Vintage Computer Festival [Ιουνιος 2010]

Αυτο δινει ιδεες....

Θα μπορουσαμε να κανουμε κατι παρομοιο ;)

Μαλιστα προτεινω να πει και ο καθενας εδω τι μηχανημα θα εστηνε

στο "περιπτερο" του :)
 
Κρίμα διαβάζοντας τον τίτλο νόμιζα ότι ήταν εδώ Ελλάδα :(
 
αν κάνουμε εδώ ρετροέκθεση όλοι θα κάνουμε τους πρόθυμους να βοηθήσουμε και στο τέλος θα πάνε 3-4 άτομα ως κορόιδα...δυστυχώς έτσι κάνουμε οι Ελληνάρες!
 
Πολύ καλό, πάντα χαίρομαι όταν βλέπω διάφορα τέτοια events, να προσπαθούν κάποιοι να κρατήσουν ζωντανά αυτά τα μηχανήματα και να σου παρουσιάζουν μία άλλη εποχή. Όποτε βλέπω τέτοια events μεγαλώνει και η ανυπομονησία μου για το project μου που θέλω να να φτιάξω το ρετρό μουσείο που έχω προαναφέρει σε άλλο thread με τη δική μου συλλογή.

spyros_s είπε:
αν κάνουμε εδώ ρετροέκθεση όλοι θα κάνουμε τους πρόθυμους να βοηθήσουμε και στο τέλος θα πάνε 3-4 άτομα ως κορόιδα...δυστυχώς έτσι κάνουμε οι Ελληνάρες!

Καταλαβαίνω αυτό που λες spyros, μιας και απ'ότι μου είχαν πει από αυτό το forum σε ανάλογη συζήτηση, ότι διοργανώθηκε τέτοιο event από την AmigaHellas (2007 DTE) και δεν είχε την ανταπόκριση και τη συνεργασία που αναμενόταν.

Πιστεύω πως αυτό γίνεται επειδή ναι μεν πολλοί μπορεί να προθυμοποιούνται να βοηθήσουν σε μια τέτοια περίσταση (και να το θέλουν πραγματικά), αλλά όταν έρθει η ώρα της "δουλειάς", τότε είτε λόγω υποχρεώσεων - κουβαλήματος - εξόδων κτλ (και επειδή είμαστε και Ελληνάρες ;) ) καταλήγει πάντα όπως περίπου το λες.

Επειδή όπως έχω προαναφέρει εγώ θα κάνω ένα τέτοιο "event" αλλά μόνιμο στο χώρο μου σαν ιδιωτική συλλογή, (και ανάλογα θα δω αργότερα για έκθεση κτλ) ευχαρίστως να φωνάξω από εδώ συμφορουμίτες να τα δούμε και να συζητήσουμε κτλ.

Υπομονή... ελπίζω ότι σε λίγους μήνες, ίσως και λίγο παραπάνω μιας και είναι πολύ βαβούρα και είμαι 1 άτομο μόνο! , να έχω καταφέρει το στήσιμο των δικών μου και θα είστε καλεσμένοι εκεί να δείτε ένα τέτοιο event χωρίς κόπο - κουβαλήματα - έξοδα κτλ ... :)
 
Να σας ποστάρω μερικές φωτογραφίες και εγώ; :)

DSC_0095-lowres.jpg


DINO πες αλεύρι..

DSC_0098-lowres.jpg


Η Χ1000...(αχχχ!)

DSC_0101-lowres.jpg


DSC_0103-lowres.jpg


DINO πες αλεύρι..ΞΑΝΑ!

DSC_0106-lowres.jpg


DSC_0108-lowres.jpg


Τα φαινόμενα απατούν!

DSC_0110-lowres.jpg


DSC_0114-lowres.jpg


DSC_0124-lowres.jpg


Δίσκοι 80 και 200 mb έτσι για να εκτιμίσουμε και λίγο τα μεγέθη μας τι σήμερον ημέρα!

DSC_0134-lowres.jpg


Ένας τοίχος γεμάτος λυχνίες...:Ρ

DSC_0135-lowres.jpg


Ζουμ!

DSC_0141-lowres.jpg


Twittering on Speccy

DSC_0119-lowres.jpg


Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι αναρτημένες στο amibay.org
 
Πολύ καλή κίνηση.... Εμείς τι κάνουμε;;;

Αγνοώ τις προκλήσεις των συμπαθών Αμοιβάδων, και συμφωνώ με το παρακάτω:

DoctorGalifrean είπε:
Αυτο δινει ιδεες....Θα μπορουσαμε να κανουμε κατι παρομοιο ;)

Μαλιστα προτεινω να πει και ο καθενας εδω τι μηχανημα θα εστηνε


στο "περιπτερο" του
:)
Αφού δε μπορούμε να οργανώσουμε μια πραγματική έκθεση, ας την κάνουμε virtual.... ;)
 
DINO είπε:
Πολύ καλή κίνηση.... Εμείς τι κάνουμε;;;
Αγνοώ τις προκλήσεις των συμπαθών Αμοιβάδων, και συμφωνώ με το παρακάτω:

Αφού δε μπορούμε να οργανώσουμε μια πραγματική έκθεση, ας την κάνουμε virtual.... ;)
Εγώ, σαν "συμπαθής αμοιβάδα" μπορώ να σας κάνω το κοννέκσιο με τον Γιώργο Τσεκούρα (ιδρυτή του Ελληνικού μουσείου πλεροφορικιάς) να συνεργαστείτε για να κάνετε κάτι τέτοιο οι εν Αθήναι χρήστες.!
 
Πες του να μας ενημερωσει για τη κατασταση του project του...ελπιζω να εχει βρει την ακρη. Κατι τετοιο λειπει πραγματικα.
 
Πίσω
Μπλουζα