Visual Pin Cabinet 2

alexandros23

Closed
Joined
17 Φεβ 2010
Μηνύματα
44
Αντιδράσεις
0
Προβολή συνημμένου 33957Προβολή συνημμένου 33956Προβολή συνημμένου 33953Προβολή συνημμένου 33954Προβολή συνημμένου 33955Καταρχήν καλησπέρα σε όλο το Forum

Είμαι συλλέκτης εδώ και ένα χρόνο Flippers (αυτήτην στιγμή έχω 8) μία καμπίνα mame και διαφόρων παιχνιδιών retro που μου αναβιώνουν την παιδική μουηλικία.

Διάβασα το thread του φίλου και συνοδοιπόρου Fred Madison (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17539-Virtual-Pinball-Cabinet)και μπορώ να πω ότι ζήλεψα. Επειδή έτυχε να το δω και από κοντά μπορώ να εκφράσωκαι επισήμως τα συγχαρητήριά μου στον Fred και να του πω για άλλη μία φορά ότι η κατασκευή του είναικαταπληκτική.

Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω και εγώ το δικό μου project το οποίο περιλαμβάνει:

42΄TV LG as Playfield

24’ Monitoras Back glass

18’ Monitoras DMD

PC specs (προς τοπαρόν) 2 X video cards1GB NVIDIA (αυστηρά)

1 HDD 500GB

2 X 2 GBRAM DDR3

700 Watt τροφοδοτικό

2.1 soundspeakers

Motherboard και CPUτα αφήνω προς το παρόν. Μάλλον την επόμενη εβδομάδα (να πληρωθούμε κιόλας).

Το ‘’κουτί’’ είναι ήδη έτοιμο και βαμμένο (βλέπε photos)

Φυσικά όλα τα περιφερειακά είναι από κανονικά Flippers όπωςπόρτα κερματοδέκτη, buttons,μπάρα, side rails,πόδια.

Θέλω να δώσω στο μηχάνημα τις ιδιότητες ενός κανονικού Flipper και εννοώ λέγοντας αυτόότι δηλαδή να μπορεί να κλείσει και να μεταφερθεί χωρίς να γίνει καμία ιδιαίτερηαλλαγή (πχ αφαίρεση monitorκλπ), όπως επίσης και να μην «περισσεύει» τίποτα από κάτω.

Αυτά προς το παρόν σας παραθέτω της φωτογραφίες και μια φοράτην εβδομάδα ανάλογα με την πρόοδό μου θα ποστάρω νέα.
 
καλα κουραγια φιλε μου ελπιζω να το τελειωσεις γρηγορα,γιατι εγω το καμπινακι το τελειωσα σε 8μηνες!καλη τυχη εδω θα ειμαστε κ θα σε παρακολουθουμε.
 
Ευχαριστώ,

τώρα όσο για το πότε θα τελειώσει δεν νομιζω οτι θα πάρει και ιδιέτερα πολύ χρόνο δεδομένου ότι έχω ξαναμπεί σε τέτοια διαδικασία και ξέρω ακριβός τι να κάνω...

Θα πειραματιστώ βέβαια σε κάποια πράγματα που θέλω να κάνω (πχ ανάδραση στα Bumpers και στα solinoids) αλλα πιστεύω ότι σε 4-5 Σαββατοκύριακα θα το έχω έτοιμο για λιώσιμο.

Φυσικά όποιος έχει νεφρά μπορεί να έρθει να δοκιμάσει τιν τύχη του. Μπουχαχα.
 
Καλή δύναμη στο έργο σου και αναμένουμε φωτογραφίες και περιγραφή της πορείας της κατασκευής.
 
Κουραγιο!!! Ειμαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα σε ανταμοιψει, ειδικα εφ'οσον

το κατασκευαζεις μονος σου το εργαλειο!!

Περιμενω εναγωνιως φωτογραφιες απο την εξελιξη του project....
 
Σε συνέχεια των φωτο, βαζω και τις υπόλοιπες που είχα τραβήξει γιατι τιν τιν προηγουμενη φορά δεν τις επαιρνε...

IMAG0017.jpg

IMAG0016.jpgΑυτη είναι και η τελευταια

Λογικα το Σαββατο το απογευματακι θα εχω νεότερα...

IMAG0014.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσο υπολογίζεται το ολο κόστος του project πάνω κάτω?
 
Λογικα το Project πρέπει να κινηθεί min 2500 max 3000.

Για να γίνω πιο σαφείς:

ΤV 42' 700-800

Monitor 24 180-200

Monitor 18 150

2XVGA 300

H/Y 250

ΚΟΝΤΑ ΠΛΑΚΕ ΚΑΙ ΞΥΛΕΙΑ 280-300

ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ FLIPPER (KAINOYΡΓΙΑ) 800-900 ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

ΚΑΛΟΔΙΑ 60

IPAC 40

LEDWIZ (OPTIONAL) 70

RELE 12V 25 ΕΚΑΣΤΟ Χ8

PLUNKER 80

ΑΙΘΗΤΗΡΕΣ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ 3Χ5

2.1 ΗΧΕΙΑ 50 (ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ 500 ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)

Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο αυτιν τιν στιγμη οποτε καταλαβαινεις τι γινεται... Δυστοιχος το μονο δυσάρρεστο στην ιστορία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι ειναι αυτα οι καψουρες κοστιζουν!!!!!!απο τα παλια μας χρονια....
 
Καλησπέρα...

Μώλις τελείωσα για σήμερα τις εργασίες και ιδού τα αποτελέσματα...

IMAG0023.jpg

Εικόνες απο κεφαλή που θα χωρέσουν και τα 2 μόνιτορ , τα ρελε που θα κάνουν την ανάδραση στα Flippers και οι καλοδιώσεις στα butons...

Συμληρωματικα....

IMAG0029.jpg

Μια πιο πλήρη εικόνα του θέματος με το ipac να φαίνεται στο βάθος και η στερέωση του μεγάλου μόνιτορ στιν κεφαλή.

Ο καλοπισμός των καλοδίων θα γίνει λίγο αργότερα μώλις μπει και ο Η/Υ μέσα.

Αργότερα θα ποστάρω και τις φοτος του Η/Υ.

Τα λέμε...

Απο κοστολογικη πλευρά...

Μονιτορ 23' LG 199

Μονιτορ 18,5' LG 129

Και υπολογιστής 540 (motherboard, ram, 2XVGA, CPU, HDD 500GB, Τροφοδοτικό 700)

IMAG0030.jpg

IMAG0020.jpg

IMAG0021.jpg

IMAG0022.jpg

IMAG0024.jpg

IMAG0025.jpg

IMAG0026.jpg

IMAG0027.jpg

IMAG0028.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπράβο Αλέξανδρε! :thumbup: κράτα μας ενήμερους.
 
Καλησπέρα σε όλους...

Μετά απο μερικές ώρες δουλειάς όλα αρχίζουν σιγά σιγά να παιρνουν μορφή...

IMAG0033.jpg

Στιν πρώτη βλεπουμε τα μονιτορ η μία κάτω απο τιν άλλη χωρις να προεξέχει τίποτα για να μπορέι να κλείνει η κεφαλή και να μεταφέρεται χωρίς ξεβιδόματα (λείπουν τα ηχεία μεσα στο ΣΚ θα ειναι οκ) και στιν τρίτη μια ιδέα απο τον καλοπισμό των καλοδίων (θέλει και εκεί ακόμα 1-2 μεροκάματα)...

Εις το επανειδήν...

IMAG0031.jpg

IMAG0032.jpg
 
Καλησπέρα...

Μώλις τελείωσα για σήμερα τσ εργασίες μου και ιδού τα αποτελέσματα (μην με πείτε και τεμπέλη)...

IMAG0040.jpg

Εικόνα πρώτη έτοιμες οι καλοδιώσεις και τα σηδερόματα μαζί με πλατίνες...

Εικόνα δεύτερη ο Η/Υ στιν θέση του έτοιμος να βιδοθεί και να στερεοθεί

Πρέπει να τραβηχτούν απο το τροφοδοτικό τάσεις για τα ρελε και τα λαμπάκια για μπουτόνς και πόρτα. Εχω πάρει 750αρι για να μπορεί να ανταπεξέλθει στο φορτίο δεδομένου ότι πρέπει να σηκώσει 2 12βολτα ανεμιστηράκια, 2 12βολτα ρελε, τον Η/Υ με δύο κάρτες και 5 5βολτες λαμπες.Αν βάλω και άλλα ρελέ θα πρέπει να πάρω εχτρα τροφοδοτικό γιατι θα γονατίσει.

IMAG0033.jpg

IMAG0034.jpg

IMAG0039.jpg

IMAG0042.jpg
 
Καλησπέρα...

Μετά απο αρκετή σκέψη αποφάσισα να διευρίνω λίγο το project...

IMAG0046.jpg

Συγκεκριμένα απο 2 ρελε θα μπούνε 8 (6 ακόμα) και για την διαχείρηση αυτών θα πρέπει να βάλω και ενα ledwiz το οποίο θα διαχειρίζεται τα ρελε αλλα και τα λαμπάκια των μπουτόν έτσι θα έχει και μία πιό ρεαλιστική εμφάνιση (τα λαμπάκια θα αναβοσβήνουν όπως ένα κανονικό φλίπερ). Και φησικά θα πρέπει να βάλω και ένα εξτρα τροφοδοτικό που θα καλύπτει όλα αυτά, όπως και διαφορετική συνδεσμολογία (αντε ξήλωνε παλι τυχερούλη). Ελπίζω να τα καταφέρω να το τελειώσω μέχρι τιν πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου γιατί μετα... καλο Σεπτέμβρη

Αυτά προς το παρόν... ελπίζω να μην κούρασα...τα λεμε...
 
ΚΑλη συνεχεια αναμενουμε..
 
Αυτό το ξήλωνε και πάμε πάλι από την αρχή είναι λίγο σκότωμα. Καλό κουράγιο και περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα.

Και μια και είδα τις παραπάνω φωτογραφίες μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Μόνο 2 ανεμιστηράκια θα εχεις? Εκτός και αν μπουν στη συνέχεια και άλλα ή θα κάνεις κανέναν άλλον τρόπο εξαερισμού.
 
Γειά σου Αλέξανδρε! Είμαι εκτός Αθήνας αρκετό καιρό και μόλις σήμερα τα τζιμάνια του ΟΤΕ εδέησαν και μου παρέχουν πρόσβαση στον μαγικό κόσμο του Ίντερνετ. Τώρα είδα λοιπόν την προσπάθεια σου. Καλή συνέχεια φιλαράκο και καλή δύναμη. Για οποιαδήποτε βοήθεια μπορώ να φανώ χρήσιμος μου σφυράς μιας και μου ήσουν κάτι παραπάνω από πολύτιμος κατά τη διάρκεια της κατασκευής της δική μου καμπίνας! Τα υπόλοιπα τα λέμε τηλεφωνικώς.
 
Καλησπέρα σε όλους...

Ευχαριστώ Βασίλη για την βοήθεια και τα καλα σου λόγια οποτε θέλεις περνα απο τον Κυριάκο να τα πουμε και απο κοντα.

Τώρα όσον αφορά τα ανεμιστηράκια δεν νομίζω οτι θα έχω κάποιο ιδιέτερο πρόβλημα (τουλάχιστον ούτε ο Βασίλης είχε ούτε και το πρότο που είχα φτιάξει...)

Του Βασίλη δε η θερμοκρασία ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Βέβαια θα γίνουν τα απαραίτητα τεστ πριν κλείσει το κουτί και στην κεφαλή και στο κυρίος σώμα.
 
Καλησπέρα και πάλι...

Μετά απο αρκετή δουλέιά σήμερα ξήλωσα την προηγούμενη καλοδίωση και πέρασα καινούργια έκανα και προσθήκες...

IMAG0053.jpg

Οι τρείς πρώτες είναι σε σειρά για το πως έχουν μπεί τα ρελε και η τέταρτη το που καταλήγουν (διακρείνετε το εξτρα τροφοδοτικό) η τέταρτη τα 2 πίσω και η τελευταία το μπαχαλο που έχει γίνει μέχρι στιγμής απο καλόδια θα ξαναποστάρω αλλες τρείς γιατι δεν μου τις πέρνει...

IMAG0049.jpg

IMAG0051.jpg

IMAG0055.jpg

IMAG0048.jpg
 
και...

IMAG0054.jpg

Τα δύο κοντρόλερς, η δεξιά πλευρά και μια πονοραμική.

Λογικά το επόμενο Σάββατο θα περάσω τα τελευταία καλόδια απο την πόρτα (πρέπει να κολήσουμε τα αυτοκόλητα γύρω γύρώ απο το φλίπερ και μετά να μπεί η πόρτα), όπως και τους αισθητήρες υδραργύρου. Και μετά το επόμενο βήμα είναι τα σεταρίσματα του Η/Υ εκεί έχει πολύ ψωμί...

Α.... η κεφαλή θα είναι έτοιμη για να τιν δέσουμε με τα μονιτορ μέσα στην εβδομάδα...

Τελικά μπορέι να προλάβω πριν φήγω διακοπές να το τελειώσω... για να δουμε...

Καλό ΣΚ παίδες, τα λέμε...

P.S. Fred ετοιμάσου να κάνουμε και σε σενα τα ίδια.

IMAG0050.jpg

IMAG0052.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα