TRON (1982)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
επιστημονική φαντασία εποχής ... σας θυμίζει κάτι? είχε μια κάποια επιτυχία τότε, αν θυμάμαι καλά.
 
Ευαγγελιο για καθε arcade gamer, παρολο το "naive" σεναριο!
 
Ετοιμάζεται νέα ταινία.
 
Ε γραψτε 2 λογια για την ταινια - αποτελει σταθμο για τους gamers της εποχης εκεινης.
 
Να υπενθυμίσω ότι η ταινία, με λίγο παραλλαγμένο σενάριο, είχε βγεί και σε παιδικό με τίτλο "Savior of the earth".

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρομερή ταινία, απο κάθε άποψη... Πολύ μπροστά απο την εποχή της...την είδα πρόσφατα, και έμεινα με το στώμα ανοιχτό... Απλά υπέροχη...
 
Η ταινία έχει μείνει στην ιστορία για τα απίστευτα οπτικά εφέ της, τα οποία είχαν γίνει σε μεγάλο βαθμό σε υπολογιστή. Ήμουν τότε ακόμη στο εξωτερικό και θυμάμαι ότι την διαφήμιζαν ασταμάτητα περιοδικά Μίκυ Μάους, καθώς ήταν και παραγωγή (ή συμπαραγωγή) του Disney.

Ακόμη και τώρα να τη δει κανείς, είναι εντυπωσιακή. Την έχει βάλει μερικές φορές η κρατική τηλεόραση.

Εϊδα το trailer της νέας ταινίας και δεν μου έκανε εντύπωση. Μάλλον αποτυχία, όπως και το remake του Ιππότη της Ασφάλτου.
 
Αντιθετως, εγω ο βλασφημος και αιρετικός πιστεύω οτι μια ταινια σαν το Τρον θελει τα αναλογα εφφε και την αναλογη αισθητικη. Θα δείξει, και ελπίζω να πάει καλά.

Μη σου πω οτι θα γουσταρα ενα ρημεϊκ του πρωτου Τρον

(ειπαμε, βλασφημος και αιρετικος :) )
 
Είμαι φανατικός της παλιάς ταινίας, την έχω σε ένα επετειακό dvd και περιμένω πως και πως τη νέα παραγωγή. Όλα τα trailer που έχουν κυκλοφορήσει μου άρεσαν πολύ. Μεγάλο συν το ότι εξακολουθεί ναι παίζει ο Τζεφ Μπρίτζες.
 
Ένα μικρό στιγμιότυπο από την ταινία TRON του 1982 με την Ellen Page:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω να την δω πολλά χρόνια την ταινία. Μάλλον θα τιμήσω το νέο remake. Έψαχνα και μία ευκαιρία να πάω σινεμά!!
 
divined είπε:
Έχω να την δω πολλά χρόνια την ταινία. Μάλλον θα τιμήσω το νέο remake. Έψαχνα και μία ευκαιρία να πάω σινεμά!!
Sequel είναι.:Ρ

Να δούμε αν αξίζει μετά από τόσα χρόνια αναμονή..
 
Tην γνώμη μου για τα sequels την ξέρετε (ήμουν ιδιαίτερα καυστικός και στην περίπτωση του Star Trek). Καλό είναι να μην έχουμε πολύ ανεβασμένες τις προσδοκίες - η απότομη προσγείωση πονάει.. Το 10% μόνο, και πολύ λέω, από τα sequels αποδεικνύεται έστω ισάξιο με το πρωτότυπο. Το κλασικό Tron εισήγαγε τόσες καινοτόμες ιδέες (virtual reality, digital avatar κλπ) που μάλλον θα πρέπει να σκεφτούν κάτι πολύ εντυπωσιακό αν θέλουν την ισοφαρίσουν. Μακάρι να αποφύγει τον σκόπελο της κατάληξης σε ένα ακόμα ρηχό σεναριακά CGI galore, αν και χλωμό το κόβω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην εποχή μας δεν ψαχνόμαστε τόσο πολύ για καινοτόμες ιδέες, πόσο μάλλον αφού πλέον τις έχουμε δαιμονοποιήσει. Δεν περιμένω να δω κάτι ριζοσπαστικό απο το Τρον, περα απο τη συνέχεια της ιστορίας.
 
Εγώ μάλλον προτιμώ το παλιο καλό και συμπαθέστατα αφελές, πρωτότυπο...
 
Καλα, ο τυπος που μονταρε το προσωπο της Πέιτζ στο τρειλερ πρεπει να ειναι πολυ

κολλημενος μαζι της...

Απο τη νεα ταινια παντως δεν περιμενω τιποτα πρωτοτυπο, απλα ελπιζω να ειναι μια

ευχαριστη ταινια που να μην προσβαλει την πρωτη. Εχω ριξει πολυ τις προσδοκιες μου

απο τις νεες ταινιες αφου πλεον ολα εχουν ειπωθει και δεν υπαρχουν νεες πρωτοτυπες

ιδεες.

Οσο για την πρωτη παντως, δεν ειχε κανει κανενα ιδιαιτερο παταγο οταν βγηκε,

μαλιστα θεωρουνταν αρκετα παιδικη.
 
Έκατσα να τη δω κάποια στιγμή μετά το 2000 (αναπόσπαστο κομμάτι της συλλογής μου) και έπαθα όταν είδα ποιος έκανε τον Tron.

Bruce Boxleitner. Υποκλίνομαι... Captain Sheridan.
 
Πίσω
Μπλουζα