Turrican on the Amiga

Μπορεί τα παιχνίδια της Psygnosis να είχαν τα τέλεια γραφικά , άλλα η σειρά Turrican -Factor 5, Rainbow arts- είχε πολύ καλά γραφικά ,και το τέλειο gameplay.

Το πρώτο ήταν έκπληξη και δύσκολο. Το δεύτερο ήταν τέλειο.Το τρίτο για εμένα αδιάφορο.
 
εγω το Turrican 2 ειχα τερματησει
 
Φαντάσου φίλε pepine ότι η αφίσα του Τurrican 2(μαζί με του Obliterator) έχει κορνιζαριστει και κοσμεί το δωμάτιο μου μέχρι σήμερα!Παιχνιδάρα!!
 
απιστευτο παιχνιδι. είχα παιξει και τις δυο εκδοσεις (amiga atari) και παραδόξως ήταν και οι δύο πολύ καλές. Μην ξεχνάμε ότι πάντα υπήρχε εμφανής διαφορά ανάμεσα στα παιχνίδια που φτιάχνονταν για αυτά τα δύο μηχανήματα.
 
To Turrican2(Amiga version of course!!) ειναι το καλυτερο platform ολων των εποχων, τουλαχιστο στο γνωστο ηλιακο συστημα...ετσι απλα :D
 
Wally είπε:
To Turrican2(Amiga version of course!!) ειναι το καλυτερο platform ολων των εποχων, τουλαχιστο στο γνωστο ηλιακο συστημα...ετσι απλα :D
Μακράν όμως .... :thumbup:
 
Μακραν αντικειμενικοτατος as always... :thumbup:
 
Παιχνιδάρα με τα όλα της. Ειδικά το 2ο μέρος της τριλογίας. Θυμάμαι πάντως πως το παιχνίδι είναι μεγάλο σε διάρκεια. Ακόμη και με άπειρα έπαιζα τόση ώρα μέχρι που βαρέθηκα και το έκλεισα.
 
ego eixa termatisei to 2 se pc...

eixe bgei poio meta, alla htan anotero ths amiga ekdoshs... aksiosimeioto to gegonos oti se 386sx/20, eixe PLHROS omalo scrolling, les kai htan amiga!

edit: deite edo, exo pics apo to t2pc...
 
Μπορει η PC version να ειχε 256 χρωματα,αλλα ηταν καπως οπτικα αποστειρωμενη,το "γρεζι" που ειχε η Amiga εδινε ενα πιο "οργανικο" look.

Επισης η "χροια"(δεν βρισκω καταληλη λεξη) της μουσικης στην Amiga ηταν καλυτερη...

Καλα ρε Keropi,Amigaς εισαι...πηγες και επαιξες το flagship σε ανταγωνιστικο μασινι?? :D
 
...και σε PC κι όλας, ότι πιο σιχαμερό εκείνη την εποχή.
 
σε pc, το turrican;;; τι να πω ρε παιδιά τοσες amigas κυκλοφορυσαν τοτε και καπως λιγοτερα st σε pc βρήκες να το παίξεις;;
 
...Ειναι να μην παραστρατησεις απο μικρος...:biglaugh:
 
u suck all :lol

paides, ego pc eixa tote.... den to metaniono giati an kai poly den to kseroune, exoun kikloforhsei tromera games gia pc... eilikrina omos, to T2pc einai klasseis anotero apo thn amiga, 256 colors, kanena kollhma pouthena, kai to kyriotero... eos 48khz hxos! einai ena lampro paradeigma gia to ti mporei kapoios na ftiaksei se pc ths epoxhs ekeinhs... allo ena pou mou erxetai sto myalo einai to Jazz Jackrabbit, me ta yperoxa palette cycling efe kai fysika thn omalotath kai grhgorh kinisi se taxythtes Sonic... kai ola auta se 386sx/20 ... an thymaste , oi 286 sta 16+ mhz ton trogane ...
 
Keropi νυχτερινό προσκύνημα και 4 τάματα στις Α4000 σου για εξιλέωση! :D
 
Πάντως, για να πώ κι εγώ την αμαρτία μου, εκείνο τον καιρό χάζευα με τα adventures των 256 colors ...

Η διαφορά των Monkey Island 2 και Loom στο PC ήταν χαώδης (και το μόνο που με παρηγορούσε ήταν το γεγονός οτι ο ήχος ήταν ποοοοολύ μπροστα στο Amigaκι ;) )
 
ΒΛΑΣΦΗΜΕ keropi!!! :D

Telonio συμφωνω και επαυξανω!
 
Έχμμμμ! Ναι θυμάμαι και εγώ ένα παρόμοιο σοκ που βίωσα με το Stormlord που έτρεχε πολύ γρήγορα στον 386 μου.....Μα πως γίνεται αυτό!!!! :animangry: Πραγματικά παιχνίδια σαν το jazz Jackrabbit κάνανε πιο υποφερτή για εμάς τους "βαμένους" τη μετά-Home εποχή!
 
Πίσω
Μπλουζα