turbo save

lpotamianos

RetroWannaBe
Joined
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
61
Αντιδράσεις
2
σόρυ για την γραμματοσειρά...

Προβολή συνημμένου 45836

Το βρήκα τις προάλλες που σκάλιζα κάτι παλιά πράγματα. Είναι ρουτίνα για turbo save στον spectrum που προφανώς είχα κάνει dissasemble από κάπου. Με προβληματίζει το εξής όμως: Οι διευθύνσεις που αναφέρονται ( κάτι JP #505, JP #503 - οι απόλυτες δηλαδή) είναι στον χώρο της ROM του spectrum, κάτι δεν κολλάει. H ρουτίνα και καλά είναι στην #4C2, πάλι στην ROM είναι αυτό. το δεκαδικό 30047 όμως που είχα σημειώσει δίπλα παραπέμπει σε ελεύθερη RAM. Got any clues? έτσι για την ιστορία δηλαδή, ή ξεκούτιανα παντελώς και δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται?
 
Φίλε lpotamianos, οι κλήσεις αφορούν όντως την ROM του Spectrum.

Στην επίμαχη περιοχή της ROM υπάρχει κώδικας που αφορά τον χειρισμό της κασέτας (save, load κλπ) ενώ το save #4C2 που γράφει το χειρόγραφο είμαι βέβαιος ότι *δεν* αφορά την διεύθυνση που θα σώσεις τον δικό σου κώδικα αλλά την διεύθυνση στην οποία ξεκινάει η ρουτίνα save στον Spectrum. Το 30047 είναι όντως ελεύθερη RAM και θα μπορούσε να περιέχει οτιδήποτε.

THE 'SA-BYTES' SUBROUTINEThis subroutine is called to SAVE the header information (from 09BA) and later the actual program/data block (from 099E).
Σε παραπέμπω στο all-time classic The Complete Spectrum ROM Disassembly που μπορείς να διαβάσεις από το World of Spectrum εδώ.

Πολύ γοητευτική η Z80 Assembly, κρίμα που θυμάμαι ελάχιστα πράγματα... :(
 
Χίλια ευχαριστώ! με ξεκόλλησες... Είναι όντως η ρουτίνα της rom του spectrum για σώσιμο, μόνο που οι τιμές που έχει για τα διάφορα delays (αυτές που παίρνει ο B καταχωρητής) είναι μικρότερες από αυτές της ROM, εξ ού και το turbo save. Δούλευε όμως? ή ήθελε υπερ-κασέτα (κάτι ακριβές του δεκάλεπτου θυμάμαι με ειδικές επιστρώσεις)?
 
Ναι, υπήρχαν και καλές κασέτες, αλλά το budget μου ως πιτσιρικά τις καθιστούσε απαγορευτικές.

Ευτυχώς είχα ένα πιστό Sanyo που δούλεψε κανόνι για 13 χρόνια που είχα ενεργό το Spectrum (1983-1996) χωρίς να χρειαστεί να αγγίξω καν αζιμούθια κλπ παράξενα, οπότε και δεν αντιμετώπισα ποτέ δυσκολίες με turbo loaders. :)
 
Βασιλη δεν ηξερα οτι "το εχεις" το θεμα! Με εξεπληξες!
 
Wally ο Maddog είχε φτιάξει και έναν sample player
 
Wally είπε:
Βασιλη δεν ηξερα οτι "το εχεις" το θεμα! Με εξεπληξες!
Μην νομίζεις κάτι εντυπωσιακό, απλά τα βασικά. Είχα αγοράσει ένα-δύο βιβλία από τα κλασσικά της Melbourne House (μεταξύ των οποίων το Ελληνικό "Μαθήματα Γλώσσας Μηχανής στον Spectrum", μετάφραση του κλασσικού βιβλίου του William Tang) και εντρύφησα.

Τώρα που το σκέφτομαι, το βιβλίο αυτό πρέπει να είναι πλέον πολύ σπάνιο και σίγουρα δεν υπάρχει στο WoS. Μήπως να το σκανάραμε και να δίναμε εκεί; Το έχω ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση!
 
Αφήνω να βγάλει εκείνος τα άπλυτα του στη φόρα :)
 
Δεν ξέρω που τα έχω παρκαρισμένα αυτά τα άπλυτα, αλλιώς θα τα είχα βγάλει...έτσι και αλλιώς μετά από 25+ χρόνια όλα τα "εγκλήματα" έχουν παραγραφεί. :)

Αυτό που ξέρω που το έχω και αναφέρω πιό πάνω, ενδιαφέρει;;;
 
Πίσω
Μπλουζα