Virtual Apple 2 emulator

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.285
Αντιδράσεις
3.332
Οσοι έχετε(είχατε) Apple IIc/e/gs και θέλετε να θυμηθείτε/δείτε πώς ήταν τα παιχνίδια αυτών των συστημάτων όπως επίσης τις δυνατότητες του υπερτατου Apple συστήματος της προ-Mac εποχής, του IIgs, υπάρχει ένας καταπληκτικός emulator, ο VirtualApple2 (βασισμένος στον KEGS) ο οποίος μάλιστα λειτουργεί άψογα online. Λειτουργεί κάτω από FF2/3 ή IE, δοκιμασμένα και τα 2. Με άλλους browsers δε γνωρίζω ποιό θα είναι το αποτέλεσμα (και δε μ'ενδιαφέρει :D ). Αφου λοιπόν διαβάσετε λίγα πράγματα στην αρχική σελίδα, πάνω πανω θα δείτε 2 γραμμές με αλφαριθμητικά λινκς για τα 2 αυτά συστήματα, δηλαδή τα Apple IIe/c και IIgs. Υπόψην ότι παιχνίδια που έτρεχαν σε IIc/e, έτρεχαν μια χαρά και στον IIgs, όχι όμως το αντίστροφο καθώς πολλά παιχνίδια γράφτηκαν ξανά για τον IIgs. Αφου κλικαρετε σε κάποιο γράμμα, θα σας εμφανιστεί μια λίστα με παιχνίδια που ξεκινούν από το γράμμα που επιλέξατε. Μετά επιλέξτε παιχνίδι και σε λίγο θα ερωτηθείτε να εγκαταστήσετε ένα πρόσθετο (εάν έχετε FF2/3) ή ActiveX (εάν έχετε IE). Εννοείται ότι το εγκαθιστάτε. Κάνοντας δεξί κλικ στο μαύρο frame που καταλαμβάνεται από τον emulator, κάνετε ρυθμίσεις σ'αυτόν. Συνήθως δε χρειάζεται να κάνετε ποτέ τίποτα. Κάτω από το παράθυρο εμφανίζονται 4 κουμπιά που ρυθμίζουν την ταχύτητά του. Το IIe ισοδυναμεί με συχνότητα 1Mhz, το IIgs με τα 2.8Mhz, το Transwarp με 8Mhz (ο Transwarp ήταν ο καλύτερος accelerator για IIgs, αντίστοιχος σε ποιότητα με τον Blizzard για A1200) και το fastest...απλά δοκιμάστε το :D , καθώς όλα πάνε πολύ γρήγορα και γενικά τα πάντα είναι unplayable. Κάτω από τα κουμπάκια αυτά υπάρχει ένα κουμπάκι Reboot! που κάνει το αυτονόητο. Εχετε κανει λοιπον κλικ στο παιχνίδι, και πανω αριστερά του παραθύρου του emulator θα δείτε ότι γίνονται download τα Images του παιχνιδιού, που μπορεί να είναι μια δισκέτα ή περισσότερες. Εάν είναι περισσότερες από μια, τότε δεξιά από τα 4 κουμπάκια εμφανίζονται τόσα κουμπάκια όσα και οι δισκέτες του παιχνιδιού και έχουν όνομα "Insert xxx.zip" όπου xxx θα είναι το νούμερο της δισκέτας. Στα κουμπάκια αυτά πατάτε κάθε φορά που το παιχνίδι σας ζητάει να εισαγάγετε την X δισκέτα. Αφου ολοκληρωθεί το download όλων των disk images, τρέχει το λειτουργικό το οποίο χρησιμοποιεί το παιχνίδι. Το λειτουργικό μπορεί να είναι το ProDOS 8 (για IIe/c), ProDOS 16 για τα αρχικά IIgs (προφανώς το παιχνίδι είναι από τα πολύ παλιά) ή το GS/OS που είναι πρόγονος του MacOS.

Τα υπόλοιπα στην οθόνη του PC σας και του IIgs μου όταν το παραλάβω ;) ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, ρε Rygar, πολλά χρόνια θα ζήσεις !!

Eίχα πετύχει το site αυτό τυχαία πριν αρκετό καιρό, αλλά ως κλασσικός τεμπέλης, δεν μπήκα στον κόπο να φορτώσω ούτε ένα παιχνίδι !! :D

(Mόνο με τον KEGS είχα ασχοληθεί αρκετά πριν κάποια χρόνια. Πρέπει να τσεκάρω να δω αν έχουν βγεί νέες εκδόσεις πλάκα-πλάκα).

Διαβάζοντας περί GS, θυμήθηκα ότι τον είχαν κάποτε και πρώτο βραβείο σε grand-prix του Pixel. Πραγματικά φοβερό μηχάνημα...

Εχω υπομείνει πολλές retro-φωτογραφίες εδώ μέσα, αλλά άμα δω και GS, φοβάμαι μήπως δεν αντέξω και αρχίσω να κόβω τις φλέβες μου. :( (και μάλλον δεν θα είμαι ο μόνος...)

Βρε Rygar, μήπως να ακύρωνες την παραγγελία όσο προλαβαίνεις ακόμα; Τι λες; :biglaugh: :diablotin:
 
Η παραγγελία θα ακυρωθεί ΜΟΝΟ "πάνω από το πτώμα μου" :D
 
...AKAΡΔΕ !! :icon_cry:

:biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα