Vectrex How to 1 - Άνοιγμα και καθαρισμός χειριστηρίου

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Χθες, που έφερε ο Gryzor το Vectrex του...όπως σας είπα το πλήκτρο 4 (βασικό πλήκτρο στο 99% των παιχνιδιών) του χειριστηρίου δεν ανταποκρινόταν καθόλου στο πάτημα.

Αποφασίσαμε να το ανοίξουμε, αλλά γρήγορα καταλάβαμε ότι δεν υπάρχει πουθενά στο ίντερνετ κάποιος οδηγός αναλυτικός και με φωτογραφίες.

Όμως, ας πούμε αρχικά λίγα βασικά για το χειριστήριο.

Πρόκειται για ένα πολύ ευαίσθητο χειριστήριο, το οποίο δυστυχώς αν χαλάσει φαίνεται αδύνατο να διορθωθεί.

Το βασικότερο πρόβλημα προκύπτει στο μοχλό, ο οποίος λειτουργεί με έναν μηχανισμό που προσωπικά είδα για πρώτη φορά.

picture.php


Κουνώντας το μοχλό, ο σταυρός μετακινείται και σπρώχνει κάτι σαν "dimerakia" (δεν τα πάω καλά με τις ορολογίες).

Αυτό που πρέπει να προσέχετε σε ένα χειριστήριο είναι ότι ο μοχλός θα πρέπει να επιστρέφει μόνος του στο κέντρο. Αν δεν επιστρέφει, σημαίνει ότι κάποιο από τα σιδεράκια του μηχανισμού έχουν σπάσει και τουλάχιστον μία από τις κατευθύνσεις δεν θα λειτουργεί..

Ωστόσο, μην τρομοκρατηθείτε αν δείτε έναν μικρό "τζόγο" στο κεντράρισμα του μοχλού. Αυτό είναι φυσιολογικό. Το ζήτημα είναι να μην μένει στην άκρη της διαδρομής.

Από εκεί και πέρα τα κουμπιά συνήθως κολλάνε - κλασικά - λόγω διάβρωσης ή βρομιάς στις επαφές της πλακέτας, επομένως με ένα απλό καθάρισμα με οίνοπνευμα το πρόβλημα λύνεται.

Το άνοιγμα του χειριστηρίου είναι ιδιαίτερα δύστροπο και απαιτεί τεράστια προσοχή. Οι βίδες του χειριστηρίου - δυστυχώς - βρίσκονται κάτω από το αυτοκόλλητο της πρόσοψης.

picture.php


Εδώ χρειάζεται εξαιρετικά μεγάλη προσοχή. Το αυτοκόλλητο δεν είναι χάρτινο, είναι αρκετά λεπτό αλλά πλαστικοποιημένο.

Για να βγει μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα πιστολάκι μαλλιών ώστε να ζεστάνεται την επιφάνεια και την κόλλα. Προσεκτικά με ένα πλακέ κατσαβιδάκι ή άλλο αντικείμενο ανασηκώστε ελαφρώς περιμετρικά την άκρη του αυτοκόλλητου. Συνεχίστε σταδιακά να ζεσταίνεται με το πιστολάκι και να ξεκολάτε το αυτοκόλλητο.

Προσοχή, είναι καλό να χρησιμοποιήσετε ένα μεταλλικό αντικείμενο για να στηρίξετε το αυτοκόλλητο και να μην κολλήσει ξανά στην κόλλα που ζεσταίνεται.

Αφού βγει το αυτοκόλλητο, υπάρχουν 5 βίδες στο πλαστικό.

Μόλις βγουν οι βίδες, γυρίστε το χειριστήριο από την ανάποδη (τα πλήκτρα προς τα κάτω) και αφαιρέστε το πλαστικό.

picture.php


Υπάρχει άλλη μία μικρή βίδα στην πλακέτα με τις επαφές των πλήκτρων.

Ξεβιδώστε αυτή τη βίδα και σηκώστε προσεκτικά την πλακέτα και γυρίστε την από την ανάποδη πλευρά.

picture.php


picture.php


(δυστυχώς το λάστιχο των πλήκτρων δεν το έβγαλα φωτογραφία ...)

Όπως βλέπετε, υπάρχουν 4 επαφές για τα πλήκτρα. Η πρώτη από τα δεξιά βλέπεται ότι είναι αρκετά διαβρωμένη - πιθανότατα από κάποιο υγρό που χύθηκε στο πλήκτρο σε συνδυασμό με την πολύ βαριά χρήση..

Στη δική μας περίπτωση, αφού καθαρίσαμε καλά τις επαφές με μπατονέτα και οινόπνευμα, το πρόβλημα του πλήκτρου διορθώθηκε και πλέον ανταποκρίνεται πολύ καλά στο πάτημα!!
 
To υγρό που χύθηκε είναι απλά ιδρώτας!!!!!!!

Φαίνεται άσχημο αλλά διορθώνεται εύκολα.
 
Κάποια στιγμή πρέπει να κάτσω να ξεκοιλιάσω και το δικό μου...ευχαριστώ για τις φωτό, μπορεί να αποδειχτούν χρήσιμες! :)
 
Αλήθεια....8)

Πως ξεκόλλησες το αυτοκόλλητο και δεν το καταστρεψες??? ????

Δοκίμασα στο δικό μου joystick να το βγάλω αλλά τα χρώματα έμειναν στο πλαστικό .....

Βέβαια το δικό μου joystick είναι εντελώ κατεστραμένο, αλλιώς σιγα μη δοκίμαζα.... :D

Φίλε Plink, οι φωτογραφίες σου με βοήθησαν αρκετά με τα καλώδια και θα προσπαθήσω να φτιάξω το ίδιο, αλλά μάλλον θα χρειαστώ και ένα custom case..... :sad:

Δυστυχώς, ο προηγούμενος κάτοχός του, μάλλον προσπαθόντας να ανοίξει το joystick, χωρις αποτέλεσμα, αποφάσισε να το κόψει στη μέση με ένα πυρωμένο....... μαχαίρι?.......κατσαβίδι ???? Θα σας γελάσω ....:sad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραθέτω και τα ακόλουθα από το Vectrex FAQ ,που μπορεί να αποδειχθούν χρήσιμα :

"Q. My joystick won't auto-center anymore; can I fix it?


(AKA How do I get inside or open up my joystick?)


 


You can't make it "good-as-new", but you can repair it so that is is



usable again. You must first get past the sticker on the top of the



joystick to get at the 5 screws that hold it together (4 are about 3/8"



in from the sides and 1/2" from the top/bottom and the last is about



1/2" to the right of the cable). Just feel around and you should be



able to find where the holes are. You can either try to peel off the



sticker (difficult to do without damaging it but possible if you are



careful) or simply punch 5 holes in it so you can remove the screws



(leaving most of the sticker intact). Now that you have the joystick



open, remove the broken spring that used to center the joystick.


 


You then have 2 choices that work equally well.


 


(1) Sean Kelly (skelly@flood.xnet.com) came up with another great



method. If you are technically inclined, you can open the potientometer



and replace the spring with a spring out of an Atari 2600 cartridge.



The spring that's used to push down the "protective" cover on 2600 carts



fits nicely. It needs a little bending, but I've replaced several



broken ones with them and they work great...


 


(2) Use the core from the largest available guitar string to replace the



spring you just removed. If you snip off one end you can remove the



(usually gold) wire wrapped around a core wire by pulling on the gold



wire. Credit goes to Dan Muntz once again for this clever solution and



to Mike Packard (lordgen@kaiwan.com) for details about the screws. "


 


 
teflon είπε:
Αλήθεια....8) Πως ξεκόλλησες το αυτοκόλλητο και δεν το καταστρεψες??? ????
Με πολύ προσοχή, πιστολάκι με ζεστό αέρα και τον Gryzor πάνω από το κεφάλι μου έτοιμο να με δαγκώσει αν έκανα πατατιά χεχε :cool:

Το δικό σου χειριστήριο φίλε Teflon σαν να το πάτησε φορτηγό είναι....πάλι καλά που δεν είχε την ίδια τύχη και το vectrex σου....
 
αααχ...σας ζηλεύω βρε παιδιά με τα vectrex... έριξα μια ματιά να δώ αν κινείται κάτι και τρόμαξα από τις τιμές που είδα! μέχρι και 1000 δολλάρια έφταναν... :(

Ελπίζω κάποια στιγμή...να μπώ και εγώ στο club!
 
Stanfromgreece είπε:
αααχ...σας ζηλεύω βρε παιδιά με τα vectrex... έριξα μια ματιά να δώ αν κινείται κάτι και τρόμαξα από τις τιμές που είδα! μέχρι και 1000 δολλάρια έφταναν... :( Ελπίζω κάποια στιγμή...να μπώ και εγώ στο club!
Ε καλά υπερβολές.

Πρόσφατα ένα "και καλά" σφραγισμένο πουλιόταν 550 δολάρια + κάνα 100ρικο μεταφορικά.

Μια μέση καλή τιμή μαζί με μεταφορικά για Ελλάδα είναι 100-200 ευρώ...ανάλογα με τι συνοδευτικά θα έχει παρέα ;)
 
τον χτυπησααααααααα ευχαριστώ geoanas! Δεν το πιστεύω ότι το είχε σε τετοια τιμή...και λέει οτι δουλεύει κιολας!!! :D
 
Stanfromgreece είπε:
τον χτυπησααααααααα ευχαριστώ geoanas! Δεν το πιστεύω ότι το είχε σε τετοια τιμή...και λέει οτι δουλεύει κιολας!!! :D
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πλάκα κάνεις!!!!!!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ χαχαχαα ...κοίτα να δεις πλάκα πλάκα που το κάναμε μόδα το vectrex !!!!
 
Μεταφορικά πόσο πήγαν?
 
μεταφορικά δεν ξέρω ακόμα... γιατί δεν έκανα εγώ την αγορά... πήρα τηλέφωνο φίλο που ασχολείται με ebay και μου το ''χτυπησε'' εκείνος!!! Ολεεεεεε! χεχε.. μόνο σπάνιο δεν θα είναι στην ρετροπαρέα μας!
 
Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά τα μεταφορικά τα ρωτάνε πριν χτυπήσουν... αυτός μπορεί να ζητήσει όσα θέλει τώρα.

Μεγειά anyway :)
 
αμα πεί κανένα παλαβό ποσό (πχ...100 ευρώ!!!) απλά... δεν θα το πάρω! αλλά δεν νομίζω να το χτυπήσει τοσο πολύ! από Βέλγιο είναι!!!

Ευχαριστώ παιδιά! Ελπίζω να έχω και την βοήθειά σας αν χρειαστώ κάτι! :)
 
Και το δικό μου από Βέλγιο είναι (+3 παιχνίδια) και που ζήτησε 39 ευρώ που είναι λογική τιμή για κάτι τόσο βαρύ. Αν ζητήσει παραπάνω να ξέρεις ότι σε κλέβει.
 
ευχαριστώ πολύ gts... έτσι τώρα έχω ένα μέτρο σύγκρισης! :)
 
gtsamour είπε:
Και το δικό μου από Βέλγιο είναι (+3 παιχνίδια) και που ζήτησε 39 ευρώ που είναι λογική τιμή για κάτι τόσο βαρύ. Αν ζητήσει παραπάνω να ξέρεις ότι σε κλέβει.
Το δικό σου όμως είναι χαλασμένο χεχεεχεχεχεχε :cool:
 
Νομίζεις....... ποιός άλλος θα έχει πάρει vectrex με 3 παιχνίδια για 38 ευρώ? Ακριβώτερα από 38 κάνει μόνο το χειριστήριο πόσο μάλλον τα παιχνίδια :D

Χαλασμένο είναι για τους ασχέτους που δεν πιάνει ο χέρης τους :D :D (γιατί το δικό σου τί ήταν? χε χε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Νομίζεις....... ποιός άλλος θα έχει πάρει vectrex με 3 παιχνίδια για 38 ευρώ? Ακριβώτερα από 38 κάνει μόνο το χειριστήριο πόσο μάλλον τα παιχνίδια :D
Χαλασμένο είναι για τους ασχέτους που δεν πιάνει ο χέρης τους :D :D
Έτσι...εσύ είσαι αρχιμάστορας δεν σε φοβάμαι ;)

Πάντως πλάκα πλάκα για το χειριστήριο..χθες ένα που παρακολουθούσα ebay...

βέβαια ήταν ολοκαίνουργιο, στο κουτί του με ζελατίνα...έκλεισε στις 40 λίρες μαζί με τα ταχυδρομικά...
 
Πίσω
Μπλουζα