Turbo Pascal

ertfan

Retro Member
Joined
7 Σεπ 2010
Μηνύματα
153
Αντιδράσεις
52
Τη θυμάται κανείς? Εντάξει όλοι ξεκινήσαμε με GW BASIC κλπ, αλλά η v4 της Turbo Pascal έριχνε στ' αυτιά σε ταχύτητες σε Quick BASIC αλλά και Quick C.

Ήταν γραμμένη σε assembly 8088 και πήγαινε σφεντόνα - είχε units αλλά και toolboxes για γραφικά, indexed αρχεία κλπ.





Έγραψα άπειρες μικρο-εφαρμογές τότε, αλλά και 2 αρκετά σύνθετες με linked lists που ήταν και η μεγάλη δύναμη της γλώσσας.

Άλλος παλαιός από τα 80s που έπαζε μπάλα σε Pascal? ;)
 
TP3 βλέπω, ε; :D Σωστό σε βρίσκω - εντάξει κι εγώ ένα χρόνο έμεινα σε BASIC. Μόλις μπήκα στον κόσμο της TP, η BASIC μπήκε στο χρονοντούλαπο lol. :p
 
Πιο πολύ την Borland TP 6, δούλεψα. Μάλιστα τότε είχαμε φτιάξει μία ολόκληρη εφαρμογή για να βγάζει βαθμολογίες το Λύκειο που ήμουν. Πολύς κώδικας. Αγόρασα στην συνέχεια την Borland TP 7 original, αλλά κάπου εκεί έκανα την μετάβαση σε C.

Είχε πολλά κόλπα πάντως η γλώσσα. Μέχρι και inline assembly επέτρεπε να γράφεις.

Πάντως και εγώ είχα κάνει τα πρώτα μου βήματα σε BASIC. Αρχικά σε C64 BASIC (αυτό το έκτρωμα BASIC), μετά σε GWBASIC και Amiga Basic.
 
Το 1993 καναμε στο ΙΕΚ μαθήματα προγραμματισμού με χρήση borland pascal 6 ή 7 δε θυμαμαι. Μαλλον η 6 ηταν, δε θυμαμαι και ποιάς χρονολογίας ηταν η καθε εκδοση. Ειναι η γλώσσα μεσω της οποίας εμαθα να σκέφτομαι ως προγραμματιστής. Στο θρεντ που εχει βαλει ο πασπαρτού αναφερω τη VB αλλα ήδη είχα ξεκινήσει με την BP καποιους μηνες πριν. Με κερδισε η VB όμως. :D ;)
 
Τurbo pascal εμαθα και εγω

Πολυ καλη, και απο κει εμαθα τι εστι προγραμματισμος κατι που με βοηθησε και αργοτερα με αλλες γλωσσες

Θυμαμαι τα μικρα προγραμματακια που καναμε για εξασκηση :) στα μεγαλα.. επεφτε και μεγαλος αναστεναγμος :(
 
Turbo Pascal FTW! Την κάναμε στο λύκειο στην 3η και μου άρεσε και ιδιαίτερα γι'αυτό μου είχαν βγάλει και το παρατσούκλι "Pascalovios" !

Και μια εργασία στην 3η λυκείου που παρουσίασα σε μια έκθεση το 1996, σε Turbo Pascal 6 την είχα φτιάξει. Πολύ καλή και δυνατή γλώσσα, ειδικά τότε.
 
Εγώ ξεκίνησα με την QBasic που την κάναμε κυρίως στο λύκειο. Στην τρίτη λυκείου πήγαμε στην TP6 την οποία λάτρεψα γιατί ήταν πιο μαζεμένη και οργανωμένη γλώσσα. Κι εγώ πρόγραμμα με υπολογισμό βαθμών και μορίων έκανα και το μοίρασα μετά στους συμμαθητές μου (τσάμπα φυσικά) και ήμουν ο αγαπημένος μαθητής της καθηγήτριας γιατί ήμουν ο μόνος που δεν έπαιζε pacman. (μόνο αυτό υπήρχε στους υπολογιστές... κάτι χάρβαλα εν έτη 2003. Τους αλλάξανε το 2004) Νομίζω τώρα υπάρχει σε ελεύθερο download για τους νοσταλγούς (νόμιμο φυσικά..)
 
Marioland είπε:
Νομίζω τώρα υπάρχει σε ελεύθερο download για τους νοσταλγούς (νόμιμο φυσικά..)
Η TP7 που ειχα εγω ειχε προβλημα σε μηχανηματα με pentium2. Δεν μπορουσε να κανει compile.

Τωρα πια αν θελει καποιος να χρησιμοποιησει pascal μπορει να κατεβασει τη δωρεαν dev-pascal. Ο,τι ειχα γραψει παλια σε borland μια χαρα μου δουλεψανε με αυτην χωρις αλλαγες.
 
Είμαι 3η λυκείου και για να μπούμε στο πνεύμα του προγραμματισμού, όπως λέει η καθηγήτρια, χρησιμοποιούμε Turbo Pascal που δεν έχει γραφικό περιβάλλον!!!
 
Πίσω
Μπλουζα