War Flight Simulators Games

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Εβαλα ορισμενα Flight Simulator παιχνιδια, αλλα με ποιο πολλες εκδοσεις,για αυτο δεν το εβαλα στην ενοτητα 8bit (περιλαμβανει και Atari 8bit,PC Xt,PCW) οι ST,Amiga και PC ΑΤ εκδοσεις σκεφτηκα να μην της βαλω γιατι θα ειναι αδικο συγκρητικα (αν ειναι στο μελλον θα φτιαξω ενα δικο τους συγκριτικο).

logo%20flight.jpg


ace%202.jpg


ace%20of%20ace.jpg


ace.jpg


Bomber.jpg


f%2015%20strike.jpg


f16%20combat.jpg


f19.jpg


to be continued... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη δουλειά έκανες Vagosgta3 !

Είχα το fighter Bomber και το Ace of Aces στον C64 και ήταν καταπληκτικά παιχνιδάκια και τα 2!
 
Το Fighter - Bomber ήταν αρκετά δύσκολο.
 
με γυρνας πισω γιατι τα εχω παιξει ολα αυτα ..κυριως το f 19 μιλαμε στην amiga 500+ καθε μερα ...πωπω τι παιχνιδαρα και ας ηταν σχεδον χωρις ηχο..τελικα το gameplay ειναι η ουσια ...παλι καλα που συνεχιζω το αθλημα online me sturmovik 1946...
 
simonkey είπε:
με γυρνας πισω γιατι τα εχω παιξει ολα αυτα ..κυριως το f 19 μιλαμε στην amiga 500+ καθε μερα ...πωπω τι παιχνιδαρα και ας ηταν σχεδον χωρις ηχο..τελικα το gameplay ειναι η ουσια
Εννοείται. Τρελή αγωνία στο F19 να μην εντοπιστώ! Αθάνατη Microprose...
 
Καλό fight simulator για cpc ήταν το Spitfire 40 (amstrad cpc) της MirrorSoft.

Θυμάμαι ότι είχε πολύ καλό cockpit και πάντως με περισσότερα όργανα και πιο καλοσχεδιασμένο απ' ότι το Ace of Aces.

(Aς ψάξει ο TS μήπως βρει κανένα screenshot...)

Περιέργως, είναι αρκετά δυσεύρετο - δεν το έχω δει πουθενά...

Aκόμη θυμάμαι το SkyFox που πρέπει να ήταν καλό στο c64.

Και επίσης το Fighter Pilot - επιεικώς άθλιο (αλλά ήταν μάλλον το πρώτο που κυκλοφόρησε για cpc, περίπου αρχές '84 ; )

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanks circleag, ειχα λιωσει και εγω το F19, απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια στο τομεα των flight sim.
 
Το Ace of Aces είχα παίξει στο C64. Ωραίο παιχνιδάκι της εποχής!! Απο τις εικόνες βλέπω ότι δείχνει καλύτερα σε C64 απο ότι σε Amstrad και Spectrum. Για τα άλλα δεν μπορώ να πω σίγουρα!!
 
Μόνο και μόνο που συμπεριέλαβες και εκδόσεις Atari XL/XE, ένα μεγάλο μπράβο από μένα!!! :thumbup:
 
Ωραίο θεματάκι - μόλις τώρα το πρόσεξα !!

Υπάρχoυν *πάρα* πολλά flight sims ακόμα, οπότε καλά έκανε ο vagosgta3 και έβαλε "to be continued". :D

Κατά τη γνώμη μου πάντως θα πρέπει να αποκλειστούν τα pc-xt, γιατί θεωρούνται 16-bit συστήματα όπως οι ST & Amiga (τα παιχνίδια τα παίζαμε σε 8086 εκείνη την εποχή).
 
Εννοείται. Τρελή αγωνία στο F19 να μην εντοπιστώ! Αθάνατη Microprose...
Άσε που είχε και την αεροδυναμική ενός ...τούβλου. :p

Να φανταστεις οτι την πρωτη αποστολη την εβγαζα χωρις καν να απογειωθώ!!!
Δεν ήταν αυτή που έπρεπε να καταστρέψεις κάτι οχήματα?
 
Ναι! Μια σκηνή με δυο τζιπάκια νομίζω...

Το θυμάμαι γιατι δεν είχα παίξει παρακάτω... Ήταν απελπιστικά αργό... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain Kal είπε:
Άσε που είχε και την αεροδυναμική ενός ...τούβλου. :p


Δεν ήταν αυτή που έπρεπε να καταστρέψεις κάτι οχήματα?
Αν δε με απατα η μνημη μου ναι αυτη ηταν!
 
billy είπε:
Ωραίο θεματάκι - μόλις τώρα το πρόσεξα !!
Υπάρχoυν *πάρα* πολλά flight sims ακόμα, οπότε καλά έκανε ο vagosgta3 και έβαλε "to be continued". :D

Κατά τη γνώμη μου πάντως θα πρέπει να αποκλειστούν τα pc-xt, γιατί θεωρούνται 16-bit συστήματα όπως οι ST & Amiga (τα παιχνίδια τα παίζαμε σε 8086 εκείνη την εποχή).
Δεν εχεις και αδικο, ημουν σε διλημα να βαλω και την εκδοση PC ή οχι μαζι με τα 8bit. Οσο για το "to be continued" εχω πολυ δουλεια να κανω για να ολοκληρωσω το πακετο :D
 
vagosgta3 είπε:
Οσο για το "to be continued" εχω πολυ δουλεια να κανω για να ολοκληρωσω το πακετο :D
Μπορείς να τα παρουσιάζεις και "σε δόσεις", για διευκόλυνση... :)
 
Ναι! Μια σκηνή με δυο τζιπάκια νομίζω...Το θυμάμαι γιατι δεν είχα παίξει παρακάτω... Ήταν απελπιστικά αργό...
Και επειδή το πήρα εχμ.. "αντίγραφο", δεν ήξερα πως να "λοκάρω" τους Maverick, (οπότε έχανα και την αποστολή, γιατί αστοχούσαν). Ναι, ήταν αρκετά αργό το gameplay. Περισσότερο, μου άρεσε το "Birds of Prey".
 
Εγώ έπαιζα στον ST μου, το F29 Retaliator... Ένα αεροπλάνο που δεν υπήρχε στην πραγματικότητα!!!

Ήταν πολύ καλό σαν παιχνίδι, γρήγορο και με ωραίες αποστολές...
 
DINO είπε:
Εγώ έπαιζα στον ST μου, το F29 Retaliator... Ένα αεροπλάνο που δεν υπήρχε στην πραγματικότητα!!!
έπαιζες δηλαδή έναν εξομοιωτή με κάτι που δεν ήταν υπολογιστής στην πραγματικότητα... :p :D
 
Τα'χουμε ξαναπει αυτά! Υπολογιστής ήταν... Παιχνιδομηχανή δεν ήταν! :p
 
Πίσω
Μπλουζα