UPS στο PS4

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.378
Έχω βαρεθεί κάθε φορά που ανοίγω την κονσόλα να κάνω το σταυρό μου να μην κοπεί το ρεύμα την ώρα που παίζω. Όχι γιατί θα πάει χαμένο ότι έχω παίξει μέχρι εκείνη τη στιγμή (ευτυχώς που υπάρχει το auto save) όσο το ότι θα μου χαλάσει το μηχάνημα! Και δε μιλάω για μια στο τόσο διακοπή. Αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν καν. Προτιμώ να δώσω ένα Χ ποσό για να προστατέψω την κονσόλα πάρα να την κλαίω και να τρέχω για καινούρια. Ήδη η πρίζα είναι πάνω σε ένα APC πολυμπριζο με σταθεροποιητη τάσης αλλά δεν...
Θέλω γνώμες και προτάσεις μπας και ξεκαθαρίσω λίγο στο μυαλό μου αυτά που διάβασα σκόρπια στο διαδίκτυο.

Edit: Η κονσόλα δεν είναι pro και έχει ένα 1Τ HD
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναταλί πρέπει πρώτα να δεις πόσα βατ είναι η κονσόλα αν και δεν έχει σημασία τα μικρότερα UPS είναι τουλάχιστον 500 VA. VA είναι φαινομένη ισχύς και την πολλαπλασιάζεις με τον συντελεστή ισχύος (συν φ) για να βρεις την πραγματική ισχύς σε βατ.Μην σκας με αυτές τις λεπτομέρειες είναι αρκετό. Όμως πρέπει να συνδέσεις και την οθόνη/τηλεόραση στο UPS γιατί αλλιώς όταν πέσει το ρεύμα δεν θα βλέπεις τίποτα.τα πιο απλά UPS είναι stand by αυτό σημαίνει ότι όταν έχεις ρεύμα τροφοδοτούν κανονικά με το ρεύμα της ΔΕΗ και όταν πέσει "γυρνάν" στην μπαταρία σε κλάσματα του δευτερολέπτου με ρελέ. Μετά είναι τα line interactive τα οποία επεμβαίνουν και όταν υπάρχει υπόταση ή υπέρταση όχι μόνο όταν κοπεί το ρεύμα και τα online που είναι πολύ ακριβά και δεν κάνουν για το σπίτι.εγώ νομίζω ένα line interactive γύρω στα 500 VA είναι ότι πρέπει.
 
Τα περισσοτερα UPS της αγορας ειναι τοσο χαλια που καλυτερα να μην εχεις UPS.

Προσωπικα χρησιμοποιω APC Smart-UPS οπου ειναι δυνατο, αλλιως APC Back-UPS.

Επειδη τα Smart ειναι πολυ ακριβα, μια καλη συμβουλη ειναι να ψαξεις για refurbished. Εγω πριν πολλα χρονια ειχα παρει 2 APC Smart 650 για 40€ το ενα χωρις μπαταριες. Στο ενα εχω βαλει την τηλεοραση και το ηχοσυστημα (εκτος απο το subwoofer) και στο αλλο τον fileserver μου (HP microserver) και router, switch κλπ. Επιπλεον εχω το πρωτο μου ups που ειχα παρει πριν 22 χρονια, APC Smart 420, που εχω τα retro computers και ενα APC Back 1500 που εχω τον κεντρικο μου υπολογιστη και τις δυο του οθονες.

Οσο μου επιτρεπουν τα οικονομικα μου χρησιμοποιω YUASA μπαταριες.
 
Τα περισσοτερα UPS της αγορας ειναι τοσο χαλια που καλυτερα να μην εχεις UPS.

Κατι τετοιο ειχα διαβασει σε φορουμς απο οσους ειχαν ψαξει αρκετα το θεμα.

Eγω εχω ενα κουτι σταθεροποιητη τασης αλλα προτιμω τις ρετρο κονσολες crt τηλεορασεις να τις εχω συνδεδεμενες κανονικα στην πριζα γιατι δεν ειναι απο τους ακριβους σταθεροποιητες οποτε αντι για καλο μην γινει το αντιθετο.

500 VA ειναι 350 watts

Eδω μια λιστα ποσα watts ειναι τα va

 
Έχω βαρεθεί κάθε φορά που ανοίγω την κονσόλα να κάνω το σταυρό μου να μην κοπεί το ρεύμα την ώρα που παίζω. Όχι γιατί θα πάει χαμένο ότι έχω παίξει μέχρι εκείνη τη στιγμή (ευτυχώς που υπάρχει το auto save) όσο το ότι θα μου χαλάσει το μηχάνημα! Και δε μιλάω για μια στο τόσο διακοπή. Αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν καν. Προτιμώ να δώσω ένα Χ ποσό για να προστατέψω την κονσόλα πάρα να την κλαίω και να τρέχω για καινούρια. Ήδη η πρίζα είναι πάνω σε ένα APC πολυμπριζο με σταθεροποιητη τάσης αλλά δεν...
Θέλω γνώμες και προτάσεις μπας και ξεκαθαρίσω λίγο στο μυαλό μου αυτά που διάβασα σκόρπια στο διαδίκτυο.

Edit: Η κονσόλα δεν είναι pro και έχει ένα 1Τ HD

ΦιΛΛαράκι και με 500VA UPS κάνεις τη δουλειά σου ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πάντα. Το ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν πάει στο αν αντέχει το UPS στο φορτίο του PS4 (που αντέχει 100% και μάλιστα θα σου έλεγα να βάλεις και την τηλεόραση πάνω του, ειδικά αν είναι Smart, εγώ τα έχω όλα αυτά σε ΟΥΠΣ). Πάει στο αν θ'αντέξει το ίδιο το UPS. Τί εννοώ; Ο,τι πληρώσεις παίρνεις. Αν πάρεις ένα [ΟΝΟΜΑΤΑ_ΔΕ_ΛΕΜΕ], μπορεί να σκάσει το ίδιο από μία πτώση τάσης ή ένα κεραυνό ας πούμε αλλά θα σου γλυτώσει τις συνδεδεμένες συσκευές αφού όλο το κάρβουνο θα το φάει το UPS. Οι ποιοτικές μάρκες που παίζουν είναι APC (με δεκαετίες εμπειρίας στον κλάδο αυτό) και Μερλίν Ζερέν (Merlin Gerin). Οπως είπε και ο Uskoke, υπαρχουν διάφοροι τύποι UPS και αυτοί αφορούν στο πώς μανατζάρεται η πτώση ρεύματος. Το online ups είναι η πιο αξιόπιστη λύση γιατί η μπαταρία είναι η πρωτεύουσα πηγή ρεύματος η οποία με τη σειρά της τροφοδοτείται από το ρεύμα του σπιτιού. Πέφτει το ρέβμα; Σκασίλα σου, ήδη τροφοδοτείσαι από μπαταρία. Αν πας σε line-interactive ή stand-by, αυτά τροφοδοτούν τις εξόδους του UPS απευθείας από το ρεύμα και η μπαταρία κάθεται και περιμένει για την περίπτωση που πέσει το ρεύμα. Καταλαβαίνεις ότι το online είναι και η πιο ακριβή λύση. Δες εδώ μία σύγκριση.

Ενα πού θα σου πρότεινα για τη δουλειά που θες, είναι αυτό και σε πολύ καλή τιμή για Line interactive. Υπόψην, με 40 ευρώ δεν παίρνεις UPS. Προτιμότερο να παρεις 50 μπαταρίες ΑΑΑ και να φτιάξεις ένα αυτοσχέδιο, πιο ασφαλές θα είναι :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι έχεις δίκιο. Εμείς ο,τι έχουμε εδώ είναι APC και merlin gerin αλλά η Schneider έρχεται για επισκευές, και για τις δύο εταιρίες. Και για να είμαι ειλικρινής, επειδή μόνο στη δουλειά βλέπω επαγγελματικά UPS, μόνο τέτοια βλέπω και έχω μείνει πίσω σε κατασκευαστές, π.χ. αν υπάρχει και κάποιος καλός νέος παίκτης στο χώρο αυτό, δεν τον ξέρω ή δεν τον ξέρω καλά γιατί δεν έχω εμπειρία. Οκ, εδώ σε μας βλέπω και ΑΒΒ αλλά αν η κάμπγια θέλει να πάρει ABB, πρέπει να βάλει υποθήκη το σπίτι της, :D Πάντως το όνομα merlin gerin παίζει κανονικά, απλά από τη Schneider.
 
Τελευταία επεξεργασία:
To χέρι στην τσέπη είχα αποφασίσει να το βάλω. Μάλιστα υπολόγιζα κανένα 150αρι max αν είναι να γλιτώσω τις συσκευές. Κρίμα είναι.
Και επιτέλους κατάλαβα τί είναι το line-interactive στο Ups
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες :flower:

Προτιμότερο να παρεις 50 μπαταρίες ΑΑΑ και να φτιάξεις ένα αυτοσχέδιο, πιο ασφαλές θα είναι :p
Μη μου βάζεις ιδέες :p :D
 
για να το εξηγήσω πιο καλά η σχέση ανάμεσα σε φαινομένη και πραγματική ισχύ εξαρτάται από το βαθμό απόδοσης του τροφοδοτικού της συσκευής σας (όποια και αν είναι αυτή).ο μόνος τρόπος να το μετρήσεις σωστά και αξιόπιστα είναι με βατόμετρο. έστω ότι το PC μου καίει 150 W με βαθμό απόδοσης ή συν φ 80%(0,8). τότε η φαινομένη ισχύς που πρέπει να δίνει το UPS είναι 150/0,8=187,5 VA. τα φτηνά no name τροφοδοτικά έχουν χάλια βαθμό απόδοσης, γύρω στο 50%.εγώ σε όλα τα build μου βάζω τουλάχιστον bronze plus που έχει τουλάχιστον 80%, me ;active power factor correction. για κονσολικά τηλεοράσεις κλπ. δεν ξέρω καθόλου τι παίζει. η γνωστή φτηνιάρικη μάρκα φαντάζομαι έχει χάλια παλμοτροφοδοτικά που συν τοις άλλοις βγάζουν αρμονικές στο δίκτυο.Νίκο η Schneider μου αρέσει πολύ σαν εταιρεία και παίρνω πολύ δικό της υλικό και έχει δημιουργηθεί από συγχώνευση merlin gerin telemecanique Γαλλία.πολύ καλή εταιρεία και με καλές τιμές.όντως η ΑΒΒ πανάκριβη αλλά κορυφή σε σχέση με τις κινεζιές που έχει γεμίσει η αγορά.
 
Εγώ έχω δουλέψει αρκετά τα riello σειρά sentinel, μηδέν προβλήματα κ αντιπροσωπεία με καλό support.
Κατεμε αξίζει ένα ups πάνω σε ps4 κ τηλεόραση. Δεν χρειάζεται μεγάλο πάντως. Το φορτίο είναι σχετικά μικρό κ δεν σε ενδιαφέρει να έχει μεγάλη αυτόνομια.
 
Πίσω
Μπλουζα