vaggos_vankel bartop cabinet

vaggos_vankel

RetroWannaBe
Joined
24 Μάρ 2010
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
1
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι νεος στο φορουμ και πραγματικα μου τρεχουν τα σαλια απο τα πολυ ωραια καμπινακια που εχετε φτιαξει!Χθες ξεκινησα και γω την κατασκευη του δικου μου bartop cabinet με μικρες αλλαγες στα σχεδια...

Χρησιμοποιησα mdf 16 χιλιοστα αντι για 12(μου φανηκε πιο γερο)μεγαλωσα λιγο το πλατος της για να χωρεσει η 22αρα HD οθονη μου και επισης θα κανω και μερικες αλλαγες στο πανελ με τα κουμπια και τους μοχλους(τα οποια ακομα δεν τα εχω).

Εχω κολλησει σε ενα θεμα και θα ηθελα την βοηθεια σας.Την καμπινα μου θελω να την κανω μαυρη,τι χρωμα να χρησιμοποιησω?Χθες που πηγα για χρωματα ο καταστηματαρχης μου ειπε να περασω πρωτα ενα στρωμα βελατουρα και μετα οτι χρωμα θελω σε λαδομπογια.Επειδη δεν ξερω τι ακριβως χρειαζεται το mdf σε χρωμα και επειδη αυτα που μου ειπε ο χρωματοπωλης δεν μου γεμισαν το ματι δεν αγορασα κανενα χρωμα.Το αποτελεσμα θελω να ειναι πολυ καλο και δεν θελω να διακινδυνεψω την εμφανιση της καμπινουλας μου.....Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη χρησιμοποιώ την βελατούρα ώς προετοιμασία σε ξύλο για να ζωγραφίσω μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι έχει πολύ καλά αποτελέσματα (και ως μονωτικό για το ξύλο). Πρέπει όμως να γυαλοχαρτάρεις καλά πριν βάψεις.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πειραματιστείς σε ένα μικρό κομμάτι ξύλου και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα προχωράς και στην υπόλοιπη καμπίνα. Αλλιώς ψάχνεις για άλλο τρόπο βαψίματος.
 
Χθες βραδυ(μετα απο πολυ κοπο) τελειωσα και με την κατασκευη της λαμαρινας για τα κουμπια και τωρα λεω να αρχισω να ψαχνομαι για χρωματα.Επισης πριν το βαψιμο πρεπει και να στοκαρω τα σημεια που φαινονται οι βιδες.Σε καποιο αλλο φορουμ διαβασα οτι ο σιδηροστοκος κανει πολυ καλη δουλεια,οπως και οτι το ασταρι για σιδηρο πως στρωνει καλα στο mdf.Ισχυουν τα παραπανω?Δεν ξαναεβαψα αλλη φορα mdf και δεν ξερω. :(

Σας εχω και μια φωτο απο την καμπινουλα μου...

p2124010410.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
p1605150410.jpg


p2112150410.jpg


Επιτελους τελειωσα με την κατασκευη της καμπινας,τωρα μου μενουν η τοποθετηση των κουμπιων και των μοχλων στο control panel και τα artworks.Θελω να βαλω 6 κουμπια ανα παιχτη και μεχρι στιγμης δεν βρηκα καποιο σχεδιο (στενσιλ)για να κανω με ακριβεια ολες τις τρυπες.Επισης τι εκτυπωση ακριβως πρεπει να ζητησω οταν θα παω για τα artworks(και ποσο θα μου κοστισουν περιπου)?
 
Ωραία είναι :D

Γιά ρίξε μια ματιά εδώ για τα σχέδια των κουμπιών ;) .
 
Καλημερα σε ολους!

Σημερα το πρωι πηγα και αγορασα καροβιδες για το control panel αλλα ακομα δεν μπορεσα να βρω τροπο πως να τις περασω... :( :( :(

Βαλατε το χερι απο την πισω πορτα της καμπινας και βιδωσατε τα παξιμαδια?Κανατε καποιο αλλο κολπο? :xm:

Υ.Γ. Μιλαω για τις ακριανες 4 βιδες (2 αρεστερα και 2 δεξια) που στηριζεται το control panel στα πλαινα της καμπινας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι να βαλεις τετοιου τυπου βιδες για το cp και οχι βιδες για σιδηρο η οποια θα χωνευτει στο ξυλινο στηριγμα απο κατω....ετσι δεν θα χρειαζεσαι παξιμαδια και ιστοριες.
 
Με παξιμαδια θα μπορει να σφιγγει, βαζει, βγαζει κλπ. Με σκετες βιδες σφηνωτες υστερα απο καιρο ισως αρχισουν να παιζουν και να μη μπορεις να τις σφιξεις αρκετα. Εμενα παντως το μπροστα ανοιγει σαν πορτακι με μεντεσεδες στην κατω πλευρα (δεν ειναι tabletop oμως, ειναι κανονικο "καθιστο")
 
paidia kalispera sas .

poli wraio dkssprs to kataskeuasma sou ...

oso kai an epsaksa den brika kati sto opoio anazitousa kai sas parakalw an mporite na me boithisete ...

thelw na kanw 1 kampina ...exw ta metra kai ola ta ergalia gia na tin kanw opws akrivos tin thelw kai doksa ton theo pianoun ta xeria m ..

auto pou den mporesa na brw einai to Joystick apo pou to pirate ....


 
Massbass εχω ανοιξει την καμπινα μου κοντα στις 7-8 φορες και οι βιδες δεν εχουν ξεσφιξει. Παντως πραγματι μετα απο καιρο ισως γινει αυτο το οποιο αντιμετοπίζετε με βιδα ελαχιστα μεγαλυτερου σπειρωματος.

Στο bartop οντως ειναι δυσκολο να ανοιγει σαν ντουλαπι.

Billis ευχαριστω πολυ.

Χειριστηρια μπορεις να βρεις sto arcadeshop.de kai sto ultimarc.com
 
πουθενα απο εδω δεν μπορω να βρω??

sorry kambia δεν το ειχα δει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billis το χθεσινό σου πόστ στο έσβησα γιατί γράφεις greeklish που απαγορεύονται στο φόρουμ.

Σε παρακαλώ κάνε edit το ποστ σου και διόρθωσέ το αλλιώς θα σβηστεί και αυτό

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα.
 
Αν googlαρεις θα βρεις κάποιες ελληνικές εταιρίες που κατασκευάζουν καμπίνες.

Πολλές από αυτές προμηθεύουν και ανταλλακτικά. Κάνε μερικά τηλέφωνα και ίσως να σε εξυπηρετήσουν ;)
 
Προχθες μου ηρθαν τα κουμπια και τα joystick,μονταρισα το control panel,εφτιαξα μερικες τελευταιες λεπτομερειες και το αποτελεσμα με ενθουσιασε! :D Απο εκεινη τη στιγμη κυκλοφορω με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια :D :D:D Ολη μερα χθες επαιζα,ειχα καμια 10ρια χρονια να παιξω με μοχλο και εχω κολλησει αγρια! :p Εχω φτιαξει και ενα αλμπουμ στο προφιλ μου με περισσοτερες φωτογραφιες.

p1010080510.jpg
 
Εξαιρετικό το αποτέλεσμα. Μπράβο :)
 
Πάρα πολύ όμορφα!!!!!!!!!!

Εξαιρετική δουλειά!!!!!!!!!
 
Πολυ στιλατη καμπινουλα...συγχαρητηρια συγχαρητηρια συγχαρητηρια!!!!!!!

Αυτο το καμπινακι εχει γίνει αρρώστια!

ΚΑΛΟ ΚΑΨΙΜΟΟΟΟΟΟ!!!!!
 
Ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!Αποψε δεν θα κλεισω ματι!!! :p
 
πολυ ομορφη καμπινα, εχω ψηθει και εγω να φτιαξω
 
Πίσω
Μπλουζα