Unboxing - Χειριστήρια CMS, Tomahawk, QuickJoy

Mr.Computer

Retro Member
Joined
14 Ιαν 2021
Μηνύματα
143
Αντιδράσεις
515
Ελπίζω να είναι σωστή η κατηγορία (είδα χειριστήρια και μπήκα), αλλά ιδού μερικά βιντεάκια από παλιά joystick.
Φρέσκο βίντεο, CMS Controller Super 8+ έκδοση Gameport για PC. Το είχα πάρει από τον Εγκέφαλο πριν καμιά 20ριά χρόνια για να παίζω ΜΑΜΕ


Και μερικά παλιότερα...
Tomahawk το αθάνατο. Κι αυτό το είχα πάρει απ' τον Εγκέφαλο, γύρω στο 1993.


QuickJoy V - Superboard. Το πήρα αχρησιμοποίητο γύρω στο το 2009, από παλιό στοκ του εισαγωγέα. Το φυλλάδιο με τις οδηγίες όμως είναι από το δικό μου, που είχα πάρει το 1991. Το κουτί ήταν λίγο διαφορετικό, παρόμοιο με αυτό του QJVI, του επομένου βίντεο


QuickJoy VI - Jetfighter. Κι αυτό new old stock του 2009.

 
Αναρωτιέμαι αν μια ξερή περιγραφή και λινκ σε βιντεο στο YT ειναι αρκετα για την υπαρξη του νήματος.
 
@Saulot Κάνει ανάλυση και στα 3 βίντεο και αναφέρει κάποια στοιχεία για το καθένα απο αυτά τα Joystick. Αλλωστε τι παραπάνω παρουσίαση να κάνει κανείς για χειριστήρια.

Αν έκανε εδώ και κάποια παρουσίαση των joystick κατά κάποιο τρόπο θα είχαν λιγότερο ενδιαφέρον να δει κάποιος και τα συγκεκριμένα βίντεο με τα joystick. Οποτε καλα κάνει και αναφέρει λιγότερα στο thread αυτό.

Προσωπικά λατρεύω τα βίντεο του συγκεκριμένου και περιμένω πως και πως να διαβάσω τα threads που ανοίγει κάθε φορά και φυσικά για να δω τα νέα του σούπερ νοσταλγικά βίντεο που φτιάχνει!

@Mr.Computer Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά για τα βιντεακια σου!

Εγώ είχα κλασικά το αθάνατο Tomahawk και το Quickshot με την κόκκινη βάση (μοιάζει με αυτό που παρουσιάζεις).
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Saulot Κάνει ανάλυση και στα 3 βίντεο και αναφέρει κάποια στοιχεία για το καθένα απο αυτά τα Joystick. Αλλωστε τι παραπάνω παρουσίαση να κάνει κανείς για χειριστήρια.

Αν έκανε εδώ και κάποια παρουσίαση των joystick κατά κάποιο τρόπο θα είχαν λιγότερο ενδιαφέρον να δει κάποιος και τα συγκεκριμένα βίντεο με τα joystick. Οποτε καλα κάνει και αναφέρει λιγότερα στο thread αυτό.

Προσωπικά λατρεύω τα βίντεο του συγκεκριμένου και περιμένω πως και πως να διαβάσω τα threads που ανοίγει κάθε φορά και φυσικά για να δω τα νέα του σούπερ νοσταλγικά βίντεο που φτιάχνει!

@Mr.Computer Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά για τα βιντεακια σου!

Εγώ είχα κλασικά το αθάνατο Tomahawk και το Quickshot με την κόκκινη βάση (μοιάζει με αυτό που παρουσιάζεις).
Γενικά εχω μια άρνηση να εκμεταλευεται καποιος μια κοινότητα για να αυξήσει τα εσοδα του, με σχετικά πλαγιο τρόπο.
Εκτος αν δεν εχετε θεμα να ανοιγω νήματα, να βαζω μια περιγραφή μια γραμμη και να σας στελνω στην αναλυτική περιγραφή στην σελίδα μου (με διαφημίσεις), και στο βιντεο στο YT (με διαφημήσεις), και μετα να δειτε και τα stream μου (με διαφημίσεις).
 
@Always Somewhere Ευχαριστώ φίλε! Το έκανα προχθές το βράδυ στη ζούλα (μέχρι τις 3-4 το πρωί), γιατί τρέχω σαν τον Βέγγο αυτή την περίοδο. Με την κόκκινη βάση ήταν το QuickJoy ΙΙΙ αν θυμάμαι καλά , ή το QuickShot 2 Turbo.

@Saulot «Εκμεταλλεύεται... με πλάγιο τρόπο... να αυξήσει τα έσοδά του»... Σκληρά λόγια! Εγώ απλώς παρέθεσα μερικά βιντεάκια που ενδεχομένως ενδιαφέρουν κάποιους που είχαν ασχοληθεί με υπολογιστές.
Δεν ήξερα ότι έχω κι «έσοδα» από τα βίντεο που ανεβάζω για την πλάκα μου, ευχαριστώ που μου το είπες!
Διαφημίσεις, stream, κτλ δεν ξέρω που είδες. Ίσως τα έβγαλες απ' το μυαλό σου, που απ' ότι φαίνεται, παίρνει παραπάνω στροφές απ' ότι θα έπρεπε...
Για τις περιγραφές δεν ξέρω τι άλλο θα «έπρεπε» να γράψω. Βάλε μου κακό βαθμό στην Έκθεση.

Τέλος πάντων, ομολογώ και δηλώνω ένοχος... έφτιαξα βίντεο για να σας εκμεταλλεύομαι! :)
 
Έσοδα με 180 views και 400 subscribers δεν παίζει.
 
@Always Somewhere Ευχαριστώ φίλε! Το έκανα προχθές το βράδυ στη ζούλα (μέχρι τις 3-4 το πρωί), γιατί τρέχω σαν τον Βέγγο αυτή την περίοδο. Με την κόκκινη βάση ήταν το QuickJoy ΙΙΙ αν θυμάμαι καλά , ή το QuickShot 2 Turbo.

@Saulot «Εκμεταλλεύεται... με πλάγιο τρόπο... να αυξήσει τα έσοδά του»... Σκληρά λόγια! Εγώ απλώς παρέθεσα μερικά βιντεάκια που ενδεχομένως ενδιαφέρουν κάποιους που είχαν ασχοληθεί με υπολογιστές.
Δεν ήξερα ότι έχω κι «έσοδα» από τα βίντεο που ανεβάζω για την πλάκα μου, ευχαριστώ που μου το είπες!
Διαφημίσεις, stream, κτλ δεν ξέρω που είδες. Ίσως τα έβγαλες απ' το μυαλό σου, που απ' ότι φαίνεται, παίρνει παραπάνω στροφές απ' ότι θα έπρεπε...
Για τις περιγραφές δεν ξέρω τι άλλο θα «έπρεπε» να γράψω. Βάλε μου κακό βαθμό στην Έκθεση.

Τέλος πάντων, ομολογώ και δηλώνω ένοχος... έφτιαξα βίντεο για να σας εκμεταλλεύομαι! :)
Η ειρωνεία είναι κακή μέθοδος υπεράσπισης, το ad hominem πάντα καταρρέει πρώτο.
Μπορείς τουλάχιστον να έχεις το θάρρος να παραδεχτείς ότι αποζητάς την προβολή σου.

Ξέρεις πόσους έχουμε δει?
Όλοι με ίδιο στυλάκι:

«Γεια σας, τι γαμάτο φόρουμ, τώρα το είδα, ασχολούμαι από παλιά με retro games, ταινίες, παζλ, κλπ. κλπ.»

Μετα νεκρανασταίνουν μερικά παλιά νήματα, κάποιοι φτιάχνουν πάλι μερικά που ήδη υπάρχουν («ωχ δεν το ήξερα»)

Και μετα, «ξέρετε έχω και κανάλι, και κάνω reviews ή/και ανεβάζω copyrighted υλικό με το λόγκο μου»

Και ξαφνικά βλέπεις ένα κανάλι, με brand (κανένας δεν είναι ο Μπάμπης από το Κερατσίνι περιέργως, αλλά ο Mr Computer κλπ κλπ) ημιεπαγγελματικό στήσιμο και εξοπλισμό από τον αθώο και αγνό φίλο που μόλις ανακάλυψε, αν όχι την μεγαλύτερη, τουλάχιστον μέσα στις 3 μεγαλύτερες κοινότητες ρετρό στην Ελλάδα.

Και αν κάποιος καλή ώρα το επισημάνει, τρώει ειρωνεία και πλάγια επίθεση.

Δεν είσαι ο πρώτος, δεν θα είσαι ο τελευταίος, και προσωπικά θα ήθελα απλά, να είσαι ένας λιγότερος, δεν μ ‘ενδιαφέρεις ούτε σαν άνθρωπος ούτε σαν “influencer” και φυσικά ούτε και η γνώμη σου.

Γιαυτό και έθεσα την ερώτηση, στους συμφορουμίτες μου (sic), πολύ προσεκτικά, αν αρκεί μια αράδα και ένα λινκ σε βίντεο για να υπάρχει ένα νήμα σε αυτό το χώρο.
 
@Saulot Κοίτα, επειδή έχω και δουλειές, δεν έχω χρόνο ν' ασχοληθώ με τα "influencer" και τις λοιπές ορολογίες σου... δεν ξέρω και δεν μ' ενδιαφέρει πόσους έχεις δει (καλύτερα να μάθεις να μιλάς για τον εαυτό σου κι όχι εκ μέρους των άλλων), τι κάνουν, ούτε τι εξοπλισμό έχουν.
Όποτε έχω χρόνο κι όρεξη φτιάχνω και κάποια βιντεάκια (και δεν θα σε ρωτήσω κι όλας), τα μοιράζομαι με όποιους νομίζω, με ό,τι όνομα θέλω, με ό,τι εικόνα μου αρέσει, για όσους πιστεύω πως ενδιαφέρονται και τους αρέσουν αυτά τα πράγματα.

Αν το φόρουμ δεν θέλει να έχει βίντεο με παλιούς υπολογιστές, ή οτιδήποτε άλλο σε ερεθίζει, ας βγάλει μια ανακοίνωση ότι δεν είναι εντός της θεματολογίας. Κι αν το πρόβλημά σου τελικά είναι το τί είδους «αράδα» απαιτείται για «να υπάρχει νήμα σε αυτόν τον χώρο», δώσε μας έναν ελάχιστον αριθμό λέξεων να γράφουμε, όποτε θέλουμε να βάλουμε κάποιο λινκ.

Δυστυχώς για σένα, τώρα είμαι κι εγώ «συμφορουμίτης σου», οπότε πήρα το θάρρος ν' απαντήσω στις «πολύ προσεκτικές» «ερωτήσεις» σου σχετικά με «εκμετάλλευση», «πλάγιους τρόπους», «έσοδα», «διαφημίσεις» κλπ φανταστικά... σου επιτέθηκα ειρωνικά, ε; Είμαι κακός, το παραδέχομαι!

Λοιπόν... ξενύχτησα πάλι και δεν είμαι σε ηλικία για φορουμοδιαμάχες. Υποδείξεις για το περιεχόμενο παίρνω μόνο από τους διαχειριστές. Για οτιδήποτε άλλο θέλεις, εδώ:
talk to the hand.jpg
 
Πριν λίγο μου έβγαλε προτεινόμενο βιντεάκι με το QuickJoy III στη ζελατίνα του!


@Always Somewhere
Βρήκα και βίντεο με το δικό σου, αλλά όχι τόσο κολλαριστό
Quickshot 2 Turbo

Υ.Γ. Προτείνω, αν δεν έχει αντίρρηση κι ο @Saulot να διαγραφεί απ' τους διαχειριστές το ρετροκαβγαδάκι. Κάποιος που ανοίγει το θέμα θα θέλει να δει τα joystick, όχι να διαβάζει τσακωμούς. Περασμένα, ξεχασμένα που λένε!
 
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Ξέφυγε λίγο η συζήτηση και δείχνει άσχημη εικόνα το thread.

Δεν έχουν καμια σχέση αυτά τα ποστ και με την θεματολογία των βίντεο που είναι να θυμηθούμε τα θρυλικά joystick.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Saulot Αν έβγαιναν έτσι εύκολα χρήματα από το YouTube θα έκανα 3-4 κανάλια. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Πλέον ακόμα και με μερικές χιλιάδες views σε high profile topic για διαφημιστές βγάζεις ψίχουλα. Για αυτό μη μου αγχώνεσαι. Αν θεωρήσω ότι κάποιος επιχειρήσει να εκμεταλλευτεί την κοινότητά μας για ίδιον όφελος, πρώτος εγώ θα παρέμβω.

Έχω την αίσθηση (και θέλω να πιστεύω) ότι ο @Mr.Computer δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.

Ωραία joysticks btw. To super 8 το έχω κι εγώ και το χρησιμοποιώ σε MiSTer και BigBox όταν το παιχνίδι δε χρειάζεται gamepad. Το tomahawk χρησιμοποιείται στον original C64 και στην Αmiga. To cabinet πάλι δεν παίζει δυστυχώς ως επιλογή λόγω έλλειψης χώρου (και συζυγικής γκρίνιας).
 
Για να βγάλεις λεφτά από το yt θες πάνω από 1000 συνδρομητές και 4000 ώρες παρακολούθησης τους τελευταίους 12 μήνες.
Εγώ ενεργοποίησα το monetization λίγο πριν τις γιορτές.
Στο κανάλι ανεβάζω συχνά για το χόμπι μου, δε δέχθηκα ποτέ χρήματα που πρόσφεραν φίλοι του καναλιού για οδηγούς κλπ.
Από το yt όμως αν μπορώ θα τα πάρω.
Γιατί αναφέρω τον εαυτό μου θα μου πείτε, γιατί με τον Mr.Computer έχουμε φάει ψωμί και αλάτι που λέμε τα τελευταία 25+ χρόνια.
Πάω τώρα να χαρώ και τα 4e που έχω βγάλει από τον Δεκέμβριο :happyjump:
 
Για να βγάλεις λεφτά από το yt θες πάνω από 1000 συνδρομητές και 4000 ώρες παρακολούθησης τους τελευταίους 12 μήνες.
Εγώ ενεργοποίησα το monetization λίγο πριν τις γιορτές.
Στο κανάλι ανεβάζω συχνά για το χόμπι μου, δε δέχθηκα ποτέ χρήματα που πρόσφεραν φίλοι του καναλιού για οδηγούς κλπ.
Από το yt όμως αν μπορώ θα τα πάρω.
Γιατί αναφέρω τον εαυτό μου θα μου πείτε, γιατί με τον Mr.Computer έχουμε φάει ψωμί και αλάτι που λέμε τα τελευταία 25+ χρόνια.
Πάω τώρα να χαρώ και τα 4e που έχω βγάλει από τον Δεκέμβριο :happyjump:
Οχι ρε μητσο μην τα τρως τα 4 ευρω κρατησε τα μηπως χρειαστω τιποτα δανεικα να με δωσεις :p :p :p :p
 
Το CMS Controller Super 8+ το έχω κι εγω το ειχα πάρει πριν 10 χρονια περίπου από τους ίδιους σε ενα μαγαζί που είχαν κάπου στην Δάφνη αν θυμάμαι καλά, μαζί με usb to serial (?) μετατροπεα. Γυρω στα 40 ευρώ, μετά από λίγο καιρό πρέπει να έκλεισαν. Μέτρια ποιότητα κατασκευής, πλαστικό και χαλάνε και εύκολα τα switches, καμία σχέση με το Tomahawk. Σε μια φάση έσπασε ένα switch και επειδή δεν τους έβρισκα αγόρασα τα ίδια απο το ebay εμπειρικά με το μάτι, ξεκόλλησα το σπασμένο έβαλα το νέο το κινέζικο και παίζει ακόμα.
 
Όντως, κι εμένα το Super 8+ δεν μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί ν' αντέξει αυτά που αντέχουν τα Pacman/Tomahawk, αλλά δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.
Πάντως, τα ελληνικά joystick ήταν τα καλύτερα και τουλάχιστον στη χώρα μας αγαπήθηκαν και βρήκαν την αναγνώριση που τους άξιζε.

Τώρα για το ΥΤ και τις διαφημίσεις, πρέπει πλέον να ισχύουν τα όρια που λέει ο Μήτσος. Εμένα μου είχε βγάλει από μόνο του ένα παραθυράκι, πριν πολλά χρόνια που δεν ίσχυαν αυτά, κι έλεγε ότι μπορώ να βάλω διαφημίσεις, πρότεινε κάποια βίντεο κτλ, αλλά το απενεργοποίησα επί τόπου. :D
 
Πίσω
Μπλουζα