VHS Συλλογή

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Mygdala
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Δεν έχει σχέση με συλλογή vhs οπότε συγχωρέστε με αν βγαίνω λίγο απ' το θέμα. Απλά μια ανάμνηση που είχα μικρός και θέλω να την αναφέρω εδώ μιας και είναι thread για vhs.Ο Ελεύθερος Τύπος από το 1986 μέχρι το 1990 περίπου (λέω τόσο γιατί μέχρι τότε την αγόραζε αυτή την εφημερίδα ο πατέρας μου), στο φύλλο του Σαββάτου είχε ένθετο το τηλεοπτικό πρόγραμμα της εβδομάδας (όχι σε στυλ περιοδικό αλλά στην εφημερίδα μέσα 5-6 σελίδες απλά θεωρούνταν ένθετο με ξεχωριστή αρίθμηση σελίδων).. σε αυτό το ένθετο λοιπόν είχε πάντα στην τελευταία σελίδα vhs προτάσεις για ενοικίαση. Παλιές και νέες ταινίες, κάποιες ελληνικές σειρές που βγήκαν σε βιντεοκασέτες (η Κάθοδος πχ ή τα Λαυρεωτικά), γνωστές και άγνωστες. Μου άρεσε αυτή η στήλη γιατί μάθαινες και κανέναν τίτλο από ταινίες,που δύσκολα έβλεπες από τα δύο τότε κρατικά κανάλια. Νομίζω με την έλευση των ιδιωτικών καναλιών υπήρχε αυτό το ένθετο μέχρι και τέλη 1990. Νομίζω κάποια τηλεοπτικά προγράμματα που έχουν αναρτηθεί από ελεύθερο τύπο είναι από αυτό το ένθετο. Απλά δεν γνωρίζω από 1991 και μετά δεν ξέρω αν το έβρισκες στην συγκεκριμένη εφημερίδα
 
Τα vhs είναι το μόνο φορμάτ (απ' τα γνωστά τέλος πάντων) που δεν υπάρχει ίχνος απ' αυτό στο σπίτι. Δεν είχαμε ποτέ βίντεο,ούτε κάποιοι στενοί συγγενείς ή συμμαθητές μου απ' τα παιδιά που κάναμε παρέα θυμάμαι να είχαν ,οπότε ραντεβού για βίντεο προβολές δεν είχαμε ποτέ. Ήταν και πολύ ακριβή συσκευή ακόμη και προς την δύση του τέλη 90ς. Ούτε καν στην εκκλησία της ενορίας είχε,να βλέπαμε ρε παιδί μου καμία Κυριακή στο κατηχητικό καμία καλτ ταινία της Ελπίς φίλμς :)
 
Μόνο στην σχολή σκίτσου και κόμικς στην Θεσσαλονίκη που είχα πάει,είχε ένα βίντεο όπου μας πρόβαλλαν ταινίες για δούμε τεχνικές για την αφήγηση στις ιστορίες. Αλλά για πολύ λίγα μαθήματα (4-5) μετά η συσκευή εξαφανίστηκε σε άλλη αίθουσα για άλλα τμήματα. Α είχαμε και στα Αγγλικά που πήγαινα μικρός λόγω ενός βιβλίου με τίτλο Video English,όπου πρόβαλλαν μικρά ταινιάκια και έπρεπε να βρούμε τι είπε ο καθένας κτλ
 
Μόνο στην σχολή σκίτσου και κόμικς στην Θεσσαλονίκη που είχα πάει,είχε ένα βίντεο όπου μας πρόβαλλαν ταινίες για δούμε τεχνικές για την αφήγηση στις ιστορίες. Αλλά για πολύ λίγα μαθήματα (4-5) μετά η συσκευή εξαφανίστηκε σε άλλη αίθουσα για άλλα τμήματα. Α είχαμε και στα Αγγλικά που πήγαινα μικρός λόγω ενός βιβλίου με τίτλο Video English,όπου πρόβαλλαν μικρά ταινιάκια και έπρεπε να βρούμε τι είπε ο καθένας κτλ
Μας έδωσες ιδέα για δώρο στα επόμενα γενέθλιά σου… (να μη μείνει απωθημένο! Λολ)
 
Έχω μια μικρή συλλογή από βιντεοκασσέτες, η οποία είναι η παρακάτω:
20240905_172519.jpg
- Μια βιντεοκασσέτα από ένα παλιό βιβλίο αγγλικών
- Μία ιταλική βιντεοκασσέτα με την ιστορία της Jaguar
- Η βιντεοκασσέτα του βιβλίου Hellads
- 2 άδειες TDK και Maxell, η μία 60άρα και η άλλη 180άρα.
- Μία πολύ παλιά βιντεοκασσέτα με κάτι ντοκιμαντέρ. (Αυτή που λέει Sea World)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα