Treasure Adventure Game (by RobitStudios) [PC]

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
Treasure Adventure Game By robitstudios .

Δεν θα πω τιποτε περισσοτερο απλα δειτε το video , και κυριως ακουστε την μουσικη ...

Το κατεβαζετε απο εδω ~108ΜΒ ...

[Link expired]

[/color][video=youtube;b-YvT2y3_I0]


 
Nemo τα λογία ειναι περιττά!!!

Respect!!!
 
Να σαι καλα!
 
Nemo είπε:
Treasure Adventure Game By robitstudios .Δεν θα πω τιποτε περισσοτερο απλα δειτε το video , και κυριως ακουστε την μουσικη ..
Να πεις Nemo μου, να πεις! :D

Αυτό τα λέει όλα:

Treasure Adventure Game is a retro-inspired, open world, 2D, platform adventure game. It's a love story to the games of my youth that gave me countless hours of joy. TAG could most easily be described as a unique mash-up of Super Mario Bros 2 and Wind Waker.
Εννοείται ότι το έχω κατεβάσει, εννοείται ότι θα το παίξω, εννοείται ότι θα επανέλθω με review!

Τι ωραία, πρωϊνή έκπληξη! :)
 
Ρε παιδια τρεχει σε κανεναν αυτο η μονο εμενα εχει σπασει τα νευρα;ξεκιναει κανονικα και στο σημειο που δηχνει την βαρκα στην θαλασσα και να βρχει κολαει εκει και δεν προχωραει.
 
Mόλις το δοκίμασα (δείχνει φοβερό, btw !!).

Μου τρέχει κανονικά κατά την διάρκεια της εισαγωγής με την βροχή, απλά πατάω action ή attack button για να προχωράνε οι διάλογοι. Στην συνέχεια αναλαμβάνουμε τον χειρισμό του πιτσιρίκου.

Δεν ξέρω τι requirements έχει το παιχνίδι, αλλά δεν φαίνεται να έχει κάποια ιδιοτροπία απο θέμα hardware απαιτήσεων για να τρέξει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου φαίνεται οτι είναι παρα πολύ καλό, και ότι πρέπει για να εμπλουτίσω ακόμα πιο πολύ την καμπίνα μου.

όποιος γνωρίζει και αλλα τέτοια άγνωστα διαμαντάκια, πιστέυω θα ήταν καλό να τα αναφέρει.

πχ από κάποιο μέλος έδω στο retromaniax γνώρισα το hydorah (διαμάντι).

Ευχαριστώ ΝΕΜΟ.
 
Δυστυχώς, έχασα την Παρασκευή μου και θα το στήσω Κυριακή το παιχνιδάκι!....

Επειδή δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα σχετικά, σε 7άρια (ή XP) τρέχει ή χρειάζεται κάτι σε emulator?
 
D@redevil είπε:
Δυστυχώς, έχασα την Παρασκευή μου και θα το στήσω Κυριακή το παιχνιδάκι!....
Επειδή δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα σχετικά, σε 7άρια (ή XP) τρέχει ή χρειάζεται κάτι σε emulator?
Για 7αρια δεν ξερω αλλα σε xp τρεχει μια χαρα.Ειχα κανει μια βλακιεια και με κολουσε αλλα την βρηκα την ακρη.
 
Απλά.... ΤΑ ΣΠΑΕΙ !
 
και σε 7αρια 64bitα τρεχει ... :cool:
 
Ρε σεις, είστε κακοί! :(

Εγώ ακόμα δεν πρόλαβα να το δω! :precry:

[edit] Ευχαριστώ Nemo! Με σώζεις από ένα XP VM! ;) [/edit]
 
Treasure Adventure Game [Review] (Μολις το τελειωσα)

Καταρχην να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο Νemo γιατι αν δεν το ειχε αναφερει θα ειχα χασει ενα απο τα καλητερα παιχνιδια της ζωης μου.

Η ιστορια του παιχνιδιου εχει ως εξης o θρυλος μιλαει για εναν κοσμο που ολα τα μερη του(νησια κτλ)ηταν ολα μαζεμενα σε μια ηπειρο.Ξαφνικα εμφανιστηκε ενας αγριος δαιμονας με σκοπο να καταστρεψει τα παντα αλλα ενας καλος μαγος καταφερε να εξουδετερωση τον δαιμονα χρεισιμοποιωντας 12 θρυλικα αντικειμενα με μαγικες δυναμεις.Πριν ομως τον εξουδετερωση ο δαιμονας εξαπελισε ενα τεραστιο παληριακο κυμα βυθιζοντας τα περισσοτερα νησια και ωσα απεμηναν παρεμηναν απομονομενα διασπαρτα μεσα στην θαλασσα.Ο μαγος ξεροντας οτι ο δαιμονας καποια μερα θα επιστρεψει εκρυψε τα 12 αντικειμενα σε διαφορα σημεια με την ελπιδα οτι οταν ξαναεμφανιστη ο δαιμονας καποιος μελοντικος ηρωας θα βρει τα αντικειμενα και θα τον καταστρεψει.Εκατονταδες χρονια μετα απο αυτο το γεγονος δυο αρχαιολογοι και ο μικρος γιος του εννος αφου εχουν χρειματοδοτηθη απο μια εταιρια ξεκινανε να βρουνε τους 12 θησαυρους και αφου φτανουν σε ενα μερος μετα απο καποια συμβαντα χανεται ο πατερας και ο μικρος γιος καταληγη να μεγαλωνει με μια γιαγια σε ενα διπλανο νησι με κομενο χερι και στην θεση του εναν γαντζο.Χρονια μετα μεγαλος πια ξεκιναει την μεγαλη περιπετεια του να βρει τα 12 θρυλικα αντικειμενα και να καταστρεψει τον δαιμονα που ειναι ετοιμος να εμφανιστη.

Tο παιχνιδι ειναι ενα platform rpg που θυμιζει τα καλα χρονια του nes και σχεδιαστικα μας φερνει καπως στο μυαλο παιχνιδια απο εκεινη την 8Bit εποχη οπως castlevania,metroid,Goonies,και super mario bros 2 κυριως για τον τροπο που βγαζει ο χαρακτηρας απο την γη τα ζαρζαβατικα για να αναπληρωση την ενεργεια του οπως εκανε και ο Mario και τα εριχνε στους εχθρους.Στο παιχνιδι γεινεται χρηση τεσσαρων κουμπιων χτυπημα,αλμα,μενου και action και στην αρχη εχετε μονο το βασικο οπλο που ειναι ο γαντζος που εχει στο χερι του ο ηρωας μας και την μικρη του βαρκουλα που ειναι βαρκουλα τσεπης ειδικη κατασκευη και εμφανιζεται καθε φορα που βρισκεστε σε νερο και εξαφανιζεται καθε φορα που πατατε στο εδαφος.Κατα την διαρκεια του παιχνιδιου ο παικτης θα βρει δεκαδες αντικειμενα οπως καπελα,πανι για την βαρκα,κανονι,μπουκαλι,στολη δυτη και γενικα παρα πολλα αλλα.Ακομα και σπιτι υπαρχει η δυνατοτητα να αγοραστει(δεν υπαρχει Δ.Ν.Τ στο παιχνιδι
tinysmile_fatgrin_t2.png
).Εκτος απο τα διαφορα αντικειμενα υπαρχουν ακομα και οι καρδιες που οταν βρεθουν ανεβαζουν την ενεργεια του χαρακτηρα μας αλλα και οι 12 χαρτες που βοηθανε στο να βρεθουν οι 12 θησαυροι.Γενικα υπαρχουν παρα πολλα αντικειμενα και side quests και παρα πολοι ανθρωποι,ζωα κτλ που μπορειτε να μιλησετε για να παρετε της διαφορες πληροφοριες που χρειαζεστε κατα την διαρκεια της περιπετειας σας.

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι πολυ ομορφα και εχουν αυτη την ρετρομαγεια που ολοι αγαπαμε.Μεσα στο παιχνιδι η μερα κυλαει κανονικα στην ζωη του ηρωα μας δηλαδη νυχτωνει ,ξημερωνει κτλ και αλλα γεγονοτα γεινονται μερα αλλα νυχτα και ειδικα την νυχτα οι κατοικη των νησιων κλειδαμπαρωνουν της πορτες τους.Σε καθε περιοχη που θα πατε στο παιχνιδι υπαρχουν και διαφορετικες καιρικες συνθηκες βροχη,χιονι,αερας,ηλιοφανεια και γενικα το παιχνιδι βασιζεται πολυ στην φυση οπως και οι γριφοι του που ειναι πολυ και δυσκολοι και οι περισοτεροι απο αυτους ειναι πρωτοτυποι και οχι απλα αντιγραφη απο αλλα παιχνιδια.Και οι αρχηγοι του παιχνιδιου ομως ειναι πανεξυπνοι και πολλες φορες και οι γριφοι αλλα και οι αρχηγοι σιγουρα θα σπασουν τα νευρα σας με την δυσκολια τους η με την επιδεξιοτητα που χρειαζονται στο χειρισμο για να τους νικησετε.Η μουσικη και οι ηχοι του παιχνιδιου ειναι απλα υπεροχοι και οπως και ο καιρος ετσι και η μουσικη ειναι διαφορετικη σε καθε τοποθεσια του παιχνιδιου που θα επισκεφθητε.

Το treasure adventure game ειναι ενα τεραστιο παιχνιδι και σε πολλα σημεια ειναι και πολυ δυσκολο.Θα χρειαστη να ξαναγυρισετε σε ολες της τοποθεσιες πολλες φορες να ψαξετε καθε τοιχο,καθε περασμα,καθε τρυπα να μιλησετε σε καθε χαρακτηρα μερα η νυχτα και γενικα να ψαξετε μεχρι και την παραμικρη λεπτομερεια για να καταφερετε να βρητε ολα τα αντικειμενα του παιχνιδιου γιατι για να δειτε το καλο τελος θα πρεπει να τελειωσετε το παιχνιδι σε ποσοστο 100+ που σημαινει οτι πρεπει να βρητε τα παντα,ολα τα αντικειμενα δηλαδη τους χαρτες κτλ του παιχνιδιου.Πρωσοπικα το θεωρω ενα απο τα καλητερα παιχνιδια που εχω παιξει τον τελευταιο καιρο και το καλητερο Indie που εχω παιξει και αποδυκνηει οτι για να φτιαχτει ενα πολυ καλο παιχνιδι δεν χρειαζονται μονο εκκατομυρια πολυγωνα και απιστευτα γραφικα αλλα χρειαζεται μερακι,φαντασια,ορεξη και αγαπη για τα videogames και ολα αυτα σε ενα παιχνιδι που ειναι πανω απ'ολα free και εννο εχουμε ξοδεψει ενα σωρο λεφτα σε παιχνιδια που δεν ειχαν ουτε στο ελαχιστο την αξια και την μαγεια του Treasure adventure island.Και 50 ευρω να κοστιζε παλι θα το αγοραζα γιατι τετοιας αξιας διαμαντια δεν κυκλοφορουν καθε μερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Καταρχην να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο Νemo γιατι αν δεν το ειχε αναφερει θα ειχα χασει ενα απο τα καλητερα παιχνιδια της ζωης μου.
Τα ευχαριστω και συγχαρητηρια ανηκουν στο δημιουργο του παιχνιδιου και στο δημιουργο του soundtrack !!!!
 
Nemo είπε:
Τα ευχαριστω και συγχαρητηρια ανηκουν στο δημιουργο του παιχνιδιου και στο δημιουργο του soundtrack !!!!
Συμφωνο αλλα εγω οφηλω να ευχαριστησω και σενα γιατι αν δεν το ειχες αναφερη δεν θα το ειχα παιξει ποτε :D
 
Η τελικη 1.01 version του παιχνιδιου (~104 MB)

http://www.gamefront.com/files/21082099/treasure_adventure_game_1.0.1.zip

mirrors http://www.atomicgamer.com/files/95004/treasure-adventure-game-v1-0-1-free-game

http://www.atomicgamer.com/files/95004/treasure-adventure-game-v1-0-1-free-game

http://www.fileplanet.com/223961/220000/fileinfo/Treasure-Adventure-Game-(Free-Game)

ενω κυκλοφορησε ηδη πορτογαλικη/βραζιλιανικη μεταφραση του παιχνιδιου

και η facebook σελιδα του παιχνιδιου

http://www.facebook.com/TreasureAdventureGame
 
Νemo μηπως ξερεις αν εχει καμια διαφορα αυτη η εκδοση απο την προηγουμενη η απλα διορθωνει καποια ψιλο bugs;
 
Οπως αναφερθηκε και στο thread για το gog, το παιχνιδι ειναι στα δωρεαν

Μολις το ξεκινησα. Φαινεται εξαιρετικο.
 
Πίσω
Μπλουζα