Valensia - Gaia

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Στην αρχη της δεκαετίας του 90 ενας καλλιτεχνης με το ονομα "Βαλένσια" είχε βγάλει ένα θεαματικό τραγούδι/βιντεο κλιπ με τίτλο Gaia. Το μόνο που ξέρω γι αυτό ήταν οτι το έπαιζε πολύ συχνά το κανάλι Seven X τις ώρες που δεν είχε συγκεκριμένο πρόγραμμα. Την πρώτη φορά που το είδα είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό. Ηταν όλο φτιαγμένο με CGI πολύ θεαματικό για την εποχή του, ο ίδιος ο τραγουδιστής ήταν μέσα στο επιβλητικό σκηνικό και η κάμερα έκανε εντυπωσιακές περιστροφές και ζουμ.

Όσο για το τραγούδι με είχε εντυπωσιάσει κι αυτό, ήταν σχεδόν επικό, επιβλητικό, με πολλές φωνές, ορχήστρα και χωρωδία.

Στο συνολο μου φαινόταν υπερπαραγωγή και είχα φάει κόλλημα όποτε το έδειχνε. Τελικά κατάφερα να το πάρω σε βιντεο και ποτε ποτε το χαζευα.

Παροτι το βιντεο κλιπ ηταν πολλα υποσχομενο δεν εχω ακουσει τον Βαλενσια πουθενα αλλου, δεν ξέρω αν έκανε πετυχημένη καριέρα ή αν προσπάθησε και "δεν τού κατσε". Απο ότι λέει η Wikipedia έγινε διάσημος στην πατρίδα του τις Κάτω Χώρες, καθώς και στην Ιαπωνία.

Για να ειαι ειλικρινης ακομα και σημερα δεν εχω καταλαβει το θεμα του τραγουδιου και του βιντεοκλιπ. Φανταζομαι ήταν ένα "ό,τι νά'ναι" τραγούδι που απλά έτυχε να έχει εντυπωσιακή υλοποίηση :)

Ξεχασα να παραθεσω και λινκ :) για πειτε, το θυμαται κανενας;;;

[video=youtube;0hZb-CXV2f4]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειλικρινα δεν περιμενα να δω ενα τετοιο θεμα εδω !Ο Valensia για μενα δεν ειναι απλα μια αναμνηση απο ενα εντυπωσιακο βιντεο..Ειναι "υπερπαραγωγη''!Πραγματικα!

Eκει πισω ,στις αρχες των 90ς,οταν ολα τα σκιαζε η φοβερα του grunge και του Cobain,o Freddie Mercury ηταν ηδη νεκρος,το ροκ και η μουσικη γενικοτερα μου μοιαζαν απογοητευτικα..

Στην αρχη ειδα το εξωφυλο του cd1237472671_9b0216d236288c7efb0f19b6ce9.jpg,το πηρα στα χερια μου και ρωτησα αν θα μπορουσα να το ακουσω..

Αντι για απαντηση ,ακουσα ενα "θα παθεις πλακα..."σε δευτερολεπτα εφταναν στα αυτια μου οι νοτες του"Tere"και μετα καπακι "Tango Tamara" ..το "Gaia " το ακουσα σπιτι μου πια αφου πηρα το cd τρεχοντας..!

Οτι πιο κοντινο σε Queen,φανταστικες ενορχηστρωσεις,πανακριβες παραγωγες,επιλεγμενοι μουσικοι που τον πλασιωνουν,προσφερει παντα ενα αψογο αισθητικο αποτελεσμα,που για να το προσπερασεις αδιαφορα ,πρεπει να εισαι

εχθρος της καλης μουσικης!

Και φυσικα,ο Aldous Byron Valensia Clarkson ΔΕΝ ειναι New age και αηδιες που λεγανε μερικοι..Ο ανθρωπος παιζει

Rock,Hard Rock,AOR υψηλων απαιτησεων..

παρτε..http://www.youtube.com/watch?v=PpodxXZQ5Fk&list=PL33BD3EAED3C53615

Κατεβαστε αφοβα...(απο το ραφι του δισκαδικου παντα..)

Ναι ,οι Queen εχουν συνεχιστες,μονο που να σταθεις πλαι τους πρεπει να εισαι Valensia..

Η αλλιως, Robby Valentine!!

Δραττωμαι της ευκαιριας να αναφερθω σε εναν καλο φιλο ,συνεργατη και ισαξιο του Valensia..

Ο Robby Valentine ,Ολλανδος κι αυτος,ακουγε κι αυτος Queen,αυτος λιγο πιο Heavy..

Εχουν συνεργαστει σε αρκετα αλμπουμ με τον Valensia..Παιδια,οσοι μπανιζουν λιγο παραπανω απο μουσικη

ας ενσκυψουν σ αυτους του δυο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ!!


α,και θα παρακαλουσα το θεματακι να μεταφερθει στη Rock subcategory...
 
ευχαριστω Don για το σχολιασμο με τις προσωπικες εντυπωσεις γιατι οπως ειπα δεν εχω ξαναουσει τιποτα για τον Βαλενσια, παρα μονο την αναμνηση εκεινου του κλιπ.

Θυμηθηκα αυτο το thread γιατι τωρα ξαναπετυχα το βιντεοκλιπ και ειπα για πρωτη φορα να κοιταξω τα λυρικς μηπως και βγαλει νοημα ολη η σουρεαλιστικη πανδαισια :D Λοιπον το νοημα του τραγουδιου δεν θα ελεγα οτι το βγαζω αλλα μοιαζει να εχει New Age θεματολογια και αναφερεται σε Θεο, σε ανθρωποτητα, μελλον κλπ. Ειναι ενα θεμα που του ταιριαζει πολυ το επικο και μεγαλειωδες συνολο που βλεπουμε στο βιντεοκλιπ.

Ειτε νιουειτζας, ειτε σκληροροκάς, ειμαι περιεργος με τι αλλα θεματα και προτζεκτς εχει καταπιαστει ο κυριος Βαλενσια, και μου μπηκε η ορεξη να τον ψαξω.
 
Gaia, Οχι πολυπαιγμένο εκείνη την εποχή, θυμάμαι το άκουγα μόνο στον pop fm, '93-'94 είχε κυκλοφορήσει, δεν έχω ακούσει άλλα του κομμάτια πάντως το συγκεκριμένο είναι απο τα πιο αγαπημένα μου της δεκαετίας αυτής, πολύ όμορφη μελωδία, θύμιζε κάπως θέμα απο soundtrack. Δεν περίμενα να το θυμόταν κάποιος και μάλιστα να το ανεβάσει σαν θέμα, χάρηκα πολύ.
 
Πίσω
Μπλουζα