VIRUS BOHΘEIA

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.888
Ειμαι σιγουρος οτι σε ολους σας εχει συμβει αλλα εμενα ειναι η πρωτη φορα.Σημερα παρατηρησα να αργουν να εμφανιστουν οι σελιδες και εκανα restart και στην εναρξη μου εγραφε τα παρακατω (φωτο) απο εκει και περα το μηχανημα σερνεται:eek: ειναι σοβαρα τα πραγματα να ανησυχω για dialers εχω pstn πως μπορω να το ξεφορτωθω εχω τον Mcafee virus scan.:nervous: :help: .
dsc00400qz2.jpg
 
από ότι βλέπω το συγκεκριμένο trojan είναι ακίνδυνο άρα μην ανησυχείς. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το McAfee το είδε αλλά δεν το αφαίρεσε??? κάνε ένα full scan από windows να δεις τι θα πει...

το κόλλησες από κάποια σελίδα στο net. Μη μου πεις ότι χρησιμοποιείς Internet Explorer???

anyway οφείλετε σε τρύπα των windows άρα αν κάνεις ένα win-update δε θα το ξανακολήσεις...

δεν έχει καμία σχέση με dialer!!!
 
Xalia τhanks για την συμπαρασταση. Κατα 90% απο σελιδα το κολλησα χρησιμοποιω τον mozilla firefox. Ειπες οτι δεν το αφαιρεσε μηπως παιζει ρολο οτι δεν τον εχω ανανεωσει τον mcafee εδω και πολυ χρονο αλλα αφου τον αναγνωρισε.....Εχω windows 98 οταν λες full scan εννοεις scandisc και το win-update μαλλον θα εννοεις να εχω το cd των windows που δεν το εχω. Αφου δεν εχει σχεση με dialer ολα καλα μονο που οταν κανω double click σε καποια εφαρμογη αργει πολυ να ξεκινησει. Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα (μικρο) να κατεβασω (v4875) και να εξαφανιστει; Thanks παλι.
 
VBS ιός Δεν μπορεί να κόλλησε από firefox. Η έκδοση του λειτουργικού που έχεις είναι απαρχαιωμένη και είναι αδύνατη η προστασία σου. Άλλαξε το λειτουργικό σου σε κάτι πιο σύγχρονο και ΜΕΤΑ κάνε full update
 
το clean 28 το είδες? Αυτός δεν ήταν ο μόνος ιός που βρέθηκε στο σύστημα σου! Αλλά ο μόνος που δε μπόρεσε να καθαρίσει το McAfee.

Anyway δε ξέρω τι hardware έχεις για να σου προτείνω ή όχι να βάλεις xp ή 2000 αλλά καλό (έως απαραίτητο) θα ήταν:

α) πέτα στα σκουπίδια το McAfee

b) βάλε η το NOD32 ή το F-Secure (και τα δύο είναι ελαφριά άρα δε θα έχεις πρόβλημα)

γ) κάνε ένα full scan , scan all disks δηλαδή

δ) είσαι ok
 
Ταπεινή μου άποψη: Είναι ώρα για εκείνο το format που συνεχώς αναβάλλεις. Δε θα με εξέπληττε καθόλου αν έχεις κολλήσει κι άλλα που δε βλέπει ο Mc(όχι μόνο λόγω έλλειψης updates…). Σώσε ότι χρειάζεσαι και στείλ’ τα όλα στην oblivion.

Μετά αντί για Mcfee, ronald mcdonald κ.λπ., βάλε avg(είναι free και ελαφρύ), ad-aware και zone-alarm αν δεν έχεις.
 
Παιδιά ότι antivirus-firewall-δε_ξέρω_και _εγώ_τι βάλει το πρόβλημα παραμένει ότι το λειτουργικό έχει τρύπες. Τι τρύπες δηλαδή το Grand Canyon είναι. Αν π.χ το tcp/ip stack του λειτουργικού είναι ένα flow από μόνο του τι να σου κάνει το firewall; Αφού για να δουλέψει κι αυτό το έρημο χρησιμοποιεί το tcp/ip!

Για αυτό λέμε το Α και το Ω είναι το λειτουργικό. Αν έχεις σωστή υποδομή έχεις και μικρότερη ανάγκη από πρόσθετη ασφάλεια.

Ακολουθεί πολιτική διαφήμηση:

Πατήστε το κεφάλαιο. Ναι στην ελευθερία σκέψης και έκφρασης.Όχι στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο της M. Όχι στα μονοπώλια

Βάλτε Linux να δείτε την υγιά σας. Ούτε antivirus, oύτε firewalls χρειάζονται και τρέχουν σχεδόν όλοι οι emulators

* Ελπίζω να μην καταχράστηκα όλη την επιοίκια των διαχειριστών.
 
Γιατί βρε shock το linux σεν κολλάει virus?είναι δυνατόν? :)
 
Και ομως ειναι...

Τα σκουληκια (worms-W32) χτυπουν συγκεκριμενα dlls - στο Linux δεν εχουμε dlls...

Τα viruses περιοριζονται σε μεταδοση μεσω emails - κατι που το 90-95% των ενσωματωμενων antiviruses των providers αποτρεπουν.

Τα spywares βρισκουν συνηθως ανοιχτες τις πορτες στους activeX browsers (με λενε Internet Exploler και ειμαι βλαξ LoL)

Σε γενικες γραμμες ειναι οπως τα ειπαν ο shock και ο xalia - βαζεις ενα σοβαρο λειτουργικο - ρυθμιζεις σωστα το ενσωματωμενο firewall και καθαρισες. Αν εχεις αγχος για αρχεια που σου δινονται σε cds τοτε ενα clamav ισως ειναι η λυση αλλα δεν βλεπω να αγχωνονται ιδιαιτερα οι χρηστες του Linux :))

Κατι ομως που ισχυει για ολους μας - η σωστη και εξυπνη "ιστοπλοια" ειναι απαραιτητη, Δεν κλικαρουμε οτιδηποτε σερβιρετε μπροστα μας - τσεκαρουμε παντα αν η διευθυνση που γραφει καποιος αντιστοιχει με αυτην που θα παμε LoL - δεν δινουμε ποτε passwords δημοσια - δεν κατεβαζουμε δηθεν απαραιτητους codecs στα hotsites - εξαντλουμε τις δυνατοτητες προστασιας που μας δινει ο browser μας και τελος δεν ...χτυπαμε τον moderator που την ειδε webteacher στο retromaniax ... (sorry πηρα φορα)
 
akmakas είπε:
Γιατί βρε shock το linux σεν κολλάει virus?είναι δυνατόν? :)
Αν και είμαστε Off topic φίλε μου akmaka θα σου απαντήσω. Σκέψου κάτι πολύ απλό. Στα windows μπορείς να σβήσεις το c:, να κάνεις format τον δίσκο εύκολα και με τη μια. Στο Linux για να το κάνεις αυτό πρέπει να είσαι root και τα περισσότερα distributions δε σου δίνουν αυτή τη χαρά. Είναι υποχρεωτικό να φτάξεις έναν επιπλέον χρήστη και να δουλεύεις με αυτόν, όπως ακριβώς στην εγκατάσταση των windows μόνο που εδώ τα δικαιώματα του είναι ελάχιστα. Ο ιός για να εκτλεστεί θα πρέπει να τρέξει σαν root και για να γίνει αυτό αναγκαστικά θα πρέπει να ζητηθεί password. Ε τώρα, αν σου έρθει πρόγραμμα που σου ζητάει το password του root και το δώσεις τι να πω.
 
Ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης μεσα σε μια φαση τραγικη....Παλευω με το θηριο και μου αντιστεκεται κατεβασα τα MALLSWEPERR καπως ετσι και μου βρηκε 11 files που πρεπει να γινουν removed αλλα μαλλον αυτα τα προγραμματα μονο τα εντοπιζουν και δεν τα διαγραφουν πρεπει να παρεις την κανονικη και οχι την FREE εκδοση .Τωρα ξερετε εσεις καποιο προγραμμα που να τα βρισκει και να τα κανει removed. :help: :help: :help: EDIT: αν με χασετε απο το forum θα ειναι επειδη με εχει φαει το θηριο (εσβησα καποιο φακελο που δεν επρεπε):biglaugh: :help:
 
Εχεις δοκιμασει να "ταισεις" το mcafee με το σωστο dat file ?

Ριξε μια ματια εδω
 
Μια και έγινε η αναφορά μόνο ΣΤΟ dos και ΣΤΑ windows τα διάφορα virus worms whatever κάνουν πάρτι στο πλανήτη happy!

TO linux , bsd , macOS X δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτά τα “πράγματα”...

φίλε aardvark λυπάμαι που θα σου το πω αλλά αν θες την υγεία σου χτύπα το format και άλλαξε os... με win2k (αν δε σε παίρνει το hardware για xp) θα είσαι καλύτερα...
 
Αν κόλλησες worm τα πράγματα είναι σκούρα!Δυστυχώς πάνε και κάθονται στην μνήμη του υπολογιστή και απασχολούν και τον Cpu!

Εγώ αυτό που ξέρω είναι το format!

Αλλα τι στεναχωριέσαι κάνε buckup αυτά που θες και όρμα!
 
Oπως δειχνουν τα πραγματα ο trojan της φωτο εφυγε αφου κατεβασα το dat του telamonas.stokos το ετρεξα εκανα restart εκει ηταν παλι. Παω στο FIND και το βαζω να ψαξει για IERUN οπως εγραφε στην φωτο,βρηκε ενα τετοιο αρχειο το τρεχω οπως ηταν απο το FIND και ανοιγει ενα παραθυρακι και μου λεει οτι ειναι ιος delete clean και κατι αλλα το εκανα delete και ξεμπλεξαμε.Το κακο ειναι οτι το μηχανημα ακομα σερνεται στις αρχες (ξεκινημα) των εφαρμογων, θα κανω scandisc και βλεπουμε.Ευχαριστω για την βοηθεια.
 
Σέρνεται φίλε μου γιατί υπάρχουν σκουλήκια που τρώνε όλους τους πόρους της Cpu.Είναι σχεδόν αδύνατον να τα βρείς είναι πολλά και αν σβήσεις κάποιο αυτό ξαναδημιουργείτε…Πάτα condrol alt del και δες τους πόρους πρέπει να είναι 100%!Λύση..Format!!!Πάρε και άλλες γνώμες όμως!

Εγώ έχω βρεί την υγεία μου με δυό τρία πραγματάκια!! Service pack2 , kaspersky antivirus το 6 , και το firewall των windows τίποτα άλλο!

Τώρα άν θες μπορείς να βάλεις κανένα spyware!
 
θα σου έλεγα msconfig (από το Run) και τι πρεπει να προσέξεις, μετά regedit Και που να κοιτάξεις αλλά αυτά θέλουν πολύ μπλα-μπλα και είναι και δύσκολα σχετικά. Το PC μου με 98se το προφυλάσω με blackice το καλύτερο για 98 της τότε εποχής σε paranoid mode. Ποτέ δεν κόλησα τίποτα. Πάρε και ένα ωραίο link για να ξέρεις τι "τρέχει" στο PC σου από .exe

http://www.windowsstartup.com/wso/search.php

να ξέρεις πάντως τα 98άρια καθαρίζουν εύκολα...
 
Τι έγινε τελικά; Είναι εντάξει το pc σου τώρα;
 
Τρωει καποια κολληματα ,οπως ηταν δεν ειναι θα περιμενω λιγο ακομα προσπαθωντας να το καθαρισω και θα το παω για format και ποιος ξαναπερναει ολα τα προγραμματα :icon_cry: και αντε να το φερεις παλι στα μετρα σου αστα.Ηobby που το εχουν μερικοι ομως με τους trojan:mad: :animangry:
 
Φίλε μου ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι.... :thumbup:

Αυτή τη φορά που θα τα περάσεις κάνε Ghost τον C:και θα έισαι ξένιαστος.

Αν συμβεί κάτι,κάνεις φορμάτ και σε 2 λεπτά έχεις ξανά τα windows!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα