Voltes V ή Voltus 5 (1977)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Ιαπωνική σειρά anime με το κλασσικό μοτίβο 3 πιλότοι ένα ρομπότ και ένας εξωγηίνος εχθρός. Ωστόσο το Voltes V είναι από τα αγαπημένα cartoons για πολλους και διάφορους λόγους. Γυρισμένη το 1977 από την εταιρία Nippon Animation (Locke o Superman) κυκλοφόρησε σε βιντεοκασσέτες μέσα δεκαετιάς 1980 με δυστυχώς αισχρή μεταγλώτα. ( Ο FATBOY SLIM έβγαλε ένα κομμάτι βασησμένο στην μουσική τίτλων αρχής της σειράς την οποία και παραθέτω)

http://youtube.com/watch?v=GsIHggBijDw
 
οχι 3 οι πιλοτοι ρε Dom.5 ηταν γι αυτο κ Voltus 5.

αραγε να υπαρχουν πουθενα ολα αυτα;
 
Υπάρχουνε μερικά επεισόδια σε βιντεοκασσέτα τα έχω
 
Χμ...Γιατί νομίζω πως το λένε Βόλτρον και όχι Βόλτους;

Πρόσφατα νομίζω βγήκε και η συνέχειά του απολύτως κομπιουτερίστικη.
 
Αγάπες μου...ο Βολτής 5...ήταν η μεγαλύτερη μου αγάπη τότε,το "βλεπα" σε ιδιωτικό κανάλι,βασικά το πολύ 10επεισόδια είχα δει.....10χρονια αργότερα...ξέρω το finale.....

Ένα με χαλάει....ψάχνω την version...που έβαζε στην ελλάδα όταν ξεκινούσε η σειρά, k νομίζω ήταν στα ιταλικά....αυτή θυμάμαι έντονα....

Έχω μια ακόμη απορία...όλοι είστε άνω των 25; γιατί εγώ είμαι 23!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Max Brain τα επεισόδια που έχω έχουνε την εισαγωγή με ιταλικό τραγούδι
 
Μπραβο ρε Dominion....όχι γιατί πάνε να με βγάλουν τρελό....εμενα η ιταλική version mάρεζε.

Μήπως θα μπορούσες να μου την βρείς...;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε vhs μόνο παίζει...αυτά τα ολίγα

Στο κάστ της μέτριας μεταγλώτισης: Aργύρης Παυλίδης, Χρύσα Σπηλιώτη, Σπύρος Μπιπίλας, Νίκος Μπουσδούκος, Ηλίας Πλακίδης και Γιάννης Ζωγράφος (η φωνή του ΨΙΤ)
 
hi

Επειδή...σαΐτο το forum...βρήκα πολλά,από το μακρύ...παρελθόν..

[edit] copyrights [edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
Σε vhs μόνο παίζει...αυτά τα ολίγα
Στο κάστ της μέτριας μεταγλώτισης: Aργύρης Παυλίδης, Χρύσα Σπηλιώτη, Σπύρος Μπιπίλας, Νίκος Μπουσδούκος, Ηλίας Πλακίδης και Γιάννης Ζωγράφος (η φωνή του ΨΙΤ)
Φιλε Dominion δε "συμφωνώ" μαζί σου,μπορεί να έχω αιώνες να δω τη σειρά αλλα ευτυχώς η μνήμη μου δεν με έχει πουλήσει ακόμη,αν θυμάμαι καλά η μεταγλώττιση όπως με τις περισσότερες μεταγλώττισης του 80 ήταν αξιοπρεπείς.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά την φωνή της εξωγήινης κοπέλας που ήταν ντυμένη στα άσπρα και της ταίριαζε απόλυτα.

Επίσης "χιλιοευχαριστω" το παλικάρι για το link με τα επεισόδια.

Σας ετοιμάζω και εγώ μια έκπληξη στο μέλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευτυχώς αγαπητέ Sonic που έχω τις μεταγλωτισμένες κασσέτες και μπορώ να γνωρίζω καλύτερα :)
 
[video=youtube;TXpSB-Q1SKk]http://www.youtube.com/watch?v=TXpSB-Q1SKk]

στα ελληνικά τις φωνές τους έδιναν : Aργύρης Παυλίδης, Νίκος Μπουσδούκος, Γιάννης Ζωγράφος (η φωνή του Ψιτ και του Γκρινιάρη από τα Στρουμφάκια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά, φανταστική σειρά και αυτό γιατί είχε ΤΕΛΟΣ και δεν ήταν άλλη μια βλακώδης σειρά που πολεμούσες τον κακό επ' άπειρον!! Θυμάμαι ότι την έδειχνε το TV-100 μαζί με το G-Force. Αλλά θυμάμαι ότι η εισαγωγή της είχε διαφορετικό ήχο. Το μόνο τέρας που θυμάμαι το όνομα του ήταν ο Καράκους!!
 
υπαρχει κανενας ρε παιδια που μπορει να μου βρει ολα τα επισοδεια?
 
Προσοχή: Μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Επίσης, μηνύματα που παραβιάζουν τους κανόνες του Retromaniax Board περι copyrighted υλικού θα έχουν την ίδια τύχη.

εσυ τι λες ?
 
to voltus 5 eixe 3 videokasetes me epeisodia apo tin select video synolika 9 eeisodia sta ellinika eno to kanoniko itan 51 to edeixne kapote kai ston stathmo blue sky to psaxno apegnosmena edo kai xronia kai den mporo na to vro
 
Θέλω βοήθεια γιατί δεν θυμάμαι όνομα... [voltus 5]

Ρε παιδιά όταν ήμουν μικρός έβλεπα ένα παιδικό με ένα ρομπότ που σκότωνε κάτι άλλα και δε θυμάμαι ποιο είναι.

Θυμάμαι όμως χαρ/κα ότι είχε ένα ντάμπλιγιου (W) στο στήθος και το έβγαζε και γινόταν σπαθί και έκοβε τους ''κακούς'' με μια χαρακιά σε σχήμα W ή V δε θυμάμαι ακριβώς...

Επίσης η ζώνη του του έβγαινε και χωριζόταν στα 2 και γινόταν 2 ''μαστίγια''...

Δεν είναι το Mazinger αν σας ήρθε στο μυαλό αυτό,το έχω ψάξει...

Θυμάται - κατάλαβε κανείς ποιο λέω?

Αν ναι παρακαλώ βοηθήστε με να το βρω...

Θα σκάσω! :)
 
Voltus 5

[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement from claimant:

 


Toei Animation, LLC. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα