Vectrex αναζητείται..

Peri30

Retro Member
Joined
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
133
Αντιδράσεις
3
Παιδιά τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει μια μανία με τα games του Vectrex τα οποία βέβαια τα απολαμβάνω με τον φτωχό πλην τίμιο emulator του.. Αποφάσισα πλέον οτι θα πρέπει να ασχοληθώ με αυτά εκ του φυσικού τους ... Αναζητώ λοιπόν ένα Vectrex πλήρως λειτουργικό ώστε να μπορέσω να χαρώ και εγώ τα games που όπως διαβάζω είναι η μέρα με τη νύχτα στην οθόνη του original μηχανήματος. Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε για το πού μπορώ να προμηθευτώ ένα πλήρως λειτουργικό Vectrex ? Σας προλαβαίνω από το να μου απαντήσετε "από το ebay" γιατί δεν θέλω να ρισκάρω να μου έρθει το μηχάνημα πχ από Αγγλία ή Γερμανία χαλασμένο ή διαφορετικής κατάστασης από την περιγραφή του άγνωστου πωλητή ή σπασμένο κατά την μεταφορά του... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Επειδή το σύστημα δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα, δυστυχώς θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις κάποιο. Όσοι έχουν πάρει, το πήραν από eBay και για να το πουλήσουν θα πρέπει να έχουν βρει άλλο σε καλύτερη κατάσταση.
 
dr_slump είπε:
Επειδή το σύστημα δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα, δυστυχώς θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις κάποιο. Όσοι έχουν πάρει, το πήραν από eBay και για να το πουλήσουν θα πρέπει να έχουν βρει άλλο σε καλύτερη κατάσταση.
Κατάλαβα. Κάποια στιγμή θα βρω κάτι που θα πάει..
 
...και όσοι το πήραν το αγάπησαν τόσο παράφορα που είναι αδύνατο να το πουλήσουν - αποχωριστούν :flower: ...anyway καλή επιτυχία στην αναζήτηση και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε !
 
Η αληθεια ειναι πως οι περισοτεροι απο εμας πηραμε το ρισκο παραγγελιας του απο εξωτερικο με οχι και τοσο ευχαριστα αποτελεσματα συνηθως (βλεπε πυκνωτες και μοχλο χειριστηριου)...

καλη τυχη παντως στην αναζητηση σου και απο μενα :)

το μηχανακι θα το λατρεψεις!
 
Λοιπόν μόλις το πήρα και εγώ τελικά από το ebay ! Ο πωλητής ισχυρίζεται οτι είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Μένει να αποδειχτεί του λόγου το αληθές... Επειδή θα είναι η πρώτη μου εμπειρία με το μηχανημα θα ήθελα απλά να μου πείτε μερικά tips όπως τί πρέπει να προσέξω, πώς να το λειτουργώ, τί παίζει με τις ζελατίνες κτλ..Οσον αφορά τα games (εκτός από το ενσωματομένο Minestorm) έρχεται μαζί με τα Bedlam, Rip Off, Comic Chasm, Spike, Starship , τα οποία είναι στα κουτιά τους με τα manuals αλλά δεν έχουν όλα ζελατίνες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η οθόνη φαίνεται μια χαρά αλλά η αλλαγή πυκνωτών είναι επιβεβλημένη (και αρκετά δύσκολη)

Ο πωλητής λέει ότι στέλνει μόνο Αγγλία, πως τον "έψησες" ? ;)
 
geoanas είπε:
Η οθόνη φαίνεται μια χαρά αλλά η αλλαγή πυκνωτών είναι επιβεβλημένη (και αρκετά δύσκολη)Ο πωλητής λέει ότι στέλνει μόνο Αγγλία, πως τον "έψησες" ? ;)
Με βοήθησε ένας καλός φίλος που έχει διεύθυνση Αγγλία... Το θέμα είναι να παίζει καλά. Για την αλλαγή πυκνωτών υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει ?
 
Peri30 είπε:
Με βοήθησε ένας καλός φίλος που έχει διεύθυνση Αγγλία... Το θέμα είναι να παίζει καλά. Για την αλλαγή πυκνωτών υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει ?
ας ερθει με το καλο και εδω ειμαστε
 
- ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ NEO POST -

Λοιπόν παιδιά. Εχω επιτέλους στα χέρια μου το μηχάνημα !!!! Είμαι κατενθουσιασμένος ! Βέβαια δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Είχε πολύ βρωμιά και κάτι ασπρίλες σαν εκδορές τις οποίες αφέρεσα προσεχτικά με λίγο ασετόν αλλά επειδή φοβάμαι να μην ξασπρίσει το μαύρο χρώμα άφησα 2-3 να μου πείτε τί υλικό να χρησιμοποιήσω. Το καθάρισα εξωτερικά, το γυάλισα και νομίζω οτι το αποτέλεσμα όπως βλέπετε στις photos είναι αρκετά καλό. Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι αν μπορεί κάποιος που κατέχει το άθλημα , και επειδή είναι αρκετά δύσκολο να ξαναβρώ Vectrex αν αυτό μου πεθάνει , να μου αναλάβει εσωτερικό καθαρισμό και αλλαγή πυκνωτών ή ότι άλλη εσωτερική αλλαγή χρειάζεται ώστε να έχω την μέγιστη δυνατή απόδοση και μέγιστη διάρκεια ζωής... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Προβολή συνημμένου 49266Προβολή συνημμένου 49267
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
...και όσοι το πήραν το αγάπησαν τόσο παράφορα που είναι αδύνατο να το πουλήσουν - αποχωριστούν :flower: ...anyway καλή επιτυχία στην αναζήτηση και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε !

Το αγάπησα όταν το πρωτοείδα στην http://www.retrosystem.gr/ ...δεν κάθισα καν να το αγγίξω...απλά μια ματια ήταν αρκετή για να με υπνωτίσει.

 


Ειλικρινά θέλω ένα τέτοιο σύστημα,αναζητώ στο "ευλογημένο" διαδίκτυο αλλα δεν βρίσκω κάτι βολικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tι εννοεις "βολικο"? να εχει καλη τιμη?
 
Να μην έχει παράλογη τιμή,τουλάχιστον 1-2 games,φυσικά να είναι λειτουργικό και να στέλνουν ελλάδα.

 


Μερικές αγγελίες από αγγλία έχου όρο την παραλαβή από το σπίτι τους.



Από αμερική είναι απλησίαστο.
 
Σε καταλαβαινω απολυτα. Και εγω στη retrosystem το ερωτευτηκα και απο τοτε κατεβαλα τεραστια προσπαθεια για την ευρεση ενος καλου κομματιου. Χρειαστηκε μαλιστα να αγορασω 2 ωστε να κρατησω το καλυτερο.. Ψαχνε καθε μερα σε αγγλικο και γερμανικο ebay και μολις βρεις ακομα και αν δεν στελνει ο πωλητης Ελλαδα στειλτου msg οτι ενδιαφερεσαι αμεσα κτλ ...
 
Όπως τα λες...έχω κινηθεί ανάλογα σε uk...για γερμανία δεν προσπάθησα.


Έχω ρίξει παρακαλετά και ψηστήρι σε δυο από αγγλία.
 
Πίσω
Μπλουζα