25 λεπτα ξυλο

αναμενουμε ταινια thundercats να δουμε τι θα γινει και εκει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
grnka είπε:
συγνωμη που επαναφερω τοσο παλιο ποστ αλλα αγορασα σε dvd την ταινια τρανσφορμερς και την ειδα σπιτι :bow: :bow: :bow: :bow:

μαζευτηκαμε 7 φιλαρακια σχεδον οι ιδιοι που βλεπαμε και τα τρανσφορμερς πριν βγουμε για μπαλα πιτσιρικαδες...στην εμφανιση του οπτιμους εγινε της ποπης στο σπιτι

"δωσε ρε οπτιμους" και ειδικα το νταμπ απο τον ιδιο ηθοποιο που εκανε και την παιδικη σειρα μπορω να πω οτι εφερε ανατριχιλα και δακρυα χαρας σε ολη την παρεα...φοβερες σκηνες εκει που ο αιρονχαιντ κανει ενα σαλτο στον αερα και περναει πανω απο μια γκομενα που ουρλιαζει με γαλαζιο φορεμα..ειδικα πως χρησιμοποιησε τα οπλα του για να δωσει ωθηση

η μαχη στην εθνικη οδο που ο οπτιμους εν κινηση μεταμορφωνεται σε ρομποτ και μπορω να πω οτι μετεφεραν σχεδον 100 τοις εκατο τα ηχητικα εφε εαν γινονταν αληθεια κατι τετοιο και φυσικα οταν του καρφωσε το σπαθι στο κεφαλι

φοβερη ταινια μπορω να πω με γυρισε πολλα χρονια πισω και μπορω να πω οτι ειναι η ταινια της χρονιας για μενα...μετα στο καπακι ειδαμε και την ταινια τρανσφορμερς του 1986 με ορσον ουελς μεσα κλπ

μερικα αρνητικα¨

1) καταλαβαμε οτι ειναι σπασικλακι ο ηρωας αλλα οχι και τοσο ρε γμτ...ειδικα οταν η γκομενα πηρε τον μπαμπλμπι με το γερανο και καποια στιγμη σταματαει σε ενα στενο και ακουμπαει στο τιμονι ε εκει ειναι το πιο μεγαλο κλισε και μου εσπαγε τα νευρα...κανεις δε γουσταρει να δει διο ........... ολοι θελουν να δουν τρανσφορμερς και τιποτα αλλο

2)το σαουντρακ το ........ τελειως...εκτελεση απο ενα γκρουπακι ΕΜΟ με περισσεια μαγκια και ....... σαν να ακουω φλορινιοτη να τραγουδαει παγανιστικο μπλακ μεταλ αντεργκραουντ απο τη δυτικη σουηδια...ελεος! ενα ηταν το σαουντρακ και θα μεινει για παντα στην καρδια μου η εκτελεση απο LION... οπως και stan bush - you have the touch μιλαμε για 80ς...γιατι ΕΜΟ??ΓΙΑΤΙ?????

3)πολυ λιγη δραση...φοβερα λιγη...συνολο 25 λεπτα ξυλο

αναμενουμε ταινια thundercats να δουμε τι θα γινει και εκει...
Kαλησπέρα σας!

Το συγκρότημα είναι οι LINKIN PARK και δεν έχουν ούτε την παραμικρή σχέση με EMO. Είναι ένα συγκρότημα με περίπου 10 χρόνια ιστορία (παραπάνω είναι κανονικά αλλά από το 2000 ονομάστηκαν LINKIN PARK) και το είδος το οποίο παίζουν είναι το Nu Metal.

Νu Metal:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nu_metal

LINKIN PARK:

http://el.wikipedia.org/wiki/Linkin_Park

http://linkinpark.com/

Ένα συγκρότημα με μεγάλη επιτυχία (κυρίως στις μικρές ηλικίες βέβαια). Σίγουρα δεν είναι METALLICA ή SCORPIONS, αλλά είναι από τα καλύτερα συγκροτήματα των τελευταίων ετών.

Επίσης τα τραγούδια τους δε φτιάχνονται για soundtracks φίλε μου, απλά συνήθως επιλέγονται.

Και το WHAT I'VE DONE δε λέει για TRANSFORMERS, αλλά δεν πειράζει.

Και πίστεψε με έχουνε μπόλικη "μαγκιά".

Για το αν ταιριάζει με την ταινία εγώ θα πω ότι το τέλος με την κοπελιά πάνω στο καπό και το τραγούδι από πίσω είναι απλά άπαιχτο. Φυσικά όχι με την έννοια των κλασικών transformers με τα οποία μεγάλωσα και εγώ (και κακά τα ψέματα ήταν και ο λόγος που πήγα ανα δω αυτήν την ταινία). Αλλά αν ξεπεράσεις αυτό το σοκ, κατά τα άλλα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και αρκετά χιουμοριστική ταινία με την οποία περνάς αρκετά καλά.

Και να πω δεν περίμενα και κάτι παραπάνω. Μη ξεχνάμε ότι όλα τα remakes και οι ταινίες που βασίζονται σε σειρές διαφέρουν πάρα πολύ από την αυθεντική ιδέα.(Π.χ. Friday 13th remake, The Dukes of Hazard, etc.)

Kαι τέλως πάντων για να πουλήσει μια ταινία σήμερα και το ερωτικό της κομμάτι χρειάζεται και το ξύλο. Οπότε αυτά που σας ενόχλησαν ήταν αναγκαία για την εμπορική επιτυχία της ταινίας, καθώς δεν απευθυνότανε σε πιτσιρίκια θελαν να δουν το παιδικό, αλλά σε ένα ευρύ κοινό, που κατά πάσα πιθανότητα δεν είχε δει ποτέ ούτε ένα επεισόδιο του αυθεντικού TRANSFORMERS.

Αυτά είχα να πω.

Και πάλι συγνώμη για το ύφος, ειδικά για πρώτο ποστ, αλλά κάποια πράγματα έπρεπε να μπουν στην θέση τους.

Πρόδρομος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορουσαν να μπουν στη θεση τους (αν επρεπε) με πολυ καλυτερο υφος και με πιο κοσμιες εκφρασεις - δεν προσβαλε κανεις εσενα προσωπικα οποτε η αντεπιθεση με αυτο το υφος στον γραφοντα ειναι κατι απαραδεκτο για το υφος και το σκοπο λειτουργιας αυτου του χωρου.

Ειλικρινα δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι υπηρχε το ποστ του grnka εδω (και ειναι απο περσι τρομαρα μου).

Σβηνω οτι πρεπει να σβηστει - και κρατω την κριτικη σου για την ταινια και τις πληροφοριες για την μπαντα. Ελπιζω το δευτερο σου ποστς αν υπαρξει να ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με τα αποδεκτα στο χωρο αυτο.
 
Φυσικά και θα υπάρξουν και άλλα ποστ μου(ΛΑτρεύω τον κινηματογράφο και τις ταινίες γενικά...).

Απλά μου την σπάει η ταμπέλα ΕΜΟ σε οτιδήποτε είναι νεανικό.

Και επειδή είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα, για αυτό αντέδρασα έτσι.
 
Όταν είδα την ταινία στο σινεμά έπαθα ενα μικρό σοκ απο την συγκίνηση γιατί οι περισσότεροι έχουμε μεγαλώσει με τα transformers η ταινία δεν μου άρεσε και τόσο γιατί περίμενα περισσότερη δράση αλλά οι υπήρχαν και σκηνές που σου έβγαζαν γέλιο. Θα ήθελα να μου πείτε για το transformers2 και 3 είναι καλά?
 
Πίσω
Μπλουζα