Voice Synthesizer [Oric]

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.410
Μια γρηγορη ματια σε ενα ακομα σε ενα περιφερειακο για oric που μπηκε στην συλλογη μου. Προκειται για το γαλλικης κατασκευης Voice Synthesizer.

Ας αρχισουμε με μια διαφημιση της εποχης.

pub6.jpg

Το κουτι ειναι σε εξαιρετικη κατασταση. Μπρος, πισω και πλαινο.

2015-05-25-17h15m47.JPG
2015-05-25-17h16m00.JPG
2015-05-25-17h16m16.JPG

Τα περιεχομενα.

2015-05-25-17h16m55.JPG

Το interface.

2015-05-25-17h17m31.JPG

Οι οδηγιες, δυστυχως στα γαλλικα.

/monthly_2018_02/large.image_119190.jpg.40a672a2a2dbcdc58dabb7e98f8a263f.jpg

/monthly_2018_02/large.image_119189.jpg.2e5df2064da277a98a36c3daa626f5f6.jpg

Δεν εχω ιδεα πως συνδεεται στον υπολογιστη. Εμφανως απουσιαζουν η καλωδιοταινια που μετατρεπει απο edge σε IDC connector, καθως και καποια κασσετα με προγραμματα. Δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως το πηρα για συλλεκτικους λογους!

Δεν θα μου κανετε και εμενα ενα φορουμακι για τον oric αγαπητοι admins?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό εννοείται!

Άλλωστε μιλάμε για τον κύριο ανταγωνιστή του spectrum κατα το τεύχος #2 του Pixel :)
 
freaktmp είπε:
Δεν εχω ιδεα πως συνδεεται στον υπολογιστη. Εμφανως απουσιαζουν η καλωδιοταινια που μετατρεπει απο edge σε IDC connector, καθως και καποια κασσετα με προγραμματα. Δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως το πηρα για συλλεκτικους λογους!
Mε μια καλωδιοταινια το συνδεεις ευκολα (μονο που δεν ξερω το interface του oric τι αποστασεις εχει μεταξυ των Pins)

freaktmp είπε:
Δεν θα μου κανετε και εμενα ενα φορουμακι για τον oric αγαπητοι admins?

Oταν πρωτoγραφτηκα υπηρχε ξεχωριστο θρεντ για καθε υπολογιστη...καποια στιγμη ξαφνικα εγινε οπως στο Pixel:spectrum-amstrad-commodore και οι υπολοιποι...χυμα..μηπως θα επρεπε να αλλαξει επι τη ευκαιρια??
 
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1108-%C7-%D8%E7%F6%EF%F6%EF%F1%DF%E1-%F4%EF%F5-%E1%E9%FE%ED%E1%26%238230%3B/page8

2006 poll "Για να θυμουνται οι παλιοι ρετρομανιακοι ...

Maddog είπε:
Άσχετο: αυτό τον κακόμοιρο τον Oric τι τον βάλατε μαζί με τα μεγαθήρια;



Paspartoo είπε:
Γιατι ηταν ο ομορφοτερος !
:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει και αυτο το Poll επισης που αφορουσε τα "8bit Outsiders"

Thanx για τα φοβερα ποστ που κανεις ΚΑΙ στα Oric!
 
angel_grig είπε:
Mε μια καλωδιοταινια το συνδεεις ευκολα (μονο που δεν ξερω το interface του oric τι αποστασεις εχει μεταξυ των Pins)
Δεν ξερω κατα ποσο φαινεται απο τις φωτογραφιες, αλλα εκτος απο αυτο εχει ενα DIN βυσμα και ενα minijack. Καποια στιγμη θα προσπαθησω να μεταφρασω μερος του manual...

Wally είπε:
Υπαρχει και αυτο το Poll επισης που αφορουσε τα "8bit Outsiders"
Οκ, αλλα δεν νομιζω οτι υπηρχαν περισσοτερα ti-99/4a απ' οτι oric 1 και atmos στην ελλαδα, τοτε και τωρα! Συν οτι στο forum υπαρχουν ολα και ολα 3 threads για TI και ελαφρως περισσοτερα ;) για Oric!
 
Ετοιμοοοοοος :)
 
Μου φτιαξες την μερα τωρα!
 
Εγκμ....επειδή είναι σε άριστη κατάσταση, πόσο περίπου πήγε το μαλλί;
 
Γυρω στα 60 αν θυμαμαι καλα... Εχασα ενα κασσετοφωνο oric που πηγε πανω απο 75.

Για να μην πω για τους δυο oric telestrat που εμφανιστηκαν με διαφορα μιας μερας για πρωτη φορα εδω και 7-8 χρονια στο ebay, που ο ενας σκετος πηγε γυρω στα 340 ευρω και ο αλλος boxed μαζι με boxed microdisk πηγε πανω απο 500! Επαθα μια mini καταθλιψη...
 
Ναι αλλά είσαι 500? πλουσιότερος :)

(Απλά προσπαθώ να δω κάτι θετικό)

Πάντως πραγματικά ο Atmos είναι ίσως το πιο όμορφο δημοφιλές home της εποχής
 
Θα ημουν 500 ευρω πλουσιοτερος, αν ειχα 500 ευρω...

Βεβαιως αν ειχα 500 ευρω, θα ειχα παρει τον telestrat.

Το παραδοξο του ρετροσυλλεκτη! :eek:
 
Αντωνη ξεχασες τον ψυκτρα 128...γερνας :)
 
Εκανα μια μεταφραση στα σημεια που μου φαινονται σχετικα με το ματι.

Κώδικας:
Il possède une sortie de contrôle pour haut-parleur (Z >= 8 ohms) dont le niveau de sortie est réglable par une résistance variable accessible de l'extérieur (tournevis de 2 ou 3 mm).

Il possède également une sortie magnéto dont le niveau est conforme aux normes et peut être raccordé à une chaîne HIFI, un ampli, etc...


BRANCHEMENT

1) Débrancher l' alimentation de votre ORIC.

2) Brancher le synthétiseur au bus d' extension à l' aide de la rallonge bus souple femelle-femelle ou de la carte mère.

3) Brancher le haut-parleur ou la prise magnéto.

4) Brancher l' alimentation de l' ORIC.
Κώδικας:
It has a control output for speaker (Z> = 8 ohms), the output level is adjustable by a variable resistor available from outside (screwdriver 2 or 3 mm).

It also has an output magneto whose level is compliant and can be connected to a music system, an amp, etc ...


CONNECTION

1) Disconnect the power to your ORIC.

2) Connect the synthesizer to the expansion bus with the extension female-female flexible bus or the motherboard.

3) Connect the speaker or plug magneto.

4) Connect the power supply to the ORIC.
Απ' οτι φαινεται μπορουμε να συνδεσουμε ηχεια στο minijack ή σε ενισχυτη με το DIN...
 
Και ξαφνικα βρεχει telestrat! Αλλα οι τιμες ειναι εκτος πραγματικοτητας...

Image2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι η πρώτη φορά που το βλέπω το μηχανάκι! Και δισκέτες τριών ιντσών!
 
Περασε στα χερια μου ενα ακομα voice synthesizer, αυτη την φορα με το απαραιτητο καλωδιο συνδεσης με τον υπολογιστη. Cool! :armed:

Καποια στιγμη θα τα δοκιμασω....

2016-12-07-19h54m16.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα