Vga to scart καλώδιο...

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
125
Είδα στο thread για το snes mini μια αναφορά για το vga to scart καλώδιο, και σκέφτηκα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση μιας και παιδεύομαι αρκετό καιρό, λόγω ελλείψεως σχετικού documentation.

Θέλουμε με έναν φίλο να φτιάξουμε μια καμπίνα mame, χρησιμοποιώντας ένα παροπλισμένο pc του 2006 με μια agp ati κάρτα γραφικών και την παλιά του sony trinitron.

Βρήκα στο internet το σχηματικό για το καλώδιο,αρνούμενοι να δώσουμε 20+ ευρώ για το έτοιμο που υπάρχει στο ebay. Το έφτιαξα όπως στην φώτο, με την διαφορά ότι έβαλα usb στα 5 volt αντί για το molex για να είναι πιο compact. (Γείωση για το usb πήρα στο pin 18 στο scart, αν έχει σημασία) Το προτείνει και η σελίδα που είναι αναρτημένη η φωτογραφία.

Το pc του φίλου όμως δεν λειτουργεί σωστά, και μέχρι να το φτιάξουμε είπα να δοκιμάσω το καλώδιο σε ένα δικό μου pc με windows 10, την radeon 5570 και μια δικιά μου crt philips. Η αρχική μου σκέψη ήταν να βάλω τον crt emudriver. Το documentation του driver και οι αναφορές στο νετ, λένε πως δεν είναι συμβατό με την κάρτα μου και έτσι και εγώ δεν το ρίσκαρα, φοβούμενος μην κάνω κάποια ζημιά, μιας και αυτό είναι το κύριο pc μου στον χώρο που το χρησιμοποιώ.

Λίγο καιρό μετά ανακαλύπτω το groovy arcade, μια διανομή arch linux προορισμένη για mame-emulator καμπίνες, που υποτίθεται οτι παρέχει υποστήριξη για 15khz σε όλες τις κάρτες της ati. Εδώ το documenation είναι ανύπαρκτο για την συμβατότητα με hardware,αλλά είπα να το δοκιμάσω επειδή είναι διανομή live cd. Εδώ δυστυχώς το μόνο που κατάφερα ήταν να δω μαύρη εικόνα με τρεμάμενες γραμμές. Τσέκαρα τις κολλήσεις που έκανα αλλά δεν βρήκα κάτι λάθος.

Δοκίμασα ένα άλλο σχηματικό, το οποίο έχει μόνο horizontal scan και καμιά αντίσταση. Εδώ το μόνο που κατάφερα ήταν να έχω πιο πολλές γραμμές στην ίδια μαύρη εικόνα, αλλά και παρεμβολές σε όλα τα inputs της τηλεόρασης.

Μήπως δεν είναι συμβατή η κάρτα μου επειδή είναι πιο πρόσφατη και παιδεύομαι άδικα? Σε ξένο forum που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να μπω στο debug mode της κάρτας μου και να ενεργοποιήσω από εκεί τα 15khz, αλλά δεν έχω ιδέα πως γίνεται αυτό, και το google δεν βόηθησε

Από την άλλη, έχω δει πολλά βίντεο στο youtube να δείχνουν να τρέχει το groovy arcade σε crt tv αλλά κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να πει ποια κάρτα και τι καλώδιο έχει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον είναι ασύμβατη η κάρτα γραφικών. Δοκίμασε με μια άλλη, προτείνω παλαιότερη. Το καλώδιο αυτό λειτουργεί 100% στο επιβεβαιώνω. Απλά δεν σου δείχνει εικόνα έτσι απλά, χρειάζεται τον crt emu ή το soft15khz. Ότι πρόβλημα σου παρουσιάζει είναι μάλλον από την κάρτα γραφικών.

Αυτό ακριβώς το καλώδιο έφτιαξα και τα 5v τα δίνω από το τροφοδοτικό του pc, δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό. Με μια ati 3450 πέρασα κανονικά τον driver της στα xp, μετά πέρασα τον crt emu driver και άλλαξα την ανάλυση σε 640x480. Μετά το restart η εικόνα στην sony crt ήταν λουκούμι.
 
Εγω εχω την hd 7770 2gb gddr5 και απο οτι εχω διαβασει λειτουργει μια χαρα με τον crt emudriver 2 τις calamity και λενε οτι ειναι καλυτερος απ τον πρωτο!!υποστιριζει την σειρα amd hd 5000 6000 7000.το θεμα ειναι οτι αλλοι γραφουν κατι πηγε στραβα και δεν ηξεραν τι να κανουν και ζητουσαν οδηγιες απ την calamity!οποτε το αφησα μηπως παει κατι στραβα και αντε μετα να ξαναπερναω emulators να παω να φτιαξω την καρτα και μπαινω σε εξοδα.δεν εχω αλλο pc για πειραματα οποτε αν καποιος ηξερε να πει βημα βημα την διαδικασια με τον crt emudriver 2 ποιο καλωδιο vga to scart και πως ρυθμιζουμε το mame και τους αλλους emulators model 2-3 demule κτλ ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι κατι δεν θα παει στραβα ετσι το κανω ευχαριστως!!για μενα θα ηταν οτι καλυτερο στα ρετρο η συνδεση vga to scart 15khz στην crt.
 
Εχω ένα PC κάπου παρατημένο που έβγαζε εικόνα σε CRT μόνο που τα 5v τα έπαιρνα απο το vga (μπορεί να κάνεις ζημιά έτσι στη κάρτα γραφικών) και έπαιζε και με AGP Ati Radeon X700 pro και με Nvidia Geforce 4 mx. Ιστορία μεγάλη μέχρι να φτιάξω το καλώδιο μόνος μου. Υπόψιν δεν έχουν όλες οι CRT RGB scart, ορισμενες που ειναι της πλακας εχουν AV, αλλα η Trinitron σιγουρα έχει γιατί έχω κι εγώ μία Trinitron. Το PC αυτό είχε windows XP, Athlon XP 2600+, 1 gb RAM. Και άλλο μπέρδεμα μετά να σετάρεις τις αναλύσεις που θες ειδικό utility και έτοιμα modes και δε μπορείς να περάσεις όσα mode θέλεις απο ότι θυμάμαι αλλά 4-5 κάπου εκει

​​​​​​Δες και αυτό http://www.arcadeinfo.de/showthread.php?9365-RGB-via-SCART&s=c8a7045cc7d4d8eb79f6ffc58e15e0cc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπάρχει μπέρδεμα. To πρόγραμμα που χρειάζεται για να κετεβάσεις ανάλυση χαμηλότερη από 640x480 εϊναι το freeware quickres και το βρίσκεις εδώ http://www.softpedia.com/get/Tweak/Video-Tweak/Quick-Res.shtml

Πολύ σωστά αυτό που γράφει ο shinobi για τις πολύ παλιές τηλεοράσεις που δεν έχουν true rgb. Τα τελευταία crt μοντέλα είχαν true rgb και αυτά που είχαν 2 ή περισσότερα scart.
 
Εχω φάει τα νιάτα μου σε αυτό το θέμα. Το Quickres είναι για να αλλάζεις αναλύσεις. Ορισμένες αναλύσεις που έχει δε παίζουν στη τιβι, με αποτέλεσμα να πρέπει να ξαναβάλεις το μονιτορ και να αλλάξεις ξανα σε 480i που παίζει η τιβι. Χρειάζεσαι ένα άλλο utility που δε θυμάμαι τώρα για να βάλεις αναλύσεις CPS1, Neo Geo κλπ γιατί δε τις έχει μέσα το soft15khz όταν το περνάς. Δε ξέρω τι παίζει με αυτό το crt emudriver, εμενα έπαιζε πάνω από τα κανονικά drivers της ΑΤΙ η nvidia με το soft15khz και έδινε κάποιες αναλύσεις πχ του Megadrive ήταν οκ απ'ότι θυμάμαι, 320x240 τις άλλες έπρεπε να τις περάσεις μόνος σου.
 
Όπως έγραψα το quickres είναι εφαρμογή που σε αφήνει να κατεβάσεις ανάλυση κάτω από 640x480 αν σε αφήνει η κάρτα γραφικών που έχεις. Διαφορετικά χωρίς τέτοια εφαρμογή δεν μπορείς να κατεβάσεις πολύ χαμηλή ανάλυση από τα windows settings. Φίλε μου shinobi, γιατί να βάλεις την ανάλυση που είχε το cps1; Σχεδόν κάθε παιχνίδι arcade είχε και διαφορετική ανάλυση. Δεν είναι δυνατόν να αλλάζεις ανάλυση συνέχεια.
 
Αν θες να παιξεις ΜΑΜΕ πχ τα παιχνιδια του CPS1 τοτε μπορεις να σεταρεις ξεχωριστα το παιχνιδι αυτο να εχει αναλυση 384x224. Ετσι παίζει σε full screen με τη κανονική του ανάλυση, ούτε με κενά εδώ κι εκεί ούτε τίποτα. Υπο τη προυπόθεση ότι έχεις περάσει την ανάλυση στο soft15khz κάτι που μόνο απλό δεν είναι.
 
Το ήξερα πως μόνο εδώ θα έβρισκα ουσιαστικές απαντήσεις στο ερώτημα μου

telonio είπε:
Μάλλον είναι ασύμβατη η κάρτα γραφικών. Δοκίμασε με μια άλλη, προτείνω παλαιότερη. Το καλώδιο αυτό λειτουργεί 100% στο επιβεβαιώνω. Απλά δεν σου δείχνει εικόνα έτσι απλά, χρειάζεται τον crt emu ή το soft15khz. Ότι πρόβλημα σου παρουσιάζει είναι μάλλον από την κάρτα γραφικών.
Αυτό ακριβώς το καλώδιο έφτιαξα και τα 5v τα δίνω από το τροφοδοτικό του pc, δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό. Με μια ati 3450 πέρασα κανονικά τον driver της στα xp, μετά πέρασα τον crt emu driver και άλλαξα την ανάλυση σε 640x480. Μετά το restart η εικόνα στην sony crt ήταν λουκούμι.
Αυτό συμπέρανα και εγώ. Δεν είναι συμβατή η κάρτα μου με την διανομή. Ψάχνω στις αγγελίες μήπως βρω καμιά παλιά ati radeon σε pci-e.

milntov είπε:
Εγω εχω την hd 7770 2gb gddr5 και απο οτι εχω διαβασει λειτουργει μια χαρα με τον crt emudriver 2 τις calamity και λενε οτι ειναι καλυτερος απ τον πρωτο!!υποστιριζει την σειρα amd hd 5000 6000 7000.το θεμα ειναι οτι αλλοι γραφουν κατι πηγε στραβα και δεν ηξεραν τι να κανουν και ζητουσαν οδηγιες απ την calamity!
Δεν το ήξερα οτι υπάρχει crt emudriver 2! Με γλυτώνει από την εύρεση συμβατής κάρτας γραφικών. Θα κάνω μια ξεχωριστή εγκατάσταση σε νέο δίσκο με τα windows 7 και θα πειραματιστώ εκεί..

Shinobi είπε:
Θα δοκιμάσω και αυτό το καλώδιο, αν και δεν βλέπω να έχει κάποια σημαντική διαφορά με το άλλο που έβαλα.

milntov είπε:
Εδω δειχνει την διαδικασια για την hd 5450 με τον καινουργιο crt emudriver 2.0 σε CRT bvm monitorhttp://geedorah.com/eiusdemmodi/foru...c.php?pid=1052

και εδω με τον παλιο crt emudriver για πιο παλιες καρτες τις ati

Άκρως κατατοπιστικά τα links! είναι αυτό που έψαχνα!!

Στο προηγούμενο πόστ, ξέχασα να γράψω πως έχουμε δοκιμάσει σε ένα άλλο pc που έχει ο φίλος με geforce που έχει έξοδο s-video να συνδέσει την τηλεόραση. Υπάρχει περίπτωση αυτή η geforce να είναι συμβατή με τον crt emudriver ή το soft15khz ? Θα μας βόλευε περισσότερο μιας και είναι όλα ήδη σεταρισμένα σε αυτό το pc. Δεν θυμάμαι ποια κάρτα είναι. Μπορεί να είναι η 6600 ή η 8800

Το ήξερα πως μόνο εδώ θα έβρισκα ουσιαστικές απαντήσεις στο ερώτημα μου :)
 
1. Το s-video της καρτας βγάζει 480i

2. Λογικά η 6600 παίζει 99%, η άλλη δε ξέρω.
 
Παρεπιπτόντως, το svideo καλώδιο αν δεν είναι η οθόνη 100hz και είναι 50hz η εικόνα είναι πολύ θολή. Μόλις το δοκίμασα σε μια sony trinitron flat 100hz έχει πάρα πολύ καλή εικόνα. Σε μια άλλη trinitron 50hz με κυρτή οθόνη η εικόνα δεν βλέπεται.
 
telonio είπε:
Παρεπιπτόντως, το svideo καλώδιο αν δεν είναι η οθόνη 100hz και είναι 50hz η εικόνα είναι πολύ θολή. Μόλις το δοκίμασα σε μια sony trinitron flat 100hz έχει πάρα πολύ καλή εικόνα. Σε μια άλλη trinitron 50hz με κυρτή οθόνη η εικόνα δεν βλέπεται.
Στην δικιά μας περίπτωση έχουν γίνει ρυθμίσεις μέσω του service menu της τηλεόρασης, και δεν φαίνεται θολούρα. Το μόνο πρόβλημα είναι το κείμενο που φαίνεται λίγο 'τρεμουλιαστό'
 
Λογικό αφού είναι interlaced.
 
theoritikos είπε:
Στην δικιά μας περίπτωση έχουν γίνει ρυθμίσεις μέσω του service menu της τηλεόρασης, και δεν φαίνεται θολούρα. Το μόνο πρόβλημα είναι το κείμενο που φαίνεται λίγο 'τρεμουλιαστό'
Προσωπικά το μόνο που πειράζω στις crt τηλεοράσεις είναι μέσα στο service mode το overscan. Για να εϊναι η εικόνα μέσα στην οθόνη στα παιχνίδια του pc χωρίς να χάνεται η εικόνα τους περιμετρικά.
 
telonio είπε:
Προσωπικά το μόνο που πειράζω στις crt τηλεοράσεις είναι μέσα στο service mode το overscan. Για να εϊναι η εικόνα μέσα στην οθόνη στα παιχνίδια του pc χωρίς να χάνεται η εικόνα τους περιμετρικά.
Εμείς προσπαθήσαμε να φτιάξουμε εικόνα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε arcade monitor , εφόσον δεν μπορούμε να βρούμε ένα τέτοιο.Σε rgb πάντως που βάλαμε κάποιες κονσόλες δείχνουν εκπληκτικά με ζωντανά και φωτεινά χρώματα.
 
Και που δεν βρήκατε arcade οθόνη καλύτερα που χρησιμοποιήσατε crt τηλεόραση. Ξέρεις πόσες arcade οθόνες έχουν περάσει από τα χέρια μου και πόσες από αυτές είχαν σοβαρά προβλήματα από τις χιλιάδες ώρες λειτουργίας; Ώρες ατειλείωτες να φτιάξω τα χαλασμένα τροφοδοτικά τους, προβλήματα με το πυροβόλο και ξεβαμμένες οθόνες - για πέταμα, ποιός θα τις κάνει αναγόμωση; Eίμαι πολύ επιφυλακτικός αν δω ένα arcade εκτός λειτουργίας. Και βασικά οι arcade οθόνες ήταν οθόνες καθοδικού σωλήνα, όπως και οι crt τηλεοράσεις. Νομίζεις πως μια arcade οθόνη έχει μεγάλες διαφορές με μια crt τηλεόραση έγχρωμη πρώτης γενιάς; Δεν αναφέρομαι σε trinitron και μεταγενέστερες τεχνολογίες που καθοδικό σωλήνα είχαν μεν, αλλά με πιο σύγχρονα κυκλώματα.
 
Επιχείρησα να βάλω τον crt emudriver 2 σε καινούρια εγκατάσταση με windows 7. Κάνω όπως ακριβώς λέει ο οδηγός που παραθέσατε, αλλά πάλι δεν βλέπω τίποτα στην τηλεόραση μου όταν συνδέω το καλώδιο. Δοκίμασα και διαφορετικές ρυθμίσεις μήπως δεν υπάρχει συμβατότητα (pal tv, standard 15 khz κλπ) αλλά παραμένει η μαύρη οθόνη.

Κατέβασα τον driver CRT Emudriver & CRT Tools 2.0 beta 10 (Catalyst 12.6) for Windows 7/8/10 64-bits . Να δοκιμάσω και τον CRT Emudriver & CRT Tools 2.0 beta 10 (Crimson 16.2.1 non-GCN* cards) for Windows 7/8/10 64-bits, ή μήπως η κάρτα μου είναι ασύμβατη τελικά ? (hd 5570)
 
Δεν έχεις καμιά άλλη κάρτα να δοκιμάσεις; Αν είσαι κοντά έλα να σου δώσω να δοκιμάσεις μια 3450, μια χαρά εικόνα δείχνει με αυτό το καλώδιο και τον crt emu driver.
 
Μηπως τελικα η σιγουρη λυση ειναι ο umsa scart adapter?telonio αν θυμαμαι καλα και συ πιο παλια ειχες βρει λυση με το umsa scart μετα απο αποτυχημενη συνδεση με αλλο καλωδιo vga to scart.το καλυτερο theoritikos ειναι να δοκιμασεις το καλωδιο σε καποια αλλη καρτα που δουλευει κανονικα με vga to scart για να σιγουρεψεις οτι δεν ειναι απο εκει το προβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα