Vectorman (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.320
Αντιδράσεις
5.898
Επειδη κατηγορουμε ''αδικως :D :p'' οτι φωραω παροπιδες υπερ της NINTENDO ας πουμε και δυο λογακια για ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια του mega drive και προσωπικο αγαπημενο μου το εκπληκτικο vectorman.Eνα φανταστικο παιχνιδι που κυκλοφορησε το 1995 και πραγματικα το γουσταρω δεκα φορες παραπανω απο το Earthworm jim.Eπισης μπορω να πω με ευκολια οτι το Vectorman ανετα στεκετε διπλα διπλα σε συγκριση με πολλα απο τα παιχνιδια του psx.Κυκλοφορησε και sequel αλλα αν και ειχε σε γενικες γραμμες τα στανταρ του πρωτου δεν ειχε κατι εξτρα και αυτο το κατι το διαφορετικο ωστε να ξεπερασει το πρωτο vectorman.

Αν ειστε απο αυτους που σας αρεσουν οι πολυπλοκες ιστοριες με φοβερη πλοκη ανατροπες κτλ τοτε μην κανετε τον κοπο να το παιξετε.Η ιστορια απλα υπαρχει και βρισκομαστε στο ετος 2049 και οι ανθρωποι εχουν φυγει απο την γη οπου χιλιαδες Orbots εχουν εγκατασταθει ωστε να καθαρισουν τον πλανητη και να ειναι ετοιμος οταν θα επιστρεψουν οι ανθρωποι.Ο Raster ο αρχηγος των orbits καθαριζει ενα δυκτιο το ComNet που καθοριζει την λειτουργια και την συμπεριφορα των Orbits.Aπο ενα λαθος μια πυρηνικη μοναδα ενεργοποιητε μεσα στα κυκλωματα του Raster και απο καλος καθαριστης κτλ τωρα πια ονομαζεται Warhead και αρχιζει η τυρανια του και οι καταστροφες.Ελεγχοντας το δικτυο πλεον ελεγχει ολα τα orbots φτιαχνει τον στρατο του και ετοιμαζη την παγιδα του στους ανθρωπους οταν επιστρεψουν.Ο Vectorman εχει παει να παραδωσει κατι στον ηλιο και κατα την επιστροφη του στην γη ειναι ο μονος που μπορει να σωσει την ανθρωποτητα γιατι λογο του οτι ελειπε δεν εχει επηροη πανω του ο Raster.

Tα γραφικα του παιχνιδιου ειναι απιστευτα και οπως ειπα ανετα στεκονται διπλα σε παρα πολλα παιχνιδια του psx.Ειναι απο τα καλητερα που υπαρχουν ωσον αφορα το mega drive και δεν μπορουν να περιγραφουν με απλες λεξεις.Ο vectorman κινητε τελεια χωρις καθηστερηση και με απολητη αλοηθοφανεια οπως και οι εχθροι.Οι πιστες οπως και τα backrounds ειναι εξαιρετικα σχεδιασμενα και γεματα λεπτομερειες.Σε καποια πιστα θα ειστε κατω απο το νερο μια ηλιολουστη μερα και μπορειτε να δειτε της ακτινες του ηλιου που πεφτουν στο νερο η αντανακλαση τους φαινεται πανω στην πανοπλια του Vectorman.Oπως και στην πιστα με το χιονι το χιονι που πεφτει φαινεται εκπληκτικο.Γενικα το παιχνιδι απο οπου και να το δει κανεις ειναι πανεμορφο και πρεπει να το παιξει καποιος για να καταλαβει πληρως τα λογια μου.

Οι μουσικη και οι ηχοι γενικα ειναι σε παρα πολυ καλο επιπεδο.Απο τους ηχους του vectrman των εχθρων τους ηχους των οπλων και γενικα τα παντα ειναι υπεροχα.Το μονο πραγμα που δεν μαρεσε στην μουσικη ειναι τα Techno κομματια που εχει.Πιστευω οτι θα κολουσαν πιο πολυ καποια Rock η metal κομματια.Σε γενικες γραμμες παντως η μουσικη και οι ηχοι ειναι εξαιρετικη.

Στον τομεα του gameplay το παιχνιδι λαμπει.Ο χειρισμος ειναι εξαιρετικος και πολυ απλος.Με το D-pad κινηστε και κανετε αλματα με τα B και C πυροβολητε και το A χρεισιμοποιητε για να ενεργοποιητε τα power ups.Κινηστε σε 15 επιπεδα οι ''Μερες'' οπως ονομαζονται στο παιχνιδι και θα κανετε αλματα θα σκοτωνετε δεκαδες εχθρους θα μαζευετε power ups θα βρισκετε μυστικες περιοχες θα σκοτωνετε αρχηγους και θα μαζευετε ποντους.Το παιχνιδ εχει συστημα ποντων οποτε μπορειτε να βαλετε και στοιχημα με κανεναν φιλο για το ποιος θα μαζεψει πιο πολους ποντους.Τα power ups ειναι φανταστικα.Ενα απο αυτα δημιουργη ενα ενεργειακο πεδιο γυρω απο τον Vectorman και οταν το χρεισιμοποιητε καταστρεφει οτι βρισκετε στην οθονη.Καποια αλλα μεταμορφωνουν τον vectorman σε τρυπανι,βομβα η αυξανουν την ενεργεια.Οταν αρχιζει το παιχνιδι εχετε 5 ''Health spheres'' και με καθε ενα χτυπημα χανετε μια.Ουτε περισσοτερες ουτε λιγοτερς απλα μια.Οι εχθροι ειναι ιπταμενες πριονοκορδελες,μινι τανκς,και γενικα υπαρχει αρκετη ποικηλια οπως και στους αρχηγους του παιχνιδιου.Γενικα το Gameplay ειναι απο τα βαρια χαρτια του vectorman μαζι με τα γραφικα.

Το Vectorman ειναι απιστευτο παιχνιδι και αυτο το λεω εγω που ειμαι απο την κορυφη ως τα νυχια βαμενος NINTENDO.Δεν νοητε να υπαρχει οπαδος της sega και να μην εχει παιξει και να εχει σε περιοπτη θεση αυτη την παιχνιδαρα.Φανταστικα γραφικα,υπεροχο gameplay,καλη μουσικη,και πολυ δραση σε ενα παιχνιδι που σιγουρα θα επρεπε να δουμε καποιος sequel του σε κονσολα νεας γενιας.

[video=youtube;XY0CjXG--S8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok, καλή προσπάθεια! Λέγε τώρα: Ποιος είσαι και τι έκανες τον Metalcandyman?! :D

Πέρα από την πλάκα, άλλο ένα περιεκτικό review! :thumbup:

P.S. Μόνο εμένα άραγε με θυμίζει η ιστορία τον Wall-e ? (όχι τον admin! :D )
 
Υποκλινομαι :bow:

Υ.Γ Δεν ειναι το μονο το οτι προκειται Sega-παιχνιδο ειναι και ο τροπος γραφης , αυτο που λεμε πηγα διακοπες και ηρθα αλλος ανθρωπος.

(Μηπως πρεπει να πηγαινεις λιγο ποιο συχνα διακοπες Metalcandyman ???? )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Υποκλινομαι :bow:


Υ.Γ Δεν ειναι το μονο το οτι προκειται Sega-παιχνιδο ειναι και ο τροπος γραφης , αυτο που λεμε πηγα διακοπες και ηρθα αλλος ανθρωπος.

(Μηπως πρεπει να πηγαινεις λιγο ποιο συχνα διακοπες Metalcandyman ???? )
Φιλαρακι Nemo δεν σε πιανω τι εννοοις για τον τροπο γραφης αλλα για να το λες κατι θα ξερεις :D
 
Ωραιο review Billy , αν και δεν περιμενα να εκανες ποτε review για κονσολα της sega... :D Αρε τι κανει η ζεστη!!!!! :D
 
Ajax87 είπε:
Ωραιο review Billy , αν και δεν περιμενα να εκανες ποτε review για κονσολα της sega... :D Αρε τι κανει η ζεστη!!!!! :D
Χαχαχαχαχαχαχαχα καλο ρε φιλε :D Παντως αν δεις εχω γραψει και για Dreamcast και για saturn και για mega drive παλι.
 
metalcandyman είπε:
Χαχαχαχαχαχαχαχα καλο ρε φιλε :D Παντως αν δεις εχω γραψει και για Dreamcast και για saturn και για mega drive παλι.
Τωρα που το λες το θυμηθηκα... αλλα το αστειακι ηταν καλο :p
 
Πολύ καλό το Vectorman. Μου άρεσε πολύ ο χειρισμός και η μουσική. Πιστεύω ότι η techno ταίριαζε καλύτερα λόγω του design, με τα ρομπότ στο μέλλον κλπ. Επίσης η ποιότητα της μουσικής αλλά και του ήχου γενικότερα ήταν πολύ καλή για τις δυνατότητες του μηχανήματος.

Τα γραφικά και αυτά ήταν πολύ εντυπωσιακά αν όχι σε όλες τις πίστες σίγουρα σε κάποιες συγκεκριμένες ήταν κορυφαία. Το πρώτο παιχνίδι που είδα real time lens flare effects! Το 2ο δεν μου έκανε τόση εντύπωση πάντως, ίσως λόγω της αρκετά βαρετής 1ης πίστας.

Να σαι καλά Βασίλη που μου το θύμισες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τα δυο αυτα φοβερα παιχνιδια κυκλοφορησαν στη δυση του μηχανηματος, κινηση αξια επαινου για την sega. Αν και γνωρισαν μεγαλη εμπορικη επιτυχια, δεν ηταν ικανη να δωσει μια συνεχεια στη σειρα. Πραγμα πιθανοτατα καλο, μιας και η sega εχει μια μικρη ταση να βγαζει τα ματια απο τις καποτε φοβερες σειρες της. Οι φιλοι του ειδους (platform/shooter) πρεπει σιγουρα να παιξουν και τα δυο, βρισκοντε επισης ακομα σε προσιτες τιμες.
 
Με διαφορά από τις καλύτερες αποκλειστικότητες του Mega Drive. Όσο αφορά sequel του η Sega πήγε να το κατακρεουργήσει με το reboot που σχεδίαζε να βγάλει για το PS2 αλλά ευτυχώς έφαγε τόσο κράξιμο που έμεινε στα συρτάρια της Sega.

http://www.unseen64.net/2008/04/15/vectorman-ps2-cancelled/

Τώρα όμως που τα 2D games (κυρίως βασισμένα σε παλιά επιτυχημένα francises) πουλάνε πολύ δεν θα ήταν άσχημη ιδέα ένα νέο 2D Vectorman, αρκεί να το αναθέσουν στα κατάλληλα χέρια. Και με την ευκαρία θα ήθελα ένα νέο 2D sequel για το Ristar, Sega.
 
Πίσω
Μπλουζα