USB 3.0

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.884
Αντιδράσεις
3.876
Δεν το βαζω στα PC γιατι πλεον usb εχουν ολα απο τηλεορασεις dvd μεχρι κονσολες (ακομα και το wii εχει) .

Λοιπον καινουργια τεχνολογια με μεγαλυτερη ταχυτητα υποσχεται το νεο προτυπο .

Διορθωση οχι απλως μεγαλυτερη ταχυτητα δεδομενων αλλα μαλλον τεραστια.

WOW :eek:

The "SuperSpeed" USB Promotions Group was announced Tuesday at the Intel Developer Forum. The promotions group will get together with contributors over the next year to finalize a USB 3.0 spec that will, they hope, take care of our wired peripheral and syncing needs for another five years or more.
USB 3.0 is built upon, and is backwards-compatible with, the USB 2.0 "High Speed" spec. It would be generous to even call the specifications "early" at this stage, but the group still had lots of information about how USB 3.0 will work and what features it will provide. The spec should be finalized sometime in the middle of 2008, with initial devices available in '09, and broad deployment by 2010.

The main two goals of SuperSpeed USB are to provide a 10X boost in transfer rate (from 480-Mbits/s in USB 2.0 to 4.8 Gbits/s in USB 3.0), while dramatically lowering power consumption. One example of their speed goals is to transfer a 27GB HD movie to a portable device in 70 seconds. The same thing would take 15 minutes or more with HighSpeed USB (2.0). The SuperSpeed devices will use the same connectors and the same programming and device models as existing devices.

Consider that it takes maybe one or two tenths of a second to transfer a typical 4 Mbyte song to a portable music player with today's USB 2.0. That's "fast enough" for some users, but just try to fill up that 80-Gbyte iPod and you might as well walk away and cook dinner while you wait: 3,000 songs would take perhaps 400 to 600 seconds – up to 10 minutes.

Nobody wants to sit at their computer for that long, but if you could get it to under a minute, you're on to something. That's the performance aim of USB 3.0.
 
Καιρός ήταν!

Αυτό φυσικά σημαίνει τον αυτόματο θάνατο του firewire.

Ποτέ δεν έπεισε.
 
AARDVARK είπε:
(ακομα και το wii εχει) .
Αααα, θα πέσει ξύλοοοοοο.....

Λοιπόν αυτό το 27GB σε 70", ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ. Εδώ δε γίνεται με σκληρούς δίσκους, όταν κάνεις κοπυ από τον έναν στον άλλον στο ιδιο pc και θα γίνεται με μια εξωτερική συσκευή;; Μην τρελαθούμε. Οτι θα αυξηθεί η ταχύτητα όμως, σίγουρα. Και θα μπορούμε να κάνουμε και GHOST τα συστήματα εδώ στο εργοστάσιο, σε λιγότερη ώρα. Αλλά κάτσε να έρθει το 2010....
 
Ασφαλως και ΔΕΝ θα πιανει το μεγιστο θεωρητικο tranfer rate και αυτο το πρωτοκολλο επικοινωνιας,αλλα μιλαμε για τεραστια βελτιωση της ταχυτητας οπως και να ΄χει...!
 
Ταχύτητα firewire θα πιάνει?
 
akmakas,τωρα μαλλον αστειευεσαι....!!

To firewire 800,γνωστοτερο ως ΙΕΕΕ 1394b,εχει μεγιστο θεωρητικο tranfer rate 800-Mbits/s....

Aν λοιπον το USB 3.0 που αντιστοιχα εχει μεγιστο θεωρητικο tranfer rate 4.8GBits/s,στην πραγματικοτητα απλα πιανει την μεγιστη θεωρητικη ταχυτητα του firewire,τοτε θα μιλαμε για απιστευτο φιασκο και ρεζιλικι...!!

Το αποκλειω αυτο....
 
Με εξωτερικά solid state HDDs θα κάνει θαύματα.
 
27Gb σε 70" ακουγεται εντυπωσιακο. :wait2:

Ten times faster than the old USB spec, USB 3.0 can transfer a 27GB file in just 70 seconds.



USB 3.0 will be backwards-compatible with USB 2.0

Like the upgrade from USB 1.1 to 2.0, the new 3.0 connectors and cables will be physically and functionally compatible with hardware from the older specs. Of course, you won’t be able to maximize your bandwidth unless you’re using a USB 3.0 cable with Superspeed devices and ports, but at least plugging a 3.0 cable into a 2.0 port won’t blow up your PC. The spec’s compatibility lies in the design of the new connectors. USB 2.0 cables worked off of four lines – a pair for in/out data transfer, one line for power, and the last for grounding. USB 3.0 adds five new lines (the cable is noticeably thicker), but the new contacts sit parallel to the old ones on a different plane, as opposed to being adjacent to them. This means you’ll be able to differentiate between 2.0 and 3.0 cables just by looking at the ends.



At first glance, the USB 3.0 connector looks just like the 2.0 design

The maximum speed of USB 3.0 is 4.8Gbps

It’s true: USB 3.0 SuperSpeed will be 10 times faster than the 480Mbps limit of the 2.0 spec. The example Intel likes to give out when talking about the new speed is that transferring a 27GB HD movie to your future media player will only take 70 seconds with USB 3.0, while it would take 15 minutes or more with 2.0. Keep in mind that you’re only going to be able to take advantage of this speed if your portable storage device can write data that quickly. Solid state devices will benefit most from the speed boost, while magnetic hard disks will be limited by their RPM and corresponding read/write speeds. Also, new Mass Storage Device drivers will have to be developed for Windows to take advantage of the spec.



The USB 3.0 A and B-side connectors

Uploads and downloads are kept on separate data lanes

Remember those five new lanes we mentioned earlier? With USB 3.0, two new lanes will be dedicated to transmit data, while another pair will handle receiving data. This not only accounts for the significant speed boost, but also allows USB 3.0 to both read and write at the same time from your portable storage device. In the old spec, the pair of lanes used for data transfer weren’t split between send and receive – they only could handle traffic in one direction. Bi-directional data transfer will be very useful for syncing up information on PDAs and storage backup.



The packed guts of a USB 3.0 cable -- note that the cable will be about as thick as a ethernet cable

USB 3.0 will charge more devices, quicker

Not only will USB 3.0 cables facilitate faster transfer speeds, but they’ll carry more power, too. The USB-IF recognizes the growing number of portable devices that charge via USB (cellphones, MP3 players, digital cameras), and have bumped the power output from about 100miliamps to 900 milliamps. That means not only will you be able to power more than 4 devices from a single hub, but the increase current will let you charge up heftier hardware as well.



USB 3.0 will be more power efficient

One of the mandates of the new spec is more efficient power-usage protocols. USB 3.0 abandons device polling in favor of a new interrupt-driven protocol, which means non-active or idle devices (which aren’t being charged by the USB port) won’t have their power drained by the host controller as it looks for active data traffic. Instead, the devices will send the host a signal to begin data transfer. This feature will also be backward compatible with USB 2.0 certified devices.



A look at the mini connector that'll connect to cell-phones and other portable devices

The spec that Intel released mid-last week is only 90% complete. Ravencraft says that they expect the spec to be finalized by Q4 of this year. Hardware partners are expected to have USB 3.0 controllers designed by mid 2009, and consumers won't see the first end products utilizing the spec until early 2010 (though a late Holiday 2009 push for new products isn't out of the question).

[MaximumPC]
 
Διαβαζα και παραπανω τα σχολια του Rygar και μου φαινεται λογικο: αποκλειεται να πιανει 27Gb σε 70". Ισως να εννοει κατι αλλο το spec. Δεν ειναι δυνατον να μεταφερονται τοσα δεδομενα με τετοιες ταχυτητες. Αλλα τι να το κανω το τεραστιο bandwidth αν δεν μπορω να τα αποθηκευσω με την ιδια ταχυτητα? Οποτε μπορει το μεσο να εχει μεγαλες δυνατοτητες, αλλα υπαρχει ενα ανω φραγμα: η ταχυτητα προσβαση και αποθηκευσης των δεδομενων στο μεσο αποθηκευσης (HD).
 
Απιστοι Θωμαδες..... :tsktsk:

Μόλις πριν από τέσσερα χρόνια τα 256 Κbps ήταν αστρονομική ταχύτητα. Μόλις πριν από τέσσερα χρόνια.

Σήμερα τα 8 Mbps ή τα 12 Mbps -δηλαδή 40 φορές πιο γρήγορη σύνδεση- απλώς μας ικανοποιούν. Αύριο τα 30 Mbps ή τα 40 Mbps μπορεί να μην αρκούν.

Βelieve που λεει και ο Κυπαρισης. :D
 
Οπως είπα και πριν 1 χρόνο :D , ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ. Αυτή είναι η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που μπορεί να πιάσει. Σορι δηλαδή, ένας με 2play θα πιάνει 24Mbps; Οχι. Εναν ξέρω που κλειδώνει στα 23.5 αλλά αυτός σηκώνεται το πρωί και λέει καλημέρα στους ΟΤΕτζήδες από το παράθυρο του σπιτιού του, αφου μένει στα 20 μέτρα από το κέντρο. Λογικό. Αυτό που είπε ο Pooky με τους SSD δισκους ίσως να έχει μια υπόσταση αλλά και πάλι μου φαίνεται πρακτικά αδύνατο. Μην ξεχνάτε ότι αλλο χρόνο διαρκεί μια αντιγραφή 27GB πολλών χιλιάδων αρχείων (ανοιξε αρχείο-κλείσε αρχείο, άνοιξε αρχείο-κλείσε αρχείο, όλη την ώρα) από 27GB π.χ 25 τεράστιων αρχείων. Παίζει και αυτό ρόλο. Ομως εάν η αντιγραφή ενός αρχείου 600ΜΒ γίνεται σε 25-40 δευτερόλεπτα, εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος γιατί ήδη τραβάω λούκι όταν κάνω backup με Acronis/Norton ghost σε δίσκο USB, αφου χρειάζομαι κοντά 2 ώρες :mad:
 
Παιδιά, μήν μπερδεύετε τα όρια του πρωτοκόλλου/διαύλου με την πραγματική διαμεταγωγή. Γιατί, μήπως το USB2 το έχετε δεί πολλές φορές να δουλεύει σε πλήρη ταχύτητα; Τα bottlenecks βρίσκονται αλλού. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις πηγή και προορισμό με πολύ ψηλή ταχύτητα, τότε θα πιάσεις το μέγιστο του πρωτοκόλλου. Αν όχι, τότε ίσως το πιάσεις αν έχεις πολλαπλές συσκευές πάνω στο δίαυλο. Αυτό ισχύει και με IDE/SATA/κτλ κτλ.

Συμβατά, θα είναι τα καλώδια με τα τωρινά;
 
Gryzor είπε:
Παιδιά, μήν μπερδεύετε τα όρια του πρωτοκόλλου/διαύλου με την πραγματική διαμεταγωγή. Γιατί, μήπως το USB2 το έχετε δεί πολλές φορές να δουλεύει σε πλήρη ταχύτητα; Τα bottlenecks βρίσκονται αλλού. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις πηγή και προορισμό με πολύ ψηλή ταχύτητα, τότε θα πιάσεις το μέγιστο του πρωτοκόλλου. Αν όχι, τότε ίσως το πιάσεις αν έχεις πολλαπλές συσκευές πάνω στο δίαυλο. Αυτό ισχύει και με IDE/SATA/κτλ κτλ.
Συμβατά, θα είναι τα καλώδια με τα τωρινά;
Aκριβως :D

Γραφει οτι ειναι backwards compatible με USB2.0

Oσο για το 2play, το ανωτερο που εχω πιασει ειναι 16.9Μbps (συνηθως ειμαι στα 16.5Mbps) και εχω μαθει απο ΟΤΕτζη οτι ειναι το μεγιστο που μπορω να πιασω γιατι ειμαι κοντα στο τηλεφωνικο κεντρο. Φυσικα το max bandwidth στο ADSL εξαρταται και απο τον αριθμο των αλλων χρηστων που βρισκονται στην περιοχη.
 
domniki είπε:
Oσο για το 2play, το ανωτερο που εχω πιασει ειναι 16.9Μbps (συνηθως ειμαι στα 16.5Mbps) και εχω μαθει απο ΟΤΕτζη οτι ειναι το μεγιστο που μπορω να πιασω γιατι ειμαι κοντα στο τηλεφωνικο κεντρο. Φυσικα το max bandwidth στο ADSL εξαρταται και απο τον αριθμο των αλλων χρηστων που βρισκονται στην περιοχη.
Όταν λες το ανώτερο που έχεις πιάσει είναι τόσο, εννοείς σε ταχύτητα κατεβάσματος; Γιατί αυτή δεν έχει απαραίτητα σχέση με την ταχύτητα σύνδεσης/συγχρονισμού, η οποία δεν εξαρτάται από το πόσοι άλλοι χρήστες είναι κοντά σου.
 
Gryzor είπε:
Όταν λες το ανώτερο που έχεις πιάσει είναι τόσο, εννοείς σε ταχύτητα κατεβάσματος; Γιατί αυτή δεν έχει απαραίτητα σχέση με την ταχύτητα σύνδεσης/συγχρονισμού, η οποία δεν εξαρτάται από το πόσοι άλλοι χρήστες είναι κοντά σου.
Οχι, δεν ειναι η ταχυτητα κατεβασματος τα 16.5Mbps. Αναφερομαι στην ταχυτητα συνδεσης.
 
domniki είπε:
Οχι, δεν ειναι η ταχυτητα κατεβασματος τα 16.5Mbps. Αναφερομαι στην ταχυτητα συνδεσης.
Τότε δεν έχει σχέση με τους άλλους χρήστες (contention ratio), αλλά την ποιότητα των καλωδίων, την ισχύ του σήματος, τον θόρυβο κουλουπουκουλουπου.
 
Μπερδεύεστε σε κάτι παιδιά...

Αναφέρεστε σε μια νέα τεχνολογία (USB 3.0) και την συνδέετε με παλιές (IDE,SATA δίσκοι...).Ε,έτσι ασφαλώς δε θα δείτε ποτέ την ταχύτητα του USB 3.0.Aλλά με SSD ή κι εγώ δε ξέρω τι άλλο σε δίσκους,τότε θα φανούν για τα καλά τα πλεονεκτήματά του...

Και τη maximum ταχύτητά του να μη πιάνει,η διαφορά με το 2.0 θα είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ ! !
 
Θα είναι μεν, αλλά θα αργήσουμε να το δούμε. Αν σκεφτείς ότι έχουν περάσει χρόνια και ακόμα να δούμε full-speed USB devices... Έχω ένα πανάκριβο USB stick (?160 τα 8GB!!) πού είναι μακράν το γρηγορότερο της αγοράς και πιάνει μετά βίας 300Mβ/s, ενώ το θεωρητικό του USB2 είναι 48...
 
Καινουργια τεχνολογια στα ποντικια απο την M$ ,απο την μπιλια περασαμε στο laser και απο εκει που; :xm:

Τeaser και link ακολουθουν.



Το ξερω λιγο offtopic αλλα δεν αξιζει καινουργιο θρεντ. :angry:

Αντε θα "επικοινωνει" μεσω usb 3.0 ,το συνδεσα. :D
 
Το διάβασα κι εγώ πριν από λίγομ για να δούμε τί τεχνολογία θα έχουν...

Να το βγάζανε και σε trackball... :(
 
Πίσω
Μπλουζα