Universal Soldier (1992)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Τιτλος: Universal Soldier

Ετος: 1992

Παραγωγη: USA

Σκηνοθεσια: Roland Emmerich

Πρωταγωνιστες: Jean-Claude Van Damme,Dolph Lundgren,Ally Walker

Υποθεση

Μια επιλεκτη ομαδα στρατιωτων επιστρατευεται κατα των τρομοκρατων με μοναδικο τους οπλο

τις "ειδικες" φυσικες τος ικανοτητες και την επιδεξιοτητα στη μαχη σωμα με σωμα.

Η Βερονικα,μια δημοσιογραφος,ανακαλυπτει το "μυστικο" των ικανοτητων τους και ετοιμαζεται να το βγαλει στον αερα.

Ενα μελος της ομαδας (Lundgren) ομως παραστρατει απο τις εντολες και πυροβολει τον καμεραμαν της.

Η Βερονικα στην προσπαθεια της να ξεφυγει,σωζεται απο ενα αλλο μελος της ομαδας (Van Damme) ο οποιος

εχει αναδρομες απο το παρελθον.Οι δυο τους θα ξεκινησουν μια προσπαθεια αποκαλυψης του "μυστικου"

που κρυβεται πισω απο τον...Παγκοσμιο Στρατιωτη!

Αναμνηση mode on

Καλοκαιρι,Σαλαμινα...

ειμαι στο σπιτι του κολλητου μου και παιζουμε NES (Ναι,εχω παιξει και με αυτο...δυστυχως....
tinysmile_tongue_t.png
)

καποια στιγμη ερχεται ο πατερας του με 4 βιντεοκασετες ανα χειρας που ειχε νοικιασει

απο το βιντεοκλαμπ. "Βαλε να δουμε αυτη...ειναι καινουργια!" λεει στον κολλητο μου.

Κανω να φυγω (απο ευγενεια) και τον ακουω που μου λεει "Κατσε να την δεις.Ειναι καινουργια".

Αλλο που δεν ηθελα....
tinysmile_fatgrin_t2.png
.

Στρωνομαστε με τον κολλητο,εχουμε παρει και μια μπολαρα γαριδακια και ετοιμαζομαστε να απολαυσουμε θεαμα!
tinysmile_classes_t.png


Καποια στιγμη "ψαρωνουμε" ασχημα...
tinysmile_aha_t.png


Στην σκηνη που σκαει μυτη η νταλικα και βγαινει απο το αεροπλανο,γυρναω στον κολλητο μου και του λεω...

"Ο Γολιαθ απο τον ΚΙΤΤ"
tinysmile_aha_t.png
tinysmile_aha_t.png
...."Ποιος Γολιαθ ρε....αληθινος Optimus Prime ειναι!!!"
tinysmile_aha_t.png
tinysmile_aha_t.png
tinysmile_aha_t.png


Εχουμε μεινει και τα δυο μας αποσβωλωμενα και χαζα
AddEmoticons00110.gif
AddEmoticons00110.gif
να κοιταμε και να ζαχαρωνουμε
AddEmoticons0018.gif
την νταλικα!!!!

Αναμνηση mode off

Σχολιο

Η εν λογω ταινια μαζι με το Timecop ισως ειναι οι καλυτερες ταινιες του Van Damme.

attachment.php


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2 λογάκια για την ταινία? :) Mη μείνουμε σε ένα trailer και μια αφίσα
 
Kambia είπε:
2 λογάκια για την ταινία? :) Mη μείνουμε σε ένα trailer και μια αφίσα
Ναταλι μου εχεις απολυτο δικιο.Να πως εχουν τα πραγματα ομως....

Ειχα ετοιμασει ολοκληρο σεντονι που πηγαινε ως εξης: στοιχεια ταινιας,αφισα,υποθεση,trailer,αναμνηση δικη μου απο την ταινια και τελος σχολιο.

Και μολις τα εχω ολοκληρωσει ολα και παω να το ποσταρω....ΜΠΡΑΦ....με πεταξε εξω η συνδεση....
attachment.php
...οταν αποκατασταθηκε,φοβουμενος να μην την ξαναπατησω... :precry: ...

αρκεστηκα μονο στην αφισα και στο trailer. :)

Επανορθωνω ευθυς αμεσως. :)

Υποθεση

Μια επιλεκτη ομαδα στρατιωτων επιστρατευεται κατα των τρομοκρατων με μοναδικο τους οπλο

τις "ειδικες" φυσικες τος ικανοτητες και την επιδεξιοτητα στη μαχη σωμα με σωμα.

Η Βερονικα,μια δημοσιογραφος,ανακαλυπτει το "μυστικο" των ικανοτητων τους και ετοιμαζεται να το βγαλει στον αερα.

Ενα μελος της ομαδας (Lundgren) ομως παραστρατει απο τις εντολες και πυροβολει τον καμεραμαν της.

Η Βερονικα στην προσπαθεια της να ξεφυγει,σωζεται απο ενα αλλο μελος της ομαδας (Van Damme) ο οποιος

εχει αναδρομες απο το παρελθον.Οι δυο τους θα ξεκινησουν μια προσπαθεια αποκαλυψης του "μυστικου"

που κρυβεται πισω απο τον...Παγκοσμιο Στρατιωτη!

Αναμνηση mode on

Καλοκαιρι,Σαλαμινα...

ειμαι στο σπιτι του κολλητου μου και παιζουμε NES (Ναι,εχω παιξει και με αυτο...δυστυχως.... :p )

καποια στιγμη ερχεται ο πατερας του με 4 βιντεοκασετες ανα χειρας που ειχε νοικιασει

απο το βιντεοκλαμπ. "Βαλε να δουμε αυτη...ειναι καινουργια!" λεει στον κολλητο μου.

Κανω να φυγω (απο ευγενεια) και τον ακουω που μου λεει "Κατσε να την δεις.Ειναι καινουργια".

Αλλο που δεν ηθελα.... :D .

Στρωνομαστε με τον κολλητο,εχουμε παρει και μια μπολαρα γαριδακια και ετοιμαζομαστε να απολαυσουμε θεαμα! :cool:

Καποια στιγμη "ψαρωνουμε" ασχημα... :eek:

Στην σκηνη που σκαει μυτη η νταλικα και βγαινει απο το αεροπλανο,γυρναω στον κολλητο μου και του λεω...

"Ο Γολιαθ απο τον ΚΙΤΤ" :eek: o_O ...."Ποιος Γολιαθ ρε....αληθινος Optimus Prime ειναι!!!" :eek: o_Oo_O

Εχουμε μεινει και οι δυο μας αποσβωλωμενα :augenrollen::augenrollen:να κοιταμε και να ζαχαρωνουμε :dribble:την νταλικα!!!!

Αναμνηση mode off

Σχολιο

Η εν λογο ταινια μαζι με το Timecop ισως οι καλυτερες ταινιες του Van Damme.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντα στη σκιά των "μεγάλων" action stars των 80'ς και 90'ς, ο Van Damme μου έδινε την εντύπωση της δευτεράντζας (Lundgren, Dacascos κ.α.) που βρισκόταν λίγο πάνω από την "ερασιτεχνική" κατηγορία (βλέπε Lorenzo Lamas). Το Universal Soldier πρέπει να είναι από τις πιο αξιοπρεπείς και διασκεδαστικές δουλειές του, ειδικά αν έχει δει κάποιος τα εκτρώματα που έχει γυρίσει τα τελευταία 15 χρόνια. Πάντως από τις ταινίες του προτιμώ το Bloodsport (ναι, αστείο και με ανύπαρκτες ερμηνείες, αλλά επιδραστικό ως ένα σημείο), το Hard Target του John Woo (αυτός με τα περιστέρια στις ταινίες του) και το σχετικά πρόσφατο και ανέλπιστα καλό JCVD
 
Μου είχε αρέσει η αρχή της ταινίας, με την σκηνή στο Βιετνάμ και την σύγκρουση του Van Damme με τον ψυχάκια Lundgren. Αλλά μετά κατέβαζε ταχύτητα...
 
Aρκετα καλη ταινια και ισως η κορυφαια του.Σα δευτερη καλυτερη sci-fi εχω το Τimecop.Kι εμενα η αγαπημενη μου ειναι το Bloodsport!Eκει εχει για εχθρο του βεβαια το κτηνακι!Εχει αλλη μια συνεχεια χωρις το Λουντγκρεν, ακολουθησαν αλλες δυο καταπτυστες για τους σκληροπυρηνικους τηλεταινιες ενω φετος βγηκε το τριτο επισημο μερος παλι με Λουντγκρεν το Universal Soldier Day of Reckoning.Eδω ειναι και ενα ανεπισημο φορουμ για τις τρεις ταινιες:http://universalsoldier.proboards.com/
 
Πίσω
Μπλουζα