Us games στο Ν64?

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
Το N64 παίζει μόνο Ευρωπαϊκά η και NTSC παιχνίδια? και πάλι ευχαριστω
 
Παίζει μόνο Ευρωπαϊκά.

Για Αμερικάνικα-Ιαπωνικά χρειάζεσαι αντάπτορα. Ο πιο εξελιγμένος που κυκλοφόρησε ήταν ο Passport Plus III. Το σημερινό του κόστος είναι περίπου 20 Ευρώ (για καινούριο μιλάμε). Πάντως, ορισμένα παιχνίδια δεν τα παίζει, π.χ. Perfect Dark, απ'ό,τι μου έχουν πει, οπότε το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει κάποιος είναι να πάρει ένα αμερικάνικο Ν64. Μπορεί να χρησιμοποιεί προφανώς τα ίδια χειριστήρια αλλά και το ίδιο καλώδιο για την τηλεόραση ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ με το Ευρωπαϊκό. Άρα αν έχει κάποιος ήδη Ν64 ας ψάξει να βρει για σκέτη (εντελώς "γυμνή") κονσόλα Ν64 από το αμερικάνικο ebay π.χ. και είναι κομπλέ. Στα ίδια χρήματα περίπου με το να πάρει αντάπτορα και θα έχει την απόλυτη συμβατότητα!
 
Οπως ειπε ο Giama, ο μονος τροπος να παιξεις αμερικανικα / ιαπωνικα παιχνιδια 100% ειναι με την αντιστοιχη κονσολα.

Αν και με τον passport 3 θα μπορεις να δεις μια πληθωρα παιχνιδιων να τρεχουν, δυστηχως καποια πολυ καλα δεν τρεχουν καθολου η και με προβληματα :(

Επισης, και modification να κανεις στο ευρωπαικο nintendo 64 σου, παλι δεν θα παιζουν ολα :(
 
Και εγώ θα πρότεινα την αγορά και US Ν64 για να παίζει κανείς NTSC παιχνίδια.Το Ν64 είναι πάμφθηνο για αγορά, είναι αρκετά πρόσφατο για να υπάρχει φόβος να βγάλει σύντομα κάποιο πρόβλημα, και είναι και σκυλί από άποψη αντοχής! ;)
 
αρχή "λίιιιιγο off topic"

Σήμερα πήρα ένα αμερικάνικο N64 (με έτοιμη τη μικροεπέμβαση για να χωράνε τα ευρωπαικά παιχνίδια) , άμα βάλω την τροφοδοσία από το ευρωπαικό Ν64 που έχω στο αμερικάνικο υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η κονσόλα? (από ότι έχω παρατηρήσει το ευρωπαικό "τούβλο" τροφοδοσίας λέει 230volt ενώ το αμερικάνικο 110volt...)

Mήπως θα πρέπει να αγοράσω μετατροπέα τάσης?

τέλος "λίιιιιγο off topic"
 
το ίδιο τροφοδοτικό είναι, βάλε άφοβα
 
αρχή "λίιιιιγο off topic" 2

Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα,ούτε το ευρωπαικό ούτε το αμερικάνικο Ν64 βγάζουν σήμα στη καινούργια μου lcd τηλεόραση...(πριν είχα crt)

Τί μπορώ να κάνω?

τέλος "λίιιιιγο off topic" 2 (προς τους moderators: δεν θα είμαι ξανά τόσες φορές off topic σε ένα thread)
 
με τί καλώδιο τα συνδέεις;
 
έχω ένα που καταλήγει σε scart και ένα που καταλήγει στα τρία βύσματα(κόκκινο κίτρινο άσπρο) και τα δοκίμασα και τα δύο και στις δύο κονσόλες.
 
από πίσω η tv σου έχει 2 θύρες scart , έτσι δεν είναι; μια είναι η RGB που δεν κάνει για το καλώδιο που έχεις, και η άλλη λέει AV , βάλτο στην άλλη...

αν δεν έχεις 2 θύρες, τότε βγάλε τα 3 βύσματα από το scart που έχεις και σύνδεσε τα απ'ευθείας στην tv σου... (δες πίσω ή στο πλάι 3 στρογγυλές θύρες κίτρινο-κόκκινο-άσπρο και σύνδεσε αντίστοιχα...)
 
Είμαι άτυχος,από πίσω έχει μόνο rgb και από τις θύρες στην τηλεόραση λέιπει η κίτρινη! (έχει δύο κόκκινες,μία άσπρη,μία πράσινη και μία μπλέ)
 
στο πλάι τίποτα; να κοιτάξεις στο manual τησ τηλεόρασης να δείς πώς συνδέονται κάμερες κτλ, δεν γίνεται, κάνει το scart από πίσω στάνταρ! μήπως έχει χαλάσει ο μετατροπέας; μήπως έχει κάποιο διακοπτάκι πάνω;
 
Κοκκινο,Πρασινο,Μπλε ειναι το Component.

Εσυ πρεπει να το βαλεις στο Composite (Κιτρινο(video) Ασπρο Κοκκινο(audio))
 
@wally

το ξέρω ότι πρέπει να τα βάλω στο Composite αλλά το θέμα είναι ότι λείπει το κίτρινο... :(

οπότε αναγκαστικά θα τα χρησιμοποιώ στη παλιά μου τηλεόραση που τα παίζει σίγουρα
 
ρε συ κοίτα το manual της tv και δες τί λέει για το composite... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην έχει εκτός και αν πήρες καμοιά με led του προηγούμενου μήνα...
 
λέει ότι κανονικά συνδέεται scart,αλλά έχω ψάξει όλες τις επιλογες (hdmi,composite,έξοδος κλπ) της τηλεόρασης και δεν έχω βρει το σήμα του N64

Η τηλεόραση που έχω είναι lcd hd-ready

(καλύτερα να το συνεχίσουμε με pm γιατι δεν θελω να φάω κράξιμο που εκτροχίασα το thread :) )
 
(ο πρωτος που θα banαρουμε θα ειναι ο Wallys, μην ανησυχεις)
 
Ειδα αυτο το thread και θελω να ρωτησω αν εχετε δοκιμασει κατι:

Αν στο ευρωπαικο Ν64, αφαιρεθει το εσωτερικο πλαστικο που εμποδιζει

το USA παιχνιδια να μπουν, τοτε τα USA παιχνιδια μπαινουν, αλλα

ξερεις κανεις αν παιζουν? Δηλαδη το Ν64 εχει καποιο τσιπακι-κλειδωμα

που ακομα και αν καταφερεις να βαλεις το παιχνιδι, δεν το παιζει?

Δεν θελω να μου πειτε τι εχετε ακουσει, αλλα αν το εχετε δοκιμασει.
 
Λοιπόν ξέρει κανείς εαν ισχύει το παραπάνω;
 
Οχι, δυστηχως δεν μπορει να γινει κατι τετοιο:

http://guidesarchive.ign.com/guides/n64/usmodification.html

Μπορεις να κανεις το παραπανω μονο με αμερικανικη η Ιαπωνικη κονσολα.

ωστοσο, πλυν του κλασσικου μετατροπερα (οπου εδω ο passport 3 ειναι και ο καλυτερος) μπορεις να μετατρεψεις το n64 σου ωστε να παιζει και τις δυο περιοχες (pal/ntsc).

Για περισσοτερα ομως, δες εδω:

http://assemblergames.com/forums/showthread.php?t=19232

και εδω:

http://nfggames.com/forum2/index.php?topic=2531.0

Η πολυ απλα, αγορασε ενα αμερικανικο η Ιαπωνικο n64 για να γλυτωσεις και το ολο μπερδεμα..
 
Πίσω
Μπλουζα