Virtua Striker (2 + version)

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Λοιπόν, ποστάρω εδώ επειδή δέν βρίσκω καταλληλότερο Thread για το θέμα.

Το Virtua Striker 2, το γνωστό ποδοσφαιράκι της Sega στην πλατφόρμα Model 3, δέν παίζει σε καμμία έκδοση mame μέχρι στιγμής, παρότι υπάρχουν τα roms. Kάνωντας μιά ψαχτική, είδα ότι γενικά δέν υπάρχει σε κανένα emulator ακόμα κάποια playable version.

Μήπως κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο έχει καταφέρει κάτι ? Σε οποιοδήποτε emulator φυσικα (MAME, Gamecube, Dreamcast)....

Αλλιώς θα αναγκαστώ να αγοράσω κανα Gamecube, ή το Wii, και να βρώ το παιχνίδι σε κανα ebay !!! Έχουμε φαγωθεί να το βάλουμε σπίτι το ρημάδι, τόσα πενηντάρικα μας είχε φάει :)
 
Επειδή φυσικά δεν θέλουμε να αγοράσεις Lamecube σε καμμία περίπτωση, σε ενημερώνω ότι η έκδοση για Dreamcast παίζει επαρκέστατα στον NullDC. :)

vs21yb4.jpg


vs22iw4.jpg


(Photos από το δικό μου PC)
 
Ώπα....!!!!

Καλοοοοοοό !!!!!!!!!

Χμμμ,πρέπει να ξανασχοληθώ με το Dreamcast emulation μου φαίνεται....
 
Με τη σειρα μου να πω οτι απο την αλλη, ειναι τιμη για καθε gamer να εχει ενα TheGameCube σπιτι του (οπως εχει και ο Maddog) και φυσικα το Virtua Striker 2 ειναι μια κλαση ανωτερο στη συγκεκριμενη κονσολα.

picture.php


picture.php


(Photos, οχι απο το δικο μου Cube)

και η εισαγωγη του Virtua Striker 2002 σε GameCube




[ame=http://www.youtube.com/watch?v=arqfg8aVrI8]YouTube - Virtua Striker 2002

 
@Μaddog : Δοκιμάζω πάραυτα, many thanks !!!

@Telamonas: Μου φαίνεται ότι λέει πολλά αυτή η εκδοση του Striker ! (θεωρ.συνωμοσίας * Γιατί το intro ξεκινάει με την Εβραική σημαία, δεδομένης και της ανυπαρξίας ποδοσφαιρικά του Ισραήλ ?)

Δέν ξέρω για το Gamecube, γιατί άντε να ψάχνεις τώρα, άσε που δέν με συγκινούν τόσο πιά τα games του, άλλα εφόσον το Striker αυτό τρέχει και στo Wii, τότε μετά τις διακοπές τσιμπάω Wii χαλαρότατα !!!
 
Εχμ....Ή κάνω κάτι λάθος η δέν ξέρω τί Maddog !!!

Έχουμε και λέμε , NullDC 1.0.0 beta 1.6 (που προφανώς είναι η τελευταία, εκτός και άν υπάρχει καμμιά "κρυφή" και δέν τη βρήκα)

Bios κλπ, όλα κομπλέ, θεωρητικώς, και το Virtua Striker 2 2000.1 (NTSC μάλλον, χωρίς να ξέρω άν παίζει ρόλο). Με το τελευταίο plugin για γραφικά, αυτό που είναι και για την στερεοσκοπία.

Λοιπόν, το παιχνίδι bootάρει (όπως το κρασί μπουτάρη), όλα καλά με λίγα κλατσ-κλούτς στον ήχο. Μόλις ξεκινάει το μάτς, είναι σάν να βλέπω την εθνική στο Euro με 5-6 fps....Δοκίμασα λίγα πειράγματα απο δώ και εκεί, χωρίς καμμιά τύχη. Οπότε, άν έχεις την καλοσύνη, ρίξε μια λίστα με την "συνταγή" μπάς και παίξουμε !!!

By the way, απο το ψάξιμο ανακάλυψα ότι το Dreamcast έχει παιχνιδάρες !!! Κακώς δέν μου γέμιζε το μάτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να φταίει, εκτός φυσικά αν τα specs του PC σου δεν είναι επαρκή.

Όπως βλέπεις και στα screenshots εγώ έχω καρφί 50 FPS (X2 4600+ με 7600 GT)

Η μόνη διαφορά που βλέπω από την περιγραφή σου είναι ότι εγώ χρησιμοποιώ το plugin γραφικών χωρίς στερεοσκοπία (όνομα NullPVR Direct3D, Nov 7 2007 v1.0.0, μέγεθος 116 ΚΒ). Αλήθεια, το "Enable Dynarec" το έχεις checked; Γιατί χωρίς dynamic recompilation ο emulator σέρνεται ότι και να κάνεις.

Τέλος όλα τα images που τρέχω στον emulator είναι GD-ROM dumps (.gdi) και όχι χακεμένα .cdi. Το λέω αυτό γιατί ενδέχεται να υπάρχουν διαφορές και από εκεί.

Εν πάσει περιπτώσει, πες μας πρώτα τι PC έχεις και τα settings του emulator και το ξανασκεφτόμαστε...

\ είπε:
Δέν ξέρω για το Gamecube, γιατί άντε να ψάχνεις τώρα, άσε που δέν με συγκινούν τόσο πιά τα games του
Amen to that. Ας θυμίσω εδώ και στον κ. telamonas stokos που έσπευσε να με "μαρτυρήσει" ως κάτοχο "κύβου", ότι το Gamecube μου παραμένει σφραγισμένο στο κουτί του. Ακριβώς γιατί πριν το ανοίξω (αλλά αφού το είχα αγοράσει...) είδα εν δράσει το μηχάνημα του pooky και απογοητεύτηκα πλήρως από τα παιχνίδια.

\ είπε:
By the way, απο το ψάξιμο ανακάλυψα ότι το Dreamcast έχει παιχνιδάρες !!!
Amen to that too. By the way και o telamonas stokos έχει Dreamcast...

Μια του και μια μου στα μαρτυρήματα. :D :D:D
 
Μα φυσικα και εχω DC και ειναι η δευτερη φορα που το αγοραζω (μαζι με μερικες ντουζινες παιχνιδια) και παντα λεω οτι αυτη η κονσολα ειναι εκπληκτικη και οτι αδικηθηκε που την κυκλοφορησε η SErvice GAmes μιας και δεν ειχε την ικανοτητα να την κρατησει στην αγορα στους δυσκολους καιρους που εμφανιστηκε.

Τωρα, τη θεση του (καλου μου φιλου) κυριου Maddog οτι απογοητευτηκε πληρως απο τα παιχνιδια του TheGameCube σαφως και θα τη δεχομουν αν δεν ειχα δοκιμασει προσωπικα γυρω στα 500 παιχνιδια, αν δεν ειχα αγορασει γυρω στα 100, αν ειχα παιξει καπου αλλου τους αποκλειστικους ΑΑΑ τιτλους του, αν ΔΕΝ κοιτουσα τα screenshots που ποσταρα στα οποια φαινεται οι τεραστια διαφορα για το καλυτερο Virtua Strikers πχ , αν δεν ειχα 3 original GC Ikaruga, αν δεν επαιζα ολα τα GB/GBA/NES/SNES παιχνιδια μου στο ιδιο το GC, αν δεν ειχα αγορασει τα καλυτερα RPG παιχνιδια που κυκλοφορησαν αποκλειστικα για το GC, αν δεν περιμεναν 1 χρονο και κατι να παιξουν οι υπολοιποι το RE 4, αν δεν μπορουσα να παιξω με τον Link στο Soul Calibur II, αν δεν καρφωνα με τον Mario στο NBA Street και ολα αυτα χωρις να μου λειψει κανενας franchise τιτλος, ακομα και τα (του αντιπαλου δεους) SONIC HEROES, SONIC ADVENTURES 2 BATTLE κλπ κλπ

Amen to that & Jesus Saves ;)
 
Telamonas.stokos είπε:
αν δεν μπορουσα να παιξω με τον Link στο Soul Calibur II, αν δεν καρφωνα με τον Mario στο NBA Street
Αυτά τα δύο είναι σοβαρότατοι λόγοι για να μην παίξει κανείς τα συγκεκριμένα παιχνίδια σε Gamecube. :D :D:D
 
picture.php


Μετα το τελος της προσποιησης θα μοιραστουν σακουλες στους αμυντικους....

 

 

 

 


i wanna be like mario
:thumbup:


 
OK ! Problem Solved. Τα specs μου μιά χαρά είναι (x2 4200, 8800GT, 2Gbram), εντέλει έφταιγαν τα Vista ! Bootαρα σε XP και ο emulator τρέχει σφεντόνα. (παρότι είναι vista compatible, βάσει του readme, τεσπα) 1920χ1200 fullscreen στην 24άρα το Striker είναι πόρωση !!!

Μονάχα ένα πρόβλημα, το γήπεδο φαίνεται πολύ χάλια, το γρασίδι είναι σαν πράσινη πισίνα ώρες ώρες ! Και δέν υπάρχει καθόλου ουρανός (λέμε τώρα) Το image μου είναι σε cdi, δέν ξέρω άν τελικά φταίει αυτό. Θα προσπαθήσω να βρώ ένα gdi που λές και εσύ. Επίσης και ο ήχος είναι ολίγον τί χάλια. Έπαιξα με όλες τις ρυθμίσεις by the way, και τα γραφικά εξακολουθούν να είναι αρκετά corrupted. (Μόνο το γρασίδι βασικά και ο ουρανός, τα άλλα είναι κομπλέ) Επίσης το setάρισμα για joypads είναι λίγο pain in the ass, αλλα μήν τα θέλουμε και όλα δικά μας :)

Mε την ευκαιρία, δοκίμασα και άλλους τίτλους στο NullDC, το Dead or Alive 2 Special Edition, το Virtual Athlete 2k, το Sega GT ,και το Ikaruga !! Όλα έπαιξαν άψογα (σε φορμάτ cdi όλα)

Όσο για την "διαμάχη" DC και GC τί να πώ ! Μου θυμίζει Amiga vs Atari, SNES vs MD κλπ.... Μικρές διαφορές (αλλά πάντα κάποιο ξεχωρίζει λιγάκι !!!)
 
Λοιπόν, τελικά η δουλειά έγινε με την PAL έκδοση .Gdi και PAL bios ! Λογικά γίνεται το ίδιο και με τo NTSC ζευγάρι (.Gdi και bios) Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Επιτέλους ένοιωσα ότι παίζω Striker στο σπίτι μου, με την arcade αίσθηση ! Smooth κίνηση, όμορφα γραφικά, όλα super. Σήμερα το βράδυ έχω οργανώσει mini-πρωτάθλημα με 2 κολλητούς !!!

Το καλό είναι, ότι χάρηκα για την επένδυση που έκανα στην 8800GT για άλλη μιά φορά, μιάς και έτρεχα τον emulator υποβοηθούμενο απο τα settings στην κάρτα γραφικών, με 16χ antialisation, anisotropic filtering, vsync κλπ, όλα τερματισμένα. Το αποτέλεσμα είναι χάρμα οφθαλμών, και η κίνηση ακριβώς σάν τα arcades.

Όσοι διαθέτετε μιά καλή κάρτα, δοκιμάστε το και σίγουρα θα εκπλαγείτε απο το αποτέλεσμα. Τα παιχνίδια του Dreamcast σίγουρα αξίζουν, και θα πάθετε πλάκα με τα γραφικά, όπως την έπαθα όταν έβαλα και το Soul Calibur μετά το Striker !!!

Έν κατακλείδι, ο NullDC είναι ένας πολύ αξιόλογος emulator, για μία πολύ αξιόλογη κονσόλα, το Dreamcast. Πραγματικά, το ξαναλέω, δέν ήξερα ότι πρόκειται για μιά τόσο ποιοτική κονσόλα, με τόσα καλά games, ειδικά σε ότι αφορά τα arcade perfect conversions. Στην περίπτωση του Soul Calibur, έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερη και απο τα arcades.
 
Ε γενικα μιας και το DC ειναι μεταφορα του Naomi hardware για το σπιτι - εχει πολυ υψηλα ποσοστα ακριβειας στα συγκεκριμενα arcade convertions. Ειναι σαν να παιζεις το αυθεντικο arcade.

(Καλυτερο παντως δεν μπορει να ειναι :D )
 
Το SoulCalibur στο DC ειναι καλυτερο απο το arcade τοσο σε γραφικα οσο και σε gameplay...

Σε λιγες μερες SoulCalibur HD στο XBOX Live
 
Ναι με τη μικρη διαφορα οτι το Soulcalibur ειναι ΑΛΛΟ παιχνιδι στο DC και αλλο στο naomi. Δεν το μετεφεραν απλα, αλλα του αλλαξαν τα φωτα.

Για τη διαφημιση του XBOX Live σε παραπεμπω στο Πειθαρχικο του GRM (πανω απο 300 διαφημισεις το μηνα ειναι ποινικο) :D :D:D
 
Έχει ο καιρός γυρίσματα πάντως....Το virtua striker 3 βγήκε μόνο στο Gamecube, ενώ το 4 που είναι προς το παρόν μόνο στα arcades βασίζεται σε hardware Gamecube πάλι (Triforce, που είναι στην ουσία Gamecube με διπλάσια μνήμη) Λέτε να το δούμε σε κανα Wii ?
 
Telamonas.stokos είπε:
Ε γενικα μιας και το DC ειναι μεταφορα του Naomi hardware για το σπιτι - εχει πολυ υψηλα ποσοστα ακριβειας στα συγκεκριμενα arcade convertions. Ειναι σαν να παιζεις το αυθεντικο arcade.
(Καλυτερο παντως δεν μπορει να ειναι :D )

Telamonas.stokos είπε:
Ναι με τη μικρη διαφορα οτι το Soulcalibur ειναι ΑΛΛΟ παιχνιδι στο DC και αλλο στο naomi. Δεν το μετεφεραν απλα, αλλα του αλλαξαν τα φωτα.
Εντελώς ενημερωτικά κ. telamonas, το Soul Calibur δεν τρέχει σε Naomi hardware αλλά σε Namco System 12 (PS1 based) και η έκδοση του Dreamcast είναι σαφώς καλύτερη από το arcade. Η άποψη αυτή δεν είναι μόνο κατά Sega fanboys, αλλά κατά γενική ομολογία. ;)
 
Φυσικα και συμφωνω για το NAMCO System 12 - εκανα λαθος στην προταση μου, αλλα για το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν ειπα κατι διαφορετικο. Η εκδοση για DC ειναι καλυτερη απο το αυθεντικο arcade ακριβως επειδη ΔΕΝ ειναι το ιδιο παιχνιδι - δηλαδη οχι απλα μια ακριβης μεταφορα του - αλλα ενα παιχνιδι με παρα πολλα νεα στοιχεια και διαφοροποιησεις. Πιστευω συμφωνουμε σε αυτο.
 
και το virtua striker 2 αν δεν κανω λαθος ειναι φτιαγμενο στο model 3 arcade board το οποιο ειναι αρκετα κατωτερο του naomi
 
Δεν κάνεις λάθος για το ίδιο το Virtua Striker 2 και τους περισσότερους κλώνους του ('99 κλπ), αλλά το Virtua Striker 2 ver.2000 που υπάρχει στο Dreamcast είναι βασισμένο σε Naomi hardware.

http://www.system16.com/hardware.php?id=721
 
Πίσω
Μπλουζα