VGA drivers cleaner.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
208
Αλάνια Χρόνια Πολλά!!!!!! :)

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι:

Αυτή τη στιγμή στο μηχάνημα έχω μια nVidia 8800GTX η οποία είναι δανεική (καλά στην ουσία χάρισμα) από αδερφικό φίλο. Από την άλλη εβδομάδα (ευελπιστώ ότι) θα αλλάξω τη κάρτα με μια ΑΤΙ 5870. Το ερώτημα είναι το παρακάτω:

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που εγγυημένα να διαγράφει τους drivers της προηγούμενης κάρτας ώστε η νέα να "κάτσει" με το καλύτερο τρόπο; Στο μηχάνημα έχω Win 7 Ultimate 64 bit. Έχετε δοκιμάσει κάποιο τέτοιο "εργαλειάκι" ;

Δυστυχώς με απλό uninstaller ακόμα και μέσα από το ccleaner δεν γίνεται τίποτε, οι εταιρείες παραγωγής καρτών γραφικών έχουν επεκτείνει το πόλεμο, το μίσος και την αλληλοφαγωμάρα ακόμα και στο πεδίο των drivers, λες και θέλουν να τιμωρήσουν όσους χρήστες αλλάζουν στρατόπεδο.

Τέλος, έχετε παρατηρήσει πρόβλημα όσοι έχετε αλλάξει "πλευρά" και δεν έχετε απεγκαταστήσει πλήρως τους drivers της προηγούμενης κάρτας σας;

Αν δεν βρω λύση θα διαγράψω το λειτουργικό και θα το εγκαταστήσω από την αρχή, όχι και τόσο επώδυνο, μια και το μόνο που θα χάσω είναι μερικά games που μπαίνουν ξανά εύκολα. Βέβαια αν υπάρχει τρόπος για αποφυγή της όλης διαδικασίας, φαντάζομαι ότι θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο εδώ μέσα!!!!!
 
Προσωπικα χρησημοποιω αυτο

http://downloads.guru3d.com/Guru3D---Driver-Sweeper-(Setup)-download-1655.html

imageviewvt.jpg


uninstall τα παντα σχετικα ,boot σε safe mode ,καθαρισμα με το Driver Sweeper , reboot .... )

(αυτα ως μη ειδημων στο θεμα .... οποτε ας περιμενουμε την γνωμη των ειδικοτερων)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Αλάνια Χρόνια Πολλά!!!!!! :)
Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι:

Αυτή τη στιγμή στο μηχάνημα έχω μια nVidia 8800GTX η οποία είναι δανεική (καλά στην ουσία χάρισμα) από αδερφικό φίλο. Από την άλλη εβδομάδα (ευελπιστώ ότι) θα αλλάξω τη κάρτα με μια ΑΤΙ 5870. Το ερώτημα είναι το παρακάτω:

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που εγγυημένα να διαγράφει τους drivers της προηγούμενης κάρτας ώστε η νέα να "κάτσει" με το καλύτερο τρόπο; Στο μηχάνημα έχω Win 7 Ultimate 64 bit. Έχετε δοκιμάσει κάποιο τέτοιο "εργαλειάκι" ;

Δυστυχώς με απλό uninstaller ακόμα και μέσα από το ccleaner δεν γίνεται τίποτε, οι εταιρείες παραγωγής καρτών γραφικών έχουν επεκτείνει το πόλεμο, το μίσος και την αλληλοφαγωμάρα ακόμα και στο πεδίο των drivers, λες και θέλουν να τιμωρήσουν όσους χρήστες αλλάζουν στρατόπεδο.

Τέλος, έχετε παρατηρήσει πρόβλημα όσοι έχετε αλλάξει "πλευρά" και δεν έχετε απεγκαταστήσει πλήρως τους drivers της προηγούμενης κάρτας σας;

Αν δεν βρω λύση θα διαγράψω το λειτουργικό και θα το εγκαταστήσω από την αρχή, όχι και τόσο επώδυνο, μια και το μόνο που θα χάσω είναι μερικά games που μπαίνουν ξανά εύκολα. Βέβαια αν υπάρχει τρόπος για αποφυγή της όλης διαδικασίας, φαντάζομαι ότι θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο εδώ μέσα!!!!!

Υ.Γ. off topik mode on

τστστσ φτωχια καταραμενη ... :p

X-box 360 Elite, Wii, Gamecube, DS Lite, GBA Zelda Edition, GBA, Gameboy classic, Gameboy color, Gameboy pocket, 4X Dreamcast, Amiga 500, Amiga 500 plus, 2X Gaming PCs, 4X laptops. My babies: TOYOTA COROLLA '86 GTS old school Drift Machine, Mazda RX-8 new school Drifter, TOYOTA COROLLA '04 1,8lt 210PS, TOYOTA COROLLA '98, Matiz '00 daily drive
 
+1 για DriveSweeper,μακράν το καλύτερο πρόγραμμα για αυτή την δουλειά!
 
Παίδες το κατέβασα ήδη. Ευχαριστώ.

Στην παρούσα εγκατάσταση είχαν μείνει οι drivers από τη 4870 μου που μετακόμισε στο άλλο μου μηχανάκι και δεν γίνονταν uninstall με τίποτε. Δεν μπήκα με safe mode μια και τα αρχεία των παλιών drivers δεν χρησιμοποιούνταν. Μου ζήτησε reboot και όλα καλά.

Θα το ξανατρέξω όταν αλλάξω τη κάρτα. Αλλά θα μπω με την ενσωματωμένη της mobo αφού βγάλω την 8800, θα απεγκαταστήσω τα πάντα περί nvidia (η mobo έχει intel) και θα βάλω την ΑΤΙ έπειτα.

Η βοήθειά σας πολύτιμη, το πρόγραμμα το είχα ακουστά, αλλά ήθελα και γνώμη από ανθρώπους που ήδη το έχουν δουλέψει.
 
Δε κάνει και πολλά πράγματα μιας και δεν αγγίζει τίποτα στο drivers repository (μόνο όταν είναι WHQL drivers).

Ο καλύτερος τρόπος είναι να κάνεις boot σε safe mode, να κάνεις απεγκατάσταση του παλιού οδηγού και μετα boot κανονικά και εγκατάσταση του νέου.
 
Έτσι από περιέργεια μόλις μπήκα σε safe mode για να δω τι είχε απομείνει από ΑΤΙ drivers στο σύστημα.

Απλά, τίποτε! Βέβαια δεν χρησιμοποιώ ποτέ beta drivers και άλλα κουλά, παρά μόνο official κάθε φορά.

Εξαιρετικό πρόγραμμα! Βέβαια όταν αφαιρεθεί η nVidia θα μπω με safe mode με την ενσωματωμένη και θα διαγράψω τα πάντα just to be on the safe side!
 
Εγγύηση το utility αυτό,κάνει μια χαρά δουλειά!
 
Πίσω
Μπλουζα