Video reviews ρετρό παιχνιδιών από retronoobs

Σπύρο +1! :thumbup:

Το "κακό" με την πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί και δήθεν κάνει reviews, είναι ότι δε μπορεί να νιώσει τη μαγεία!....

Ακόμα θυμάμαι το Saboter που έπαιζα όταν ήμουν μικρή!....Θυμάμαι κάθε κίνηση του sprite, τη μπλε οθόνη, το άτσαλο scrolling της οθόνης! :D

Και ξέρετε γιατί τα θυμάμαι? Γιατί τα γραφικά μπορεί να ήταν χάλια, αλλά για μας ήταν το παν! Και ό,τι δε βγάζαμε από την "άτσαλη" εικόνα, το έφτιαχνε η φαντασία μας....

Θυμάμαι να παίζω το space invaders σε κάποιο handheld από αυτά που κυκλοφορούσαν, μεταγενέστερα των game 'n' watch. Και καμιά φορά, έμπαινα με το μυαλό μου μέσα στη μαύρη οθόνη και νόμιζα στ' αλήθεια ότι είμαι στο διαστημόπλοιο που προσπαθεί να σκοτώσει τους κακούς - ήμουν αυτή η πράσινη κουκκίδα που πυροβολεί!!!

Ποιο παιδί σήμερα μπορεί να το νιώσει σαν συναίσθημα - τόσο δούλευε η φαντασία μας, γιατί τα μάτια μας δεν είχαν "μασημένη τροφή".... Τώρα τα μικρά τα θέλουν όλα στην τρίχα - όπως είναι πραγματικά!

Από την άλλη -σκέφτομαι εγώ τώρα!- αν είναι όλα, όπως και στην πραγματικότητα, γιατί να παίξω?! :)

(μικροί προβληματισμοί στις 3 η ώρα τη νύχτα!)
 
D@redevil είπε:
Το "κακό" με την πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί και δήθεν κάνει reviews, είναι ότι δε μπορεί να νιώσει τη μαγεία!....

Ακόμα θυμάμαι το Saboter που έπαιζα όταν ήμουν μικρή!....Θυμάμαι κάθε κίνηση του sprite, τη μπλε οθόνη, το άτσαλο scrolling της οθόνης! :D

Και ξέρετε γιατί τα θυμάμαι? Γιατί τα γραφικά μπορεί να ήταν χάλια, αλλά για μας ήταν το παν! Και ό,τι δε βγάζαμε από την "άτσαλη" εικόνα, το έφτιαχνε η φαντασία μας....

Θυμάμαι να παίζω το space invaders σε κάποιο handheld από αυτά που κυκλοφορούσαν, μεταγενέστερα των game 'n' watch. Και καμιά φορά, έμπαινα με το μυαλό μου μέσα στη μαύρη οθόνη και νόμιζα στ' αλήθεια ότι είμαι στο διαστημόπλοιο που προσπαθεί να σκοτώσει τους κακούς - ήμουν αυτή η πράσινη κουκκίδα που πυροβολεί!!!

Ποιο παιδί σήμερα μπορεί να το νιώσει σαν συναίσθημα - τόσο δούλευε η φαντασία μας, γιατί τα μάτια μας δεν είχαν "μασημένη τροφή".... Τώρα τα μικρά τα θέλουν όλα στην τρίχα - όπως είναι πραγματικά!
+1 :thumbup:

Α γεια σου...πεστα ρε Μαριαννακι!!! ;)

ΟΚ, μπορει να μην ειμαι ο δεινος gamer που ξημεροβραδιαζετε μπροστα απο μια οθονη

Η' να ξερω την παραμικρη τεχνικη λεπτομερεια του εκαστοτε game αλλα καποια πραγματα εχουν και ενα οριο!!! :angry:

Δεν μπορει να ερχεται ενας σημερινος πιτσιρικος που εχει συνηθισει να παιζει Ben 10 στο DS του και να σου λεει

οτι το Pac-Man ηταν η μεγαλυτερη πα..... που κυκλοφορησε ποτε σαν game. :tsktsk:

Ρε ισα πλυνε το στομα σου με χλωρινη και ακουαφορτε και μετα μιλα για τα arcades!!!! :rant:

Την εποχη που τρωγαμε δεκαρικα και πενηνταρικα στα arcades για να βγαλουμε την πιστα ουτε σαν σκεψη δεν υπηρχες....:mad:
 
Όπως τα λέτε. Αυτό ήταν που με εκνεύρισε κι εμένα και με έκανε να γράψω το post.

Πάντως για να μην πέφτουμε κι εμείς στην παγίδα της ισοπέδωσης, υπάρχουν αρκετά νέα παιδιά που ακούν με ενδιαφέρον όταν μιλάς για την εποχή του home computing και αναγνωρίζουν την ποιότητα ενός παλιού παιχνιδιού. Κάτι ανάλογο με εμάς που μας αρέσει να μαθαίνουμε για τα πρώτα χρόνια της τηλεόρασης στην Ελλάδα, κι ας μην μπορούμε να το εκτιμήσουμε 100%.

D@redevil είπε:
Από την άλλη -σκέφτομαι εγώ τώρα!- αν είναι όλα, όπως και στην πραγματικότητα, γιατί να παίξω?!
Έθιξες τεράστιο θέμα Μαριάννα, ίσως αξίζει δικό του topic. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο ρεαλισμός στα παιχνίδια, τόσο στην απεικόνιση όσο και στο τι συμβαίνει σε αυτά, θεωρείται τόσο μεγάλο προσόν.
 
Το να ειρωνευεται και να κοροιδευει καποιος πιτσιρικας παιχνιδια οπως pacman,Bomb jack,Donkey kong κλπ εμενα δεν με φαινεται παραξενο και ουτε με ενοχλει γιατι πολυ απλα ο εκαστοτε πιτσιρικας δεν εχει ζησει αυτες της εποχες και δεν ειναι και υποχρεωμενος να τα εχει παιξει οποτε μαθημενος στα καλογυαλισμενα γραφικα των σημερινων κονσολων η των pc λογικο ειναι γιαυτον να τα κοροιδευει,να τα ειρωνευεται και να κανει πλακα.

Το να τα κοροιδευει ομως και να τα τα ειρωνευεται ο καθε 30 φευγα καραγκιοζης που και καλα ασχολειται με τα videogames,εχει ζησει εκεινες της χρυσες εποχες αλλα και μπορει πολλα απο αυτα τα παιχνιδια να τα εχει και για αγαπημενα του και να τα εχει λιωσει στα νιατα του πραγματικα ειναι ηλιθιοτητα σε ολο της το μεγαλειο.Αυτο το φρουτο λοιπον που περιεγραψα ειναι η ριζα του κακου που για μερικα views και Likes η και γω δεν ξερω τι αλλα καθετε και ξευτυλιζει μια εποχη που ο ιδιος εχει μεγαλωσει μεσα σε αυτην και κατ επεκταση ξευτυλιζετε και ο ιδιος οχι στα ματια των πιτσιρικαδων που θα δουν το βιντεο και θα γελασουν μη καταλαβαινοντας καν τι παρακολουθουν οι περισσοτεροι αλλα στα ματια των υπολοιπων 30 φευγα που και να μην γουσταρει καποιος συγκεκριμενα παιχνιδια η να απεχθανεται τα home micros (οπως εγω πχ) ξερει να εκτιμαει καποιες αξιες και ποτε δεν προκυται να κοροιδεψει και να ειρωνευτη καποιο απο τα αυτα τα χιλιαδες παιχνιδια.

Γιαυτον λοιπον δεν φταινε οι πιτσιρικαδες αλλα ολοι οι αλλοι οι μεγαλοι και καλα που νομιζουν οτι ολα ειναι likes και views και προτιμουν να ξευτυλιζονται και να τους βριζουν και να τους δουλευουν στα σχολια απο κατω παρα να προσπαθησουν να κανουν ενα εξαιρετικοvideo retro review που θα τους βγαλουν ολοι το καπελο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα