Virtual Acorn emulator

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος από τους συναδέλφους εδώ έχει το virtual acorn emulator και συγκεκριμένα το virtual RPC-adjust αυτό που δύνει τον strong arm Α7000+

Ευχαριστώ
 
Εγώ πάντως θα ήθελα να το αγοράσω στην ακριβή του έκδοση. Χαλάλι. Εχουν κάνει φοβερή δουλειά, αν και το core του emulator σηρίζεται στον Red squirrel.

Τώρα Rigardie μου ζητάς να μάθεις εάν αξίζει, ή τον θες κόπια; Για το θέμα κόπια ξέρεις τί παίζεται, για το άλλο, με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω περί ταχύτητάς του και σε τί πισί πρέπει να είναι στημένο για να αποδώσει.
 
Τελικά το αγόρασα original Είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΟΣ Καλύτερος ακόμα και απο μια Amiga δυστηχώς δεν έχει Ελληνική υποστίριξη (γραμματοσειρές και άλλα τέτοια)

Thanks Στον ΑΕΟΝ για την προσθήκη αυτή
 
Ποιά έκδοση αγόρασες; :nervous:

Απ'ό,τι είδα, το SA είναι αυτό που αξίζει περισσότερο, και σε χρήματα ασφαλώς αλλά και σε δυνατότητες, κυρίως όσον αφορά τη συνεργασία του ως client με τα Windows. Πολύ καλό, αλλά τα 120 λιρόνια θα ήθελα να τα δω να μεταμορφώνονται σε USB για 1200 και μετά σε κάτι άλλο.

Πολύ γουστάρω τα νεα φορουμάκια!!!!
 
βασικά είναι απαιχτος και ακόμα και σημερα στέκεται άνετα διπλα σε ενα pc αφού είναι το μόνο απο τα 3 μηχανήματα που επιβιώνει ακόμα και σημερα(εντάξη και η Amiga τα καταφέρνει αλλα τουτι εδώ είναι επαγγελματίες-εταιριες και τα λοιπα )
 
Μολις αρχισα να ασχολουμε με το Virtual Acorn...ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.

Το μασινι ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του!!

Μολις εξοικιωθω περισοτερο θα ποσταρω εντυπωσεις

Απο εδω μπορειτε να βρειτε τα patches ωστε να το φερετε στην τελευταια εκδοση και να βρειτε πολλα χρησιμα utilities (πχ ArcDisc)
 
και φαντάσου οτι δεν τρέχεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικό εκεί να δείς

ελπίζω σήντομα να έχω ένα κανονικό Α7000+
 
πλέον έχω έναν Α7000+ έναν Α600 τούμπανο A600 strong arm με usb κάρτες δικτίου κλπ έναν Α3000 με σκληρό δισκο και έναν IYONIX!!!
 
Ο Α600 ποιός είναι; Δεν τον έχω υπόψη μου. Το 7000+ από πού και πόσο; Ολο λόγια είσαι και καθόλου φωτος και τιμές! Αντε βαλε καμια να γουστάρουμε :D :D
 
ο Α600 είναι ορθογραφικό λάθος! (είναι ένα risc pc 600 photos kai videos θα ανέβουν τον ΣΚ)
 
Αλλο Α600 κι άλλο Risc PC 600. Δεν είναι ορθογραφικό λάθος, είναι πως να το πω.... δε μου κάθεται... :D :D

Τι strongarm έχει το Risc pc; Digital ή IBM; Στα πόσα Mhz;
 
[ame=

[MEDIA=youtube]urFXpXAhNKo[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=urFXpXAhNKo
 
Στο νεο PC δεν εχω floppy.

Πως μπορω να χρησιμοποιησω .adf images στον Virtual Acorn??
 
Να πάρεις ένα χάρβαλο με floppy. Η΄ένα floppy για το νέο PC... :p
 
Δεν θελω να μπαζοβγαζω δισκετες. Θελω να το ταϊζω με images. Μεγαλωσαμε βλεπεις... :p
 
Wally είπε:
Δεν θελω να μπαζοβγαζω δισκετες. Θελω να το ταϊζω με images. Μεγαλωσαμε βλεπεις... :p
...άλλο "μεγαλώσαμε", και άλλο "καλομάθαμε". :D :D :D

Wally είπε:
Στο νεο PC δεν εχω floppy.

Πως μπορω να χρησιμοποιησω .adf images στον Virtual Acorn??
Nα ρωτήξω κάτι;

Αφού μιλάμε για Virtual Acorn (ο οποίος είναι emulator), το να δέχεται images δισκεττών δεν είναι απόλυτα φυσιολογικό; Για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει σώνει και καλά floppy στο pc?

Eίχα χρησιμοποιήσει μία έκδοση του Virtual Acorn στο παρελθόν, και απ' ότι θυμάμαι υπήρχε option που έγραφε "insert floppy (image)"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ το τρεχω fullscreen. Μαλλον εχει αυτη την επιλογη σε windowed mode στη μπαρα. Θα το δοκιμασω (αν και θυμαμαι οτι στο παρελθον μου κρεμαγε και ελεγε Not Responding). Ελπιζω να ειναι και αρκετα εξυπνο να το κανει mount στο floppy που βλεπει το RiscOS
 
Μάλλον αυτό θα είναι !!

Για κάνε ένα Alt-Enter να φανεί το μενού, μπέκα το image, και αν πάλι σου "κρεμάσει", δες μήπως φταίει το συγκεκριμένο image που χρησιμοποιείς. Βάλε κάποιο άλλο, και ξαναδοκίμασε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα