Vista Laptop - εξαφανιση DVD

Stormwatch

RetroNuts!
Joined
18 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.611
Αντιδράσεις
264
Προσπαθώντας να μαζέψω ένα Laptop ενος φιλου χθές, έκανα το λάθος να εγκαταστήσω τα deamon tools. Μετα την εγκατάσταση, ως δια μαγείας, εξαφανίστηκε το εικονίδιο του DVD απο το My Computer.

To φοβερό είναι οτι δεν υπάρχει DVD ούτε στο device manager ουτε στο BIOS (!!!).

Ψάχνοντας ανακάλυψα οτι είναι αρκετα σύνηθες πρόβλημα (με το φαινόμενο της εξαφάνισης απο το BIOS να είναι πιο σπάνιo).

Κάποια fixes μέσω registry δεν απέδωσαν και σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο θέμα Bootloader που αποτρέπει το Bios να βρει το DVD (δεν είναι τυχαίο που τα Deamon ζήτησαν επανεκίνηση και μετά έκαναν Installation)

Εψαξα για bootloader repair και βρήκα οτι πρέπει να τρέξω από cmd, το εξης

c:\boot\bootsect.exe /nt60 All

Τι είναι το αυτό.Λέτε να τα διαλύσω όλα;

Thanx in advance!!
 
Δέν εχει σχέση με DVD αυτη η εντολή

Δοκιμάσε να ξεκινήσεις απο το DVD με καποιο Live linux distro η dvd εγκαταστασης windows για να δεις αν δουλευει η συσκευή.
 
Δυστυχώς δεν ξεκινά απο DVD (δεν το βλέπει καν το BIOS οπως είπα).

Θα θεωρούσα οτι απλά κλάταρε, αλλά βλέποντας οτι και σε άλλους έχει συμβει σκέφτομαι οτι κάτι παίζει...

(btw το DVD κάνει eject αλλά και γυρίζει το μοτέρ κανονικά)
 
Αν η συσκευη δεν φενεται στο BIOS δεν φτιαχνεται με κανενα regisrty τρικ

Κανε ενα Clear CMOS ( reset στο BIOS) και μια προσευχή στον Αγίο Σουλπήκιο και βλέπουμε.
 
Για hardware το βλέπω το πρόβλημα. Δοκίμασε να βγάλεις το dvd (συνήθως γίνεται ξεβιδώνοντας μια μικρή βίδα στο κάτω μέρος του λάπτοπ) και να καθαρίσεις τις επαφές. Το daemon tools πρέπει να ήταν καθαρά σατανική σύμπτωση...
 
...και όπως ήταν αναμενόμενο, το DVD αποφάσισε να ξαναεμφανιστεί χωρίς να κάνω το παραμικρό.

Έτσι απλά...
 
Αυτο το Vista στον τιτλο του thread λεει πολλα..
 
Σε ό,τι αφορά το περιβάλλον Windows,το θέμα αυτό με τα Daemon Tools έχει ξαναναφερθεί.Σε ό,τι έχει να κάνει με το BIOS όμως,είναι αρκούντως περίεργο!
 
Εγκαθιστάς SP2 και τα Vista δεν θα ξαναπαρουσιάσουν αυτό το φαινόμενο.

Για πε μας laptop και έκδοση λειτουργικού....
 
Ενα Amilo Pi1505 ειναι Πουκ.

Αν σου πω οτι δεν κοιταξα αν εχει περασμενο SP2...

Πάντως εχει φάει μια φρικη και δεν κανει Windows update...

Την άλλη φορά που θα μου το φέρει για service θα του χωσω manually το Sp2.

Thanx
 
Αν δεν θέλει να κάνει updates και σε συνδυασμό με ότι "χάνει" συσκευές, για τσέκαρε μαμούνια, άλογα και κληρονόμους. Βρωμάει από μακριά.......

Επίσης τα Amilo είναι σαν τις λαμαρίνες. Αν σου βγουν εξαρχής σκάρτες δεν ισώνουν με τίποτε. Αν όμως είναι χαρτί από τη πρώτη στιγμή, θα σε συντροφεύουν για πολλά χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Paspartoo είπε:
Αυτο το Vista στον τιτλο του thread λεει πολλα..
Και τα Windows 7 να δεις, φιλαράκο.

windows7_logo.jpg


Δυστυχώς ο Steve Ballmer και η ομάδα του απέτυχαν παταγωδώς στο να φτιάξουν ένα αξιόπιστο O/S.

steve-ballmer.jpg


Τα Vista και τα Windows 7 είναι αναμφισβήτητα το μεγαλύτερο στραπάτσο στην ιστορία της Microsoft που έχουμε ποτέ γνωρίσει από την ίδρυσή της το 1975 ως σήμερα. Χειρότερα άπ' αυτά τα λειτουργικά δεν υπάρχουν.

 


Όλη αυτή η ιστορία προδικάζει την ίδια δοκιμασμένη αποτυχία και για τα Windows 8.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά είναι τα 7αρια...
 
φυσικά και κάνεις πλάκα sparklingeagle, ειδκά για τα 7.... ΛΟΛ

μα πώς γίνεται ρε παιδί μου όλα τα λειτουργικά της ms να είναι τρελές μούφες και πάραυτα να τα έχουν όλοι δεν μπορώ να καταλάβω... ::)
 
Stormwatch είπε:
Μια χαρά είναι τα 7αρια...
Εμένα μου λες;

Εγκατέστησα Windows 7 στο laptop μου, μαύρισε ξαφνικά η οθόνη και μετά δεν μπορούσα να κάνω restart τον υπολογιστή! :angry:
 
Το ότι εσύ σε μηχάνημα 5ετίας δεν μπόρεσες να εγκαταστήσεις τα 7άρια δεν λέει τίποτε για το λειτουργικό.

Αυτή τη στιγμή τα 7 δουλεύουν σε εμένα χωρίς κανένα πρόβλημα στα εξής μηχανήματα:

Πανομοιότυπα i7 650 με 12 giga ram, στο ένα 2 5970 σε Crossfire και στο δεύτερο nVidia 480 σε SLI (ολόφρεσκο μιας εβδομάδας).

Όσα και να άκουγα για quad crossfire ήταν .... τελικά, μια χαρά είναι οι ΑΤΙ. Πενταστάθερα και μετά από 7 ώρες "τιμωρίας" με το HAWX στις nVidia κάρτες σε θερμοκρασίες κόλασης, ούτε glitch δεν πέταξαν.

Τώρα, όπως είπες και σε άλλο thread, αν πας με VIA 5ετίας να τα στήσεις και δεν δουλεύουν, είναι καιρός να αλλάξεις υπολογιστή.

Δεν μπορείς να βγαίνεις με Yugo 25ετίας και να κράζεις ότι η αμόλυβδη είναι μούφα επειδή δεν τη καίει το αμάξι σου. Στη δική μου corvette μια χαρά ταιριάζει η 100άρα.

Τα 7άρια είναι μακράν το πιο απροβλημάτιστο λειτουργικό που έχω δουλέψει ποτέ, ειδικά σε περιβάλλον πολλαπλών καρτών γραφικών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ την ίδια άποψη έχω. Τα Windows 7 είναι μετά τα Windows XP, το πιο πετυχημένο λειτουργικό σύστημα της M$ για ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Και μία προειδοποίηση για τους anti-microsoftakides. H Apple πλέον ξεπέρασε σε μετοχική αξία την M$. Καιρός να αρχίσουν και τα hate posts κατά της Apple τώρα. hehe
 
divined είπε:
Και μία προειδοποίηση για τους anti-microsoftakides. H Apple πλέον ξεπέρασε σε μετοχική αξία την M$. Καιρός να αρχίσουν και τα hate posts κατά της Apple τώρα. hehe
Old news my friend!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D:) :) :cool: :cool:
 
Λιγες αηδιουλες εχουν παραμεινει στα 7.

Αυτα που βρισκω πιο εκνευριστικα ειναι

-ο χειρισμος της εισαγωγης φωτο απο φωτογραφικη μηχανη. Αντι να κρατησουν το αψογο συστημα των XP εχουν αυτο το retarded που δεν μπορεις να κανεις preview και να επιλεξεις ποιες φωτο θελεις να μεταφερεις στο PC.

-το Windows Mail δεν δεχεται εισαγωγη contacts απο pst αρχειο

-Το νεο ActiveSync (λεγεται αλλιως) εχει συχνα προβληματα συνδεσης. Γενικα ο συνδιασμος Windows mail και Active Sync ειναι εφιαλτικος.

-δεν μου αρεσει το αναγκαστικο grouping στη μπαρα. Κυριως στο MSN και στο File Explorer ειναι εκνευριστικο
 
Πίσω
Μπλουζα