Triple boot! (Γίνεται?)

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Αυτήν την στιγμή το PC μου είναι dualboot. Έχω κάνει install τα windows 98 και τα XP και στην αρχή μου βγάζει επιλογή ποιο θέλω να φορτώσω (αν και τα 98 δεν φορτώνουν ποια με 500+gb HDD μέσα :p ).

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω και άλλη μία φορά τα XP, φρέσκα αλλά χωρίς να επηρεαστούν τα άλλα.. Δηλαδή να μου βγάλει άλλη μια επιλογή στην αρχή και να έχει τρεις. Γίνεται? Φοβάμαι να το δοκιμάσω γιατί αν μου εξαφανιστεί η επιλογή να κάνω boot τα XP που έχω τώρα... πάει καταστράφηκα. Δεν με νοιάζει αν χαθεί η επιλογή να φορτώσω τα 98 και να έχω μόνο την επιλογή για τα 2 XP Οs. Το μόνο που με νοιάζει έιναι να μην επηρεαστεί η επιλογή για τα XP που έχω τώρα.

Αν δεν γίνεται να έχω τα ίδια ακριβώς XP, έχω και άλλο CD με XP Ελληνικά (Τώρα έχω τα Αγγλικά). Μπορεί κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει? Η αν έχει κάποια καλύτερη ιδέα.

Ευχαριστώ.
 
Χρειάζεται κάποιο ειδος boot manager όπως το grub, ή το acronis
 
Το Acronis πρέπει να το έχουμε, θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ.

Αυτό το μήνυμα το γράφω από το 2ο PC μου γιατί το main μου είναι unusable πλέον. Εκανα install το OS detector που ήταν μαζί με το Acronis και έκανα reboot. Τώρα το μόνο που μου βγάζει είναι ένα παράθυρο στο οποιο υποτίθεται ότι σου δείχνει τα OS που έχεις και διαλέγεις. Μόνο που δεν δείχνει κανένα. Προσπαθώ να κάνω detect και δεν βρίσκει τίποτα. Πατάω F6 όταν ξεκινάει το PC (το οποιο είναι το κουμπί που υποτίθεται ότι προσπερνάει το OS detector) αλλά τίποτα με βγάζει πάντα εκεί. Ούτε σε safe mode δεν μπορώ να μπω πια!!

Με λίγα λόγια δεν μπορω να ξεκινήσω το PC με τίποτα. Κάνει loop στο OS detector το οποιο δεν μου δείχνει τίποτα. Αυτό ακριβώς που ήθελα να αποφύγω, αυτό έπαθα. Υπάρχει κανένας που να ξέρει το πρόγραμμα και να μπορεί να με βοηθήσει?

Προβλέπεται η μέρα να είναι αρκετά μεγάλη και διασκεδαστική.

Καταστροφή No2: Επέλεξα να κάνω DISABLE το ...acronis loader και τώρα μου βγάζει "windows could not start because one of its files is missing or corrupt". Με λίγα λόγια το dual boot που έιχα στην αρχή το έσβησε και μου έβγαλε μία άλλη επιλογή "windows" τα οποια δεν υπάρχουν φυσικά... Υπάρχει τρόπος να κάνω το PC να δει τα windows που έχω ρε παιδιά?

Καταστροφή 3: Δοκίμασα να επαναφέρω το boot που είχα με το recovery console και την εντολή bootcfg /rebuild αλλά το μόνο λειτουργικό που βρίσκει είναι το άκυρο που έφτιαξε το Acronis το οποιο φυσικά δεν δουλευει.

Πειτε μου, τα έχασα τελείως τα windows που είχα? Να μην παιδεύομαι άδικα τουλάχιστον.... :(

Edit: Sorry για το συνεχόμενο post...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα